Parná bariéra do kúpeľa: pokyny krok za krokom

Nedávno boli kúpele postavené z jednoduchého zrubového domu s machovou izoláciou. V tej dobe nemohla byť reč o žiadnom účinku termosky. Technológie sa však vyvíjajú a teraz sa začala éra výstavby energeticky efektívnych kúpeľov a sáun. Použitie vysokokvalitných izolačných a parotesných fólií vám umožní zahriať parnú miestnosť rýchlejšie a udržať tam vysoké teploty oveľa dlhšie. Tento článok bude diskutovať o tom, ako vytvoriť parnú bariéru stien, stropu a podlahy vo vani vlastnými rukami.

Obsah:

Potrebuje kúpeľ parozábranu?

 • Bez ohľadu na to, či sa stavia ruský kúpeľ s parnou miestnosťou, v ktorom sú nainštalované kachle na drevo alebo sauna s elektrickým krbom, bude mať takáto miestnosť vždy vysokú vlhkosť a teplotu. Pre vysoko kvalitné uchovanie tepla po dlhú dobu je v takýchto miestnostiach vybavená vrstva tepelnej izolácie. Je to iná vec, ak je kúpeľ klasický z guľatiny bez akejkoľvek izolácie. Potom sa parotesná zábrana vykonáva iba na strope..
 • Ale sú tu aj chvíle. Potreba parotesnej zábrany stien v kúpeli vzniká iba vtedy, ak sa používa minerálna vlna. V suchom stave má vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré sú za mokra prudko znížené. Pri použití peny alebo polystyrénu sa parotesná vrstva nevykonáva.

Parotesná zábrana rámového kúpeľa

V predaji je niekoľko typov parotesných materiálov, ktoré sú vhodné na použitie pri stavbe kúpeľa.

 • Filmy. Jedná sa o najjednoduchší typ parotesnej zábrany, ktorou sú husté plátna bielej alebo modrej farby. V závislosti od výrobcu môže byť jeho povrch na dotyk drsný alebo hladký. Drahšie modely majú výstuž, ktorá vyzerá ako klietka.
 • Membrány. Sú to netkané materiály, ktoré účinne chránia izolačnú vrstvu pred vlhkosťou a kondenzáciou.
 • Fólia. Toto je najvhodnejší parotesný materiál pre parnú miestnosť, pretože vďaka špeciálnej vrstve metalizovaného lavsanu alebo fólie veľmi efektívne udržuje teplo..

Tradičné typy parozábrany do kúpeľa

K tradičným materiálom, ktoré sa aktívne používali pred niekoľkými rokmi, patria plastové fólie a kraftový papier..

 • V prvom rade výber parozábrany závisí od toho, kde sa presne plánuje umiestniť. Na steny si teda môžete kúpiť najlacnejšie film, ktorý sa efektívne vyrovná s úlohami uchovávania tepla a ochrany izolácie pred navlhnutím. Polyetylén je úplne odolný voči vlhkosti a skracuje čas potrebný na zahriatie parnej miestnosti na požadovanú teplotu. Je to najlacnejší spôsob, ale má značné nevýhody. Polyetylénový film veľmi rýchlo stráca svoje vlastnosti a začína sa zhoršovať z vysokých teplôt, ktoré sa často držia v parnej miestnosti. Najlepšie sa používa na steny v šatni alebo v oddychovej miestnosti, kde je zvykom relaxovať po parnej miestnosti. Ale aj tu je zvláštnosť. Pred kúpou filmu ho musíte skontrolovať, zložiť a pozrieť sa na vytvorený šev. Ak je, potom je takýto materiál nevhodný, pretože sa začne najrýchlejšie kaziť. V ideálnom prípade by po skladaní mal zostať hladký..

 • Modernejšie a odolnejšie náprotivky polypropylénová fólia. Oveľa lepšie odoláva vysokým teplotám, navyše oveľa menej často praská alebo sa láme. Ich vlastnosti sa vplyvom tepla a ultrafialového žiarenia neznižujú, a preto sa polypropylénová fólia niekedy používa ako vonkajšie čelné sklo do kúpeľa. Jeho cena je navyše nevýznamne vyššia ako analóg polyetylénu. Dnes sa vyrába na celulózovom alebo viskózovom základe. Nie je ťažké vidieť túto vrstvu, pretože povlak sa stáva drsným na dotyk a matným vzhľadom. Takáto vysoká pórovitosť vám umožňuje pri použití parnej miestnosti udržať veľa vlhkosti a v budúcnosti sa jednoducho odparí z povrchu bez toho, aby prenikla do izolačnej vrstvy. V tomto prípade je však nevyhnutné usporiadať vetraciu medzeru a vytvoriť rám z drevených lamiel s hrúbkou 2 až 3 cm pod obkladom..
 • Kraftový papier v podstate ide o špeciálnu stavebnú dosku, ktorá sa vyznačuje vysokou hustotou, vďaka ktorej sa dosiahne účinok zadržiavania pary, ktorý jej nedovolí preniknúť k izolácii. Nemali by ste ho používať v parnej miestnosti, ale v miestnosti na odpočinok je to úplne prijateľná možnosť. Ale iba vtedy, ak v ňom nie je vybavená sprcha alebo bazén. V opačnom prípade zvlhne a jednoducho sa bude plaziť, v dôsledku čoho bude musieť byť kompletne nahradený demontážou plášťa.

 • Niekedy sa používa ako parotesná zábrana strešná lepenka alebo pergamen. Je to skôr kvôli nedostatku výberu iného materiálu, ktorý je na tieto účely vhodnejší. Teoreticky sú schopní zvládnuť úlohu parotesných stien, pretože majú vynikajúce vlastnosti odolné voči vlhkosti a sú trvanlivé. Ale keď sa zahrievajú, vydávajú štipľavý zápach a toxické látky škodlivé pre zdravie.

Moderné typy parozábrany do kúpeľa

Dnes je na stavebnom trhu predstavených množstvo moderných, vysoko účinných materiálov odporúčaných odborníkmi..

Membránová parotesná zábrana

 • Je to jeden z najnovších a najobľúbenejších materiálov pre parotesné steny a stropy vo vani. Jeho jedinečnosť spočíva v prítomnosti dvoch strán, z ktorých jedna spoľahlivo chráni izoláciu pred parou a druhá zostáva „priedušná“. V predaji sú obojstranné alebo jednostranné difúzne membrány, alebo ako sa im hovorí aj „dýchajúce“. Preto pri nákupe a inštalácii musíte okamžite jasne určiť, na ktorú stranu ich správne namontovať.
 • Je tiež rozdelená do niekoľkých typov podľa počtu dostupných vrstiev: viacvrstvové a jednovrstvové. Prvé z nich sú schopné akumulovať vlhkosť vo svojom vnútri, a keď sa parná miestnosť ochladí, postupne ju rozdávajte.
 • Najmodernejší typ membránovej parozábrany sa nazýva „inteligentný“. Je to spôsobené jeho všestrannosťou, ktorá zahŕňa schopnosť nielen regulovať vlhkosť, ale aj udržiavať teplo a tiež pôsobiť ako plnohodnotná hydroizolačná vrstva. Ich cena je v porovnaní s jednoduchou membránou veľmi vysoká, ale vzhľadom na to, koľko materiálov jedna tkanina nahradí, a zároveň šetrí miesto a pracovné hodiny, jej použitie sa stáva odôvodneným.

Rada: výrobca vždy presne uvádza, ako položiť materiál membrány. Ak sa však obal stratí, musíte najskôr určiť hladkú a drsnú stranu. Práve vysoká pórovitosť s absorpčnými vlastnosťami zaisťuje absorpciu a zadržanie prebytočnej vlhkosti pri jej ďalšom odparovaní. Preto musí byť táto strana umiestnená smerom von, obrátená k parnej miestnosti. Ale strana s hladkým povrchom je pripevnená blízko izolácie. Toto platí pre jednostranné membrány, ak je materiál obojstranný, môže byť namontovaný akýmkoľvek spôsobom, pretože funguje rovnako v oboch smeroch.

Fóliová parotesná zábrana do kúpeľa

Jedná sa o rad materiálov špeciálne vytvorených na reguláciu pary v parných miestnostiach. Všetky odolávajú častým zmenám teploty a zahrievaniu až na 120 ° C bez toho, aby stratili svoje vlastnosti. Ich charakteristickou črtou je fóliová strana, ktorá účinne chráni izoláciu pred prienikom horúcej pary do nej a súčasne odráža infračervené žiarenie, čo umožňuje parnej miestnosti rýchlejšie sa zahriať a dlhšie nevychladnúť. Odtiaľto a jeho druhé meno – „reflexné“.

 • Fóliová parotesná zábrana na kraftovom papieri. Má výhody iba oproti obyčajnej fólii, pretože je odolnejšia a jednoduchšie sa používa. Vysoká hygroskopicita základne a v dôsledku toho nízka odolnosť proti namáčaniu ju však robia veľmi populárnou. Takéto vlastnosti ohrozujú nielen rýchlu prevádzkovú nevhodnosť, ale aj riziko vzniku plesní v nej. Hlavnými výrobcami sú ruské spoločnosti RufIzol a Alyumkraft.

 • Lavsan povlak na kraft papier. Výrobcovia vyhlasujú, že tento materiál je vhodný na vnútorné použitie do 140 ° C. Napriek tomu, že na použitie v parných miestnostiach je to viac než dostatočné, stavitelia to často nepoužívajú. Je to spôsobené neprirodzenosťou materiálu a jeho chemickým pôvodom. Skutočne je zvykom vyberať pre tieto priestory najšetrnejšie k životnému prostrediu a najbezpečnejšie. Takýto produkt si môžete kúpiť od spoločností Izospan pod označením FB a Megaflex KF..
 • Fóliová parotesná zábrana na báze sklenenej tkaniny. Jedná sa o jeden z najdrahších materiálov. Vďaka veľmi silnému a hnijúcemu podkladu vydrží niekoľko desaťročí aj pri najaktívnejšom využití parnej miestnosti. Okrem toho má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Vyrábajú ho spoločnosti ako Aromofol, Termofol a Folgoizol..
 • Tepelná izolácia s fóliou. Tento materiál okamžite obsahuje vrstvu izolácie a fóliovú parotesnú zábranu. Ako tepelná izolácia sa najčastejšie používa minerálna vlna alebo izolon. Šetrí tiež čas pri stavebných prácach. Tieto výrobky vyrábajú spoločnosti Rockwool, Ursa a Isover..

Mazacia parotesná zábrana do kúpeľa

 • V jadre je to tekutá guma. Môže byť tiež použitý ako parotesná zábrana v parnej miestnosti. Obsahuje rôzne polyméry, ktoré po úplnom vyschnutí vytvoria vodotesný film, ktorý je vysoko odolný a plne chráni izoláciu pred parou. Okrem toho má zvukové a tepelné izolačné vlastnosti. Nanáša sa v tekutej forme štetcom.
 • Také kvapalné formulácie sa odporúčajú pre parotesnú zábranu podlahy vo vani. Kompozícia je vhodná na spracovanie betónových povrchov aj na nanášanie na drevené guľatiny. Ak je na ochranu pred parou zvolený tekutý kaučuk, spotreba nebude väčšia ako 1,5 kg / m2, ale na vysokokvalitnú hydroizoláciu budete musieť minúť asi 3,5 kg / m2 (v dôsledku toho by hrúbka vrstvy mala byť asi 7-8 mm).
 • Je to skvelá voľba do tehlových kúpeľov alebo na použitie v sprchovacom kúte v odpočinkovej miestnosti. Pre parnú miestnosť by mala byť ochranná parotesná zábrana zvolená obzvlášť starostlivo, pričom sa zohľadní neprítomnosť toxických látok v kompozícii a schopnosť odolávať vysokým teplotám..

Parotesná zábrana Izospan do kúpeľa

Jedným z popredných výrobcov je nepochybne Izospan. Ich výrobky sa už dlho osvedčujú v najlepších kvalitách, pričom cena zostáva dostupná. Táto ruská spoločnosť funguje viac ako 15 rokov, počas ktorých založila výrobu mnohých parotesných materiálov..

 • Izospan FB. Jedná sa o jeden z najžiadanejších materiálov pre parotesnú zábranu stien kúpeľa. Ako základ sa používa trvanlivý kraftový papier s nanesenou fóliovou vrstvou lavsanu. Jeho vlastnosti sú vhodné na použitie v miestnostiach, kde teplota stúpa nad 100 ° C. Vďaka metalizovanej vrstve súčasne chráni pred vlhkosťou a odráža tepelné žiarenie späť do parnej miestnosti, čím zabraňuje úniku cez steny. Odporúča sa aj pre parozábranu strechy vo vani. To tiež účinne zabraňuje úniku tepla cez strechu a príliš rýchlemu chladeniu parnej miestnosti. Tento výrobok má všetky potrebné certifikáty potvrdzujúce jeho šetrnosť k životnému prostrediu a bezpečnosť pre ľudí..
 • Izospan Fx. Ako základ sa berie penový polyetylén s hrúbkou 2 až 5 mm. Na vrchu je metalizovaný povlak. Tento materiál je považovaný za univerzálny a je vhodný na paru, teplo a hydroizoláciu..

 • Izospan FS. Jedná sa o polypropylénovú membránovú tkaninu s metalizovanou vrstvou na jednej strane. Dokonale tiež ochráni izolačné a konštrukčné prvky kúpeľa pred parou a vlhkosťou. Odrazom tepla navyše zefektívni a zrýchli vykurovanie parnej miestnosti..

Správna parotesná zábrana stropu vane

Keď ste sa rozhodli pre materiál, ktorý bude použitý na parotesnú zábranu stropu vo vani, môžete začať pracovať.

Ak sa pozriete na stropný koláč zdola nahor, jeho dizajn bude vyzerať takto:

 • dokončovací materiál, najobľúbenejším na tieto účely je podšívka listnatých stromov, ktorá nevyžaruje živicu;
 • latovanie z drevených lamiel na upevnenie podšívky. Okrem toho funguje ako ventilačná medzera;

 • parotesná vrstva. Je pripevnený po celom povrchu stropu monolitickými vrstvami a ide o 15-20 cm na steny. Pásy materiálu budú mať medzi sebou spoje, musia sa prekrývať o 10 cm a lepiť metalizovanou páskou. Tu je dôležité robiť všetko hermeticky, inak aj cez malú medzeru bude presakovať para;
 • ďalej ide priamo na strop kúpeľa, ktorý je najčastejšie vyrobený z drevených guľatiny a pokrytý doskami. Zospodu je k nemu pripevnená parotesná fólia a zhora ohrievač;
 • Ako ohrievač stropu kúpeľa sa najčastejšie vyberá čadičová vlna vo forme dosiek alebo kotúčov. Štandardná hrúbka je 5 cm, ale hustota môže byť odlišná. V každom prípade by pre kvalitnú tepelnú izoláciu mala byť vytvorená vrstva najmenej 10 cm a rohože by mali byť rozložené tak, aby ďalšia vrstva prekrývala údery prvej. Na bezšvíkovú izoláciu môžete použiť Ecowool alebo expandovanú hlinku. Ekonomickejším tepelnoizolačným materiálom, ktorý sa používa dodnes, sú piliny. Ale ich použitie je tiež nepraktické bez parotesnej zábrany;
 • na vrch izolácie je vhodné vytvoriť vetruvzdornú membránu, ktorá zo spodnej strany môže uvoľňovať paru, ktorá sa tam omylom dostala z izolácie, a zhora ju ochráni pred možnou vlhkosťou;
 • Konečná vrstva podkrovného priestoru bude závisieť od funkcie miestnosti. Ak ide o obytné podkrovie, potom je položená čistá podlaha, ak ide o nevyužité podkrovie, potom je izolácia jednoducho pokrytá niečím, čo chráni tepelnú izoláciu pred mechanickým poškodením.

Keď je v prevádzke druhé poschodie vane, okrem správneho usporiadania medzipodlažného prekrytia je potrebné dbať na parnú izoláciu strechy vane.

Rada: ak je vo vani umiestnená vysoko kvalitná parotesná zábrana, potom po použití parnej miestnosti je nevyhnutné otvoriť dvere a dôkladne ich skontrolovať..

Hydro a parotesná zábrana stien kúpeľa

Najčastejšie sa počas stavby súčasne vykonávajú práce na tepelnej a parnej bariére. To znamená, že po položení tepelne izolačného materiálu sa naň okamžite natiahne parotesná fólia. Je to najúčinnejšie a najefektívnejšie a nezaberie to veľa času..

Ďalšou vecou je, keď sa opravy vykonávajú v už prevádzkovanom kúpeli. V takom prípade je potrebné demontovať celé drevené obloženie takým spôsobom, aby bolo možné ho neskôr znova použiť. Odskrutkujte prepravku a na vyčistené steny pripevnite parozábranu.

Etapy práce

 • Steny by už mali byť izolované. To znamená, že lamely z dreveného rámu sú medzi rohože z minerálnej vlny pripevnené s krokom 60 cm..
 • Práca sa vykonáva z rohu, pričom okraj parotesnej fólie sa prekrýva s priľahlou stenou 10 cm. Najprv ju na niekoľkých miestach zafixujte stavebnou zošívačkou. To sa musí urobiť celkom pevne, aby ste to v budúcnosti mohli ťahať s napätím.
 • Fóliová strana odrážajúca teplo je umiestnená vo vnútri parnej miestnosti a penová základňa je v blízkosti tepelnoizolačného materiálu.

 • Najprv je spodný rad vytiahnutý po celej dĺžke steny, pevne pripevnený zošívačkou ku každému zvislému vedeniu rámu. Šírka kotúča je spravidla 1,5, preto bude v strede steny pozdĺžny spoj. Jeho prekrývanie by nemalo byť menšie ako 10 cm, pre väčšiu tesnosť je lepené metalizovanou páskou.
 • Keď je na všetky steny kúpeľa nanesený parotesný materiál, na vrch sú pripevnené lamely pre obkladový dokončovací materiál. Sú namontované priamo na vodidlá rámu vyrobené na izoláciu. To vám umožní okamžite fixovať film pevnejšie a pripraviť základňu pre podšívku..

Parná izolácia podlahy vo vani

Všetko závisí od toho, ako bol kúpeľný dom postavený. Najčastejšie je zvykom vybaviť jednoduchú drevenú podlahu otvorom na odtok vody. Ale v tomto prípade teplo rýchlo opustí parnú miestnosť, v dôsledku čoho sa rýchlo ochladí a iba prví návštevníci majú čas skutočne si vziať parný kúpeľ. Aby sa tomu zabránilo, v moderných kúpeľoch sú podlahy vybavené niekoľkými vrstvami..

 • Prvá vrstva je obyčajná drevená podlaha so zabezpečeným odtokom na odtok vody. Dosky sú ošetrené hydroizoláciou s tekutým povlakom.
 • Na vrch je položený tepelnoizolačný materiál, napríklad čadičová vlna.
 • Na hnijúcom základe je položená parotesná zábrana..

 • Ďalej je namontovaný betónový poter dostatočnej hrúbky na následné kladenie dlaždíc. Vo všetkých fázach by ste nemali zabúdať na usporiadanie rebríka na vypúšťanie vody po dolievaní. V tejto súvislosti by mala mať podlaha mierny sklon, aby voda mohla odtekať bez zadržania.
 • Keď je poter hotový a položená dlažba, je podlaha pripravená. Zostáva len položiť drevené rošty na vrch a teplá a odolná podlaha vo vani je pripravená.

About the author