Polička do sauny si urobte sami

Úplný odpočinok v parnej miestnosti si nemožno predstaviť bez tradičnej police. Na jeho zariadenie však existujú jasné normy. Musia byť dodržané, inak štruktúry nevydržia drsnú mikroklímu. Mnoho majiteľov kúpeľov sa preto zaujíma o to, ako vyrobiť police vo vani a aké materiály sú na to potrebné. A mimochodom, každý z nich bude schopný zostaviť police sám. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s odporúčaniami pre stavbu lavičiek do kúpeľa.

Obsah:

Dizajn police v parnej miestnosti

Štandardná lavica do parnej miestnosti sa skladá z 2 prvkov – podpernej nohy z hrubých tyčí a sedadla. Nosný stĺp je vyrobený z dvoch nosníkov, ktoré sú inštalované po šírke lavičky a sú prepojené prepojkami k sebe každých pol metra..

Na rám je zvykom napchávať tenké dosky tak, aby bola nevyhnutne dosiahnutá medzera 1 až 2 centimetre. Sedadlo je vyrobené so sklonom, aby sa vytvoril lepší prietok vody. Aby dosky rýchlejšie schli, treba zachovať správny pomer medzi ich šírkou a hrúbkou: šírka police vo vani thickness 4 * hrúbka.

Výroba políc v parnej miestnosti je komplikovaná skutočnosťou, že sa odporúča venovať osobitnú pozornosť upevneniu prvkov. Inštaláciu je najlepšie vykonať bez skrutiek a klincov, pretože návštevník v kontakte s horúcim kovom sa môže popáliť.

Rozmery police do kúpeľa

] Minimálna dĺžka lavice v parnej miestnosti by mala byť 1,5 metra. Všetky rozmery police vo vani závisia od rozmerov samotnej miestnosti, ale horný krok by mal stále zostať najpriestrannejší – asi 90 centimetrov. Ostatné police by mali mať štandardnú veľkosť – 60 centimetrov, ale nie menej ako 40 centimetrov.

Dĺžka pri sedení je 90 centimetrov na ležanie s pokrčenými nohami, nie menej ako 150 centimetrov na ležanie s vystretými nohami – viac ako 180 centimetrov. Na lavičke dlhej 95 centimetrov môžete sedieť s vyloženými nohami a mierne ich dvíhať.

Výška políc vo vani bude určená podľa nasledujúceho princípu: osoba na lavičke môže byť umiestnená v ležiacej alebo sediacej polohe. Vzdialenosť medzi horným schodom a stropom by teda mala byť až 1,2 metra a rozdiel medzi úrovňami sa môže líšiť do 60 centimetrov..

Vzdialenosť od hornej police k stropu by mala byť taká, aby ste si stále mohli užívať horúci vzduch. Umiestnite preto najvyššiu poličku na rovnakú úroveň s dvierkami ohrievača. Tvary lavíc v parnej miestnosti sú rôzne: s operadlom, ploché, vo forme pohoviek s opierkou hlavy.

Umiestnenie políc v parnej miestnosti

Lavice a ležadlá do vane sú umiestnené pozdĺž stien, na ktorých nie sú žiadne okná, police sú inštalované dve alebo tri poschodia od podlahy. Lavice v parných miestnostiach sa najčastejšie vyrábajú vo forme schodov: teplota vzduchu stúpa s rastúcimi policami a je určená pre návštevníkov s rôznymi teplotnými preferenciami..

Zariadenie políc vo vani od staroveku bolo stupňovité, v tvare písmena L a „oddelené“. V prvej metóde sú teda police postavené v dvoch alebo troch krokoch pozdĺž jednej steny. Spodná polica je najchladnejšia a horná najhorúcejšia. Tento dizajn poličky do vane je ideálny pre priestranné miestnosti. V riešení g-way sú horné a dolné police umiestnené proti jednej stene a stredná je umiestnená oproti nim.

Vo verzii „kupé“ sú iba dve police, ktoré tvoria dolnú a hornú vrstvu. Sú priľahlé k tej istej stene. Rovnako ako vo vlaku je horné sedadlo pre pohodlie zdvihnuté a pripevnené k stene. Takýto dizajn sa nazýva ideálnou možnosťou, ak potrebujete striktne ušetriť priestor parnej miestnosti. Najziskovejším riešením je však dnes usporiadanie sklopného dizajnu lavičiek. V prípade potreby sa dajú rýchlo rozobrať a vysušiť na ulici..

Výber dreva na poličku

Poličky a ležadlá sú dôležitou súčasťou umývacieho oddelenia a samotnej parnej miestnosti, pretože prichádzajú do priameho kontaktu s ľudskou pokožkou. Preto nie je pochýb o tom, že je veľmi dôležité pri zostavovaní kresby police vo vani, druhu dreva, ktoré sa vyznačuje vysokou hustotou vlákien, nízkou tepelnou vodivosťou, nízkym obsahom živice a výraznou odolnosťou voči vlhkosti a extrémnym teplotám teplo.

Lipa

Lipa je známa svojimi užitočnými vlastnosťami, ktoré sú ideálne na usporiadanie políc vo vani, pretože pri zahrievaní dosky vydávajú jemnú nevtieravú arómu, ktorá je obdarená liečivými silami. Tento strom sa ľahko spracováva, nemá rôzne chyby a uzly, rýchlo schne, pomaly sa zahrieva, nepraská. Okrem toho pot na svojom povrchu nezanecháva žiadne škvrny..

Lipa je známa svojou úlohou-zlepšuje pohodu, dodáva hosťom kúpeľa pozitívnu energiu, morálnu a fyzickú silu. Zoznam verejných služieb je doplnený ekonomickým prínosom – tento stavebný materiál sa predáva v obchodoch za prijateľnú cenu. Jedinou nevýhodou je, že lipové dosky vplyvom tepla a pary časom strácajú svoju primárnu farbu a tmavnú.

Aspen

Aspen má tiež liečivé vlastnosti. Verí sa, že čerpá zo všetkých negatív, ktoré sa v osobe hromadia. Po návšteve ruského kúpeľa s policou z osiky môžete cítiť uspokojenie a úľavu, zbavíte sa „záťaže“ vo svojej duši.

Jedná sa o lacný a cenovo dostupný materiál, preto je medzi staviteľmi obľúbený spolu s lipou. Hlavnou nevýhodou osikových dosiek je „neviditeľné“ manželstvo ׃ často hnijú zvnútra, takže je ťažké rozlíšiť vysokokvalitné rezivo od unavenej vzorky..

Abashi

Africký strom abashi sa nazýva rekordman v súbore rôznych užitočných vlastností. Hosť zo zahraničia sa nebojí vlhkosti a tepla, drevo sa pomaly zahrieva, a to aj pri dostatočne vysokých teplotách, takže je nemožné spáliť sa na poličke z tohto dreva. Africký strom sa vyznačuje svojou vytrvalosťou.

Farba abashy sa pohybuje od svetlo žltej po jemnú krémovú, v procese výroby police v kúpeľnom dome z nej vlastnými rukami a počas prevádzky lavíc sa vôbec nemení a zachováva si pôvodný svieži vzhľad. Hlavnou nevýhodou, kvôli ktorej mnohí vývojári odmietajú používať africké drevo na stavbu, sú náklady, ktoré si nemôže dovoliť každý vývojár..

Konštrukcia police v parnej miestnosti

Pred stavaním lavíc vo vani stojí za to pripomenúť, že police vo vani by mali vyzerať krásne, lavice so zaoblenými hranami vyrobte tak, aby nevŕzgali a nekývali sa. V spodnej časti nechajte konštrukcie otvorené – je to vhodné na vetranie, vetranie a čistenie podlahy.

Drevený rám

Prvou fázou výstavby police pre kúpeľ s vlastnými rukami je výroba dreveného rámu z nosníkov, ku ktorému budú dosky následne pripevnené. Vyžaduje to 5 stojanov. Obvykle sa používa 10 tyčí, ktoré majú rozmery 50 x 70 x 1090 milimetrov. Tyče medzi sebou musia byť pripevnené dvoma kusmi tej istej tyče. Blok pripevníme k regálom pomocou skrutiek, 2 kusy pre každý stojan.

Podlahu pre police vyrobte z dosiek. Nechajte medzi nimi medzeru 20 milimetrov. Na spodnú poličku vezmite 3 dosky, na hornú lavicu potrebujete 7 dosiek. Ich dĺžka by mala dosiahnuť 2960 milimetrov, pretože na obklady stien s podšívkou by mala zostať na oboch stranách medzera.

Pripojenie rámu

Časti konštrukcie sú spojené dubovými klinmi, ktoré by mali byť zatlačené do otvorov, ktoré boli predtým vyrobené v kĺboch. Ale veľa vývojárov, kvôli ťažkostiam so spôsobom výroby políc vo vani bez klincov, volí tradičný spôsob upevnenia, hlboko sa potápajúce samorezné skrutky do dreva alebo ich vloženie z vnútornej strany lavíc..

Upevnenie operadla

Je obvyklé, aby bola spodná polica pri akejkoľvek možnosti postavenia police v kúpeľnom dome pohyblivá, aby sa starostlivosť o poličku uľahčila. Často je vyrobený vo forme trojuholníka, jeho strany sú 2 priľahlé steny. Podobný dizajn lavíc vám umožňuje kompaktné umiestnenie v tejto miestnosti, a preto je aj tam voľný priestor..

Priestor medzi úrovňami lavíc je ponechaný otvorený; ak chcete, môžete chrbát vybaviť – na to musíte vyplniť medzeru medzi schodmi doskami. Pod a nad by mali byť vetracie otvory. Na vytvorenie liečivej atmosféry v parnej miestnosti je lepšie použiť dosky z mäkkého dreva..

Ochranná úprava políc

Drevo, ktoré nie je ošetrené ochrannou chémiou, sa vďaka priamemu kontaktu s vlhkým vzduchom rýchlo stane nepoužiteľným. Plesne a hniloba sú prvými príznakmi vážnej „choroby“, s ktorou sa dá vyrovnať iba včasnou a premyslenou prevenciou..

Na spracovanie políc vo vani je kategoricky nemožné použiť tradičné chemické prostriedky – lak a sušiaci olej, pretože v takýchto kritických podmienkach tieto látky uvoľňujú ostré nepríjemné zásoby a kontakt s pokožkou týchto pár môže vyvolať silnú alergickú reakciu..

Do kúpeľa by ste si mali kúpiť špeciálnu impregnáciu, ktorá je vytvorená na základe prírodných olejov, ktoré vytvárajú ochranný film. Tieto výrobky účinne odolávajú vlhkosti a chránia povrch police pred predčasným starnutím. Je obvyklé ošetrovať iba lavičky takouto impregnáciou, pretože na podlahu existujú silnejšie zmesi, ktoré nevypúšťajú nepríjemný zápach a škodlivé pary.

Príslušenstvo k poličke vo vani

Potom, čo boli police vo vani postavené, je možné nainštalovať ďalšie prvky, ktoré zvyšujú úroveň pohodlia. Opierka hlavy alebo vankúš vyzerá rovnako – ako boxy na nohy. „Vankúše“ sú tiež stacionárne vo forme trojuholníka pripevneného k lavici alebo odnímateľného. Priestor medzi úrovňami lavíc môže zostať otvorený, ale je vhodné postaviť si chrbát.

Keď človek leží na lavičke, stojí za to zdvihnúť nohy vyššie ako hlavu, pretože táto časť tela sa pomaly zahrieva a navyše vyžaduje teplotné „zaťaženie“ na zlepšenie odtoku krvi. Stacionárne podpery sú tyče napchaté na stenu, o ktoré by mali byť podopreté nohy. Pre pohodlie sa tradične vykonáva niekoľko krokov..

Na fotografii police vo vani môžete často vidieť odnímateľné nadstavce na nohy – dve široké dosky, ktoré sú navzájom spojené pod uhlom 30-45 stupňov. Jedna strana s lavicou zviera pravý uhol a slúži ako podpera a druhá slúži ako rebrovaný „šmýkač“ určený na polohovanie nôh.

Starostlivosť o policu do kúpeľa

Otázka hygieny a čistoty vo vani je vždy aktuálna. A hoci teplota v parnej miestnosti robí svoje, zabíja väčšinu baktérií a mikróbov, na špinu si musíte pamätať. Pri procedúrach vo vani tiež vychádza z nášho tela pot. Preto sa odporúča pravidelne ho umývať z povrchu podlahy a drevenej konštrukcie police..

Na umývanie lavíc vo vani by sa nemali používať žiadne nové pracie prostriedky. Maximálne, čo môže byť užitočné na čistenie miestnosti, je bežné mydlo na pranie. V prípade silného znečistenia môžete vždy zorganizovať mechanické čistenie dreva abrazívnym materiálom.

Parná miestnosť vždy bola a bude srdcom kúpeľa. Keď vystúpite na teplú poličku, zabudnete na zhon a odletíte do výšok rozkoše. Zdá sa, že polica má úplne nenáročný dizajn. Drevená podlaha však nie je taká jednoduchá. Postupujte podľa našich tipov a trikov a budete vedieť, ako urobiť poličky do sauny pohodlné a spoľahlivé..

About the author