Rohové umývadlo: výber a inštalácia

Kúpeľňa, podobne ako spálňa, je považovaná za jednu z najčastejšie navštevovaných miestností v byte alebo súkromnom dome, a preto jej usporiadanie vyžaduje najvážnejší a najšetrnejší prístup. Podľa odborníkov je základným faktorom, ktorý je dôležité vziať do úvahy pri procese obnovy kúpeľne, jej veľkosť, zatiaľ čo moderné kúpeľne sa často nevedia pochváliť elegantnými zábermi. To však nevylučuje skutočnosť, že každá vaňa by mala byť charakterizovaná štandardnou sadou sanitárnej keramiky, ktorá zahŕňa umývadlo, sprchovací kút alebo vaňu, toaletu v prípade kombinovanej kúpeľne a práčku, a musí byť umiestnené čo najkompaktnejšie a najfunkčnejšie. S ohľadom na to má každý centimeter štvorcový v kúpeľni hodnotu zlata, čo je spôsobené tým, že všetky tieto súčasti kúpeľne by sa nemali hodiť len do miestnosti, ale aj na to, ako tam byť umiestnená čo naj harmonickejšie. . Zariadenie miniatúrnej kúpeľne navyše vyžaduje dodržanie základných zásad zameraných predovšetkým na vizuálne rozšírenie priestoru kúpeľne. Jednou zo základných zásad je inštalácia rohového drezu, ktorého výber a inštalačné funkcie budú prediskutované v tomto článku..

Rohové drezy a ich úloha v dekorácii kúpeľne

Rohové kúpeľňové drezy, bez ohľadu na základný štylistický koncept kúpeľne, sa stanú harmonickým detailom jej interiéru. Ich univerzálnosť a funkčný dizajn umožňujú, aby rohové drezy boli rovnako úspešným doplnkom kúpeľne v klasickom štýle i modernej kúpeľne v štýle high-tech. Ak je taký drez vyrobený v štandardnej bielej farbe, výrazne to uľahčí úlohu začínajúceho dizajnéra a umožní vám doplniť tradične biely drez mixérmi, ktorých dizajn je vyrobený tak, aby zodpovedal základnému štylistickému konceptu kúpeľne. . Najúčinnejší spôsob „osadenia“ umývadla do interiéru kúpeľne umožňujú aj drobné detaily interiéru, akými sú poličky a ďalšie doplnky potrebné v kúpeľni. Ak je umývadlo vyrobené v kontrastnej farebnej schéme, môžete ho uhladiť pomocou umývadla navrhnutého pre rohové umývadlo. Najširší sortiment na stavebnom trhu je kľúčom k úspešnému výberu najvhodnejšieho modelu, ktorý bude výhodne kombinovaný s prostredím priestorov..

Rohové foto umývadla

Odrody rohových škrupín: klasifikačné kritériá

Pri výbere rohových umývadiel do kúpeľne, ktoré si môžete kúpiť v klampiarskom obchode alebo objednať v špecializovanom internetovom obchode, je potrebné mať na pamäti, že sa vyznačujú rôznymi druhmi, ktoré sa líšia v súlade s mnohými klasifikačnými kritériami..

V súlade s charakteristikami spôsobu inštalácie sa rozlišujú nasledujúce vzorky:

Závesné drezy, ktoré sú upevnené pomocou konzol určených na vytvorenie podpery. Patria sem rohové drezy charakterizované otvoreným dnom s drenážnym systémom. To neznamená skrytú komunikáciu – často sú maskované špeciálnym krytom, ktorý napodobňuje mosadz alebo iný kov. Pretože zvláštnosťou inštalácie konzolových škrupín je lokalizácia na križovatke povrchov, výrazne to zvyšuje pevnosť inštalácie. Pomocou tejto metódy montáže získate príležitosť namontovať rohové umývadlo do miestnosti v stredomorskom štýle, ktorá sa vyznačuje množstvom kovových dielov a výkonných mixérov;

Konštrukcie namontované na podstavcoch, ktoré pomáhajú skryť nevzhľadné vodné spojenia. Tento typ zahŕňa škrupiny trojuholníkového tvaru typu „tulipán“, ktorých konštrukcia naznačuje prítomnosť nohy, ktorá skrýva kanalizačnú komunikáciu. Vzhľad tohto inštalatérskeho prvku pripomína kvetinu, ktorá dala tomuto dizajnu meno. Umývadlá na podstavci sa vyznačujú diskrétnou príťažlivosťou a schopnosťou harmonicky doplniť kúpeľňu v akomkoľvek štylistickom smere. Podľa odborníkov sa však vyznačujú jediným mínusom, ktorého centrálnym článkom je noha takejto škrupiny, skrývajúca priestor v rohu, ktorý by bolo možné použiť s najväčšou racionalitou;

Rohové márne jednotky – najúspešnejšie riešenie pre zanietených racionalistov, ktoré umožňuje najefektívnejšie využiť voľný priestor pod drezom. Rohové umývadlo, ktorého súčasťou je obrubník, sa nielenže dobre zmestí do priestoru priestrannej kúpeľne, ale tiež efektívne ušetrí miesto v malej kúpeľni a úhľadne skryje kanalizačné komunikácie a chemikálie pre domácnosť potrebné na údržbu. čistota v dome. Dobrým doplnkom k takému umývadlu bude zrkadlo umiestnené nad ním so vstavaným osvetlením, vybavené ďalšími policami alebo skriňou v súlade s farbou skrinky.

Súprava, ktorá obsahuje rohové umývadlo, ako aj skrinku, v ktorej bude postavená, je veľmi žiadaná, a preto tieto modely zaberajú pomerne veľký priestor na modernom inštalatérskom trhu. Špecializované obchody sú pripravené ponúknuť kupujúcemu vstavané rohové drezy rôznych veľkostí od 70×70 cm do 35×35 cm a dizajnové riešenia. Konštrukčné riešenia takýchto škrupín sú dosť variabilné a sú reprezentované nielen tradičnými, ale aj asymetrickými alebo predĺženými škrupinami. Tento dizajn umožňuje umiestnenie vstavaného drezu do rohu s nepravidelnými rozmermi a asymetrickými dĺžkami steny. Existuje niekoľko typov asymetrických súprav:

  • Konštrukcie na pravej strane, znamenajúce umiestnenie umývadla napravo, a ďalšie prvky naľavo;
  • Ľavostranné škrupiny, ktorých dizajn je podobný pravostranným škrupinám, ale vyznačujú sa opačným umiestnením škrupiny a podľa toho drobnými štruktúrami.

Asymetrické dizajnové prvky vám umožňujú vybrať si najvhodnejšiu konfiguráciu kúpeľne pre vás.

Vzhľadom na to, že kúpeľňa je miestnosť vyznačujúca sa vysokou vlhkosťou, rohové drezy s obrubníkom je potrebné zvoliť s prihliadnutím na daný mikroklimatický index miestnosti. Na výrobu podstavcov zahrnutých v súprave spolu s rohovými umývadlami výrobca používa panely z prírodného dreva alebo odolné voči vlhkosti, napríklad MDF alebo drevotriesku. A napriek tomu, že vo väčšine prípadov skrinky pre rohové drezy nie sú vyrobené z pevného, ​​ale z lisovaného dreva, ich náklady sú oveľa vyššie ako tradičné skrinky z lisovaného dreva..

V súlade s konštrukčnými vlastnosťami sa rozlišujú trojuholníkové a asymetrické drezy a napriek skutočnosti, že asymetrické modely boli predtým považované za jednu z odrôd umývadiel zabudovaných do skrinky, budeme o nich hovoriť podrobnejšie v rámci inej klasifikácie. Takže:

  • Umývadlá v tvare rovnoramenného trojuholníka alebo tradičné rohové umývadlá sa vyznačujú rovnomerným uhlom kontaktu so stenami a umožňujú najvýhodnejšie využitie voľného priestoru v rohu kúpeľne, čo z nich robí ďalší pádny argument v prospech kúpy rohové umývadlo do kúpeľne;

  • Asymetrické uhlové škrupiny sú trojuholník s jednou stranou dlhou. V závislosti od polohy objektu voči stenám sa jeho hlavná časť posúva správnym smerom, zatiaľ čo druhá zostáva voľná.

Materiály relevantné pre výrobu rohových umývadiel

Keď už hovoríme o bežne používaných materiáloch na výrobu rohových umývadiel, treba poznamenať, že v tejto oblasti výrobca ponúka pomerne všestrannú voľbu..

Rohové umývadlo vyrobené z kameniny alebo porcelánu sa vyznačujú vysokými výkonovými vlastnosťami, medzi ktorými je osobitná pozornosť venovaná pevnosti a trvanlivosti. Navyše sú považovaní za lídrov z hľadiska hladkosti povrchu. Hygiena je ďalším ukazovateľom, v zmysle ktorého si umývadlá z fajansy nemajú obdoby. Štylistický dizajn modelov z kameniny a porcelánu je vyrobený tak, aby tieto modely nestratili svoj význam niekoľko desaťročí;

Rohové drezy vyrobené z vysoko kvalitných polymérnych materiálov, medzi ktorými sa rozlišuje akrylový a umelý kameň, sú vynikajúcou alternatívou k tradičnej fajanse. Napriek tomu, že sú na trhu s vodovodmi nováčikmi, vyznačujú sa exponenciálnym rastom popularity, ktorý nemá tendenciu klesať. Je to spôsobené množstvom ich charakteristík, medzi ktorými na seba upozorňujú praktickosť v prevádzke, najvyššia pevnosť a odolnosť voči extrémnym teplotám. Nenáročné v starostlivosti, polymérové ​​modely vám umožnia diverzifikovať výzdobu kúpeľne vďaka rôznym farbám a konfiguráciám;

Ak ste zvyknutí obklopovať sa neštandardnými vecami, najvhodnejšie riešenie pre vás bude umývadlá vyrobené zo skla, rovnako ako prírodný alebo umelý kameň. Ich elegantný dizajn im dodáva vonkajšiu krehkosť, ale pokiaľ ide o pevnosť, absolútne nie sú nižšie ako podobné modely z iných materiálov a niekedy dokonca prekonávajú. A to platí nielen pre výrobky z kameňa, ale aj zo skla, ktoré sa nepoužíva na výrobu rohových umývadiel v pôvodnej podobe. Sklo sa stáva substrátom na výrobu sanitárnej keramiky a je doplnené mnohými drobnými komponentmi, vďaka ktorým získava dodatočnú pevnosť. Vďaka tomu sú sklenené výrobky schopné odolávať nárazom s vysokou intenzitou pri zachovaní pôvodnej integrity..

Kovové drezy prišli nahradiť smaltované modely z kovu, ktoré stratili svoju bývalú slávu a ktoré upadli do zabudnutia kvôli veľmi nízkej odolnosti smaltu voči opotrebovaniu a špecifickým vlastnostiam starostlivosti. Veteránov nahradili rohové drezy z nehrdzavejúcej ocele, ktoré môžu ozdobiť voľný kút kúpeľne estetickým kovovým leskom. Konštrukčné vlastnosti a výkonové charakteristiky zaisťujú nielen dlhú životnosť rohových umývadiel, ale aj vysoké estetické vlastnosti. Ak po čase na lesklom leštenom povrchu zistíte preliačiny alebo malé škrabance súvisiace s používaním abrazívnych čistiacich prostriedkov, venujte pozornosť špecializovaným prípravkom vrátane tých na čistenie akrylových vaní. Napriek mnohým pozitívnym aspektom majú drezy z nehrdzavejúcej ocele svoje vlastné nevýhody, z ktorých hlavným je výskyt vápenatých solí na stenách drezu, ktoré sú súčasťou vody..

Rohové drezy: vybrané funkcie

Pred kúpou rohového umývadla do kúpeľne najskôr zvážte všetky možné scenáre a rozhodnite sa pre požadovaný materiál drezu. Po rozhodnutí o vyššie uvedených charakteristikách vykonajte starostlivé meranie navrhovaného miesta inštalácie a vykonajte všetky potrebné výpočty potrebné na výber vhodného modelu. Veľkosti sanitárnej keramiky tejto skupiny na trhu sú veľmi variabilné: strany štruktúr v tvare rovnoramenného trojuholníka sa vyznačujú veľkosťami od 35 do 70 cm, zatiaľ čo modely so sofistikovanejšími tvarmi sa vyznačujú ešte väčšou rozmanitosťou. Ak ste sa rozhodli pre umývadlá s podstavcom, nezabudnite dbať na jeho výšku, vďaka ktorej budete môcť umývadlo zmestiť do interiéru okolitého priestoru s najväčšou harmóniou..

Keď si vyberiete model, ktorý sa vám páči, uistite sa o jeho absolútnej integrite a absencii všetkých druhov vonkajších defektov, zvnútra aj zvonku, venujte zvláštnu pozornosť odtokovým bodom a mixérom, ak sú súčasťou súpravy.

Nezabudnite, že spotrebitelia sa vo väčšine prípadov radšej riadia autoritou výrobcu, čo je tiež veľmi dôležité. Moderný trh ponúka sortiment pre každý vkus, ktorý predstavuje tovar domácej i zahraničnej výroby. Je dôležité si uvedomiť, že autorita výrobcu priamo určuje cenové charakteristiky modelu, ktoré sú hlavnou súčasťou úspešného nákupu..

Vlastnosti inštalácie rohových umývadiel rôznych typov

Inštalácia rohového umývadla je podobná inštalácii pre iné vodovodné zariadenia, ale zároveň má špecifické vlastnosti, ktoré závisia od typických vlastností zariadenia. Inštalácia každého modelu, či už ide o umývadlo na stenu, rohové umývadlo namontované na podstavci alebo zabudované do skrinky, je jedinečná.

Materiály potrebné na inštaláciu rohového drezu:

  • Vŕtačka;
  • Vŕtačka, ktorej rozmery nie sú menšie ako 12 mm;
  • Kladivo;
  • Samorezné skrutky;
  • Značkovač na označovanie;

Vlastnosti inštalácie umývadla na stenu sú nasledujúce:

Najprv sa rozhodnite o uhle, ktorý plánujete vziať pri inštalácii rohového umývadla, a tiež určte výšku jeho pripevnenia. Napriek tomu, že uhol pripevnenia závesného umývadla je individuálnym ukazovateľom, jeho určenie sa robí v súlade s určitými pravidlami. Podľa jedného z nich by mal byť uhol pripevnenia drezu umiestnený čo najbližšie k kanalizačnému potrubiu, pričom výška jeho pripevnenia by mala byť približne 90 – 95 cm od úrovne podlahy..

Ku rohovému drezu sa dodáva konkrétne zariadenie nazývané „držiak“. Jedná sa o kovový pás v tvare písmena „L“. Najprv určte umiestnenie jeho pripevnenia k stene. Za týmto účelom oprite zariadenie o stenu vo výške, ktorú ste si vybrali na inštaláciu drezu, potom stavebnou ceruzkou alebo značkovačom označte body jeho pripevnenia, ktoré sa zhodujú s bodmi vŕtania do steny. Ďalej sa používa vrták a vrták na dlaždicu, pomocou ktorého sa do dlaždice vyvŕtajú otvory na miestach označených bodkami. Po vytvorení otvorov do nich zatlčte hmoždinky, pokračujte v upevňovaní „držiaka“, ktorý sa najskôr opiera o stenu v miestach novo vytvorených otvorov a uistite sa, že sa otvory na stene zhodujú s úchytmi držiaka. , namontujte ho pomocou samorezných skrutiek. Po inštalácii hlavného upevnenia rohového drezu nainštalujte rohový drez a uistite sa, že je bezpečne pripevnený, pripojte k nemu koleno, nainštalujte mixér a nainštalujte prívod vody do mixéra.

Vlastnosti montáže rohového umývadla inštalovaného na podstavci:

Napriek tomu, že pravidlá pre inštaláciu rohového umývadla zabudovaného do podstavca sú podobné pravidlám v prípade závesného umývadla, jeho inštalácia sa líši v niektorých zvláštnostiach. Hlavným rozdielom je, že inštalácia rohového umývadla na podstavec sa neobmedzuje iba na pripojenie vodovodného systému a inštaláciu batérií – po vykonaní vyššie uvedených opatrení je pod drez nainštalovaný podstavec, ktorý je určený na maskovanie všetkých potrubí a hadíc. ..

Ak ste sa rozhodli pre rohové umývadlo s umývadlovou skrinkou, musíte vedieť, že inštalácii umývadlovej skrinky predchádza priama inštalácia rohové umývadlo. Najprv je nainštalovaná skrinka, sú v nej skryté všetky komunikácie a potrubia, potom sú pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov dodaných s drezom priamo namontované. Jediná vec, ktorú je v tomto prípade potrebné zvážiť, je potreba vyvŕtať do steny viac otvorov, čo prispieva k spoľahlivosti inštalácie. Je tiež dôležité vedieť, že umývadlo by ste nemali inštalovať blízko steny, aby ste predišli rastu plesní. Otvory vytvorené medzi umývadlom a stenou sú utesnené krycou páskou, čo tiež zlepšuje kvalitu inštalácie.

About the author