Saunový komín: návod na montáž

Komín je dôležitou súčasťou kúpeľa, pretože práve on prepravuje produkty spaľovania paliva z miestnosti. Každé zo saunových kachlí potrebuje komínové usporiadanie. Ďalej zvážime, ako vytvoriť komín vo vani..

Obsah:

Konštrukčné vlastnosti komína pre kúpeľ

Existuje obrovský počet komínov, z ktorých každý je spojený s určitým klasifikačným parametrom. Medzi nimi sú jednokruhové a dvojokruhové komíny z tehál, ocele alebo keramiky atď..

Pred začatím prác na výrobe komína musíte najskôr študovať jeho hlavné komponenty.

Ideálnou verziou komína je prísne horizontálna štruktúra, pomocou ktorej sa odstraňujú všetky produkty spaľovania. Existujú však situácie, keď výstavba takéhoto komína nie je možná. Preto je potrebné komín vybaviť vertikálne, potom horizontálne a znova vertikálne. Na tieto účely budete potrebovať kolená, dýzy, odpaliská a ďalšie spojovacie prvky, ktoré sú hlavnými prvkami komínového zariadenia s vaňou.

Koleno je konektor, ktorý zaisťuje hladkú inštaláciu komína. Napríklad pri absencii možnosti usporiadania striktne vertikálneho komína sa jeho smer zmení pomocou kolena. Existuje obrovský výber kolien, ktoré sa líšia uhlovými pomermi. Pri opustení vodorovného úseku od kachlí pred komínom je tu tiež nainštalované koleno alebo odpalisko.

Upozorňujeme, že čistenie kolena je dosť komplikovaný proces, a preto je možné ho pri usporiadaní zvislého komína, pokiaľ je to možné, nepoužívať..

Použitie odpaliska je všestranné, pretože vám umožňuje ľahké čistenie popola a produktov spaľovania pomocou špeciálnych mechanizmov. Vnútri odpaliska je prvok vo forme skla, ktoré je v prípade potreby vytiahnuté a vyčistené.

Jedinou podmienkou správnej inštalácie odpaliska je jeho dokonalé spojenie s rúrkami. V opačnom prípade sa do miestnosti dostane dym a produkty spaľovania, čo prinesie nepohodlie ľuďom v ňom..

Ak je v druhom poschodí drevená podlaha, budete potrebovať odbočnú rúrku, ktorá ochráni strom pred vysokou teplotou, ktorá je prítomná v komíne. Na jeho inštaláciu budete musieť urobiť otvor, nainštalovať odbočné potrubie, izolovať ho a pripojiť k potrubiu. Rovnaká rúra je potrebná na zabránenie kontaktu komína so strechou a podkrovím.

Okrem toho počas inštalácie komína budete potrebovať konzoly, ktoré sú schopné držať potrubie a zafixovať ho v požadovanej polohe. Rozstup medzi ich upevnením je asi 200 cm.

Posledný, ale veľmi dôležitý prvok komína sa nazýva strešný rez. S jeho pomocou je zaistená tesnosť spojenia potrubia a strechy. Kryt zabraňuje vniknutiu atmosférických činiteľov, nečistôt a prachu do podkrovia. Upozorňujeme, že delenie strechy je v komíne nevyhnutné a nemalo by byť nahradené lacnejšími možnosťami, ako sú tmely alebo domáce konštrukcie. Počas zmršťovania kúpeľa bude narušená celistvosť a všetok dym, dážď a sneh spadnú do miestnosti.

Tip: V procese nákupu komína by ste mali skontrolovať dostupnosť certifikátov, ktoré potvrdzujú jeho kvalitu, ako aj technické vlastnosti, ktoré opisujú materiály, z ktorých sú vyrobené všetky prvky systému..

Komínové rúry do kúpeľa: vlastnosti výberu

Vo vzťahu k materiálu, z ktorého je komín vyrobený, sa stáva:

1. Z nehrdzavejúcej ocele – tento materiál je najvhodnejší na výrobu komína, pretože je odolný voči vlhkosti, prehriatiu a nehromadí sadze..

Tip: Pri výbere tohto typu komína by ste si mali ujasniť taký parameter, akým je odolnosť ocele voči kyselinám. Pretože počas prehrievania dochádza k kontaktu síry s uhlím a plynom, je to dosť agresívny typ.

Medzi výhody použitia nehrdzavejúcej ocele v procese výroby komína treba poznamenať:

 • odolnosť voči korózii;
 • vysoká pevnosť;
 • dostupné náklady;
 • nízka hmotnosť;
 • estetický atraktívny vzhľad.

2. Komín vyrobený z betónových rúrok – táto možnosť sa vyznačuje nízkymi nákladmi, trvanlivosťou, schopnosťou obnovy a dobrým tesnením. Navyše na výrobu takéhoto komína nie je potrebné zapojiť špecialistov. Pri výrobe monolitických štruktúr sa sadze prakticky nebudú hromadiť v komíne.

Medzi nevýhody betónového komína patrí závažnosť jeho hmotnosti, ktorá výrazne zaťažuje štruktúru budovy. Aj keď sa tento parameter eliminuje, do betónovej zmesi sa zavádzajú prísady z expandovanej hliny.

3. Rúry vyrobené z asesto -cementu – vyznačujú sa spoľahlivosťou, nízkymi nákladmi a dobrou izoláciou. Takéto potrubia sú environmentálne nebezpečné, nestabilné pred tvorbou kondenzátových hmôt, sadze sa v nich rýchlo hromadia, takže vyžadujú neustálu údržbu..

4. Tehlový komín – má drsný povrch, na ktorom sa hromadí veľa sadzí. V dôsledku toho dochádza k zníženiu ťahu, iba po vyčistení komína sa obnoví prevádzkyschopnosť systému. Medzi pozitívne vlastnosti tohto komína patrí atraktívnosť jeho vzhľadu, vysoká úroveň požiarnej bezpečnosti a doba prevádzky..

5. Kovový komín je najjednoduchšia a najdostupnejšia možnosť, najmä do kúpeľa. Tento komín sa vyznačuje vysokým ohrevom potrubia, na ktorom je často inštalovaná špeciálna nádrž, kvôli čomu sa v ňom ohrieva voda. Pomerne bežná je možnosť inštalácie oceľového komína pomocou sendvičových systémov. V tomto prípade sú potrubia spojené tak, že sú navzájom zasunuté, a medzi ne je položený ohrievač. Výsledkom je minimálne zahrievanie vonkajšieho povrchu a žiadna kondenzácia.

Existuje možnosť inštalácie vlnitých rúr na usporiadanie komína. S ich pomocou sa vytvoria rotačné prvky systému..

6. Keramický komín v stene kúpeľa sa vyznačuje takými vlastnosťami, ako sú vysoké náklady a praktickosť. Prevádzková doba takéhoto komína je najdlhšia. Je odolný voči silnému teplu, chemickému pôsobeniu a korózii. Keramický komín je navyše vo vnútri celkom hladký, takže na stenách nezadržiava žiadne sadze ani popol..

Keramický materiál dobre absorbuje teplo, takže sa vonkajšia časť komína nezohrieva. Ideálne pre saunu vyrobenú z dreva.

7. Rúry vyrobené z vermikulitu – sa vyznačujú nulovou tvorbou kondenzácie, a teda aj jednoduchou údržbou. Takýto komín je veľmi ľahký, nie je schopný absorbovať vlhkosť, je odolný voči vysokým teplotám a mechanickému poškodeniu.

Aby komín slúžil svojmu majiteľovi mnoho rokov, mali by sa dodržiavať jednoduché pravidlá:

 • zabezpečenie zapečateného upevnenia;
 • regulácia teploty vykurovania a ťahu;
 • usporiadanie vetracích potrubí;
 • izolácia;
 • ochrana pred počasím;
 • zabezpečenie odstránenia kondenzátových hmôt;
 • správny druh paliva;
 • nedostatok prehriatia a hypotermie;
 • pravidelné čistenie.

Ako urobiť komín pre kúpeľ cez strop

Správna inštalácia komína vyžaduje seriózny prístup k vedeniu tohto procesu. Zle nainštalovaný komín nepriaznivo ovplyvňuje nielen výzdobu miestnosti, v ktorej je inštalovaný, ale aj zdravie ľudí zdržiavajúcich sa v tejto miestnosti. Pretože plyny a produkty spaľovania vstupujúce do miestnosti môžu spôsobiť vážnu otravu.

Existujú dve možnosti inštalácie komína:

 • dymovod – v procese vykonávania práce je na odstránenie kondenzátu potrebný odpalisko;
 • kondenzát – odpalisko nie je potrebné.

Počiatočná fáza inštalácie komína do kúpeľa zahŕňa prípravné práce súvisiace s výberom projektu pre komín. V tejto fáze je vhodné použiť pomoc špecialistov, ktorí vypočítajú optimálnu dĺžku potrubia, ktorá poskytuje dobrú trakciu..

Ďalej si musíte vybrať materiál, z ktorého bude rúrka vyrobená, ak je hmotnosť komína väčšia ako 700 kg, potom to vyžaduje povinné usporiadanie základu.

Ďalej by ste mali skontrolovať strop, aby ste určili umiestnenie komína. Nemalo by byť priamo nad lúčom. Vyberte miesto pre komín takým spôsobom, aby ste získali minimálny počet ohybov. Pretože sa sadze dokonale hromadia na horizontálnych častiach, v dôsledku čoho sa trakcia znižuje.

Vo vani musí byť komínová rúra zostavená, ak je to žiaduce, tieto práce sa vykonávajú priamo na mieste inštalácie komína. Svorky sa používajú na upevnenie všetkých tupých sekcií na komíne a podporné konzoly pomôžu pripevniť T -kus, ak existuje.

Treťou etapou je usporiadanie komína vo vani cez strop. Na jeho stavbu je potrebné špeciálne rezanie, ktorého výber sa vykonáva v súlade s typom strechy a uhlom jeho sklonu.

Ďalej je určený úsek prechodu potrubia, pracuje sa na jeho označení a vyrezaní otvoru z vnútra miestnosti. Potrubie je vedené von, za strechu, strešný plech chráni vnútro komína a rez poskytuje ochranu zvonku. Na nastavenie uhla sklonu komína použite zúženú sekciu rezu, ktorej konce sú navinuté priamo pod strechou.

Na častiach stien, v miestach odbočnej rúrky, by sa malo pracovať na inštalácii izolácie vo forme fóliových rohoží alebo čadičovej vlny.

Vo vani je inštalácia komína dokončená pripevnením potrubia na povrch zástery a utesnením na križovatke. Takto je komín postavený na požadovanú veľkosť. Oceľový dáždnik poskytne spoľahlivú ochranu komína pred poveternostnými vplyvmi.

Oblasti komína, ktoré sú vystavené korózii, by mali byť ošetrené žiaruvzdornou farbou a na spevnenie spojov na svorkách použite tmel..

Ako nainštalovať komín do kúpeľa: odporúčania

1. Nedostatok spojov so všetkými druhmi potrubí. Komín by nemal susediť s rôznymi komunikačnými systémami.

2. V komíne nie je dovolené vybavovať horizontálne sekcie, ktorých dĺžka je viac ako 100 cm..

3. Nie je dovolené inštalovať komín v blízkosti plynových alebo elektrických komunikačných systémov..

4. Minimálny počet čistení komína počas jednej sezóny je dvakrát..

5. Minimálna dĺžka komínového vývodu nad povrchom strechy je 50 cm.

Vlastnosti inštalácie komína do kúpeľa

Pred inštaláciou komína do kúpeľa odporúčame preštudovať si návod na jeho výrobu pomocou sendvičových rúrok na horné a dolné účely:

1. Najprv by mala byť rúrka rozrezaná na dve časti, ktoré sú spracované izoláciou.

2. Z plechu pozinkovanej ocele musíte odrezať dve časti, z ktorých sú vyrobené rúrky, ktorých okraje sú spojené valcovaním.

3. Tento list je potrebný na rezanie kovového pásu, ktorý bude slúžiť ako svorka.

4. Okrem toho je potrebné vyrobiť diely vo forme štyroch krúžkov z pozinkovanej ocele, ktoré pomôžu uzavrieť izoláciu v koncových častiach..

5. Na spodok rúrky je privarený kovový pás, hrubý 0,2 cm a široký 4 cm. Bude slúžiť ako odbočná rúrka.

Ak chcete urobiť komín vo vani vlastnými rukami, mali by ste vyrezať dva otvory, ktoré pomôžu komínu prejsť stenou alebo stropom. Upozorňujeme, že komín musí prechádzať presne strednou časťou otvoru.

Ďalej potrebujete oceľový plech, z ktorého budú vyrobené dve časti, ktoré upevnia strop na strechu a na strop. V rohových častiach obrobku by mali byť vyvŕtané otvory, do ktorých budú nainštalované upevňovacie prvky.

Pokyny na inštaláciu komína:

1. V strede kovového obrobku by mal byť vytvorený otvor s priemerom komína. Na potrubie by mal byť inštalovaný plášť z pozinkovanej ocele..

2. Ďalej sa na rúry položia krúžky a upevnia sa na strop. Namontujte spodné potrubie a komín v rohoch zaistite samoreznými skrutkami.

3. Na spodné potrubie umiestnite horné potrubie a spojte ich dohromady. Uistite sa, že dodržiavate tesnosť spojov. Na bezpečné uchytenie použite svorku..

4. Umiestnite druhý kovový kus na strechu. Výsledná oblasť by mala byť vyplnená hlinkou, azbestom alebo expandovanou hlinkou.

About the author