Sprchujte sa vo vani vlastnými rukami

Kúpeľný dom vždy zohrával v živote človeka dôležitú úlohu. Na otázku, či je tam potrebná sprcha, všetci milovníci mokrej a suchej pary sebavedomo odpovedajú „áno“. Každý má svoje vlastné dôvody kladnej odpovede. Niektorí radšej osviežia a zmyjú listy kúpeľa z príčinných miest, iných potešia kontrastné postupy, ktoré udržujú telo v správnom tóne. Článok bude hovoriť o tom, ako urobiť sprchu vo vani.

Obsah:

Predtým sa po návšteve parnej miestnosti ponáhľali do blízkeho rybníka a v zime do snežnej záveje alebo si jednoducho naliali vaňu vody, ale dnes také potešenie nie je k dispozícii každému. Hustota budov je dosť vysoká, dokonca aj na vidieku..

 • Moderná vaňa vyžaduje samostatnú miestnosť na sprchovanie. Ak je vedľa miesta centrálna komunikácia, nebude ťažké zorganizovať dodávku studenej a teplej vody. Jediná vec, ktorú zostáva, je vybaviť odtok a spoľahlivo izolovať potrubia na zimu..

Fotografia sprchy vo vani

 • Ťažšie je to pre tých, ktorí nemajú prístup k „civilizačným požehnaniam“. V takýchto prípadoch sú nainštalované rôzne systémy ohrevu vody. Hneď je potrebné poznamenať, že inštalácia elektrických zariadení je do kúpeľov povolená, ale inštalačné práce sa musia vykonávať v súlade so všetkými požiadavkami a pravidlami požiarnej bezpečnosti..

Usporiadanie sprchy vo vani – letná možnosť

Na sezónne použitie kúpeľa, a teda aj sprchy, sa používa kovová nádrž, prívod vody sa vykonáva prirodzenou gravitáciou. Organizácia takéhoto systému je celkom jednoduchá. Nádoba je inštalovaná na streche, voda sa v priebehu dňa ohrieva a je tak pripravená na použitie.

 • Nádrž je naplnená vodou cez vrch ručnou prácou, tj vedierkami alebo pomocou gumovej hadice pripojenej k prívodu vody alebo k čerpadlu studne. Dno nádrže je vybavené sprchovou hlavicou.
 • Sudy sa často používajú ako vodná nádrž a jednotliví remeselníci zvárajú plechy. Je však celkom možné kúpiť hotový kontajner, kde sú k dispozícii všetky otvory na prívod a odtok vody..

Takáto sprcha vo vani má samozrejme len niekoľko nevýhod, ale sú veľmi významné:

 • nie každá strecha môže vydržať hmotnosť plnej nádrže v závislosti od objemu;
 • poveternostné podmienky „určujú“ teplotu vody. V zamračených dňoch je veľká pravdepodobnosť, že sa poriadne osprchujete. V niektorých prípadoch je to veľmi užitočné, najmä po parnej miestnosti – príde adrenalín, ktorý prebudí každú bunku tela. Ale používanie sprchy na určený účel s vodou s nízkou teplotou bude nepohodlné..

Vaňová sprchová nádrž s vykurovacím telesom

 • Dnes mnohé spoločnosti ponúkajú nádrže a iné kontajnery vybavené vykurovacím telesom. Materiály na ich výrobu sú rôzne druhy ocele a plastov. Podobné vyhrievané výrobky môžu mať od 80 do 220 litrov..

 • Nie je žiadnym tajomstvom, že tvar je tiež dôležitý pre pohodlné používanie, takže pred plochými tankami sa uprednostňujú vysoké modely. Dôvodom je skutočnosť, že vertikálne orientované nádoby poskytujú lepšiu hlavu, pretože voda je dodávaná gravitáciou.

Niektoré modely sú vybavené termostatom, ktorý vám umožňuje nastaviť teplotu na ohrev vody. Na ich prevádzku sa vykonávajú jednoduché manipulácie:

 • nainštalovať na strechu;
 • pripojiť sa k prívodu vody;
 • zaskrutkujte kanvicu;
 • zapojte do elektrickej siete.

Vaňová sprcha na celoročné použitie

Prevádzka kúpeľa, a teda aj sprchy, bez ohľadu na ročné obdobie, si vyžaduje dôslednú prípravu..

Tu je potrebné poznamenať, že usporiadanie sprchy by sa malo vykonávať v samostatnej miestnosti. Ak sa to deje priamo v parnej miestnosti, kovové časti systému budú veľmi horúce a plastové sa môžu zdeformovať. V každom prípade existuje riziko poranenia, najmä popálenín. O trvanlivosti systému nie je potrebné hovoriť..

Realizácia myšlienky znamená splnenie nasledujúcich úloh:

 • dodávka vody;
 • jeho zahrievanie;
 • odtokové zariadenie.

Každú fázu je potrebné zvážiť osobitne..

Prívod vody do sprchy

Príroda ponúka dva hlavné zdroje zásobovania vodou.

 • Otvorený alebo takzvaný povrch (rieky, jazerá atď.). Takéto zdroje nie sú vhodné pre domáce potreby, najmä ak sa nachádzajú v blízkosti obytných oblastí. Napríklad rieky vo svojom zložení majú množstvo minerálnych a organických zlúčenín a v období topenia snehu absorbujú aj všetky druhy mikroorganizmov z blízkeho okolia..
 • Rybníky alebo jazerá so sladkou vodou, aj keď majú menšie množstvo suspendovaných častíc, sú kvôli svojej nízkej mobilite náchylné na reprodukciu patogénnych baktérií.
 • Organizácia dodávky vody, inštalácia viacstupňového filtračného systému si vyžaduje namáhavú prácu a značné finančné investície. Útvary povrchových vôd sa preto používajú na zavlažovanie a iné potreby domácnosti..
 • Podzemie (zemné, jarné, artézske). Tento zdroj vody je optimálny pre pitie a domáce potreby. Príjem vody sa najčastejšie vykonáva pomocou studní alebo vrtov. Na zásobovanie kúpeľa vodou je vhodný akýkoľvek zdroj tohto druhu..

 • Pokiaľ ide o výber rúrok, uprednostňujú sa tu polypropylénové alebo kovoplastové rúrky. Vďaka primeraným nákladom, jednoduchej inštalácii a nízkym nákladom na inštalačné práce je tento typ výrobku optimálny na zabezpečenie dodávky vody do spŕch.

Čerpacie zariadenie do sprchy vo vani

K výberu zariadenia na zdvíhanie vody je potrebné pristupovať so špeciálnou starostlivosťou. Výpočet výkonu by mal byť zverený profesionálovi. Nebude nadbytočné pripomenúť vám, že je lepšie kúpiť tento alebo ten model od známych výrobcov. V opačnom prípade nikto nebude schopný zaručiť nepretržitú prevádzku zakúpeného čerpadla..

V prvom rade sa výber zariadenia vykonáva v závislosti od typu vodného zdroja. Do úvahy sa berú aj nasledujúce parametre: výkon (výkon); strata tlaku; hĺbka zdroja.

 • Povrchové čerpadlo Používa sa na odber vody z nádrží alebo plytkých (do 8 m) studní. Tento typ je vhodný pre svoju mobilitu. V prípade potreby je možné ho preniesť na iný zdroj vody iba odpojením hadice. Uprednostňujú sa modely s plavákovým spínačom. V takom prípade, ak sa hladina z akéhokoľvek dôvodu zníži, zariadenie sa automaticky vypne, čo mu nedovolí vyhorieť. Na kompenzáciu straty výkonu sú niektoré sacie jednotky vybavené ejektormi, ktoré sú navrhnuté tak, aby udržiavali optimálnu cirkuláciu vody..

 • Čerpadlo vrtu používa sa pre studne alebo hlboké studne. Takéto zariadenia sa vyznačujú účinnosťou a produktivitou. Pre studne je možné zvoliť ponorné čerpadlá – sú lacnejšie ako čerpadlá do vrtov, ale zároveň majú veľmi dobré technické vlastnosti..

Vykurovacie teleso na vodu

 • Dôležitý je samozrejme dobre organizovaný systém dodávky vody do umyvárne (priehradky). Väčšina obsluhy kúpeľov by však súhlasila s tým, že sprchovanie je vďaka teplej vode oveľa pohodlnejšie. Ďalším krokom pri usporiadaní sprchy vo vani vlastnými rukami bude preto voľba a potom inštalácia ohrievačov vody.
 • Na trhu je široký výber modelov, ktoré sa líšia technickými vlastnosťami a cenovým rozpätím. Takáto rozmanitosť umožňuje zvoliť optimálne riešenie pre požadované potreby..
 • Najbežnejšími ohrievačmi vody sú agregáty poháňané motorom. Sú rozdelené do 2 typov: prietokové a skladovacie.

Okamžité ohrievače vody do sprchy vo vani

stručný popis

 • Ohrievač vody je kompaktný, čo umožňuje jeho použitie v malých miestnostiach. Takéto zariadenie je vhodnejšie zvoliť, ak je v tejto oblasti zaistená stabilná dodávka elektriny bez kvapiek a rázov..

 • Okrem rozmerov existuje ešte niekoľko výhod – ide o náklady a jednoduchosť inštalácie..
 • Proces ohrevu vody sa vykonáva pri prechode zariadením. V tomto ohľade musí jednotka používať veľa energie, čo znamená veľkú spotrebu elektrickej energie..
 • Zariadenie s výkonom do 2 kW nie je schopné ohriať vodu na prijateľnú teplotu na sprchovanie. Na tieto účely je lepšie venovať pozornosť modelom s parametrami rovnými 2 až 7 kW. Často sú vybavené kohútikom alebo kanvicou..
 • Náklady na toto zariadenie sa pohybujú od 1 200 do 3 000 rubľov. Cena sa sčítava (ako v zásade za ďalšie vybavenie) v závislosti od názvu výrobcu a technických parametrov.

Inštalácia

Kábel na pripojenie k elektrickej sieti je potrebné zakúpiť samostatne, nie je súčasťou dodávky. Na tieto účely sa spravidla používa trojžilový medený drôt s prierezom najmenej 2,5 mm². Zásuvka na pripojenie tohto zariadenia musí byť dimenzovaná na 16A, mať samostatný istič a uzemnenie.

Inštalácia a pripojenie sa vykonáva nasledovne:

 • na zadnej strane puzdra je elektrický vodič pripojený pomocou bežného terminálu;
 • samotné telo je upevnené na zvislom povrchu pomocou spojovacích prvkov. Je dôležité udržiavať zariadenie horizontálne a vertikálne. Ak je vykurovacia cievka alebo akákoľvek jej časť umiestnená vo vnútri zariadenia nad hladinou vody, povedie to k zlyhaniu celého zariadenia;

 • hadica so zalievačkou sa naskrutkuje na výstup pre horúcu vodu, hadica zo studenej vody sa naskrutkuje na vstup.

Toto sú všetky základné manipulácie, ktoré je potrebné vykonať. Pokiaľ ide o prevádzku ohrievača, je dôležité dodržiavať 2 pravidlá:

 • prívod studenej vody je zapnutý. Musíte počkať, kým voda nenaplní nádrž ohrievača a nevyteká zo sprchovej hlavice. Iba potom je stlačené tlačidlo aktivácie ohrievača. Mimochodom, voda sa zahreje za pouhých 30-40 sekúnd;
 • zariadenie sa vypne v opačnom poradí. Tlačidlo vykurovania sa vypne – čakáme, kým sa teplá voda nahradí studenou – prívod vody sa vypne.

Akumulačné ohrievače vody pre sprchu vo vani

stručný popis

 • Na rozdiel od prietokových ohrievačov sa tento typ nebojí poklesov napätia a poklesu tlaku vody. Nádrž však zaberá dosť miesta, a preto čím je väčší objem, tým je väčší. Modely pre domácnosť obsahujú spotrebiče s objemom 10 až 200 litrov..

 • Zariadenie je schopné ohriať vodu až na 55-85 °, preto sa odporúča použiť mixér, aby bolo možné nastaviť optimálnu teplotu. Proces zahrievania je postupný (ale tiež sa pomaly ochladzuje), takže o nadmernej spotrebe elektrickej energie nie je potrebné hovoriť.
 • Zahrievanie 25-30 litrov vody na teplotu 30 ° bude trvať asi pol hodiny, 100 litrov sa zahreje za 3 hodiny. Náklady na takéto vykurovacie jednotky sa pohybujú od 5 do 10 tisíc rubľov.

Inštalácia

Inštalácia skladovacej nádrže vyžaduje silnú stenu, pretože musí vydržať značnú hmotnosť. Upevňovacie prvky sú vyrobené ku kotvám, ktoré sú súčasťou súpravy. Rovnako ako pre prietokový ohrievač, aj tu potrebujete samostatné vedenie, je potrebná zásuvka s uzemnením a dvojitý automatický stroj..

Aby bola zaistená bezproblémová a dlhodobá prevádzka zariadenia, je potrebné pri jeho inštalácii striktne dodržiavať pokyny výrobcu. Táto príručka vysvetľuje niektoré nuansy týkajúce sa schémy pripojenia konkrétneho modelu..

 • Flexibilné hadice na prívod / odvod vody sú dodávané s každým zariadením, ale je možné ich nahradiť spoľahlivejšími plastovými rúrkami;
 • pre vysokokvalitnú prevádzku ohrievača je potrebné nainštalovať niekoľko ďalších prvkov, ktoré výrazne predĺžia jeho životnosť. Ak je dodávka vody zabezpečená výkonným čerpadlom vrtu a tlak môže byť viac ako 6 atmosfér, potom je na prívodnom potrubí nainštalovaný reduktor, ktorý reguluje tlak;
 • na vstupnom potrubí do kotla je nainštalovaný ventil a poistný ventil, ktorý plní niekoľko funkcií: chráni pred nadmerným tlakom a zabraňuje vyprázdňovaniu nádrže.
 • na vypúšťanie vody zo zásobníka je potrebná armatúra v tvare T s kohútikom, ktorá je namontovaná aj na potrubí studenej vody.
 • ventil je tiež inštalovaný na potrubí opúšťajúcom ohrievač vody.

V opačnom prípade sa proces inštalácie zariadenia nelíši od inštalácie prietokového zariadenia..

Jednoduché riešenia

 • Ďalšou možnosťou vytvorenia sprchy vo vani je titánová montáž. Objem nádrže môže byť od 65 do 100 litrov. Naplnenie nádoby vodou sa vykonáva zhora, čo niekedy nie je príliš výhodné. Rovnakým spôsobom môžete použiť vykurovacie kachle s výmenníkom tepla a vzdialenou nádržou..
 • V závislosti od „výkonu“ pece môže dĺžka potrubí dosiahnuť 2–2,5 m. Je potrebné pripomenúť, že čím menší je tento indikátor, tým rýchlejšie sa voda v sprche ohreje.

 • Inštalujte takéto zariadenia iba na rovný a stabilný povrch. Preto sa pozemok približne 1×1 m vopred naleje betónom..
 • Inštalácia je spojená s určitými ťažkosťami. Preto je potrebné správne vypočítať a vytvoriť technické otvory na prechod rúrok z pece do skladovacej nádrže. Určte umiestnenie nádrže na studenú vodu, ktorá bude napájať nádrž na teplú vodu a bude slúžiť studenej vode na príjemnú sprchu.
 • Inštaláciu kachlí by mal samozrejme vykonať kvalifikovaný odborník, ale moderné modely je možné ľahko namontovať nezávisle. Sú vybavené potrebnými výstupmi a príslušenstvom, ktoré výrazne zjednodušujú vykonanú prácu..

Schéma zapojenia sprchového systému zo sporáka je nasledovná:

 • dve rúrky sú spojené s výmenníkom tepla a zásobníkom teplej vody. Jeden slúži na zásobovanie, druhý je určený na cirkuláciu, je na ňom namontované odpalisko na dodávku teplej vody do sprchy;
 • 2 vetvy idú aj z nádoby slúžiacej na príjem čerstvej vody a umiestnenej tak vysoko, ako je to možné: do nádrže na horúcu vodu a výstupu pre kanvicu;
 • systém odtoku vody je inštalovaný v najnižšom bode potrubí.

Videá s vaňovou sprchou

Odtoková jama pre sprchu vo vani

 • Likvidácia odpadových vôd je ďalším dôležitým prvkom v úprave práčovne. Tieto práce sa spravidla vykonávajú vo fáze výstavby. Žumpa hlboká ≈ 3 a šírka asi meter je vykopaná najmenej 3-5 m od základne kúpeľa.
 • Aby sa zabránilo zrúteniu, sú okraje vystužené debnením, naliate cementom alebo sú nainštalované železobetónové krúžky.
 • Polypropylénová rúrka s priemerom 50-100 mm je namontovaná so sklonom 20 °. Jeden koniec smeruje do budúcej sprchovacej miestnosti, druhý do odtokovej jamy. Pripojenie potrubia a zákruty sú veľmi nežiaduce. To minimalizuje upchatie a eliminuje potrebu tepelnej izolácie..

 • Ďalej sa naleje cementový poter, je dôležité, aby mal mierny sklon smerom k odtoku. Na konci potrubia je nainštalovaný rebrík, ktorý vylúči prenikanie nepríjemných pachov späť do miestnosti a zabráni upchatiu potrubia.
 • Ak sa rozhodne vybaviť sprchovací kút v existujúcom kúpeli drevenými podlahami, budete musieť demontovať časť podlahy, ktorá je vyhradená pre umývadlo. Po inštalácii odtokového potrubia sú dosky pribité späť. Na naklonenie do požadovaného bodu sú pod podlahu umiestnené čipy alebo tenké lamely.
 • Na ne je položený pevný kovový plech s vyrezaným otvorom na odvodnenie. Všetky spoje sú ošetrené tesniacimi hmotami. Na kov sa položí výstužný materiál a potom sa naleje cementovou maltou.
 • Dokončené podlahy môžu byť ozdobené porcelánovou kameninovou dlažbou. Samozrejme, na miestach, kde vyteká odtok, budete musieť pohrať s prispôsobením materiálu. Rezané hrany môžu byť veľmi ostré, preto musia byť spracované pilníkom a potom brúsnym papierom.
 • Tiež skvelou možnosťou sú sprchové vaničky vo vani. V tomto prípade sa na drevenú podlahu nanesie vrstva hydroizolácie a položí sa cementotriesková doska, nie je potrebné vytvárať poter..

Dekorácia sprchového kúta

 • Krok za krokom, počnúc odlievaním základov a končiac usporiadaním interiéru, bude možné zorganizovať kúpeľ s práčkou. Tam, kde sa pri vodných procedúrach bude vykonávať nielen studená, ale aj teplá voda.
 • Problémy s postriekaním vodou a systémom vetrania môžete vyriešiť kúpou sprchovej kabíny, kde to všetko zaisťuje jej dizajn. Toto riešenie je jednoduché, ale drahé..
 • Ďalšou možnosťou opláchnutia môže byť vedro s vodou nainštalované pomocou špeciálneho závesu. Takýto „systém“ nepotrebuje čerpadlá, ohrievače vody ani napájanie. Lyžice sú často inštalované v sudoch so sprchovými vanami, kde je priestor extrémne obmedzený. Napriek tomu vám nedostatok výhod civilizácie nezabráni v tom, aby ste sa dostali k vlne studenej alebo predhriatej vody. Takúto sprchu do kúpeľa si môžete kúpiť za 6000 – 15 000 rubľov.

About the author