Urobte si sami saunový bazén

Každý Rus rád miluje parný kúpeľ! Ak má sauna aj bazén so studenou vodou, ktorá po horúcom vzduchu osviežuje a dokonale osviežuje, je to vo všeobecnosti úžasné. Stavba bude samozrejme stáť veľa z finančného hľadiska, ak si najmete špecialistov na toto podnikanie. Existuje však aj iná možnosť – bazén na kúpanie si vyrobíte sami. Zdá sa, že vás tiež zaujíma otázka, ako postaviť bazén vo vani. A náš článok vám pomôže naučiť sa, ako to urobiť správne..

Obsah:

Typy bazénov

Dlho ste snívali o výstavbe kúpeľného domu na svojom webe a teraz premýšľate o usporiadaní bazéna. Predstavte si, aký by mal byť budúci bazén, kde je lepšie ho umiestniť a ako ho vyzdobiť. Poďme najskôr zistiť, aké druhy bazénov sú podľa typu.

Stacionárne bazény sa nazývajú najtrvanlivejším a najtrvanlivejším typom. Ich základom je železobetónová misa, ktorá je zvyčajne inštalovaná v predtým vykopanom otvore – na základni. Navyše tieto štruktúry môžu mať akúkoľvek veľkosť a hĺbku. Delia sa na zakopané a zemné.

Skladacie bazény sú takzvané „dočasné“ štruktúry. Takýto bazén je známy svojou pohyblivosťou: kedykoľvek, ak si to majiteľ kúpeľa želá, môže byť demontovaný a umiestnený na iné miesto. Obvykle sú vyrobené z PVC, takže sú z hľadiska pevnosti o niečo nižšie ako stacionárne výrobky, ale ich výhody spočívajú v ľahkosti, rôznych veľkostiach a tvaroch, nízkej cene bazéna do vane a rýchlej inštalácii.

Kúpeľné bazény sú známe ako vírivky. Ich charakteristickým znakom sú malé rozmery, pretože sú určené na hydromasáž a relaxáciu. Nie sú však vhodné na plávanie. Takéto výrobky sa predávajú hotové, nepotrebujú špeciálnu inštaláciu a montáž. Často sa mylne nazývajú jacuzzi. „Jacuzzi“ je však iba názov najslávnejšej spoločnosti, ktorá ich vyrába, a meno osoby, ktorá hydromasáž vyvinula.

Pre tých vývojárov, ktorých plocha alebo finančné možnosti neumožňujú vybaviť veľkú nádrž, existujú špeciálne mini bazény na kúpanie. Ide o všetky druhy písem a sudov. Malé vodné nádrže sú vyrobené z dreva, akrylu alebo plastu. Priemerný objem drevených sudov je 350 – 1500 litrov, akryl a sklolaminát – 2 – 6 metrov kubických.

Aj keď sú klasickými modelmi drevené písma. Najvhodnejšími druhmi pre písma a sudy sú dub, buk a smrekovec. Napriek tomu nie sú mini-bazény zo sklolaminátu menej obľúbené, najmä v moderných saunách..

Výber sedadla

Už ste definovali typ saunového bazénu. V tejto fáze je v prvom rade potrebné rozhodnúť, kde bude bazén umiestnený: mimo priestorov alebo vo vnútri. Od toho závisia rozmery budúceho produktu a vlastnosti jeho použitia – iba v teplej sezóne alebo po celý rok.

Stojí za to znova pripomenúť, že je potrebné vziať do úvahy, ako blízko sú podzemné vody. Konštrukcia by nemala byť umiestnená bližšie k podzemnej vode ako na vzdialenosť jedného metra. Existuje riešenie, ako rozobrať podlahu vo vani a vytvoriť vybranie v základe. Táto metóda je však nevhodná, ak sa podzemná voda nachádza v blízkosti domu, pretože v budúcnosti môžu erodovať základ..

Je nevyhnutné vziať do úvahy, že steny nádrže by sa nemali dotýkať stien kúpeľa, pretože voda, ktorá na steny vytvára tlak, môže v nich vyvolať tvorbu trhlín. Mimochodom, aj malý bazén je schopný pojať asi 10 ton vody. V takýchto prípadoch by mala byť medzi stenami sauny a bazéna ponechaná malá medzera, ktorá by mala byť pokrytá pieskom. Môžete tiež položiť penu.

Ak sa rozhodne stavať nie v saune, ale v nadstavbe, potom je najlepším riešením predbežná inštalácia špeciálneho základu pod bazén. V tomto prípade sa nebojíte podzemnej vody..

Konfigurácia a forma

Ako pri všetkých stavebných prácach, všetko by malo začať vytvorením projektu. Dôležitým bodom je, ako sa plánuje výstavba bazéna vo vani – od začiatku alebo do existujúcej sauny je potrebné zabudovať nádrž. Pri vývoji projektu bazéna sa odporúča určiť veľkosť, tvar, rozhodnúť o dodávke a odtoku vody, hydroizolácii a prevedení..

Zamyslite sa nad tvarom a veľkosťou misky budúcej nádrže, pretože tieto vlastnosti najpriamejším spôsobom ovplyvňujú náklady na výstavbu. Čím je konfigurácia zložitejšia a veľkosť je významnejšia, tým vyšší bude cenový ukazovateľ nákladov. Upozorňujeme, že pri stavbe obdĺžnikového bazéna bude možné ušetriť, pretože je tu menšia spotreba materiálu. Ale zaoblený tvar je atraktívnejší a v dokonalej harmónii s okolitou krajinou a dizajnom..

Projekt kúpaliska

Ak sa vám nepáčia existujúce projekty, môžete si objednať hotovú sadu výkresov pre kúpeľný bazén so všetkými hydraulickými schémami a vysvetlením inštalácie. Výkresy výrazne zjednodušujú inštalačnú a konštrukčnú časť diela.

Dobre navrhnutý projekt vám umožní:

 • vypočítajte dynamické a statické zaťaženie bazénovej misy, čo je dôležitý bod pri plánovaní dreveného kúpeľného domu s jazierkom;
 • zistiť vplyv zaťaženia vodou na pôdu a konštrukčné prvky parnej miestnosti;
 • vyberte inžinierske komunikácie a zariadenia;
 • správne nainštalovať vložené prvky;
 • vziať do úvahy všetky podmienky pre pohodlnú a bezpečnú prevádzku konštrukcie;
 • vypočítajte požadované množstvo materiálov a určte náklady na výstavbu.

Správne zostavený projekt kúpeľa s bazénom naznačuje zariadenie, ktoré sa plánuje nainštalovať, činidlá, metódy čistenia vody a ďalšie jemnosti. Okrem toho je v rámci tohto procesu vytvorená architektonická väzba, ktorá umožňuje vybavenie bazéna príslušenstvom – vodopád, odrazový mostík a šmýkačky.

Po dokončení fázy návrhu, vykonaní určitých doplnkov a opravách chýb môžete začať podnikať praktické kroky k realizácii sna o vašom bazéne v saune..

Nákup materiálu

Materiály a vybavenie, ktoré sú potrebné na stavbu bazéna v kúpeľnom dome vlastnými rukami, je možné kúpiť v každom železiarstve – na predaj je k dispozícii úplne všetok materiál. Čo potrebujete:

 • cement, ktorý je určený na miešanie betónových zmesí;
 • drevo, ktoré bude použité na stavbu debnenia a je užitočné na dokončenie alebo jednotlivé prvky – schody alebo zábradlia;
 • kovová výstuž, jej účelom je posilniť prvky nádrže, ktoré sú vystavené zvýšenému zaťaženiu;
 • čerpadlá, ktoré zjednodušujú a urýchľujú plnenie nádrže čerstvou vodou, ako aj odstraňovanie starej vody;
 • rúrky rôznych priemerov;
 • špeciálny film, ktorý slúži na stavbu spoľahlivej hydroizolačnej vrstvy konštrukcie;
 • dokončovacie materiály, ako sú dlaždice a plech.

Pit

Po všetkom vyššie uvedenom môžete začať riešiť otázku, ako vytvoriť bazén v kúpeľnom dome, ktorý sa nachádza na vašom webe. Prvou etapou je kopanie jamy, ktorej rozmery by mali byť viac ako dĺžka a šírka budúceho bazéna, asi o pol metra a do hĺbky 35-45 centimetrov. Spočiatku je dno vyrobené s určitým sklonom a na najhlbšom mieste je potrebné pred začatím práce nainštalovať odbočnú rúrku odtokovej rúry, ktorá má priemer 7-10 centimetrov..

Tu by mala byť položená rúra s miernym sklonom smerom k drenážnej jame alebo kanalizácii, ktorá by mala byť umiestnená vo vzdialenosti najmenej 5 metrov od bazénu. Na dne jamy musíte naliať, vyrovnať a zhutniť piesok s hrúbkou 4 až 5 centimetrov, potom 10-centimetrovú vrstvu nie veľkého drveného kameňa, ktorá sa zhutní pomocou dreveného kladiva..

Potom sa na pripravenú základňu položí 10 -centimetrová vrstva betónu, výstužná sieť a potom ďalších 10 centimetrov betónu. Tieto technológie zaisťujú pevnosť a odolnosť dna bazéna. Je žiaduce, aby mal betón vysoký koeficient absorpcie vody z betónu. Najlepším riešením by bolo použiť betón triedy W-8, ktorý má v porovnaní s inými druhmi najhustšiu štruktúru. Navyše takýto betón absorbuje minimum vlhkosti..

Steny rybníka

Steny bazéna by mali byť betónované súčasne s prácami súvisiacimi s betonážou dna. Po naliatí dna je obvyklé nainštalovať a pripevniť drevené debniace panely, položiť výstužnú sieť a betónovať steny bazéna, bajonetovať betón, aby sa dosiahlo splynutie betónu steny a dna. Tento spôsob konštrukcie bazénu v kúpeli zabraňuje vzniku švíkov medzi stenou a dnom bazéna..

Hrúbka betónu na prvkoch bazéna by mala byť rovnaká – približne 20-25 centimetrov. Ďalšie betónovanie stien sa musí vykonávať bez dlhej prestávky medzi nalievaním jednotlivých častí, je nevyhnutné bajonet s kovovou tyčou a betón zhutniť dreveným kladivom.

Bazénovú misku by ste mali navyše naliať v jednom kroku, pretože nalievanie vykonávané v niekoľkých krokoch výrazne zníži spoľahlivosť bazéna. Predtým, ako betón stvrdne, je potrebné z neho „vytlačiť“ vzduchové bubliny, najlepší účinok je možné dosiahnuť pomocou vibračného kladiva.

Omietanie bazénov

Konečná fáza stavby bazéna pre kúpeľ s vlastnými rukami sa považuje za výzdobu stien nádrže. Po položení betónu na dno a steny musíte počkať, kým stvrdne. Na úplné zaschnutie budete musieť počkať asi mesiac. Odporúča sa z času na čas povrch mierne zaliať vodou, aby sa predišlo prasklinám, ktoré sa objavia pri vysychaní..

Pre vývojárov, ktorí z nejakého dôvodu nechcú čakať tak dlho, existuje alternatíva k usporiadaniu betónovej misy – kesóny môžete použiť pri stavbe kúpeľa s bazénom vlastnými rukami – špeciálne kovové platne, medzi ktorými potrebujete naliať betónovú zmes a potom zvárať švy. V tomto prípade však existuje jedna významná nevýhoda: švy môžu kedykoľvek odtlakovať. Preto táto možnosť, aj keď je rýchla a lacná, napriek tomu nie je taká spoľahlivá..

Keď betón vyschne, musíte odstrániť debnenie a začať omietanie cementovým poterom, ktorý má hrúbku 22-25 milimetrov. Aby sa omietka dobre a dlho držala na povrchu, musíte na opravy latexu použiť vodotesné zmesi. Omietka s podobnými prísadami bude pružnejšia a získa dodatočnú odolnosť voči vode.

Vodotesnosť a vodotesnosť

Potom výstavba bazénu vo vani vyžaduje hydroizoláciu. Najlacnejšou a najrýchlejšou možnosťou je položiť PVC fóliu, ktorá je pokrytá celým vnútorným povrchom misky. Najzákladnejšou možnosťou je pokryť vnútro betónovej misy vrstvou hydroizolačného materiálu, ktorý sa obvykle nanáša na povrch v dvoch vrstvách. Tretia vrstva je špeciálna lepiaca zmes s prídavkom latexu.

Aby sa znížila priepustnosť vody, musí sa pieskovo-cementová zmes, ktorá sa miesi v pomere 1: 3, uzavrieť emulziou ceresitu: 1 objem ceresitu sa zmieša s 10 objemami vody.

Cementovo-piesková malta musí mať pastovitú, hustú konzistenciu. Po zmiešaní musí byť malta ihneď položená na betónový povrch, ktorý bol predtým očistený od prachu a nečistôt, a tiež navlhčený vodou. Keď je voda úplne absorbovaná, na zlepšenie priľnavosti by mal byť nanesený roztok a vtieraný na betónový povrch. Potom sa vyrovná strúhadlom, po ktorom sa poter opatrne trie strúhadlom.

Dekorácia bazéna je často kombinovaná. Spodok môže byť napríklad ozdobený vodotesným cementovým poterom a steny môžu byť obkladané dlaždicami, ktoré sú zvyčajne vopred nainštalované na omietnuté steny, kde stačí vyrovnať cementovú vrstvu a na jej povrch sa vzťahujú riziká. ktoré zlepšujú priľnavosť k dlažbe..

Obklad bazéna

Teraz, keď ste sa v praxi naučili, ako vyrobiť mini -bazén v kúpeľnom dome, prišla posledná fáza stavebných prác – obklady. Existuje veľa možností a typov obkladových materiálov. Preto sa musíte rozhodnúť, aká bude farba a konečný vzhľad budúceho bazéna. Najbežnejšími druhmi obkladov sú mozaiky, dlaždice a PVC fólia. Preto stojí za to analyzovať, aké sú výhody a nevýhody každého riešenia..

Dlaždica

Pre bazény, ktoré sú určené do sáun, boli vyvinuté špeciálne porcelánové dlaždice. Jeho výhodou je, že je oveľa hutnejší ako keramické výrobky a absorbuje oveľa menej vody..

Pri kúpe dlaždice na obklad misky nádrže musíte vziať do úvahy mieru absorpcie vlhkosti, ktorá by nemala byť väčšia ako 3%. Keramické dlaždice nie sú vhodné na lemovanie bazénov, pretože kvôli svojej pórovitosti absorbujú vodu a stávajú sa živnou pôdou pre riasy, plesne a baktérie. Vďaka nízkej mrazuvzdornosti, plasticite a tepelnej odolnosti je nevhodný pre povrchy kúpeľa s teplým bazénom, ktoré sú neustále v kontakte s vodou..

Preto by mala byť vaša voľba urobená v prospech špeciálnych porcelánových dlaždíc pre bazény. Jeho cena sa pohybuje od 25 do 35 dolárov za meter štvorcový. A ešte jeden bod je, že sa môžete pošmyknúť na mokrom povrchu nádrže, najlepšie je kúpiť dlaždice s drsným povrchom.

Mozaika

Za najlepší obkladový materiál z tejto kategórie sa považuje mozaika odliata zo skla. Má dobrú odolnosť proti vode, hustotu a pevnosť. Škála nákladov na mozaikové obklady je 24 – 146 dolárov za meter štvorcový.

Aké sú výhody mozaiky? Vzhľadom na malú veľkosť dlaždíc (1 x 1 – 5 x 5 centimetrov) existuje veľa možností štylistických riešení, z takýchto kúskov môžete rozložiť povrch s akýmikoľvek nepravidelnosťami, ktoré predpokladá dizajn, a existujú aj veľa možností, ktoré vám umožňujú rozložiť rôzne ozdoby, kresby a dokonca aj celé obrazy. Dôležitými výhodami mozaiky sú neporéznosť, úžasná trvanlivosť a spoľahlivosť..

Film

Za najlacnejší obkladový materiál sa považuje PVC fólia, ktorej hrúbka je 1-1,5 milimetra. Film má vynikajúce hydroizolačné vlastnosti a je vyrobený v 4-vrstvovej forme, kde je medzi treťou a druhou vrstvou silná sieťovina zo syntetického materiálu. Materiál nie je vystavený prírodným a chemickým vplyvom, veľmi ľahko sa čistí, navrchu má hrubú vrstvu a je odolný voči škodlivým mikroorganizmom.

Náklady dosahujú 10-40 dolárov za meter štvorcový. Je položený pomocou upevňovacieho kovového pásu. Na pásik, ktorý je pomocou skrutiek pripevnený k stenám bazéna, je zvyčajné naniesť plastový povlak a potom k nemu privariť film, ktorý pod neho predtým umiestnil geotextilnú tkaninu.

Je preto nepravdepodobné, že by si modernú parnú miestnosť bolo možné predstaviť bez písma alebo plastového bazéna na kúpeľ so studenou vodou a niekedy dokonca aj ľadom. Zistilo sa, že ponorenie do studenej vody po dobrom zahriatí na 3 až 5 minút vyvoláva aktívne uvoľňovanie endorfínov do krvi. Uvoľňovanie týchto látok má omladzujúci účinok, zmierňuje stres, chronickú únavu a posilňuje obranyschopnosť tela.

About the author