Všetko o ohrievači do kúpeľa

Stačí si položiť otázku, ktorú izoláciu je lepšie zvoliť pre kúpeľ, a prejsť sa po rozľahlosti World Wide Web. Môžete nájsť mnoho rôznych, niekedy dokonca protichodných odpovedí. Skutočne sa trh doslova hemží ohrievačmi, ktoré majú odlišný stav agregácie, trvanlivosti a ceny. Keď ste sa dozvedeli, aký je najlepší ohrievač do kúpeľa, môžete bezpečne ísť do železiarstva a kúpiť si ho.

Typy ohrievačov do kúpeľa

Celý sortiment na trhu je možné podmienene rozdeliť do nasledujúcich pozícií:

 • medzikorunový;
 • minerálne;
 • polymérne;
 • fólia.

Mezhventsovy ohrievač do kúpeľa

Prirodzené ohrievače sa od staroveku široko používajú pri stavbe parných miestností. Plsť, juta, konopné konope, červený mach a sphagnum, ľanový kúdeľ – to všetko sú odrody takzvaného mezhventsovy ohrievača do kúpeľa. Zvláštna hodnota týchto materiálov je daná ich schopnosťou prirodzenej výmeny vzduchu. Okrem toho má napríklad mach baktericídne vlastnosti a prakticky nehnije a juta, ktorá je medzi znalcami prírodných vlákien taká obľúbená, dokonale zatvára švy a má nízke náklady..

Tieto druhy izolácií sú však často predmetom osobitnej pozornosti vtákov, molí, myší, mikroorganizmov, kvôli ktorým je materiál nakoniec nepoužiteľný. Existujú chemikálie špeciálne navrhnuté na kontrolu škodcov, ktoré sa používajú na ošetrenie tesnenia.

Minerálny saunový ohrievač

Najpopulárnejší je čadičový ohrievač do kúpeľa. Presnejšie, čadičová vlna. Izolácia je špeciálna podložka z kamennej vlny. Jednoduchá, pohodlná inštalácia, trvanlivosť, vysoká odolnosť proti vode a nehorľavosť, ako aj vynikajúce izolačné vlastnosti sú nespornými výhodami tejto izolácie. Okrem čadiča sa používajú rohože z diabázy, dolomitu, vápenca a troskovej vlny..

Polymérové ​​ohrievače

Polystyrénová pena, polyuretánová pena, polystyrénová pena a ďalšie polymérové ​​ohrievače do kúpeľa sa ľahko a pohodlne inštalujú, odolávajú vplyvom vlhkosti a vysokých teplôt a majú vynikajúce vlastnosti tepelného tienenia. Podľa všeobecne uznávaného názoru nie je plast ohňovzdorným materiálom, ale vďaka prísadám spomaľujúcim horenie tieto ohrievače nielenže nie sú náchylné na oheň, ale majú tendenciu vyblednúť, ak na ne zasiahne náhodná iskra..

Pena však pri vysokých teplotách emituje fenolové pary, a preto je medzi ohrievačmi najobľúbenejším materiálom, ale do kúpeľa je kategoricky nevhodná. Môže byť použitý iba na vonkajšiu izoláciu kúpeľného domu..

Preto pri výbere materiálu stojí za zváženie nielen jeho trvanlivosť, požiarna bezpečnosť, ale aj toxicita: pri zahrievaní vyžaruje takáto izolácia škodlivé látky.

Fólia do kúpeľa

Fóliové ohrievače do kúpeľa sú dobré, pretože okrem izolácie slúžia ako prídavné reflektory tepelnej energie. Tento materiál je obzvlášť obľúbený pri stavbe parnej miestnosti a pracieho oddelenia. Používa sa v kombinácii s klasickými ohrievačmi, ktoré poskytujú ochranu pred prúdením a vedením tepla..

Prirodzene, cena saunového ohrievača je tiež dôležitým faktorom, ale v tomto prípade je lepšie nešetriť peniazmi. Dobrí majitelia sa preto rozhodujú predovšetkým pre dosky a fólie z minerálnej vlny. Existuje kombinovaná izolácia roliek:

 • Isover, kombinujúca vrstvu fólie odrážajúcu teplo a vrstvu sklolaminátu;
 • Megafol – izolácia pozostávajúca z polyetylénovej vrstvy a fóliovej vrstvy;
 • Alfol – kombinácia vlnitého papiera a vrstvy fólie;
 • Teplofol- polyetylénová pena pokrytá vrstvou metalizovaného lavsanu (niekedy jednostrannou a obojstrannou fóliou).

Izolácia steny vo vani

Po výstavbe kúpeľa z blokov alebo tehál bude určite potrebná vnútorná výzdoba konštrukcie. Parnú miestnosť je navyše potrebné dodatočne izolovať. Táto miestnosť je zvyčajne čalúnená šindľom, panelmi alebo doskami z jelše, lipy alebo osiky, pretože tieto druhy dreva sa vyznačujú nízkou tepelnou vodivosťou a nízkym obsahom živice.

Pri výbere ohrievača pre steny kúpeľa je lepšie zamerať sa na minerálnu vlnu. Okrem toho, že je tento materiál odolný voči ohňu, dokáže perfektne odolávať extrémnym teplotám a zaisťuje uchovanie tepla..

Pri procese izolácie vnútorných stien je potrebné dodržať nasledujúci postup:

 • Hydro závora – špeciálny film.
 • Minerálna vlna.
 • Parotesná zábrana – fólia do kúpeľa.
 • Obklad – drevená podšívka.

Náklady na proces izolácie steny kúpeľa je možné znížiť použitím ohrievača pilín, drevnej štiepky alebo hoblín zmiešaných so sadrou alebo vápnom v pomere 10: 1. Výsledný roztok je medzi vnútornou vrstvou pokrytý 20 cm vrstvou. a vonkajšia koža.

Tepelná izolácia pre podlahy do kúpeľa

Izolácia podláh do kúpeľa závisí od typu náteru. Napríklad penový plast je ideálny na zahrievanie betónovej podlahy v parnej miestnosti a do práčky bude potrebné pridať fóliu, ktorá studenému betónu neumožňuje absorbovať teplo. Je tiež možné pridať expandovanú hlinku priamo pri miešaní betónu. Ak je ako ohrievač zvolená stavebná plsť alebo minerálna vlna, potom sa betón nanáša vo vrstvách, medzi ktorými je teplá vrstva. Malá nuansa: stavebná plsť a spoj medzi podlahou a stenou sú impregnované bitúmenom, čo pomôže zabezpečiť dodatočnú hydroizoláciu. Dlaždice sú umiestnené na betóne, na vrch izolácie. Táto možnosť vyzerá estetickejšie a jednoduchšie sa používa..

Drevené podlahy budú vyžadovať tepelný izolátor medzi dvoma vrstvami hydro-bariéry. V takýchto prípadoch sa najčastejšie používa expandovaná hlina, ale vhodná je aj extrudovaná polystyrénová pena, perlit a expandovaný piesok. Proces izolácie drevenej podlahy v samotnom kúpeli je nasledujúci: na podlahové nosníky vyčnievajúce nad základňou je umiestnená lebečná tyč, na ňu je umiestnená vrstva parotesnej zábrany (najlepšie je použiť strešný materiál), potom je tu hrubá podlaha s vrstvou izolácie, na izoláciu je položená hydroizolácia a potom už samotná podlahová doska. Je dôležité si uvedomiť, že ak je vaša voľba na drevených podlahách, určite budete potrebovať dodatočnú impregnáciu, ktorá chráni pred hnilobou a škodlivým hmyzom..

Izolácia strechy vo vani

Ak hovoríme o izolácii strechy kúpeľného domu, potom je najlepšou možnosťou minerálna vlna. V prítomnosti podkrovného priestoru je najskôr parozábrana, po ktorej nasleduje izolácia a potom hydroizolácia. Na zvýšenie účinnosti parnej regulačnej vrstvy budete potrebovať leštený hliníkový film. Izoláciu je možné položiť priamo pod krokvy, na ne alebo medzi ne. Možnosť položenia medzi krokvy sa považuje za najjednoduchšiu. Tepelná izolácia je položená v súvislej vrstve. Medzi izoláciou a krycou hydroizolačnou vrstvou musí byť vzduchová medzera najmenej 2 cm. Je tiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že hrúbka vlnenej izolácie sa vplyvom vlhkosti môže časom zvýšiť o 10-30%..

Trh so stavebnými materiálmi môže ponúknuť hotové tepelnoizolačné panely. Použitie tohto typu izolácie vám umožňuje opustiť kryciu hydroizoláciu, ale bude vyžadovať spoľahlivú parotesnú vrstvu. Panely sú položené pod alebo na krokve. V prvom prípade je objem miestnosti o niečo znížený a druhá možnosť poskytuje určitý naturalizmus v dizajne miestnosti..

Vrstva expandovanej hliny hrubá viac ako 25 cm je vynikajúcou izoláciou stropu kúpeľa. Vyleje sa na stropnú krytinu na vrchnú vrstvu parozábrany. Malý, ale dôležitý detail je, že tento materiál sa používa, ak vo vani nie je podkrovie.

Zo sady predložených materiálov je ľahké vybrať si najlepší ohrievač do kúpeľa, stačí jasne definovať rozpočet, dizajn a termíny. Užite si kúpeľ!

About the author