Vetranie si urobte sami v parnej miestnosti. Inštalačná technológia pre správne vetranie vo vani

Vysoko kvalitný ventilačný systém je nepostrádateľným prvkom parnej miestnosti. Absencia alebo nesprávna organizácia vetrania vo vani je nebezpečná pre ľudské zdravie. Vhodne vybavený systém ochráni ľudí pred oxidom uhoľnatým a zvýši komfort pobytu v miestnosti. Ďalej budeme hovoriť o vlastnostiach a technológii inštalácie ventilačného systému do kúpeľa..

Obsah:

Charakteristika správneho vetrania pre parnú miestnosť

Správne vetranie vo vani plní niekoľko funkcií naraz:

 • poskytuje miestnosti kyslík;
 • zlepšuje pohodlie v parnej miestnosti;
 • odstráni oxid uhoľnatý;
 • umožňuje vám ekonomicky využívať palivové drevo;
 • rovnomerne rozdeľuje prúdy vzduchu;
 • chráni budovu pred tvorbou plesní alebo plesní.

Najoptimálnejšou možnosťou vetrania vo vani je prívod a odvod vzduchu. Na tieto účely vybavte:

 • vstup – cez ne je organizovaný tok čerstvého vzduchu do parnej miestnosti, je nainštalovaný ventilátor s ventilačnou rúrkou, dodatočný prúd vzduchu je zabezpečený otvorenými vetracími otvormi alebo dverami;
 • výfukový otvor – odvádzanie ohriateho vzduchu z miestnosti prostredníctvom ohniska, dúchadla alebo zariadení, ktoré zlepšujú trakciu.

Na zlepšenie systému prívodu a odsávania sa používajú rôzne metódy. Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s jedným z najúčinnejších ventilačných systémov:

1. Vstupné otvory sú umiestnené v spodnej časti miestnosti, vedľa ohniska.

2. Odsajte otvory striktne na opačnej strane ako zhora. Je možná možnosť usporiadania dvoch otvorov naraz pre lepšiu kontrolu vzduchu.

3. Výška výfukového otvoru určuje úroveň ponoru. Ak je vetrací otvor nízky, systém ešte viac spevnite vetracím potrubím.

4. Pomocou špeciálnych tlmičov je riadený prívod vzduchu z miestnosti.

5. Obnova vzduchu v parnej miestnosti sa vykonáva každé 2-3 hodiny..

Jednotlivé parametre ventilačného systému sú navyše určené typom miestnosti, verziou kúpeľa. Napríklad v ruskom kúpeli pomôže pravidelná ventilácia osviežiť vzduch. Okrem toho sa berie do úvahy veľkosť a miesto inštalácie pece, vo vzťahu k tomuto parametru sú organizované dva typy vetrania.

Ako zabezpečiť vetranie v parnej miestnosti so samostatným krbom

Ponúkame možnosť organizácie vetrania v parnej miestnosti, ktorej ohnisko je umiestnené vo vedľajšej miestnosti. Táto schéma je obľúbená v bežných ruských kúpeľoch. Na uvedenie ohniska do susednej miestnosti sa používa spaľovací tunel. Medzi výhody takéhoto usporiadania pece poznamenávame:

 • žiadne odpadky v parnej miestnosti;
 • dvere do miestnosti sa otvárajú iba pri vchode;
 • možnosť inštalácie žiaruvzdorného skla na obdivovanie otvoreného plameňa.

Na montáž napájacích otvorov v interiéri sa používajú dve metódy:

1. Usporiadanie vetracieho potrubia v podzemnom priestore. Odstránenie pred pecou a inštalácia vetracích mriežok na kanál.

2. Podlahová ventilácia.

Namontujte odsávač pár na protiľahlú stenu, diagonálne vzhľadom na vstup.

Hlavnou kvalitou organizácie riadneho vetrania je, že sa prívodné otvory v oblasti musia zhodovať s výfukom.

Schéma vetrania v parnej miestnosti s ohniskom vo vnútri miestnosti

Ak sú kachle umiestnené priamo v parnej miestnosti, vetranie je organizované inak. V tomto prípade prietok vzduchu dúchadlom vyrieši problém s prirodzeným vetraním. Táto metóda je vhodná, ak je oheň neustále v kachle..

Ak vo vani nie sú kachle a kachle pracujú v krátkodobom režime, použije sa pokročilejší ventilačný systém. Pozrite sa na technológiu usporiadania ventilačného systému v parnej miestnosti:

1. Postavte špeciálne tehlové pódium, na ktoré budú inštalované kachle. S jeho pomocou sa do pece privedie ventilačný box..

2. Položte konce, postavte ďalšiu škatuľu z tehál. Výsledkom je, že prvá konštrukcia je inštalovaná v hornej časti kanála kachlí a druhá – ku dverám parnej miestnosti..

3. Na stenu susediacu s bežnou miestnosťou postavte dvere v miestach, kde prechádza murivo. V prípade potreby zahriajú vedľajšiu miestnosť.

4. Na pódiu je nainštalovaná pec, je možné ju namontovať na roh alebo na oceľové obrázky. Dokončite rúru s tehlou, nainštalujte tehlovú clonu s dvoma konvekčnými tlmičmi.

5. Odvodný ventilačný systém funguje vďaka ohnisku pece.

Správna inštalácia ventilačného systému je založená na jeho správnom nastavení. Všeobecné pravidlá pre ovládanie ventilačného systému:

 • na začiatku pece sú všetky otvory a prívodné a výfukové otvory zatvorené;
 • počkajte, kým sa zvýši teplotný režim, potom nastavte ventilačné otvory pomocou ventilov;
 • ak je potrebné zvýšiť objem kyslíka v miestnosti, otvorte vstup;
 • po dokončení práce otvorte dvere, aby sa v parnej miestnosti lepšie vetralo.

Fotografia vetrania v parnej miestnosti:

Na určenie teploty a vlhkosti v miestnosti použite špeciálne zariadenia. Na meranie teploty pomôže teplomer alkoholového alebo elektrického typu. Upozorňujeme, že používanie ortuťovej verzie je prísne zakázané. Na stanovenie úrovne vlhkosti použite vlhkomer.

Princíp činnosti ventilačného systému je založený na nasledujúcich faktoroch:

 • roztavením rúry sa vzduch postupne zahrieva a uniká konvekčnými dverami;
 • spodné dvierka zostanú otvorené, kým sa rúra úplne nezohreje;
 • zatvorte dvere zospodu a pracujte s horným poklopom;
 • v procese stúpania sa otvára iba dúchadlo nainštalované na skrini;
 • po použití parnej miestnosti na určený účel miestnosť dobre vetrajte.

DIY vetracie zariadenie v parnej miestnosti

Hlavné funkcie ventilačného systému vo vani:

 • prívod vzduchu počas procedúr kúpania;
 • vysokokvalitné sušenie miestnosti.

Vetrací systém vo vani by nemal:

 • narušiť teplotu miestnosti v procese kúpeľných procedúr;
 • oddelené teplotné toky, to znamená, že chladný vzduch je bližšie k podlahe a teplý vzduch je zhora;
 • odstráňte nepoužitý vzduch z parnej miestnosti.

Nedostatočné vetranie navyše vedie k vzniku nepríjemného vzduchu v miestnosti, tvorbe plesní a plesní, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie..

V parnej miestnosti sú tri hlavné typy vetrania:

 • prirodzenou možnosťou je dodávka vzduchu prúdiaceho cez tlakový rozdiel;
 • mechanická verzia – prívod vzduchu pomocou špeciálnych mechanizmov pri meraní týchto charakteristík prístrojmi;
 • kombinovaná možnosť – vytváranie umelého tlaku ventilátormi a digestormi.

V interiéri existujú dva typy leteckej dopravy: dodávka a výfuk. Na tieto účely vybavte otvor umiestnený diagonálne vzhľadom na zdroj.

Neodporúča sa inštalovať výfukový ventil do parnej miestnosti na strop, tento ventilačný systém zvyšuje čas vykurovania miestnosti. Racionálne nainštalujte digestor pod strop a dodatočne ho vybavte klapkou na úpravu ťahu.

Vo vani tiež zabezpečte vetranú podlahu. Tým sa predlžuje životnosť podlahovej krytiny, pretože je v neustálom kontakte s vodou. Odporúčania na usporiadanie vetrania podlahy:

1. Pri inštalácii nadácie zabezpečte vetranie podláh, vybudujte prieduchy zo suterénu.

2. Na protiľahlé steny nainštalujte vetracie otvory, ktoré umožnia prúdenie vzduchu. Nainštalujte na ne rošty, aby ste sa vyhli hlodavcom..

3. Dokončujúca podlaha by mala byť o niečo vyššia, ako je umiestnené dúchadlo. Bude teda fungovať ako odsávač pár..

4. Nainštalujte drevené dosky s malou medzerou, najmenej pol centimetra.

5. Po kúpeľných procedúrach dobre vetrajte miestnosť a vysušte podlahy..

Ďalším spôsobom organizácie ventilačného systému v kúpeľnom dome je „Po Bastu“. V tomto prípade čerstvý vzduch vstupuje do miestnosti z priestoru na pečenie a výfuk pochádza z otvoru blízko dverí. Na tieto účely postavte drevený výfukový box, ktorý je vnútri vystlaný fóliou.

Pod podlahu, vedľa plechu, nainštalujte vetracie potrubie, aby sa doň nedostalo teplo. Veľkosť štruktúry by nemala presiahnuť dvadsať percent. Regulácia prietoku čerstvého vzduchu takýmto systémom je celkom jednoduchá. Stačí otvoriť ventilačný otvor a dúchadlo. Okrem toho je možné vyhnúť sa hromadeniu nepríjemných pachov v parnej miestnosti. Tento spôsob organizácie vetrania je vhodný, ak je ohnisko umiestnené priamo v parnej miestnosti..

Ako zorganizovať vetranie v parnej miestnosti vlastnými rukami

Ponúkame päť najobľúbenejších schém na organizáciu prívodného vetrania v parnej miestnosti:

1. Schéma č. 1.

Vstup umiestnite pod kachle 50 cm od podlahy a výstup na opačnej strane tridsať centimetrov od stropu. Vynútený pohyb vzduchových hmôt zabezpečuje ventilátor. Je teda možné zaistiť rovnomerné zahrievanie vzduchu. Výška prvého otvoru upravuje silu ťahu prirodzeného vetrania.

2. Schéma č. 2.

Dva vetracie otvory sú umiestnené na tej istej stene, vždy oproti sporáku. Vstup je nastavený na vzdialenosť tridsať centimetrov od podlahy a výstup je tridsať centimetrov od stropu. Do výstupu nainštalujte ventilátor, chladený vzduch vstupujúci do miestnosti sa zrazí so sporákom, zohreje sa a vyjde.

3. Schéma č. 3.

Vstup umiestnite za kachle, asi dvadsať centimetrov od podlahy. Vstup je inštalovaný v rovnakej výške, iba v blízkosti stropu protiľahlej steny. V druhom otvore je nainštalovaná kapucňa. Princíp činnosti systému je založený na vstupe chladeného vzduchu do parnej miestnosti, prechodom cez rúru a jej vytiahnutím druhým otvorom.

4. Schéma č. 4.

Táto metóda je relevantná pre parnú miestnosť s podlahou, ktorá má otvory na odtok vody. Vstup je inštalovaný za pecou a výstup je odtokovým potrubím, cez ktoré je vzduch odvádzaný von..

5. Schéma č. 5.

Relevantné pre kúpeľ s neustále fungujúcim sporákom. Prívod je usporiadaný oproti sporáku a ako výstup slúži dúchadlo s komínom

Ak je potrebné zvýšiť teplotu v parnej miestnosti, stačí zatvoriť všetky zátky. Po procedúrach kúpeľa sa odstránia. Je celkom možné organizovať tieto ventilačné schémy sami, bez nákupu drahých zariadení a investícií do špeciálneho materiálu..

Ako urobiť parnú bariéru parnej miestnosti vlastnými rukami

Parotesná zábrana v parnej miestnosti vám umožňuje udržiavať optimálnu izbovú teplotu. Špeciálne materiály vo forme parotesných fólií, izolácie a hydroizolácie pomôžu vytvoriť vysokokvalitnú parotesnú bariéru. Film chráni izoláciu pred prienikom vodných pár, pričom neprepúšťa vlhkosť v horúcom vzduchu.

Dobre vybavená parotesná zábrana a ventilačný systém zvyšujú životnosť samotnej miestnosti a jej vonkajšej úpravy. Pretože horúci vzduch stúpa nahor, v prvom rade strop kvalitatívne odparte.

Na tieto účely použite lakhy, dosky hrubé asi 6 cm, zhora sú pokryté fóliou na báze hliníka, lepenkou so zvýšenou hustotou alebo voskovým papierom impregnovaným ľanovým olejom. Po upevnení jedného z týchto materiálov je strop orezaný hlinkou a izolovaný.

Okrajová doska navyše pomôže odparovať strop. Na dosky je nainštalovaná doska impregnovaná ľanovým olejom, ktorá je potom opláštená drevenou doskou.

Dosky z expandovaného polystyrénu – moderná náhrada mäkkej hliny, sa vyznačujú dobrou tepelnou izoláciou a prevádzkovými vlastnosťami.

Nasledujúce materiály sa používajú ako parotesné materiály na steny parnej miestnosti:

 • strešný materiál;
 • alobal;
 • pergamen;
 • fólia na báze polyetylénu.

Na tepelnú izoláciu parnej miestnosti sa zriedka používa pergamen a strešná krytina. Je to spôsobené tým, že pri silnom zahriatí emitujú toxické látky a nepríjemné pachy. Parná miestnosť je parne izolovaná špeciálnymi fóliovými materiálmi. Rozlišujú sa kombinované metódy parnej a tepelnej izolácie. Napríklad polypropylén NPP medzi svoje výhody uvádza:

 • vynikajúca odolnosť proti vlhkosti;
 • odolnosť voči zvýšeniu teploty;
 • laminovaný povlak zabraňuje vzniku plesní a plesní;
 • kombinovaná tepelná a parná izolácia.

Okrem toho je možné použiť rolovaciu parozábranu vo forme kotúčovej fólie alebo sklolaminátových dosiek. Na utesnenie spojov medzi parotesnými materiálmi použite fóliovú pásku.

Dosky sú inštalované na strop s malou dilatačnou medzerou 20 mm. Vplyv vlhkosti na tieto oblasti je teda znížený. Upozorňujeme, že parotesná zábrana v parnej miestnosti by mala byť spoľahlivo ukrytá za hlavným dokončovacím materiálom a doplnkom je vysokokvalitný ventilačný systém..

Video o vetraní v parnej miestnosti:

About the author