Vyrobte si svojpomocne plynový sporák do kúpeľa

Zemný plyn možno nazvať najlacnejším palivom. A vďaka tejto ekonomike sú plynové pece stále obľúbenejšie, a to aj vtedy, keď sa používajú v kúpeľoch. Plynové zariadenia sú veľmi kompaktné a ľahko sa udržujú. Dnes sa pozrieme na to, ako vyrobiť plynovú rúru do kúpeľa vlastnými rukami a čo je na to potrebné.

Obsah:

Vlastnosti plynových rúr

Dnes môže plynový sporák vážne konkurovať kachliam na drevo. Použitie je oveľa čistejšie, jednoduchšie a lacnejšie. Parný vzduch dokáže pomerne rýchlo zahriať: v lete za tri až štyri hodiny a v zime o niečo dlhšie. Trvá asi osem hodín, kým sa kúpeľ dobre zohreje. Kvalitné vykurovanie však poskytuje pohodlie, teplo a pohodu..

Jednou z hlavných výhod plynového kúpeľa, ako sme už povedali, je ekonomika. Toto palivo je najlacnejšie a najhospodárnejšie, takže môžete ušetriť značné množstvo. Drevené a elektrické kachle budú stáť trikrát viac! Plynová rúra na vás nevyžaduje špeciálnu pozornosť. Horľavý odpad je veľmi malý, takže vykurovací box a komínové potrubia nie sú prakticky kontaminované.

Existujú pravidlá pre inštaláciu plynového kotla do kúpeľa, ktoré sú veľmi prísne, ale zaisťujú vysokú bezpečnosť použitia. Životnosť je približne dvadsaťpäť rokov a ak budete pravidelne vykonávať preventívnu údržbu, rúra bude fungovať dlho a nerozpadne sa. Ak neberiete do úvahy príliš prísne bezpečnostné pravidlá, medzi nevýhody patrí iba povinná prítomnosť centralizovaného plynovodu.

Návrh plynovej pece

Zariadenie plynových sporákov je podobné sporákom na drevo, ale má určité rozdiely vo vlastnostiach paliva. Plynový sporák má teleso, poistku (na zastavenie dodávky paliva v prípade tlmenia), termostat, utesnenú plynovú komoru a komín. Rozdiel spočíva v tom, že palivo je dodávané cez plynovod.

Plynové fľaše sú umiestnené v špeciálnom kontajneri v súlade so všetkými bezpečnostnými predpismi. Ako ukazuje prax, plynová nádoba s objemom päť kubických metrov môže počas jednej vykurovacej sezóny vykurovať miestnosť až do dvesto metrov štvorcových. Stojí za zmienku, že propán má v porovnaní so zemným plynom vyššiu kapacitu dodávky tepla. Takéto kachle môžu mať rôzny výkon, ktorého výpočet závisí od objemu kúpeľa..

Mali by ste vedieť, že na 0,4 kubických metrov je 252 kilokalórií tepla. Preto si môžete ľahko vypočítať, koľko plynu potrebujete. Plynové kúpeľové kachle nevyžadujú pravidelné zahrievanie, preto by mali byť počas používania vypnuté. Takéto pece fungujú podľa veľmi jednoduchého princípu – vzduch sa zmieša s plynom ešte predtým, ako vstúpi do ohniska. Samostatná časť vzduchu prúdi do ohniska.

Množstvo vzduchu dodávaného do plynovej saunovej rúry môžete regulovať pomocou spodných dvierok, ktoré vám umožňujú vyčistiť aj horák. Pomocou špeciálnej flexibilnej hadice sa plyn dodáva do horáka (alebo sa používa valec).

Klasifikácia plynových rúr

Existuje mnoho rôznych úprav plynovej rúry. Musíte sa sami rozhodnúť, aký druh kúpeľa chcete, a na základe toho sa rozhodnúť. Najlepšou možnosťou je tehlová rúra s nafukovacím horákom. Jednoduchšou možnosťou sú kovové kachle obložené tehlami. Plynové kotly sú rozdelené podľa účelu – môžu byť vykurovacie, vykurovacie a domáce. Vykurovacie pece sa spravidla používajú v kúpeľoch, ktoré sa líšia materiálom, technológiou ohrevu vody a typom horáka..

Materiály pre plynový sporák do kúpeľa

Domáce plynové kachle do kúpeľa môžu byť postavené z kameňa, kovu alebo tehly. Taveniu kameňa a tehál trvá dlhšie ako kovu, ale tiež sa dlho udržujú v teple. Kovové plynové pece sa ale veľmi rýchlo zahrievajú, ale aj rýchlo ochladzujú. Treba poznamenať, že kovové rúry sú najkompaktnejšie. Ich inštalácia a používanie je veľmi jednoduché. Ak je kovový sporák konfrontovaný s tehlou, navonok sa nebude líšiť od tehly.

Plynové horáky

Existujú dva typy plynových horákov: atmosférické a nafukovacie. Atmosférické horáky sú najjednoduchšie a najlacnejšie. Ich práca nevyžaduje automatizačný systém a sofistikované vybavenie. Spaľovanie plynu je podporované vzduchom, ktorý vstupuje do spaľovacej komory dúchadlom alebo popolovými dvierkami. Účinnosť práce závisí od množstva vzduchu vo vnútri kúpeľa, takže malé množstvo kyslíka môže viesť k problémom. Existujú aj nafukovacie horáky, ale také zariadenie je zložitejšie..

Konštrukcia takýchto horákov závisí od ventilátora, ktorý fúka vzduch zvonku, a závisí od elektrického prúdu. Cena plynových sporákov pre kúpeľ s nafukovacími horákmi sa nakoniec ukáže ako najvyššia, pretože táto možnosť je drahšia z hľadiska spotreby elektrickej energie, ale aj efektívnejšia. Často sa používa v takzvaných kombinovaných kachliach, ktoré je možné spaľovať nielen plynom, ale aj inými palivami, napríklad drevom..

Metódy ohrevu vody

K dispozícii sú plynové rúry s už vstavanou nádržou na vodu a vzdialenou verziou. Prvá možnosť je výhodnejšia, pretože voda sa ohrieva spaľovacími produktmi paliva. Komín musí byť inštalovaný tak, aby mohol prechádzať ohriatym objemom vody. Zahrievaním nádrže sa generuje aj teplo, ktoré pochádza z ohrievača. Táto možnosť vám umožňuje nepreplniť kúpeľ zbytočnými spotrebičmi..

Pokiaľ ide o plynovú rúru s prenosnou nádržou, zvyčajne sa nachádza na neďalekej stene alebo v inej miestnosti. Oba prvky sú spojené systémom potrubí, cez ktoré preteká horúca voda, ktorá sa ohrieva vo vnútri ohniska.

Vyrobte si svojpomocne plynový sporák do kúpeľa

Upozorňujeme, že na inštaláciu plynovej rúry do vane je potrebné povolenie. Najlepšia kombinácia vlhkosti a teploty môže vytvoriť tehlovú pec. Môže sa zdať, že je veľmi ťažké vytvoriť takú možnosť, ale s usilovnosťou a dodržiavaním všetkých stavebných technológií sa s touto úlohou dokáže vyrovnať každý dobrý vlastník.

Prípravné práce

Najprv musíte všetko navrhnúť a vybrať najvhodnejšie miesto. Kachle sú spravidla umiestnené v blízkosti priečky alebo steny, pretože musia ohrievať parnú miestnosť a udržiavať optimálnu teplotu v miestnosti na odpočinok. Hlavné prvky domácej plynovej rúry: základňa, komín (izolovaný minerálnou vlnou), ohrievač, horák, list ohňovzdorného materiálu, podložka, riadiaca jednotka.

Pri vytváraní pece môžete použiť zvyšky materiálov, ktoré neboli potrebné pri stavbe kúpeľa, ale je lepšie kúpiť nové. Odporúčame, aby ste nešetrili na kvalite, pretože dobrá rúra vám poskytne spoľahlivosť a trvanlivosť. Pri procese práce budete potrebovať nasledujúce materiály a výrobky: červená pálená tehla, hlina, pozinkovaný plech, výstužná tyč, kovová rúra, rošt, piesok, dvere dúchadla, azbestocementová rúra, dvierka pece, vodovodné a plynové potrubie a oceľový plech.

Predtým, ako vyrobíte plynový sporák do kúpeľa, musíte postaviť základ. Jeho konštrukcia začína jamou, ktorej dno by malo byť umiestnené pod mrazom zeme, ktorý trvá asi sedemdesiat centimetrov. Úplne dole by mala byť jeho šírka o niečo väčšia ako hlavný zárez. Táto technika pomôže vyhnúť sa zbytočným problémom v prípade pohybov zeme. Dno jamy musí byť pokryté pieskom hrubým pätnásť centimetrov. Piesok sa naplní vodou, nasiakne a prikryje kameňom s rozbitou tehlou asi dvadsať centimetrov.

Potom sa nanesie drvený kameň, vyrobí sa debnenie a nainštaluje sa vystužený rám. Ďalej je potrebné naliať betón, po vytvrdnutí sa debnenie rozoberie a povrch sa v niekoľkých vrstvách pokryje dechtom. Miesto, ktoré bolo oslobodené od dosiek, môže byť pokryté jemným štrkom s hrubým pieskom. Nezabudnite nainštalovať bariéru proti vlhkosti v hornej časti základu.

Usporiadanie steny pece

Po usporiadaní nadácie môžete začať s inštaláciou stien. Na začiatok je vyrobená ochranná stena, ktorá môže kúpeľ chrániť pred prípadným vznietením. Je vyrobený z rezaných tehál, ktoré sú držané spolu s cementovou maltou. Na tehlový kúpeľ je lepšie použiť pieskovo-hlinenú maltu. Hlina sa spravidla odoberá v hĺbke najmenej pol metra zeme..

Naleje sa vodou do špeciálnej nádoby na jeden deň a dôkladne sa premieša. Piesok je potrebné očistiť od trosiek a preosiať. Potom sa piesok a hlina zmiešajú v pomere 1: 1 a potom sa znova zmiešajú s prídavkom vody. Keď riešenie nadobudne absolútne rovnomernú konzistenciu bez hrudiek, môžete začať stavať. Je lepšie pripraviť roztok v malých dávkach, pretože sa spotrebuje.

Úplne prvé murivo hrá veľmi dôležitú úlohu. Na základňu sa predbežne položí hydroizolačné tesnenie vyrobené z bitúmenu, na ktoré sa položí prvá vrstva. Všetky tehly sú navlhčené vodou, v ideálnom prípade dajte tehlu do vody a počkajte asi desať minút. Keď je tehla položená na maltu, mala by byť trochu zadržaná stavebným krompáčom..

Starostlivo skontrolujte, či tehly tesne priliehajú k sebe a či švy nie sú hrubšie ako päť milimetrov. Druhý a nasledujúci rad sú položené tak, aby každá tehla následne prekrývala spoj 2 tehál spodného radu. Pred kladením tehál do malty stavitelia odporúčajú položiť ich nasucho, aby ste videli celý obraz..

Každá etapa stavby musí byť koordinovaná s výkresmi plynovej rúry na kúpeľ. Pri kladení tretieho radu je potrebné zabudovať dvere ventilátora, ktoré sú zaistené pozinkovaným drôtom alebo rezanými pásmi z oceľového plechu. V štvrtom rade je studňa na popol a rošt. Pre jeho spoľahlivé umiestnenie je potrebné urobiť drážky a nechať priestor na jeho rozšírenie (stačí jeden centimeter).

Inštalácia armatúr

Šiesty rad by mal dokončiť inštaláciu dverí ventilátora a siedmy by mal dokončiť umiestnenie roštu a dverí ohniska. Liatinové dvere sú považované za najtrvanlivejšie. V ôsmom rade je namontovaná priečka – začiatok komína. Tehly sú naskladané až do štrnásteho radu, na ktorom sú umiestnené kanály.

V prednej stene urobte otvor pre nádobu, v ktorej sa bude ohrievať voda a ktorá je inštalovaná na kanáloch. Bočné steny držia nádobu zvisle. Pätnásty rad je položený z polovíc tehál a položený pod uhlom. Polovice budú základom pre položenie deliacej steny. Rovnakým spôsobom sú umiestnené ďalšie tri riadky, ako aj prvý.

V devätnástom rade môžete nainštalovať výstup pary. Tenké pásy z mäkkej ocele sú umiestnené medzi dvadsiatym a dvadsiatym prvým radom, potom je umiestnená nádoba s horúcou vodou, ktorá je obklopená úlomkami tehál. Z dvadsiateho tretieho radu je inštalovaný komín, ktorý je vybraný na základe úpravy pece. Potrubie nad strechou musí stúpať vo vzdialenosti najmenej pol metra.

Masívny plynový kotol do kúpeľa by mal mať veľkú a ťažkú ​​rúrku a malý – ľahký. Nezabudnite, že rúrka musí mať hrúbku najmenej pol tehly. Dymový priechod musí mať rovnaké rozmery. Tu je lepšie použiť roztok vápna alebo cementu. Hlinená kompozícia môže zmývať dážď, čo vedie k zničeniu.

Záverečná práca

Po dokončení všetkých prác musí byť rúra omietnutá. Tento postup zlepší vzhľad a bude slúžiť ako dodatočná ochrana pred ohňom. Omietku je možné vyrobiť z akéhokoľvek roztoku pridaním alabastru. Môžete použiť aj omietku, ale majte na pamäti, že veľmi rýchlo stvrdne. Skvelé na omietanie – hlina, sadra a piesok zmiešané dohromady (sadru je možné vylúčiť).

Pred omietaním je potrebné pripraviť stenu kachlí. Vyčistí sa zo zmrazeného roztoku na jeden centimeter. Potom je lepšie tmel. Ak sa chystáte ohriať kúpeľ skvapalneným plynom, valec by mal byť umiestnený vonku. Mnoho majiteľov kúpeľov zakopáva plynové fľaše niekoľko metrov od ich umiestnenia. Pripomeňme, že skvapalnený plyn má vyššiu výhrevnosť..

Ak montujete plynový kotol do kúpeľa vlastnými rukami, je lepšie dať prednosť automatizačnému systému SABK-8-50S. Tento systém perfektne udržuje nastavenú teplotu a je známy všetkým remeselníkom. Je tiež maximálne bezpečný – vďaka štyrom stupňom automatickej ochrany.

Táto automatizácia má tendenciu vypnúť vykurovacie zariadenie v núdzových situáciách: keď zhasne plameň, ak tlak plynu klesne pod nastavenú hodnotu alebo ak je systém impulznej automatizácie bez tlaku. Takáto rúra je postavená od osem do desať dní a sušená do dvoch týždňov. Potom ho môžete začať postupne taviť, ale nemali by ste ho okamžite priviesť k silnému zahriatiu..

Bezpečnostné otázky

Ak chcete správne vyrobiť kachle do kúpeľa, mali by ste si preštudovať pokyny pre plynovú rúru na kúpeľ a prísne ich dodržiavať. Ako viete, plynový kotol je výbušná konštrukcia. Na zníženie rizika požiaru sa odporúča dodržiavať nasledujúce pravidlá:

Plynový sporák je ideálny pre kúpele a sauny. Dnes je táto možnosť najpohodlnejšia a najhospodárnejšia. Ak sa rozhodnete vyrobiť plynový kotol do kúpeľa vlastnými rukami, mali by ste brať vážne bezpečnostné pravidlá a získať povolenie od príslušných orgánov. Podľa všetkých stavebných technológií a príslušných prevádzkových predpisov bude vaša pec slúžiť veľmi dlho a bez prerušenia..

About the author