Základ pre kúpeľ s vlastnými rukami

Predtým kamene obložené hlinou, na ktorých bola postavená zrubová konštrukcia, pôsobili ako základ pre parnú miestnosť. Dnes existuje mnoho spôsobov výroby základne, ktorá sa môže stať spoľahlivou a trvanlivou podporou pre akúkoľvek štruktúru. Základ pre kúpeľ musí spĺňať určité požiadavky: byť pevný, bezpečný, chrániť steny pred vlhkosťou a prevziať hmotnosť konštrukcie. Preto otázka, ktorý základ pre kúpeľ je lepší, vyžaduje zodpovedný prístup a zohľadnenie niektorých dôležitých nuancií.

Aká by mala byť pôda?

Pri vybavovaní základu pre kúpeľ vlastnými rukami musíte v prvom rade venovať pozornosť vlastnostiam pôdy. Z nejakého dôvodu sa na tento bod často zabúda, ale od toho závisí, ako dlho budete využívať výhody vlastnenia kľúča od zdravia – vlastnej parnej miestnosti. Pôda teda musí mať nasledujúce vlastnosti:

  • neplaziť sa a neohýbať;
  • nenapučiavať;
  • majú dobrú stlačiteľnosť a dokonalú nosnosť.

Neodporúča sa stavať kúpeľný dom, kde veľké percento zloženia zeme zaberá rašelina, bahno, jemný piesok. Ak neexistuje iné, vhodnejšie miesto na kúpeľ, potom je povinné vytvorenie vankúša z hrubého piesku. Aby ste to urobili, musíte vykopať dieru pod základom, položiť na dno hrubý piesok, naliať vodu a utlmiť.

Ideálne podmienky sú hustá, suchá a rovnomerná pôda. Keď okolitá prírodná zložka nedosiahne ideál a vyznačuje sa vysokou vlhkosťou a heterogenitou štruktúry, hĺbka základne by mala byť najmenej pol metra. Keď premýšľame o probléme, ktorý základ je pre kúpeľ lepší, je rovnako dôležité vedieť, do akej hĺbky pôda zamrzne. Základňa je položená 20 cm pod známymi indikátormi a priestor okolo je vyplnený pieskom alebo štrkom. Odborníci dôrazne odporúčajú pred zasypaním ošetriť základ strojovým olejom alebo záhradným lakom (ľahko ho nájdete na stavebnom oddelení akéhokoľvek supermarketu).

Územné označenie

Bez ohľadu na to, aký typ základu pre kúpeľ uprednostňujete, ďalším povinným krokom je označenie. Miesto musí byť vyrovnané, musí byť odstránená ornica. Pri označovaní miesta pre nadáciu majte na pamäti, že šírka základne by mala byť o 10 cm väčšia ako šírka steny..

Potrebné nástroje:

  • úroveň;
  • ruleta;
  • šnúra;
  • štyri kolíky dlhé 50 cm;
  • pravouhlý trojuholník s nohami 30 a 60 cm.

Začíname značiť z vnútorného rohu. Vrážame kolíkom na určené miesto prvej zákruty. Položíme naň trojuholník a vypočítame osové čiary pozdĺžnych a priečnych stien po stranách (označíme čapmi). Ďalej trojuholník posunieme na opačnú stranu a po určení osí prejdeme v poslednom kolíku.

Ak chcete ovládať vykonanú značku, porovnajte uhlopriečky v obdĺžniku. Rozdiel by nemal byť väčší ako 2 cm.Potom nainštalujeme odliatok. Hrubé – stĺpiky s pribitými doskami, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti 1 meter od kolíkov. Dosky sú pribité na úrovni podlahy kúpeľného domu alebo vo výške 1,5 metra od zeme.

Tým sa značenie nekončí. Osové rozmery plánu nášho základu prenesieme na horné okraje tomboly. Do odhozu zatlčeme klince a stiahneme šnúru tak, aby prechádzala cez zatĺkané kolíky.

Ako urobiť základ pre kúpeľ

Po dokončení označovania môžete začať budovať základ pre kúpeľ vlastnými rukami. Aby ste sa však rozhodli pre ďalšie kroky, musíte zvoliť typ základne. Zvážte typy základov, ktoré vyžadujú kúpeľ, a vlastnosti ich usporiadania.

Pásový základ

Takýto základ sa odporúča, ak je pozemok na mieste záhradný, lesný alebo skvapalnený močiarom. V skutočnosti je pásový základ pre kúpeľ urobte sám-pás vyplnený betónom.

Vykopeme základovú jamu, ktorú naplníme pieskom o 20 cm Prvú vrstvu navlhčíme vodou a zhutníme. Druhá vrstva je drvený kameň vyplnený cementovo-pieskovou maltou, tretia je piesok. Vrstvy sutiny a piesku by sa mali niekoľkokrát zmeniť. Výsledkom je, že hĺbka základne je 1 meter a ešte viac na ílovitých nestabilných pôdach..

Položíme debnenie. Nainštalujeme rám z výstuže a nalejeme do neho betón. Stavba je ukončená položením parotesnej zábrany (strešný materiál). Na ochranu pred povrchovou vodou a dažďom vyrábame šikmú slepú plochu širokú 1 meter z olejovej hliny a štrku.

Pásový základ nie je odolný voči atmosférickým zrážkam, preto je potrebný komplexný drenážny systém, drenáž, vodorovná a zvislá hydroizolácia.

Stĺpový základ

Stĺpový základ nie je vhodný pre slabo úrodné pôdy, ale je vhodný pre pôdu s vysokým obsahom ílu, ílu, jemného štrku, hrubého piesku.

Takýto základ s vlastnými rukami pre kúpeľ je postavený spôsobom montáže stĺpikov z tehál, betónu alebo sutiny, umiestnených v intervaloch 2 metre. Je dôležité zabezpečiť zvislú polohu, pretože suroviny nebránia dobrému naťahovaniu. Rozmery stĺpikov z betónu a tehál sú 51×51 cm, zo suťového betónu – 60×60 cm.

Upozorňujeme, že stĺpy sú zakopané do hĺbky presahujúcej značku mrazenia zeme (zvyčajne viac ako 30 cm). Medzi ne sú položené tehlové priečky a je položená hydroizolácia (strešný materiál, bitúmen).

Červené štrbinové a vápenopieskové tehly nie sú vhodné na stĺpové základy. Na ochranu podkladu pred vlhkosťou a prachom a na zachovanie tepla je vyrobená výplň (stena spájajúca piliere z betónu, tehly alebo sutiny).

Nudný základ

Neviete, ako vyplniť základ pre kúpeľný dom, ak je pôda obzvlášť problematická? Nudná základňa bude dôstojným východiskom pre ich situáciu. Jedná sa o typ stĺpcového základu, ale podpery majú kruhový prierez. Na komplexnej pôde je podpora ovplyvnená hmotnosťou konštrukcie, lomovými, šmykovými silami, ktoré vznikajú, keď povrch zeme v zime zamrzne.

Výhody tohto typu nadácie sú zrejmé, ale je dosť ťažké presne určiť počet hromád a hĺbku ich inštalácie. Okrem toho na vŕtanie studní budete potrebovať špeciálne vybavenie – motorové vŕtačky, takže je lepšie zveriť usporiadanie vyvŕtaného základu odborníkom.

Hromada základov

Ak pôda na mieste nie je veľmi dobrá a z jedného alebo iného dôvodu nie je možné zavolať majstrov s ich špeciálnym vybavením, potom bude dobrá alternatíva pilotový základ. Hlavnou výhodou je jednoduchosť a minimálna doba výstavby, bez ohľadu na typ pôdy. Aj keď vyplnenie medzier medzi stĺpikmi bude vyžadovať určité úsilie, ak chcete prekonať ťažkosti, ktoré vzniknú, nebude to ťažké..

Hromady sú zaskrutkované alebo zatlačené do zeme a zhora sú kombinované s nosníkmi. Vzdialenosť medzi pomocným a hlavným stĺpikom je asi 2 metre.

Hlavné piliere sú murované. Niekedy sa používa betón, suťový kameň, azbestocementové rúry. Sekcia hlavných stĺpikov – 51×51 cm, pomocná – 38×25 cm.

Po inštalácii je základová jama pokrytá polovičným pieskom, vrstvy sú navlhčené a podbíjané. Medzi stĺpmi je postavený tehlový múr. Konštrukcia je zdvihnutá na úroveň terénu, vyrovnaná cementom a pokrytá strešným materiálom.

Teraz viete, ako urobiť základ pre kúpeľ, v závislosti od vlastností pôdy, čo znamená, že už máte teoretický základ pre budúcu výstavbu. Zostáva len vybrať si a začať s teóriou v praxi.!

Základ pre kúpeľ: video

About the author