Zateplenie steny kúpeľného domu si urobte sami

Plánujete postaviť kúpeľný dom alebo je tento proces v plnom prúde? Alebo ste už šťastným majiteľom vlastnej parnej miestnosti, máte pocit, že niečo nie je v poriadku, a vaše ruky sa stále pokúšajú dokončiť, zmeniť a vylepšiť. Majte na pamäti, že účinná izolácia kúpeľa je zárukou vysoko kvalitného vykurovania, udržania tepla a ekonomickej spotreby palivových materiálov, ktorých ceny, mimochodom, neustále rastú. Izolácia stien vo vani sa trochu líši od izolácie konvenčnej budovy, a to všetko preto, že mikroklíma v takejto miestnosti je špeciálna.

Aby sme správne a efektívne izolovali steny kúpeľa vlastnými rukami, zvážime špecifiká tohto procesu a budeme venovať pozornosť nuanciám, ktoré vznikajú pri použití rôznych ohrievačov.

Steny kúpeľa sú izolované zvnútra aj zvonku. Vlastnosti tepelnej izolácie priamo závisia od materiálu, z ktorého bola budova postavená, či už ide o tehlu, drevo, sendvičové panely alebo napríklad škvárový blok. Najlepšou možnosťou pre kúpeľ je, samozrejme, strom.

Vonkajšia izolácia

Zrážky, prievan, chlad sú úhlavnými nepriateľmi, ktorí môžu rušiť kvalitný odpočinok vo vani. Izolácia stien kúpeľa vonku pre tehlové, rámové a drevené budovy je trochu odlišná.

Ako správne izolovať drevený kúpeľ vonku?

Na vonkajšiu izoláciu drevených kúpeľov sa spravidla používa mezhventsovy izolácia. Najčastejšie je to juta. Nízky koeficient tepelnej vodivosti, vynikajúca interakcia s vlhkosťou – to sú hlavné výhody tohto materiálu. A ak do juty pridáte špeciálne materiály obsahujúce ľanové vlákna, k jej pozitívnym vlastnostiam sa pridá aj pevnosť, pružnosť a pružnosť..

Steny kúpeľa sú izolované jutovou, ľanovou alebo ľanovou plsťou pomocou nasledujúcej technológie:

1. Pokládka mezhventsovy izolácie.

2. Spracovanie kĺbov.

3. Výplň z jutového vlákna s tesnením. Musíte sa utesniť, začínajúc od úplného dna, postupne sa pohybovať po obvode. V opačnom prípade sa domček môže zošikmiť.

4. Ošetrenie zatavených švov tmelom.

Ako správne izolovať tehlový kúpeľ vonku?

Vysoká tepelná vodivosť tehál vyžaduje dodatočnú tepelnú izoláciu, inak budete musieť postaviť veľmi hrubé múry alebo sa rozbiť na energetických zdrojoch. Izolácia stien tehlového kúpeľa zahŕňa použitie odvetranej fasádnej technológie. Vo všeobecnosti by po izolácii mala byť stena akýmsi „koláčom“: tehla, izolácia, hydroizolácia, vonkajšia výzdoba.

Minerálna vlna – na tento materiál by ste mali dávať pozor, ak izolujete steny v tehlovom kúpeli.

Samotný proces otepľovania zahŕňa nasledujúcu technológiu:

1. Upevnenie rohových konzol k stene.

2. Vložte medzi rohy izolačných rohoží.

3. Spoje medzi rohožami spojte páskou alebo špeciálnymi lepiacimi roztokmi.

4. Pokrytie steny hydroizolačnou vrstvou.

5. Montáž na rohy špeciálnych vodítok určených na dodatočné držanie izolácie a slúžiaca ako základ pre pripevnenie fasádneho obkladu.

Ak je pri vnútornej izolácii expandovaný polystyrén prísne kontraindikovaný, pretože nie je odolný voči vysokým teplotám a je toxický, potom s vonkajšou izoláciou ho možno bezpečne použiť.

Ako správne izolovať rámový kúpeľ vonku?

Vonkajšia izolácia stien rámového kúpeľa sa najlepšie vykonáva penou. V takom prípade hrá rozhodujúcu úlohu ľahkosť materiálu. Napriek tomu, že existujú ďalšie výhody, napríklad nízka tepelná vodivosť a vodoodpudivé vlastnosti.

Technológia zahrievania rámového kúpeľa penovými doskami vám nebude robiť najmenšie problémy. Izolácia sa jednoducho prilepí na stenu alebo sa pripevní na samorezné skrutky, ako je to znázornené vyššie, a na vrch sa nanesie omietka alebo ozdobný fasádny obklad. Temnejšou stránkou peny je jej krehkosť, ktorá si pri práci s týmto materiálom vyžaduje zvýšenú starostlivosť..

Vnútorná izolácia

Pretože vo vani je vždy vysoká teplota a vlhkosť, steny vo vnútri kúpeľa by mali byť izolované s ohľadom na tieto vlastnosti. Ďalšou nuansou je, že parotesná zábrana aj izolácia sú položené vodorovne zhora nadol. Začiatok vrstvy parotesnej zábrany by mal byť položený na okraj stropnej vrstvy parotesnej zábrany.

Proces izolácie tehlového kúpeľa zvnútra

Tehlová štruktúra kúpeľa vyžaduje povinnú vnútornú izoláciu. Ak ste ako ohrievač vybrali expandovanú hlinku, trosku alebo zmes nadýchaného vápna s pieskom, potom sa nalejú do voľného priestoru medzi stenami. Materiál sa položí vo vrstvách a naleje sa vápennou maltou.

Na obrázku: 1 – tehlová stena, 2 – izolácia.

Ohrievače vo forme dosiek je možné upevniť dvoma spôsobmi: pomocou svoriek alebo špeciálne navrhnutých syntetických väzov. Dosky narezané na pásy sú inštalované medzi izoláciu a stenu.

Vynikajúcim nástrojom je tekutá izolácia Keramoizol. Odoláva teplote 260 stupňov, čo znamená, že ho možno použiť na izoláciu tehlových alebo panelových stien vo vani.

Tepelná izolácia panelových stien kúpeľa zvnútra

Panelové steny kúpeľa naznačujú, že izolácia je umiestnená medzi hydroizolačnými a parotesnými vrstvami. Hlavnou požiadavkou na materiál, z ktorého je izolácia vyrobená, je ľahkosť. Najčastejšie ide o expandovaný polystyrén, minerálnu vlnu alebo trstinové dosky. Ďalšou požiadavkou je spracovanie izolácie vápenným mliekom a dobré sušenie. Takéto akcie prispievajú k zvýšeniu požiarnej odolnosti a chránia pred rozpadom. Panelové steny šatne sú opláštené plastom, sú možné aj lacnejšie možnosti, napríklad vodotesná preglejka alebo drevovláknitá doska. Hobľované dosky sa používajú v umyvárni a v samotnej parnej miestnosti.

Tepelná izolácia rámových stien kúpeľa zvnútra

Pri výbere ohrievača pre rámové steny kúpeľa musíte vziať do úvahy teplotné charakteristiky vášho regiónu. V chladných klimatických pásmach sa osvedčili drevovláknité dosky alebo trstinové dosky. Pretože 10 cm rámovej steny s trstinovou izoláciou je to isté ako 50 cm plného muriva. V teplejších oblastiach sa odporúča používať sadru, cement, piliny, hobliny. Piliny zmiešané so sadrou alebo vápnom v pomere 10: 1 sa naplnia 20 cm vrstvou v priestore medzi vonkajším a vnútorným obkladom steny.

Okrem izolácie vyžaduje rámová stena aj parozábranu. Medzi tepelnoizolačnú vrstvu a dosku je položený strešný materiál, polyetylénová fólia alebo priesvitná fólia.

Proces zahrievania kúpeľa z baru

Na obrázku: 1 – vláknová izolácia, 2 – fóliová parotesná zábrana, 3 – podšívka.

Stavebný trh ponúka obrovskú škálu ohrievačov do kúpeľov, ale asi najobľúbenejším materiálom sú rohože zo skla a minerálnych vlákien. Hlavnými výhodami takéhoto ohrievača sú: jednoduchosť inštalácie, univerzálnosť, tepelnoizolačné vlastnosti a požiarna bezpečnosť. Navyše, v súčasnosti sú na trhu materiály, keď je jedna zo strán podložky už pokrytá fóliou, ktorá dokonale odráža teplo a zároveň funguje ako parozábrana (Isover, Ursa, RockWool). Niektorí odborníci tvrdia, že vláknitá izolácia ochabuje a po niekoľkých mesiacoch sú málo použiteľné. Preto je v komplexe veľmi dôležité použiť tepelnú a vlhkostnú izoláciu..

Proces zahrievania stien kúpeľného domu pomocou vláknitej izolácie sa vykonáva podľa nasledujúcej technológie:

1. Inštalácia špeciálneho montážneho rámu. Rám je vyrobený z nosníkov 50×50 zvisle pribitých k vnútorným stenám vane s medzerou 55 cm.

2. Inštalácia izolácie.

3. Utesnenie spojov medzi rámom a izoláciou, stavebná páska.

4. Inštalácia izolácie fólie.

5. Razenie podšívky na ráme.

Na izoláciu stien kúpeľa z tyče sa používajú izolácie rôznych hrúbok. Vonkajšia stena je teda izolovaná vrstvou 10 cm a 5 cm stačí na vnútornú stenu..

Predpokladom je vzduchová medzera, ktorá zostáva medzi stenou a vrstvou tepelnej izolácie – 3-5 cm.

Aby bola zaistená optimálna tepelná izolácia, je vláknová izolácia položená v dvojitej vrstve. V tomto prípade vnútorná vrstva neznamená prítomnosť fólie, inak prestane prechádzať vzduchom a začne hromadiť vlhkosť..

Správnou izoláciou stien kúpeľa si uľahčíte prácu pri podpaľovaní miestnosti, urýchlite tento proces a ušetríte palivo.

About the author