DIY vrhcáby – kresby, rozmery. DIY backgammon chipsy

Proces výroby backgammonu vlastnými rukami je dosť jednoduchý. Pri práci potrebujete iba základné znalosti, nástroje, kresby a neuveriteľnú túžbu. Techniky a techniky používané pri výrobe doskovej hry sú v skutočnosti veľmi zaujímavé: rezanie dosky, lepenie rovnomerných trojuholníkov, ktoré je potrebné dodatočne pripraviť na spojenie s dreveným povrchom. To všetko, ak je to žiaduce, sa dá zmeniť na druh zábavy a dokonca aj na zdieľanie povinností medzi členmi rodiny. Práca je aj pre tých najmenších.

Obsah:

Vytvorenie základu pre stolnú hru

Predtým, ako pristúpite k samotnej výrobnej technológii, stojí za to sa zoznámiť so základnými požiadavkami na herný plán. Malo by teda mať rozmery 53 x 43,2 x 6,4 cm Na rozrezanie hracieho poľa môžete použiť materiály ako javorová, orechová alebo mahagónová dyha. Perfektný je tiež plech MDF s hrúbkou 0,5 až 0,6 centimetra..

Nemali by ste okamžite začať pracovať s hlavnou časťou dreva, pretože ak sa niečo pokazí, nebude možné všetko napraviť. Najlepšou možnosťou je trénovať na niekoľkých vrstvách dyhy, aby ste sa naučili robiť úhľadné strihy a geometrické vzory. Je veľmi dôležité prispôsobiť sa rovnomerne spojeniu častí dreva k sebe, aby neboli žiadne široké medzery a medzery.

Práca s ihriskom

Na to, aby ste hracie pole vytvorili priamo, musíte narezať iba 60 drevených pásikov s rozmermi 3,8 x 19,1 centimetra. Je potrebné mať na pamäti, že na dosku sú potrebné dosky dvoch farieb, takže je narezaných 30 pásov orechovej dyhy a rovnaké množstvo z javora alebo mahagónu.

Pre začiatočníkov nie je vždy možné vyrobiť rovnomerné a úhľadné dosky nožom. Zjednodušiť situáciu pomôže kus plastu alebo sololitu umiestneného pod spodkom dyhy..

Zvyšky, ktoré zostali z práce s dyhou, budú použité aj pri vytváraní herného plánu. Budú potrebné na rezanie niekoľkých ďalších dosiek rôznych typov: 4 horné pásy s rozmermi 3,8 x 25,4 cm a 4 dolné pásy s rozmermi 5,1 x 25,4 cm.

Aby pokračovali v práci, musia byť všetky prípravy vyrobené s hornými doskami. Sú do nich vyvŕtané malé otvory na ďalšiu inštaláciu s veľkosťou 0,4 cm vo vzdialenosti 2,5 cm od konca dosky.

Je potrebné správne zorganizovať vaše pracovisko a okamžite distribuovať dosky tak, ako sa používajú. Aby to urobili, musia byť rozložené do štyroch radov (v každom jeden a pol tucta segmentov). Každý z radov musí byť zarovnaný podľa veľkosti a vložený medzi taniere, ktoré tvoria druh vrecka. Horné dosky je potrebné pripevniť mosadznými skrutkami (0,45 x 0,25 cm).

Teraz je potrebné vrecia postupne vložiť do píly (pre 60-80 zubov) a na každom odrezať jeden okraj. V tomto prípade musíte zaistiť, aby bola rohová zastávka 5 stupňov..

Doska musí byť otočená koncovou stranou a nakresliť ukazovateľ, ktorého koniec je otočený k rezanému okraju. Teraz je konštrukcia otočená o 180 stupňov, potom je odrezaný druhý okraj. Zostávajúca šírka tašky by mala byť 33 centimetrov. To isté je potrebné urobiť so zvyškom riadkov. Okraje dosiek je najlepšie vyrovnať niekoľkými priechodmi, pričom drevo odstraňujte v tenkých vrstvách. Pomôže to dosiahnuť maximálnu presnosť..

Zbohom

Práca s trojuholníkovými prvkami

Na výrobu týchto malých súčiastok budete potrebovať zariadenie, ako napríklad sklíčko. Na koncových a bočných častiach balíkov je potrebné urobiť malé značky s rozmermi 3,2 a 16,5 cm. Potom sú značky zarovnané s okrajom rezu v diapozitíve a samotný balík pásikov je načrtnutý, takže na neho môžu byť pripevnené matrice a zarážka. Je veľmi dôležité, aby sa všetky značky zhodovali s okrajom rezu..

Potom sa každá sada vriec oddelí pod uhlom. Stojí za to venovať pozornosť tomu, že poloha pozdĺžneho dorazu je striktne zarovnaná so základňou šmýkačky. Pri dokončovaní strihu je nevyhnutné, aby ste sa nedostali k zadnej časti sklíčka..

V dôsledku pílenia sa na výstupe získa veľký počet rovnakých trojuholníkových prvkov, ktoré musia byť navzájom spojené. Na to musíte vziať plochý dyhový pás, ktorý bude fungovať ako pravítko na vyrovnanie trojuholníkov. Nedoporučuje sa okamžite lepiť jednotlivé časti výsledného ornamentu na dosku. Na začiatku stojí za to výkres úplne vytvoriť, aby ste videli možné nezrovnalosti a nedokonalosti..

Dýhovací pás je položený vodorovne na pracovnú plochu a pomocou maliarskej pásky sú k nemu pripevnené trojuholníkové segmenty ornamentu. Pri vytváraní každého z kvadrantov musíte pamätať na to, že musíte začať prilepením svetlého kusu na pravítko, potom musíte začať lepiť tmavé a svetlé časti v pároch (aby sa zo segmentov získali rovnobežníky). Tiež je potrebné ich starostlivo pripevniť k základni pásu dyhy..

Zostava pokračuje, kým v každej zo 4 častí nie je 7 svetlých a 6 tmavých segmentov. Strana bez maskovacej pásky bude prednou stranou. Pri rozložení trojuholníkov je mimoriadne dôležité zachovať ich polohu vzhľadom na pravítko. Aj malý uhol vychýlenia môže viesť k zlyhaniu položenia. Pri zošívaní všetkých štyroch kvadrantov odstráňte kryciu pásku..

Práca s deliacimi čiarami

Dôležitou etapou v návrhu hracej dosky je výroba deliacich pások. Na ich výrobu musíte vziať dva segmenty dýhovanej dosky s rozmermi 8 x 23 centimetrov. Segmenty musia byť úhľadné, preto je potrebné vopred zarovnať ich okraje.

Teraz musíte na okraj deliaceho pásu prilepiť jeden z hotových kvadrantov so zameraním na stredové zarovnanie. V tomto prípade je dôležité, aby strana, na ktorú je maskovacia páska prilepená, bola hore. Malým pravítkom nakreslite ceruzkou značky na druhý okraj deliaceho pásu. Tie vytvoria hranice pre druhý segment, ktorý zakotví. Je dôležité neleniť a nakresliť čiary z prvého kvadrantu čo najpresnejšie, aby sa v dôsledku toho hranice trojuholníkov zhodovali. Zarovnanie sa vykonáva pozdĺž vrcholov trojuholníkov z vlašských orechov..

Potom musíte úplne prilepiť stranu, na ktorej je už maskovacia páska. Je nežiaduce prekrývať sa, pretože potom sa segmenty nerovnomerne prilepia k základni a na niektorých miestach sa objavia hrbole. Rovnaký postup sa musí vykonať s druhou časťou hracieho poľa, lepením tretieho a štvrtého kvadrantu..

Výsledkom je, že každá časť hlavného hracieho poľa by mala zodpovedať úmerne zobrazenému nákresu..

Dokončovacie práce s hlavným ihriskom

Potom, čo sa zhromaždia všetky hlavné časti hracieho poľa, je potrebné ich zvyškovo zarovnať, pretože proporcie sa nemusia okolo okrajov zhodovať. Konečná šírka každej polovice hracej plochy musí byť 19,1 centimetra. Okraje je najlepšie orezať ostrým nožom. Po týchto manipuláciách môžete dizajnu dodať estetický vzhľad tým, že lepíte javorové pásy rovnakej hrúbky pozdĺž okrajov súpravy. Tieto polia okrem toho slúžia nielen ako dekoratívna funkcia, ale slúžia aj ako sklad pre dámu. Priemerný priemer figúrok je 3,2 centimetra. Pokiaľ má kupovaný vrhcáby väčší priemer, mali by ste sa postarať o širšie okraje..

Konečná fáza práce. Práca s rámcom

Je potrebné vziať dve husté základne, ktoré budú použité ako substráty pre hracie polia. Najlepšie je vystrihnúť ich z MDF plechu s hrúbkou 0,6 centimetra. Okrem toho budete potrebovať 4 prítlačné dosky, ktoré môžu byť tiež vyrobené z MDF, ale ich hrúbka by nemala byť menšia ako 2 centimetre, a tiež dva kusy dreva z mahagónovej dyhy (2,5×43,2 cm).

Základňa musí byť vykonaná veľmi opatrne. Za týmto účelom sa obyčajné lepidlo PVA na papier aplikuje priamo na základňu a na vrch sa položí dyha. Lepidlo na také veľké veľkosti podkladu nanesieme najľahšie pomocou penovej špongie alebo valčeka. Potom musíte konať rýchlo: dyha je na vrchu pokrytá voskovým papierom a upnutá medzi 2 prítlačné dosky. Keď je prvá základňa suchá, môžete prejsť na druhú a vykonávať podobné činnosti..

Podstavce sú teraz nabrúsené a pomocou píly upravené na štandardnú veľkosť. Na orezanie všetkých záhybov po obvode osnov musíte použiť frézu na falce (0,6 cm). Spracuje sa iba strana, ktorá nie je pokrytá dyhou. Zariadenie je potrebné nastaviť tak, aby pri obrábaní frézou bol pozdĺž okraja získaný malý hrebeň s veľkosťou 0,3 centimetra..

Teraz je samotné hracie pole prilepené k druhej strane základní. Používa sa rovnaká technológia ako pri prvom použití (voskový papier, prítlačné platne). Je potrebné nechať konštrukciu stuhnúť a zaschnúť..

Zbieranie herného plánu

Na dokončenie práce na hernom pláne musíte lepiť základy hracieho poľa do uzavretého boxu a potom ho rozdeliť na polovicu. Na začiatku sa odoberú dve polotovary 6,7 x 46 cm a ďalšie dve – 6,7 x 30 cm. Prvé sú potrebné pre dlhé steny a druhé pre krátke. Musíte vytvoriť polotovary z mahagónového dreva s hrúbkou 1,3 cm.

Použitím konvenčného pílového kotúča je potrebné urobiť hromady jazyka pozdĺž každého z okrajov a zároveň ustúpiť od okraja o 0,3 centimetra. Vytvorené otvory je potrebné opracovať frézou a konečnú dĺžku polotovarov je potrebné dosiahnuť skosením na ich koncoch..

Po prvé, krabica je zostavená bez použitia lepiacej podložky, aby sa skontrolovalo, ako pevne sú časti podložky pripevnené k stenám. Niekedy musíte urobiť malé úpravy: prehĺbte otvory, odrežte časti stien, aby ste odstránili viditeľné medzery.

Až po úplnej príprave škatule by sa malo lepidlo nanášať na svahy, záhyby a drážky. Bez toho, aby ste nechali lepidlo zaschnúť, musíte rýchlo zostaviť konštrukciu a pripevniť ju svorkami, kým základňa úplne nevyschne..

Pri pílení drevenej škatule na polovicu musíte urobiť rezy na krátkych stenách, kde sú vložené malé rozpery, ktorých hrúbka je 0,3 centimetra. Môžete ich opraviť pomocou bežnej maskovacej pásky. Potom je potrebné vyrezať veľkú stenu a rovnakým spôsobom vložiť do otvoru tesnenie. Na úplnom konci sa urobí zvyškový rez, ktorý rozdelí škatuľu na dve rovnaké časti..

Teraz musíte vytvoriť veľké priečky používané na hracom poli. Aby ste určili ich presné umiestnenie, musíte k priemeru herných figúr pridať ďalších 0,3 cm. Potom sú hotové priečky okamžite pripevnené na miesto. Poslednými, ktoré je potrebné strihať, sú krátke priečky, ktorých dĺžku je možné presne určiť, a to len umiestnením dlhých častí (musia byť preto vopred pripevnené). V priemere bude ich dĺžka 3,5 cm. Sú tiež upevnené na mieste..

???? Ð ?? Ð ° Ñ ?? Ð´Ñ ?? Ñ ​​?? ????

Pomocou zaobleného pilníka je potrebné otočiť priehlbinu pod prstom hráča na jednej zo stien. Teraz sú pomocou závesného vrtáka vyvŕtané 4 cm otvory. Rovnaké zárezy by mali byť urobené aj pre magnety. Časti škatule musia byť brúsené brúsnym papierom, ktorého zrnitosť dosahuje 220 jednotiek.

Do drážok pre pánty musíte pridať malé množstvo sekundového lepidla a samotné pánty zafixovať. Potom stojí za to zaoberať sa magnetmi. Môžu byť tiež upevnené druhým lepidlom, ale pred tým skontrolujte polaritu. V opačnom prípade sa magnety k sebe jednoducho nepriťahujú. V konečnej fáze môžete krabicu pokryť niekoľkými vrstvami bezfarebného laku a nechať ju niekoľko hodín, kým úplne nevyschne..

Teraz je herný plán pripravený a večer môžete stráviť hraním niekoľkých hier v hre o vrhcáby.

About the author