Jak vybrat správnou myčku

Kdo z nás rád myje nádobí? Zvlášť po vydatné hostině o prázdninách nebo ve svátky? Řečnická otázka, samozřejmě nikomu. Ale z nějakého důvodu se z celého sortimentu nákupů domácích spotřebičů u nás drží podíl myček na úrovni 2–3%. Přestože figuranti zaznamenali v tomto směru určitý pokrok.

Ve skutečnosti jsou to úžasná data, protože lidé dávají přednost utrácení peněz za drahý videosystém, než za položku, která není méně důležitá než stejná pračka. Dlouho se odhaduje, že v průměru hostitelka stráví mytím nádobí více než 300 hodin ročně. To je docela hodně. Západní země si již dlouho uvědomují, že tato technika není rozmar a není to luxus, takže úroveň prodeje myček v nich odpovídá prodeji chladniček a praček..

Tento článek si klade za cíl vyvrátit mýtus o „výstřelcích buržoazie“ o myčkách a pomoci odpovědět na další otázku: jak vybrat dobrou myčku? A k tomu je třeba zvážit, jaké vlastnosti mají moderní „myčky“.

  • Siemens
  • Electrolux
  • Bosch
  • AEG
  • Miele

Hlavní charakteristiky a rozměry

Naši recenzi začneme zodpovězením otázky, proč není myčka rozmar? Za tímto účelem se obracíme na výhody tohoto domácího spotřebiče, a to:

  • Úspora vody až 5krát (až 8 000 litrů za rok);
  • Není potřeba horká voda, což výrazně usnadňuje život při plánovaných a nouzových odstávkách;
  • Proces mytí je plně automatizovaný, vložíte, zvolíte program a vyložíte čisté nádobí;
  • Je možné použít silné prací prostředky, které nejsou k dispozici pro ruční praní, protože způsobit podráždění kůže;
  • Proces máchání v pračce se provádí velmi horkou vodou, což zajišťuje úplné odstranění pracího prostředku. Což má zase velmi pozitivní vliv na zdraví vaší rodiny;
  • V mnoha myčkách je k dispozici funkce dezinfekce při velmi vysokých teplotách, což také pomáhá udržovat dobré zdraví, zvláště pokud je v domě novorozenec..

Jak vidíte, myčka je velmi atraktivní nákup do domácnosti. Nyní se podívejme na hlavní charakteristiky, to nám pomůže zorientovat se při výběru správné myčky.

Jedním z hlavních kritérií pro výběr myčky nádobí je: místo instalace a přibližné množství nádobí za den. Místo instalace je určeno rozměry stroje. Existují následující typy:

  • desktop (nejmenší);
  • úzký;
  • předimenzované.

Nyní podrobněji. Myčky v plné velikosti mají následující rozměry: výška 0,85 m, šířka a hloubka 60 cm. Na jeden cyklus dokážou zpracovat asi 12-15 standardních sad nádobí. Standardní sada je vypočítána na základě evropských norem, jsou to 3 talíře, 3 lžíce, 1 nůž, šálek, talířek a vidlička.

Úzký typ strojů je o něco méně produktivní, ale jejich schopnosti jsou dostačující pro rodinu 3-5 lidí. Mají následující rozměry: výška 85 cm, délka 60 cm, šířka 45 cm. Díky své kompaktnosti se snadněji vejdou do interiéru a pohodlněji se instalují.

A poslední typ je nejmenší co do velikosti a výkonu. Rozměry: výška 45 cm, délka 55 cm, šířka 50 – 55 cm. Umývá současně asi 5 sad nádobí.

Myčky nádobí se také dělí na vestavné a volně stojící. Na druhé straně je typ vestavěných strojů rozdělen na plně vložené a částečně vložené. V poslední verzi je ovládací panel po instalaci stroje vždy viditelný a přístupný.

Při výběru modelu myčky byste měli věnovat pozornost její třídě, celkem jich je 7: třída A – vše na maximum (maximální bezpečnost nádobí, maximální účinnost), ale náklady budou přiměřené; třída E – minimalismus za dostupnou cenu. Současně je třída A oceňována za nákladovou efektivitu celého procesu. Vztah je následující: méně vody šetří prací prostředek, to vše vyžaduje méně rehydratačních solí. To vše dohromady výrazně snižuje náklady na každý cyklus mytí nádobí i veškeré náklady na provoz stroje. Například nejlepší modely spotřebují až 15 litrů na cyklus, zatímco stroje třídy E 25 litrů..

Kromě klasifikace myček nádobí podle účinnosti existuje rozdělení na třídy energetické účinnosti (je jich také 7, od A do G) a klasifikační stupnice pro sušení nádobí (od A – max do G – min). Kromě toho má způsob sušení nádobí jiný systém pro provádění procesu:

  • kondenzující;
  • větrání.

Třída sušení A je nejúčinnější a provádí se nuceným horkovzdušným větráním. Touto metodou se nádobí odstraní zcela suché a příjemné (teplé) na dotek..

Při výběru myčky dbejte na kvalitu zvukové izolace; v charakteristikách výrobku jakéhokoli modelu je uvedena úroveň hluku vyzařovaného zařízením. Měli byste usilovat o nejtišší modely, jejichž hladina hluku se pohybuje v rozmezí 47 – 57 dB.

Užitečné funkce a programy myček

Když identifikujete své potřeby výkonu a třídy, které potřebujete, měli byste věnovat pozornost implementaci některých užitečných funkcí a programů. Mezi velmi užitečné funkce patří:

  • Na tom bude záviset způsob implementace designu koše, snadné použití. Velmi užitečná je možnost změnit úhel sklonu koše, což zvyšuje účinnost mytí nádobí. Důležitou vlastností je také přítomnost odnímatelných držáků a malých podnosů, což umožňuje spolehlivější umístění nádobí, což znamená, že bude lépe uloženo. Kromě toho, pokud existuje funkce nastavení koše, umožňuje vám umýt „nestandardní“ položky, jako jsou police v chladničce atd..
  • Implementace systému trysek pro zásobování vodou. Vzorec je následující: čím vyšší je jejich počet a čím menší je jejich průměr, tím lepší bude mytí nádobí..
  • Přítomnost filtrů na čištění vody, ideálním řešením by byl třístupňový systém. Tím se výrazně prodlužuje životnost stroje, a to jak před údržbou, tak i životnost stroje..
  • Velmi užitečnou funkcí je možnost zastavit se v jakékoli fázi procesu mytí nádobí. To je užitečné zejména při haváriích nebo poruchách..
  • V automobilech „elitní“ třídy existují speciální softwarové algoritmy, které ve skutečnosti umožňují uživateli nezávisle a poměrně snadno programovat stroj a vytvářet vlastní režimy praní.
  • Další užitečnou funkcí je možnost přidat leštidlo, jehož hladinu ovládá speciální indikátor. Tím je zaručeno odstranění zbytků mycího prostředku, vynikající vzhled a vůně nádobí..

Důležitými funkcemi každé myčky jsou ovládací displej, časovač, přítomnost zvukového signálu a indikace průběhu cyklů..

Režimy praní nebo programy. Obecně platí, že norma pro výrobu myček nádobí stanoví čtyři režimy mytí, to je takzvané zaručené minimum. A celkový počet takových programů určuje sám výrobce, zpravidla jejich počet nepřesahuje 18. Je třeba vzít v úvahu, že většina uživatelů ve skutečnosti používá ne více než 4 režimy, které jsou pro ně výhodné. Neměli byste proto stíhat celkový počet režimů praní, většinu z nich nebudete potřebovat, a budou zahrnuty v ceně.

Nejběžnějšími režimy praní jsou:

– „Denní mytí“ je možná nejžádanější režim, je to jakýsi standard (teplota vody při mytí nádobí je 550 ° C);

– „Rychlé mytí“ – používá se s minimálním znečištěním nádobí, nejekonomičtější režim;

– „Ekonomické mytí“ – používá se k mytí malého nádobí při teplotě vody 50 ° C, vyznačující se kratším intervalem mytí;

– „Velmi špinavé nádobí“ – charakteristickým rysem tohoto režimu je přítomnost dalších mycích cyklů;

– „Namáčení“ – z názvu je zřejmé, že použití tohoto programu je dáno zvláště špinavým nebo „vysušeným“ nádobím;

– “Jemné umyvadlo” – určené pro křehké a drahé nádobí;

– „Express“ – je druh „rychlého praní“;

– „Poloviční náplň“ – umožňuje snížit všechny prostředky použité při praní přesně o polovinu.

Při výběru myčky navíc věnujte pozornost dostupnosti dalších „schopností“, jako jsou Aqua Sensor, WaterSensor a SensorSystem. Zvyšují účinnost mytí nádobí a prodlužují životnost.

Schopnost „Duo Wash“ je velmi užitečná, umožňuje vám umývat křehké nádobí (v horní komoře) společně se silně znečištěným nádobím (umístěným ve spodní komoře) v jednom cyklu. Realizace takového procesu spočívá v tom, že během praní je teplota a tlak vody výrazně nižší než ve spodní komoře, kde se nachází kontaminované nádobí..

Funkce jako „Easy – lock“ vám umožňuje automaticky zavřít nehermeticky zavřené dveře.

Funkce „OptoSensor“ je zodpovědná za rozpoznávání vodního kamene na prvcích stroje, v případě potřeby zahrnuje přidání speciální změkčovací soli.

Existují modely, které jsou vybaveny samočistícími systémy, drcením odpadu a filtrací. Všechny tyto „schopnosti“ zvyšují pohodlí uživatele, protože vám umožní vložit nádobí bez dalšího čištění.

Recenze předních značek

Jakou značku myčky byste si měli vybrat? Prvním kritériem při výběru byla a zůstává jeho cena. A jako u všech produktů, cena myček závisí v první řadě na značce a teprve potom na funkčnosti. Mezi nejdostupnější značky patří: Indesit, Ardo, Zanussi. Dražší, ale také kvalitní výrobek představují společnosti Electrolux, Bosch a Siemens. Ceny těchto vozů od 600 USD.

Elitní třída zahrnuje výrobky takových značek jako AEG a Miele a společnost by měla vzdát hold – jejich produkt má „elitní“ ekonomiku, šetrnost k životnímu prostředí a účinnost mytí nádobí..

Siemens

Pokud vás zajímá otázka: kompaktní myčky nádobí jak si vybrat – podívejte se blíže na model Siemens SR65M081. Jeho šířka je pouze 45 cm, zatímco kapacita je 10 prostírání. Toto auto je vlastníkem třídy A ve všech jeho charakteristikách, to znamená, že vše na maximum. Hlučnost tohoto modelu je pouze 45 dB. Spotřeba vody je minimální, pouze 9 litrů.

Exkluzivní funkce, jako je promítání procesního displeje na podlahu, režim VarioSpeed ​​Plus (třikrát rychlejší mytí), režim HygienePlus (pro ošetřování dětského nádobí, zavařovacích sklenic atd.) – stojí za nákup, přestože je není levné, jeho cena se pohybuje v rozmezí 1 000 USD.

Existují také dostupnější možnosti, například Siemens SR 64M030. Jeho cena se pohybuje kolem 500 dolarů. Přesto je to docela hodná možnost: všechny hlavní charakteristiky třídy A, plně vestavěné, výkon 9 sad, hladina hluku 48 dB, počet programů 4, k dispozici je také funkce TimeLight – indikační paprsek na podlaze.

Electrolux

Pokud vás zajímá, kterou myčku Electrolux je lepší vybrat, měli byste se blíže podívat na Electrolux ESL 6380 RO (je dražší, asi 700 USD) a Electrolux ESF 43020 (cena – kvalita je ideální, náklady je asi 400 USD).

Electrolux ESL 6380 RO má následující vlastnosti a vlastnosti: hlučnost je pouze 46 dB; produktivita 12 sad; třídy praní, sušení a spotřeby energie -A; má 6 mycích programů. Z funkcí je třeba zmínit, že existuje ochrana proti úniku, je zde zpožděný start, je zde indikátor kvality vody, indikátor přítomnosti soli a leštidla. Koš na nádobí je nastavitelný. Stroj je v plné velikosti.

Electrolux ESF 43020 patří ke strojům úzkého typu. Hlučnost tohoto modelu je vyšší – 49 dB, je zde časovač, ochrana proti úniku, 5 programů a indikace přítomnosti soli, leštidla. Mezi exkluzivní možnosti této myčky patří možnost připojení horké vody.

Bosch

Zajímá vás, jak si vybrat myčku nádobí Bosch? Věnujte pozornost modelům Bosch SPV 40E00 (530 cu) a Bosch SPV 43M10 (625 – 650 cu).

Model Bosch SPV 43M10 má nízkou hladinu hluku 48 dB; třídy spotřeby energie, sušení a praní – A; plná ochrana proti úniku, čtyři mycí programy a zvukový signál. Tento model je úzkého a plně integrovatelného typu. K dispozici jsou všechny potřebné senzory a indikátory, například senzor čistoty vody.

Bosch SPV 40E00 je charakteristikou téměř totožný s výše uvedeným modelem. Mezi nevýhody tohoto modelu patří vysoká hladina hluku 52 dB a absence indikátoru zbývajícího času, ale také rozdíl více než 100 $. vyrovnává nevýhody.

AEG

Při výběru modelů této značky byste se měli blíže podívat na AEG F 65410 M (600 – 620 cu) a AEG F 55000 VI (720 cu).

AEG F 55000 VI je typu plné velikosti, plně zapuštěný. Dostatečně tichý, hladina hluku je pouze 49 dB. Třída spotřeby energie, praní a sušení – A. Produktivita je 11 sad, při spotřebě vody 11 litrů. Za přítomnosti ochrany před únikem, časovače se zpožděným startem, senzoru čistoty vody, indikátoru – paprsku na podlaze, 5 programů, vše je zahrnuto. Mezi nevýhody patří absence režimu „poloviční zátěže“.

Model AEG F 65410 M patří ke strojům úzkého typu, není vestavěn. Hladina hluku je nízká, v rozmezí 46 dB. Hlavní charakteristika třídy A, má 5 mycích programů. Vybaveny plnou ochranou proti úniku, všechny potřebné senzory a indikátory jsou skladem. Má velmi vysokou „inteligenci“: perfektně detekuje stupeň zašpinění nádobí a automaticky zvolí požadovaný mycí cyklus (funkce Logic). Výhodou stroje je vysoká teplota standardního postupu praní – 70C.

Miele

Jak již bylo uvedeno výše, značka Miele je luxusní domácí spotřebič. Výrobce vytváří produkt na základě all-inclusive. Zvažme funkčnost takových modelů, jako jsou Miele G 5985 SCVi-XXL (4000 USD) a Miele G 1225 SCi (1500 USD).

Miele G 1225 SCi je vestavná myčka nádobí v plné velikosti. Výkon 12 sad, hlučnost 44 dB, spotřeba energie, třídy praní a sušení – A. Šest programů praní, vybaveno ochranou proti dětem a proti úniku. Je zde možnost připojení k teplé vodě. Mezi funkce tohoto stroje patří: automatické a poměrně přesné určování náplně, jedinečný podnos na mytí příborů, pracuje s velmi tvrdou vodou, ovládání a indikace poruch, akustické a vizuální alarmy atd. Nestojí za řeč o kvalitě výkon a montáž, a to je vše na jedničku.

Miele G 5985 SCVi-XXL je ve skutečnosti mistrovským dílem a měřítkem pro moderní myčky nádobí. Maximální hladina hluku je 41 dB, minimum je pouze 38 dB. Samodiagnostický systém neustále testuje všechny součásti stroje a v případě „problémů“ signalizuje jak zvukem, tak indikací na displeji. Co můžeme říci o stroji, který má 20letou záruku na průtokové čerpadlo ohřívané vody? Co na to můžete říci, pokud jsou ve stroji dva programy pouze na mytí pivních sklenic? Výrobce dokonce poskytl možnost praní váz …

Video o výběru myčky nádobí

About the author