Obecnou atmosféru jakéhokoli obytného prostoru do značné míry určuje paleta barev, osvětlení a zvolený styl designu. Barva určuje celkový pocit – teplý nebo chladný, jednoduchost nebo šik, pohodlí nebo úřednictví. Odstíny stejné barvy mohou buď aktivovat životní potenciál, nebo relaxovat a dát klid. Návrh zelené ložnice lze provést v jakémkoli stylu, ale jsou to právě ty správné odstíny, díky nimž bude obytný prostor harmonický a útulný..
Obsah:
Obecné vnímání barev v obytném prostoru
Zelená barva v řadě designových technik v interiéru plní několik funkcí. Zvolenou barvu a styl doplňuje funkčnost předmětů, estetické řešení a tvar předmětů. Ve vědě se rozlišují studené a teplé fragmenty spektra a zelená označuje krátkovlnnou část spolu s modrou, modrou a fialovou. Jejich opakem jsou barvy spektra s dlouhou vlnovou délkou, jako je žlutá, oranžová a červená, které přinášejí do interiéru hřejivé tóny a aktivují určité části mozku..
V ložnici na jižní straně domu je lepší dát přednost studeným odstínům, které pomáhají odolávat horku a také mají uklidňující účinek na nervový systém a vizuální analyzátory. Jemné přírodní odstíny zeleně také uvolňují stres z optického nervu, jsou schopny udržet intelektuální potenciál na správné úrovni. Je to zelená barva, která je považována za nejpříznivější pro vidění, proto lékaři doporučují vybrat ložnici v zelených tónech pro ty, kteří pracují na monitoru nebo s dokumenty. Pamatujte však, že studené barvy mají tendenci snižovat chuť k jídlu..
V ložnici má zelená důležitou nebo vedlejší roli, například u listového designu může být pouze textil – ložní prádlo, přehozy, záclony a noční koberec. Současně je žádoucí učinit základ designu ložnice v zelených tónech optimální neutrální barvou – bílou, mléčnou, pískovou, šedomodrou, světle šeříkovou nebo dřevitou. Všechny jsou prospěšné také pro intelekt a zrakový nerv, a to je takzvané středovlnné spektrum, tedy mezilehlé odstíny. Mnozí mohou potvrdit, jak pohodlné jsou v interiéru, včetně ložnice, bledě modré a tyrkysové odstíny, broskvové, mléčné, béžové, kávové a žlutozelené tóny. Živé potvrzení tohoto – fotografie designu zelené ložnice.
Ilustrativní jsou také příklady, kdy zelené akcenty dobře harmonizují na pozadí takzvaných nespektrálních odstínů-stříbrné, šedozelené, šedomodré a perleti. Bledá a nevýrazná ložnice v šedých a bílých barvách ožívá velkými zelenými rostlinami a barevným neonovým osvětlením v chladném spektru. Velmi expresivně vypadají v ložnici také prvky kontrastních kombinací čokolády s tyrkysem nebo pistácií se švestkovým odstínem. Díky tomu je možné v designu ložnice uniknout černé barvě..
Využití vlastností odstínu při tvarování prostoru
Návrháři interiérů již dlouho používají mnoho technik ke změně obecných parametrů obytného prostoru, protože barva zůstává důležitou součástí vnímání světa. Bylo zaznamenáno, že stejný styl interiérů, vyrobený v jiné barevné paletě, má vlastnost vizuálního zúžení nebo rozšíření prostoru, nemluvě o emocionálním pozadí. Kompetentní přístup při výběru odstínů stejné barvy může zároveň změnit ložnici k nepoznání..
Pokud například na pozadí hnědého laminátu nahradíte vybledlé šedozelené stěny a žulovou podlahu podmíněně „teplým“ odstínem zeleného jablka, stěny se jakoby přiblíží a celkový pocit bude mnohem optimističtější. Rozmazané a studené tóny trochu posouvají hranice místnosti, například nebesky modrý strop a bílé stěny s malým nazelenalým vegetativním vzorem dodávají pocit prostornosti.
Úspěšná volba odstínu zdobí interiér ložnice v jakémkoli stylu, ale můžete zrušit všechny investice do dekorace. To pomáhá nejen vizuálně rozšířit prostor, ale také zónovat funkční oblasti prostorné místnosti. Barevné akcenty přibližují zeď nebo ji vizuálně posouvají zpět a tato technika se vždy používala tak, že se na zeď pověsí velký obraz s krajinou nebo vodopádem.
Volba barvy a kombinace s ostatními podle zákonů psychologie
Volba barvy vypovídá o charakteru nájemce – ať už je osoba aktivní nebo pasivní. Teplejší odstíny zeleně volí intelektuálové s velkou kreativitou a studené zase klidní konzervativci. Lidé, kteří preferují zelenou, mají zdravý rozum a hodnotí skutečné šance ve společnosti i osobní výhody v obtížné situaci. Takovým lidem v týmu se říká „pracovní koně“, protože prozíravost, tvrdá práce, píle a vnější chlad a zdrženlivost skrývají značný potenciál.
Volba odstínu zelené je zvláště důležitá, pokud studie kombinuje funkce ložnice, protože ložnice by se měla uvolnit a studie by měla aktivovat vizuální analyzátory a intelektuální potenciál..
Byl zaznamenán vliv barvy na psychologický stav a celkovou náladu – lidé si často podvědomě vybírají design ložnice v zelené barvě, aniž by věděli o pozitivním vlivu. Celková nálada je také ovlivněna vyvážením palety, sytostí a proporcionalitou barev. Dominantní jasný odstín dodá optimismus a účinnost a neutrální navíc – uvolní například bílou, béžovou nebo šedou.
Špinavý, vybledlý odstín však může místo zvýšení životního potenciálu potlačit emoce a dát sklíčenost – ne nadarmo existuje takový výraz jako „zelená melancholie“. Proto návrháři interiérů pečlivě kontrolují celkovou škálu odstínů, zejména pro ložnici. Sladění barev je důležité nejen v rekreační oblasti, koutek se zelenými rostlinami, kde je umístěn pracovní počítač, pomáhá soustředit se, ale zároveň uvolňuje stres z očí. Proto dávají malé kaktusy před monitor nebo velké rostliny do kanceláří..
Osvědčený pozitivní vztah k dosahování výsledků je dán kombinací bílé, modré a zelené a jemný zelený odstín v kombinaci se žlutou působí příjemným dojmem. Nemíchejte zelenou s tmavě fialovou – tato kombinace dává smutek a úzkost a v kombinaci s černou zostřuje pocit nevole. Proto se taková barevná kombinace v interiérech vyskytuje jen zřídka, proto se volí světle nažloutlé odstíny zelené a černá v ložnici je obvykle nahrazena čokoládou.
Zajímavé je, že spektrum je zelené, barva života – výsledek smíchání žluté a modré, což zvyšuje jejich pozitivní účinek při interakci. Zelená je také barvou nevydané energie, která dřímá uvnitř potenciálu, proto kosmická těla blikají studeným nazelenalým světlem. Tato vlastnost se aktivně využívá v osvětlení ložnice – stačí přidat neutrální design do zeleného podsvícení a přijde sebevědomí, odtud pochází zelené „světlo naděje“.
Pozitivní vlastnosti zelené:
- optimismus,
- zdravost,
- pokrok,
- naděje,
- pozitivní výhled.
Negativní vlastnosti:
- nuda,
- sklíčenost,
- sklon k zášti a žárlivosti.
Bez ohledu na volbu odstínu by v obytném prostoru nemělo být mnoho nasycené zeleně, s výjimkou osobního prostoru pacientů ležících na lůžku – bylo zaznamenáno, že to způsobuje nudu a pocit vleklé nečinnosti. Zcela zelená ložnice připomíná nemocniční oddělení sovětské éry, a pokud se na zelené stěny díváte delší dobu, uklidňuje, přináší klid, ale nevyvolává akci. Zelená je užitečná jako oddělené roviny, na které pravidelně měníte pohled, což pomáhá rozptýlit negativní postoje. Mnoho odstínů zelené je také připisováno hypnotickým účinkům a zaměření na zdravý rozum ve stresu. Je to kvůli této vlastnosti barvy, že je vybrán pro ložnici..
Preferované barvy v dekoraci ložnice
Rozhodnutí vybrat si ložnici v zelených tónech je velmi důležité, když se změní roční období – do konce zimy přítomnost živé zeleně a přírody v městské kamenné džungli tak chybí. U harmonických jedinců však tato potřeba nikdy nezmizí. Tato potřeba jarní renovace se může projevit v interiéru ložnice a není ani nutné provádět opravy. Stačí přidat obrázky s jarní krajinou a zeleným textilem a do ložnice vyzdobené pastelovými neutrálními barvami vstoupí pocit plnosti života..
Design ložnice v zelených tónech je příjemnými možnostmi barev světla, včetně smíšených:
- jemná máta,
- pistácie,
- odstín jarní zeleně,
- Limetka,
- tyrkysový,
- “zelené jablko”,
- olivový,
- žluto zelená,
- neon.
V asijských zemích má každý odstín zelené svůj vlastní název a označení, tj. Hieroglyf. Každý japonský student může uvést příklad asi 50 jmen, jako je anýz, pistácie, mladý bambus, lípa, jehličí, houští, mokrá džungle, avokádo, mech nebo máta.
Samozřejmě, v designu ložnice lze fragmentárně použít také tmavší možnosti:
- malachit,
- smaragd,
- nefrit,
- akvamarín,
- barva palmových listů,
- arktický ledový stín.
Světle zelená, v různých odstínech, ideální pro každou ložnici, zejména na jižní straně domu, kde se v červenci a srpnu topí. Silnější tóny jsou vhodné pro pokoj na severní straně, ale musí být zředěny teplými akcenty. Měly by být šetrné k zeleni: broskev, citron, pomeranč, smetana, káva nebo čokoláda. Úspěšná interakce barvy může poskytnout obnovu pocitů a naplnění novými potřebami, tj. Obnovit touhu žít. Volba barevné kombinace by však neměla být s důrazem na studené spektrum..
Všechny odstíny pro zdobení ložnice by měly být vizuálně příjemné, zejména pro ty, kteří v této ložnici relaxují. Někdy je to, co má jeden z manželů rád, pro druhého nepříjemné. Muži jsou na vysvětlování lakomější, buď řeknou – „je mi to jedno“ nebo „když se ti to líbí“. Někde v hloubi duše však mohou pociťovat určité nepohodlí z celkového pocitu. Proto před rekonstrukcí ložnice v zelených tónech je lepší počkat na jasné vysvětlení, který odstín je pro oba manžele nejpřijatelnější..
Pokud se jedná o ložnici osamělého člověka, pak to můžete udělat podle svého vkusu nebo použít hotové ilustrace pro návrh zelené ložnice. A pamatujte, že za denního světla a umělého světla má zelená různou sytost a některé typy podsvícení obecně pohlcují bledou zeleň. Tradičně je pro ložnici zvolena jemná „jedlá barva“, jako je pistácie, limetka, světle olivová, máta nebo zelené jablko..
Zelená ložnice v různých stylech
1. Eko styl je dnes velmi žádaný, s přírodními materiály a přírodními odstíny. Čokoládově zbarvené dřevo wenge na podlaze, nábytek s dubovou dýhou, proloženým šedým „divokým“ kamenem nebo keramické obklady imitující onyx nebo malachit – to vše vypadá skvěle v interiéru v odstínech zelené. Ale i když to není zelená ložnice, stále se neobejdete bez smaragdové barvy živých zelených v tomto stylu. Ložnice v ekologickém stylu vždy dává sílu a přizpůsobuje se pozitivnímu výhledu, ale je důležité vyvážit odstíny zeleně s paletou společníků. A samozřejmě jednou z nejlepších dekorací pro takovou ložnici může být akvárium v holandském stylu s důrazem na zelené rostliny..
2. Expresionismus v interiéru zelené ložnice umožňuje ložnici trochu zesílit barvy, aby poskytla příležitost projevit emocionální sféru jako celek. Dobře se sem vejde jak tmavá olivová barva, tak bohatá smaragdová barva, ale není toho dlouho tolik, abych to nepřehnal. V tomto stylu není nutné se soustředit na přírodní tóny, můžete dokonce přidat jasnější – citron, salát nebo dokonce kyselé prvky. V případě potřeby můžete rozšířit zelenou barvu o neonové nebo diodové podsvícení v chladném rozsahu.
3. Japonský minimalismus – styl, kde jsou bambusové greeny a jiné odstíny nejvíce organické. Příslušenství vyrobené z ekologických materiálů na záclony nebo bambusové příčky, rýžové podložky místo koberců nebo malá japonská skalka s bonsai a fontánou – to vše dokáže proměnit jakoukoli relaxační místnost v koutek přírody na délku paže. Tento styl však předpokládá minimální barevnou zátěž s jasnými akcenty ve formě tisků na orientální témata, obrazů hieroglyfů, sbírky hranatých zbraní na stěnách a hranatých misek. Zde by měla dominovat chladná barva, například bílá a zelené, dřevěné, černé a červené akcenty dodají interiéru ložnice dynamiku..
4. Etno styl a country hudba jsou také nemyslitelné bez přirozených odstínů zeleně, protože design by měl zahrnovat výšivky, domácí tkaní, tkané koberce a další ruční práce. Téměř ve všech národech je květinový ornament přítomen v jedné nebo jiné technice lidových řemesel a tyto doplňky jsou často vyráběny se zeleným doplňkem. Ale nejvýhodnější zelená v etnickém původu je vnímána žlutá, červená, modrá, černá, bílá nebo hnědá. Interiér zelené ložnice může být zdoben převahou jedné z těchto barev. A venkovská ložnice vypadá skvěle navíc s broskvovými tóny nebo všemi odstíny jablka..
5. Avantgarda přijímá jakékoli odstíny a syté barvy, které vzrušují nervový systém. Je však třeba si uvědomit, že pokud jde o ložnici, je lepší zaměřit se na původní tvar předmětů a velkolepé osvětlení, než dělat kontrasty nebo intarzie barvou. Žlutozelená barva pro plnohodnotnou odpočívárnu bude docela vhodná, zejména při zdobení textiliemi s originální strukturou.
6. Historické a klasické styly přijímají zelenou, ale v mírných proporcích a v měkké verzi. Jemné odstíny zeleně lze použít pro renesanční nebo barokní ložnici, zatímco klasický anglický styl se může ve výzdobě spolehnout také na tmavší odstíny v kombinaci s přírodním dřevem. V některých klasických interiérech vypadá bledě zelená skvěle v kombinaci s mléčně bílou s přidáním zlatého nebo hořčicového odstínu. V žádném případě by v dokončovacích materiálech nemělo být mnoho zeleně, je lepší projít sázkou na textil.
7. V moderních stylech můžete použít světle zelené stěny na bílý nábytek a textil s originálními LED reflektory. Zde jsou možné originálnější barevné kombinace, jako jsou růžové květy nebo oranžové plody ve formě potisků, kombinace zeleně s chromovanými povrchy nábytku a fialovými nebo modrými přehozy. Je důležité ve všem ukázat míru a jemnou chuť, pak vaše zelená ložnice bude dávat radost na dlouhou dobu. Pamatujte, že výběr správného odstínu pro váš interiér je lépe v souladu s celkovou paletou, a to nejen proto, že „máte rádi zelenou“!