Zimní zahradu zdobíme vlastními rukama

Zimní zahrada je v podstatě spojnicí mezi domovem a přírodou. Pokud je vybaven ve venkovském domě, pak se z něj stane útulná místnost, krása rostlin, ve které se odráží dobře upravená krajina stromů, trávníků a keřů v pozadí. Majitelé městských bytů s pomocí zimní zahrady přinášejí do svých domovů chybějící přirozenou harmonii. Přeci jen být ve světlé a teplé místnosti, která voní vůní různých květin a je naplněna svěží zelenou vegetací, vám umožní relaxovat, uspořádat si myšlenky a uvolnit stres z náročného dne. Článek bude diskutovat o tom, jak vytvořit zimní zahradu vlastními rukama..

Obsah:

Druhy zimních zahrad

Zimní zahrada v domě se nepochybně stane jedním z nejoblíbenějších míst pro své majitele. Na jeho vytvoření ale musíte tvrdě pracovat. Správné vybavení místnosti a výběr rostlin vyžaduje spoustu času, úsilí a finančních investic..

  • První podmínkou, kterou je třeba splnit, je maximální zasklení. Rostliny potřebují ke svému růstu hodně světla, proto se doporučuje vyrábět nejen panoramatická zasklení, ale také střecha by měla být z materiálu propouštějícího světlo. Když to není možné, musíte se uchýlit k dodatečnému umělému osvětlení speciálními fotografickými lampami..

Zimní zahrada v domě fotografie

  • Proto je před zahájením stavby a výběru rostlin nutné promyslet všechny nuance, které zajistí celoroční příznivé klima v zimní zahradě. Existuje několik hlavních typů skleníků, které se liší umístěním relativního obytného prostoru, velikostí a druhy rostlin (na tom závisí teplotní režim a požadovaná vlhkost).

Vyrovnávací zimní zahrada

  • Jak název napovídá, nachází se v nárazníkové zóně mezi ulicí a domem. Je to nevytápěná místnost s intenzivním přirozeným světlem. Zpravidla jsou tam nenáročné rostliny umístěny v malých množstvích..
  • Vzhledem k tomu, že se nachází u východu z domu, neustálé otevírání dveří neumožní udržovat v něm určité mikroklima. Proto se do malých květináčů vysazují pásmové rostliny přizpůsobené místnímu klimatu, aby je bylo možné v zimě odstranit v teplé místnosti. V této souvislosti je taková zimní zahrada sezónní a není vhodná pro celoroční využití..

  • Pokud v průběhu času existuje touha přeměnit tuto nárazníkovou zónu na obytnou, budete potřebovat izolaci stěn a provádět vytápění. Kromě toho je vhodné zajistit možnost instalace druhých vstupních dveří a mezi nimi určitý prostor, aby v chladném období do místnosti nevstoupil mrazivý vzduch..
  • Je to jiná věc, pokud je verandě věnována nárazníková zimní zahrada. V zimě se vždy nepoužívá jako východisko, takže je docela vhodné umístit tam i náladové tropické rostliny. A během chladných a dlouhých zim vytvoří nádherný výhled z jídelního koutu nebo obývacího pokoje. V tomto případě se však doporučuje, aby se vnitřní design domu stylově odrážel s dekorativními prvky zimní zahrady na verandě. Mohou to být obrazy, nábytek nebo barevné schéma..

Obytná zimní zahrada

  • Je vybaven přímo v obytném prostoru, nebo je pro něj postaven skleník, sousedící s domem, se všemi potřebnými komunikacemi. V druhém případě musí být vše promyšleno i ve fázi návrhu domu, jinak se práce může stát příliš nákladnou a komplikovanou..
  • Taková místnost, kromě krásné místnosti pro rostliny, nese povinné funkční zatížení. Vybavuje pracoviště, jídelnu nebo jakoukoli jinou místnost. Aby to vypadalo harmonicky, musí být pro obytnou zimní zahradu v domě přidělena poměrně velká plocha..

  • Tyto zahrady jsou vyráběny jak ve venkovských domech, tak v bytech. V druhém případě jsou vybaveny teplými lodžiemi nebo je stěna mezi lodžií a bytem zcela odstraněna, čímž se prostor zvětší a do domu se vpouští hodně světla. Ale zde musíte pochopit, že existuje pouze jeden zdroj světla – sklo lodžie nebo balkonu, to nestačí k rozvoji rostlin. V tomto případě se neobejdete bez speciálního umělého osvětlení..
  • Charakteristickým rysem zimní obytné zahrady je přítomnost velkých rostlin. Jsou zasazeny do velkých květináčů a umístěny v rozích nebo podél zdí. Hlavním pravidlem harmonické zimní zahrady je správné uspořádání rostlin. Takže blíže ke světlu by měly být umístěny více světlo milující vzorky s jasně zbarvenými listy (s nedostatkem slunečního světla se barva listů změní na zelenou). Kromě toho by v popředí měly být poddimenzované: na okenních parapetech, v blízkosti pracovního prostoru atd. Vysoké dlaně by neměly zasahovat do volného pohybu na zahradě..
  • Je velmi vhodné používat stojany na kolečkách, které usnadňují přesun celých květinových úprav, jejich výměnu v závislosti na období květu a stupni dekorativnosti.
  • Pokud místnost nepodporuje vysokou vlhkost, můžete do ní nainstalovat televizi nebo jiné domácí spotřebiče..
  • Florarium se stane skutečnou ozdobou obytné zimní zahrady. Jedná se o nový směr v floristice, který vytváří skutečná umělecká díla z rostlin a skleněných nádob. Správně zvolená směs půdy a pomalu rostoucí rostliny minimalizují péči o ně. V prodeji je velký sortiment takových kontejnerů, lišících se velikostí a způsobem montáže. Pokud je to žádoucí a určité znalosti, florarium lze provést nezávisle.

Skleník zimní zahrady

  • Tento typ zimní zahrady je nejnáročnější na provádění. Jeho hlavním účelem je pěstování rostlin. To znamená pěstování vzácné nebo exotické flóry a jejich reprodukci. Skleník je postaven pouze ve venkovských domech, protože jsou zapotřebí velké plochy a spousta půdy. Velmi často pěstují ovocné stromy, které nejsou vhodné pro pěstování na otevřeném poli regionu. Na severozápadě Ruska se tedy ve sklenících pěstují banány, broskve a další jižní plodiny..
  • Skleník je charakterizován jako účelový nebytový prosklený prostor s velkým počtem rostlin. Protože vyžaduje obrovské finanční investice, staví jej nejčastěji nadšení sběratelé vzácných rostlin. Umělé rybníky s šuměním vody se stávají jeho ozdobou. Vytvářejí uklidňující atmosféru, zvlhčují vzduch a dodávají prostředí nejbližší podobnost se skutečnou přírodní krajinou. Kromě toho se samotné nádrže také stávají vynikajícím místem pro chov teplomilných vodních rostlin, které nemohou růst ve středním Rusku..
  • Pokud to velikost skleníkové zimní zahrady dovolí, je v ní vytvořena síť cest, instalovány lavičky a osvětlení pro chodce. Může být také rozdělena do zón, z nichž každá představuje flóru určitých oblastí nebo zemí..

  • Tato zimní zahrada může být provedena jako přístavba chaty nebo jako samostatná budova. Nejprve by v něm měly být navrženy všechny systémy podpory života rostlin a teprve poté by měly být promyšleny nuance pro pohodlnou zábavu pro majitele a jejich hosty..
  • Pokud se rozhodne přidělit jednu z místností pro skleník, měl by být buď neobydlený, nebo dlouho nepoužíván. To je způsobeno skutečností, že bude nepohodlné zůstat v něm po dlouhou dobu kvůli vysoké vlhkosti..

Stavba zimní zahrady

Zimní zahrada ze skla

  • Jedná se o oblíbenější typ zasklení zimní zahrady. Díky pevnostním charakteristikám skla z něj vznikají trvanlivé skleníky a zimní zahrady ve formě přístavby k domu. Je také ceněn pro své vynikající vlastnosti přenosu světla, například nestínovaný materiál propouští až 98% světla, což vám umožňuje šetřit energii, bez přídavného osvětlení.
  • Pokud je zimní zahrada vyrobena jako malé rozšíření jedné z fasád domu a její velikost nepřesahuje 4x4x4 m, pak jako podpůrné panoramatické stěny stačí použít obyčejné sklo o tloušťce 12-14 mm. Pokud je pro to vyroben silný rám, můžete si vybrat materiál o tloušťce nejvýše 3 mm. Úspěšně odolá všem povětrnostním podmínkám, včetně krupobití..

  • Čištění skla je velmi snadné, zvláště při použití tlakové myčky. Při čištění venku se doporučuje přidat čistič oken na bázi alkoholu. Díky tomu budou skleněné stěny a střecha déle chráněny před skvrnami..
  • Někteří lidé jsou nuceni opustit sklo pouze za jedné okolnosti – jeho poměrně vysoké ceny. Zvláště pokud jde o panoramatická zasklení. Je však možné snížit náklady na metr čtvereční zvýšením vodítek rámu a následně snížením tloušťky skla a jeho ceny..
  • Další nevýhodou je vysoká tepelná vodivost skla. To znamená, že ohřev v něm musí být nepřerušovaný, jinak v mrazivém dni klesne teplota v zimní zasklené zahradě na mínus za téměř několik hodin. Proto je vhodné promyslet alternativní systém osvětlení (v případě výpadku proudu musí být generátor).
  • Pokud je skleněný skleník plánován jako samostatná budova, stačí pro něj vybavit mělký pásový základ. Pokud se staví jako přístavba k domu, pak je lepší zastavit výběr na sloupcovém základu s dřevěným roštem.
  • Doporučuje se, aby sklon střechy byl alespoň 50 stupňů, ale ani při menším sklonu se sníh nezdržuje. To je způsobeno skutečností, že místnost bude neustále vytápěna a sklo na střeše bude teplé, díky čemuž se sníh roztaví a sám odejde.

  • Je důležité dobře utěsnit všechny skleněné spoje s rámem. To se provádí buď tmelem, který je vhodný pro venkovní použití a mrazuvzdorný, nebo pomocí speciálních gumových těsnění. V druhém případě je lepší použít automobilová těsnění, která jsou nejtrvanlivější a nebojí se ultrafialového záření..

Zimní zahrada z polykarbonátu

  • Polykarbonátové skleníky dnes prakticky vytlačily skleněné protějšky z trhu. Tento moderní materiál má řadu výhod, díky nimž se stále častěji používá při stavbě zimních zahrad..
  • Předně se jedná o nižší náklady jak na samotný materiál, tak na instalační práce s ním. Právě tato skutečnost určuje výběr tohoto materiálu, pokud je rozpočet na stavbu malý.
  • Polykarbonát je 15krát lehčí než sklo. Není nutné pod něj dělat silný a těžký železný rám, což znamená, že na něm bude také možné ušetřit. Současně jsou jeho vlastnosti propustnosti světla jen o málo nižší než u skla a dosahují až 90%. To stačí i pro ty nejmilovanější rostliny..
  • Polykarbonát je velmi plastový, s jeho pomocí je snadné vyrobit půlkruhové stěny a stejnou střechu. Časem se na něm neobjeví praskliny a koroze. Snadné připevnění na kovový nebo dřevěný rám pomocí jednoduchých šroubů. V této souvislosti jsou všechny spoje zcela utěsněny, což nevyžaduje žádnou další izolaci. Vzhledem k velmi nízké hmotnosti konstrukce bude stačit jakýkoli stávající základ, protože na něj nebude prakticky žádné zatížení.

  • Ale má to i své nevýhody. Za prvé, nízká estetická přitažlivost. V tomto ohledu na sklo hodně ztrácí. Jeho zdmi navíc nebude vidět okolní krajina. Ačkoli nyní se objevil nový typ uhličitanu – karboglass. Je zcela transparentní, ale cena je mnohem vyšší. Druhou nevýhodou je nízká akumulace tepla. Tento design je vhodnější pro zimní údržbu sazenic okrasných rostlin, které vyžadují teplotu nejvýše +5. Abyste v ní pěstovali teplomilné plodiny, budete muset po celý rok platit obrovské účty za vytápění..

Zimní zahrada z plexiskla

  • Toto je nejjednodušší způsob, jak postavit zimní zahradu vlastními rukama. Práce s plexisklem je jednoduchá, snadno řezatelná a není tak křehká jako obvykle. Pro jeho upevnění je vyroben kovový rám, ke kterému jsou listy plexiskla přišroubovány do předvrtaných otvorů.
  • Má dobré vlastnosti udržující teplo a propustnost světla je 85%. Je však třeba mít na paměti, že pokud výška zasklení stěn překročí 2,7 m, pak bude nutné vybavit plnohodnotný základ, protože materiál bude vyvíjet poměrně velké zatížení.

  • Navíc má nízkou cenu. Proč se s tak zjevnými výhodami používá při stavbě zimních zahrad tak zřídka? Je to dáno velmi vysokým znečištěním materiálu. I při mírném tření o něj (například déšť nebo dotýkání větví stromů venku) ztrácí svou průhlednost. Proto je umístěn jako příčky uvnitř prostor skleníků..

Zimní zahrada z plastových oken s dvojitým zasklením

  • Vybavit zimní zahradu moderními okny s dvojitým zasklením je velmi nákladný způsob. Jeho cena je však vysoká pouze ve fázi výstavby, v budoucnu díky vynikajícím energeticky úsporným vlastnostem dojde k velmi hmatatelným úsporám elektřiny. Vzhledem k tomu, že zimní zahrada nebo skleník je postaven pro celoroční použití po mnoho let, vyplatí se docela rychle..

  • Pokud se skleněná zimní zahrada s nouzovým vypnutím elektřiny ochladí na nulovou teplotu za pouhé 3–4 hodiny, pak příloha z dvojskel udrží příjemnou teplotu alespoň jeden den.
  • Při používání plastových oken s dvojitým zasklením je třeba vzít v úvahu jejich velkou hmotnost (hliník je mnohem lehčí, ale jejich cena je vyšší). Budete muset vytvořit pásový základ, nejméně 15 cm široký a 50 cm hluboký. Nahoře je položen suterén z červených cihel. Měli byste tedy myslet na přísun veškeré komunikace i ve fázi kopání zákopu pod základnou.

Zimní zahrada na balkoně

Nejprve byste měli změřit co teplotní režim uloženo na balkoně během všech ročních období. Samozřejmě pro zimní zahradu by i v zimě měla být dostatečně teplá (v závislosti na vybraných rostlinách), lehká a vlhká. Pokud je v bytě dostatek místa, pak některé z nejvíce teplomilných rostlin lze přivést dovnitř na zimu. Zároveň jim ale poskytněte dodatečné osvětlení, které prodlouží denní světlo. Jednoduše zasklený balkon není pro zimní zahradu vhodný, musí být kompletně izolován dostatečnou vrstvou tepelně izolačního materiálu a mít kvalitní zasklení z moderních dvojskel.

  • Stínování. Pro růst a harmonický vývoj většiny rostlin je potřeba hodně slunce, ale kvůli zasklení se mohou spálit, zvláště pokud se zalévání provádí během dne a kapky vody dopadají na listy. V závislosti na světové straně, na které se nachází balkon se zimní zahradou, bude třeba provést následující přípravy:
  • Východní. Ideální doba pro rostliny by byla ráno, kdy je hodně slunce, ale teplota nestoupá příliš vysoko. Ale ve druhé polovině a večer můžete udělat podsvícení;
  • severní. Na samém vrcholu sluneční aktivity budou rostliny uzavřeny. Ale budou dostávat rovnoměrné osvětlení ráno a večer. Ale z této strany jsou vždy nejchladnější větry, takže se musíme pokusit vyloučit možné průvany;
  • Západ. Přes den je vhodné rostliny chránit, ale místnost se zahřeje před večerním sluncem a v noci si co nejvíce uchová přirozené teplo;
  • jižní. Tento směr je pro většinu exotických rostlin nejpřijatelnější. Ale přímo u oken je lepší vystavit ty nenáročné, které se nebojí přehřátí a vyschnutí půdy..

  • Oteplení. I když je samotná rostlina mrazuvzdorná a aklimatizovaná v konkrétní oblasti, její kořeny jsou docela zranitelné, protože na rozdíl od otevřeného terénu jsou v květináči omezené velikosti, který při mínusových teplotách rychle zmrzne. A chybí sněhová pokrývka, která slouží jako přírodní izolace. Proto někdy nestačí jen izolace (teplota ani v mrazech by neměla klesnout pod +5 stupňů) a musíte udělat topení. Nejoblíbenějším způsobem jsou infračervené ohřívače. Mohou to být teplé filmové podlahy, nástěnné nebo podlahové spotřebiče. Jejich hlavním rozdílem je nízká spotřeba energie..
  • Osvětlení. Právě přítomnost potřebného množství světla ovlivňuje růst a vývoj rostlin. Pro úsporu energie musí být zimní zahrada navržena tak, aby bylo využito maximální množství denního světla. Pro většinu rostlin platí obecné pravidlo, že čím vyšší teplotu potřebuje k růstu, tím více světla potřebuje. Jeho nedostatek se projeví příliš světlou barvou listů, protahováním rostlin nebo zpomalením jejich růstu. K osvětlení se používají jak běžné zářivky, tak speciální fytolampy. Ty jsou dražší, ale spektrum jejich záření je nejoptimálnější. Počet a umístění svítidel bude záviset na velikosti zimní zahrady na balkoně. Toho je zpravidla dosaženo empiricky..

Tipy pro uspořádání zimní zahrady na balkoně

  • Navzdory skutečnosti, že rostliny milují vysokou teplotu a vlhkost, musí být balkon v horkých letních dnech větraný. Zabráníte tak přílišnému hnilobě nebo vysychání půdy..
  • Kromě zalévání u kořene rostliny velmi rády kropí. Je velmi obtížné to udělat v podmínkách izolovaného balkonu nebo bytu, takže jediným východiskem je použití speciálních zařízení. Někdy stačí nainstalovat umělou fontánu, ve které bude k udržení požadované vlhkosti stačit odpařování vody. Pokud je však požadováno něco vážnějšího, budete si muset vybrat mezi speciálními zvlhčovači vzduchu..

  • Vzhledem k tomu, že hmotnost rostliny v takové zimní zahradě je vysazena v květináčích, aby se snížilo zavlažování a zabránilo se vysychání půdy, při výsadbě by měl být do půdní směsi přidán hydrogel.
  • Podlaha na balkoně musí být vyrobena z materiálů odolných proti vlhkosti, například z linolea nebo dlaždic. Běžný laminát nebude fungovat, ale existují modely speciálního odolného proti vlhkosti, na bázi PVC. Jeho cena je mnohem vyšší než u analogů mdf, ale absolutně se nebojí vody, která nevyhnutelně spadne na podlahu..
  • Je lepší okamžitě předvídat projekt a návrh zimní zahrady, který bude obsahovat název rostlin a způsob jejich umístění. Ale častěji jen kupují různé hrnce a zařizují je podle vlastního uvážení. V budoucnu mohou svoji polohu opakovaně měnit. Pokud je to však možné, doporučuje se přinést poznámky o designu do interiéru balkonu, na kterém se nachází zimní zahrada. Například umělý kámen na stěnách bude vypadat vhodně a rekreační oblast může být vybavena zahradním ratanovým proutěným nábytkem..

Výběr rostlin pro zimní zahradu na balkoně

  • Velké rostliny. Právě s jejich pomocí se vytváří struktura zimní zahrady. Mohou to být různé palmy v květináčích nebo vinné révě, které rychle rostou a vytvářejí spoustu zeleně. Nejoblíbenější pro takové zahrady jsou fikusy. Jsou nenároční, rychle rostou a výběr jejich odrůd je obrovský. Další rostlina, která je ideální pro zimní zahradu na balkoně, je tetrastigma. Jeho výhoda spočívá v rychlém růstu, takže se během krátké doby může celá místnost začít propadat do své zeleně, která vypadá jako velmi efektivní zázemí pro další, kvetoucí exempláře..

Foto zimní zahrady

  • Kvetoucí rostliny. Abychom to nepřehnali s barvou a pestrostí, je lepší je umístit na vzdálenost od sebe, na pozadí jednoduchých zelených listů velkých stromů. Mezi nejoblíbenější druhy patří: pelargónie, orchidej, fialka, petúnie, modrá hortenzie, cyklámen, amaralis, eschalot, petrklíče a řada dalších..
  • Sukulenty. Z nich vytvořte nejnáročnější zimní zahrady. Jedná se o jedinečné rostliny, které stejně dobře snášejí sucho, chlad i spalující sluneční paprsky. Jediná věc, která nepříznivě ovlivňuje kaktusy, je příliš časté zalévání, které vede k hnilobě kořenového systému. Jejich výběr je obrovský a neomezený podmínkami balkonu.

Střešní zimní zahrada

  • Takové zahrady jsou postaveny buď v soukromých domech, kdy je plocha pozemku velmi omezená, nebo na střechách vícepodlažních budov pro návštěvy veřejnosti..
  • Pokud chcete na střeše svého domu vytvořit zimní zahradu, musíte se nejprve ujistit, že má nadace dostatečnou rezervu bezpečnosti, zda je možné provést veškerou potřebnou komunikaci a získat povolení k takovému doplňku- na.
  • Mezi nepopiratelné výhody střešních zimních zahrad patří ideální místo pro odpočinek a relaxaci. Když se k okolní krajině přidají nádherné skleníkové rostliny a místo střechy je hvězdná obloha. Kromě toho zde nemusíte brát v úvahu světovou stranu, protože zahrada bude rovnoměrně osvětlena po celý den. A samotný dům získá individualitu, stane se jednou z nejnápadnějších budov v této oblasti..

Fáze výstavby zimní zahrady na střeše

  • Nejprve je třeba promyslet a provést dodatečnou hydroizolaci celé plochy střechy. Nejlepší je použít válcovanou svařovanou střechu.
  • Dále je namontován rám budoucí zimní zahrady. Optimální je použít kovové rohy. Ale někdy je to kvůli velké hmotnosti nepřijatelné, pak můžete použít hliníkové profily dostatečné tuhosti. Po změření všech rozměrů je materiál rozřezán na zem, ale je již pohodlnější jej sestavit přímo na místě.
  • Poté začíná zasklení zimní zahrady jakýmkoli zvoleným materiálem. Jejich výhody a nevýhody byly popsány výše..

  • Dále se provádí a propojuje veškerá potřebná komunikace (osvětlení, topení, větrání).

Tím jsou stavební práce dokončeny. Nastal čas pro nejpříjemnější práce – úpravu zahrady a výběr rostlin.

About the author