Ako krásne vyzdobiť kuchyňu

Ženy musia v kuchyni tráviť veľa času a každú gazdinku poteší varenie v pohodlnej a krásnej kuchyni. Nie je vždy možné vykonať drahé opravy, ale mnohí môžu krásne ozdobiť stenu v kuchyni, zmeniť záclony alebo vyzdobiť miestnosť domácimi suvenírmi. Jednoduché, ale originálne nápady a osvedčené dizajnové techniky pomôžu vizuálne rozšíriť priestor, zónu podľa funkčného princípu, s cieľom zmeniť malú kuchyňu na nepoznanie..

Obsah:

7 krokov k transformácii bežnej kuchyne

Kuchyňa je miestom, kde sa stretáva celá rodina na obed alebo večeru, kde sa odohráva kúzlo premeny bežných výrobkov ich obchodu na kulinárske majstrovské diela. Preto by tu mala vládnuť tvorivá atmosféra a pocit pohostinnosti a pohodlia, teplo rodinného krbu – v oboch významoch. To je do značnej miery uľahčené všeobecným usporiadaním a dizajnom kuchynskej časti..

Vo väčšine bytov s typickým usporiadaním je kuchyňa veľmi stiesnenou miestnosťou, ktorá je zjavne zbavená metrov štvorcových. Niekedy je kuchyňa zámerne zmenšená v prospech obývačky alebo jedálne. Potom kuchyni zostane malá „cateringová jednotka“ na uponáhľanú prípravu jedál – taký spôsob života mnohých moderných obyvateľov mesta. Ale pre ženy v domácnosti, ktoré strávia takmer pol dňa pri sporáku, je dôležité pohodlie, praktickosť a krása kuchyne. A ak už dlho existuje túžba niečo v tejto miestnosti zmeniť, potom neodkladajte „na neskôr“, dnes by sa malo začať implementovať veľa nápadov, napríklad sa pozrite, ako krásne vyzdobiť kuchyňu, foto:

Krok číslo 1 – vykonanie revízie kuchyne. Ak ste to už dlho nemuseli robiť v dome, potom by ste na tieto účely mali venovať deň voľna. Na Silvestra to Taliani robia – zbavujú sa všetkých smetí, ktoré už dlho neprinášajú žiadnu radosť, a tak vytvárajú priestor na príjemnejšie prekvapenia. Ezoterici tvrdia, že staré veci zasahujú do prílivu nových do domu. Lekári tvrdia, že starý prach, plesne a prach zo starých handier sú zdraviu mimoriadne škodlivé. Využite teda všetky 3 motivácie na kompletnú revíziu v kuchyni a potom vo zvyšných priestoroch..

Predtým, ako krásne vyzdobíte kuchyňu vlastnými rukami, preskúmajme všetko:

 • police;
 • výklenky;
 • závesné skrinky;
 • podstavce;
 • voľný priestor za plynovým sporákom a pracovným priestorom.

Určite nájdete veľa zaujímavých vecí – lyžice a vidličky, ktoré kedysi zmizli, vypršaná doba spotreby korenia, štiepané misky používané na hromadné výrobky atď. Mnoho „cenných nálezov“ by ste mali bez ľútosti vyhodiť a uvoľní sa ďalší priestor na užitočné veci, kuchynský riad a vybavenie … Po dôkladnom vyčistení všetkých povrchov, bez výnimky, stojí za to znova premýšľať o svojom mieste pre každú vec. To výrazne urýchľuje každodenné upratovanie, najmä ak si ich zvyknete umývať po použití kuchynských predmetov a okamžite ich skryjete na poličke. Jedným z príkladov je, ako vyzdobiť kuchyňu v krásnom „Chruščove“.

Krok číslo 2 – vyberte si štýl dekorácie kuchyne

Ak nie ste dobrý v interiérovom dizajne a nerozumiete štýlom, stačí pochopiť rozdiel medzi:

 • klasický a moderný štýl;
 • odrody „rustikálnej“ krajiny – americký ranč, ruský terem alebo francúzska Provence;
 • orientálna exotika a európska aristokracia;
 • techno techno, hi-tech, avantgarda alebo retro a vintage pre zavedených ľudí.

Je dôležité nemiešať tieto štýly, aby to nebolo ako v tom vtipe-renováciu začali hi-tech a dokončili ju „hi-tech“! Kuchyňa v akomkoľvek štýle bude vyzerať krásne, štýlovo a veľkolepo, ak bude udržiavaná v určitých medziach a kreatívne premyslená pre svoje vlastné podmienky. A tu nie je potrebné žiadne špeciálne vzdelanie v oblasti dizajnu, stačí sa zoznámiť s hotovými vzorkami a použiť prijateľné nápady. Napríklad ukážka toho, ako krásne vyzdobiť oblúk v kuchyni v modernom štýle.

Krok č. 3 – aktualizujte podlahu, steny a strop

Ak vzhľad kuchyne už dlho nie je uspokojivý, paleta farieb nie je pôsobivá, potom je čas vykonať zmeny, ale je vhodné dodržať zvolený štýl. Predtým, ako krásne ozdobíte stenu v kuchyni nejakým panelom alebo potlačou, mali by ste sa rozhodnúť, ktorá farebná schéma je tu výhodnejšia:

 • „Teplý“ alebo „studený“;
 • pokojné tóny postele;
 • kontrastné čiernobiele prevedenie.

Ak bol byt nedávno zrekonštruovaný, nie je žiadna túžba znova lepiť tapetu alebo maľovať steny, potom môžete pridať niekoľko veľkolepých farebných akcentov. Kuchyňa je často vnímaná ako žltá, zelená alebo orgován, pretože miestnosť zdobí niekoľko povrchov rovnakej farby na bielom pozadí naraz. Stačí si vybrať všeobecnú tému, napríklad slnečnice, a tento veselý prvok je možné do dizajnu kuchyne vniesť rôznymi spôsobmi. Použitie:

 • nálepky;
 • výtlačky;
 • kresby v rôznych technikách;
 • textil, suveníry a jedlá s týmto vzorom.

Môžete použiť aj drahšie techniky – samonivelačné podlahy s tematickým vzorom, napínané stropy s potlačou, mozaikový panel, dekor zástera pri sporáku, dlažbu a pod. Nie je potrebné robiť žlté steny ani meniť obklady kuchynského nábytku – téma „slnečníc“ je už celkom jasná … Je dobré skúsiť sa ako umelec a nakresliť si na povrchy niektoré vzory sami. Neviete, ako kresliť – použite šablónovú maľbu, nášivku a ďalšie zaujímavé výtvarné techniky.

Samozrejme, ak podlahy, steny a strop dlho čakajú na renováciu, potom má zmysel začať s nimi. V každom prípade však vždy začínajú auditom kuchyne a posúdením celkového stavu jej povrchov, aby sa určil stupeň potrebnej renovácie a požadovanej transformácie. Pozrite sa, ako krásne vyzdobte kuchyňu vlastnými rukami – foto:

Krok číslo 4 – transformácia kuchynského okna

Kuchyňa nemôže byť krásna, ak okno nie je správne vyzdobené. Možno je čas vymeniť okná, neponáhľať sa dať obvyklé plastové biele rámy. Dnes existuje aj klasická alternatíva z dreva a PVC okná sú laminované „pod drevom“ a ponúkajú sa aj farebné rámy. Mali by byť v súlade s celkovým dizajnom kuchyne a je dôležité, s čím budú závesy doplnené. Pozrite sa, ako krásne vyzdobíte okno v kuchyni.

Mimochodom, existujú možnosti pre tvar okien – môžu to byť:

 • klenuté (budete musieť mierne zmeniť konfiguráciu otvoru okna);
 • posuvné alebo sklopné;
 • hluchý alebo s otváracím priečnikom;
 • s prepojkami alebo plnými rámami (plné sklo);
 • obyčajné okná s dvojitým zasklením alebo dvojité okná (pre lepšiu zvukovú izoláciu).

Tip: Rozdiel v cene bude malý, ale vzhľadom na rozmanitosť ponúk nielenže vymeňte staré za teplejšie nové okná, ale tiež výrazne premení vašu kuchyňu..

Ak výmena okien nie je súčasťou vašich plánov, stačí:

 • obnovte maľovanie rámov;
 • vymeňte prasknuté sklo (ak je chyba);
 • zavesiť nové záclony (môžete ich ušiť sami);
 • ozdobte izbovými rastlinami, ktoré sú lepšie súčasne transplantované do rovnakých kvetináčov.

Mimochodom, stojí za to hovoriť o “oblečení pre okná” podrobnejšie, pretože existuje veľa zaujímavých možností, ako krásne vyzdobiť závesy v kuchyni:

 • kúpiť hotové (niekedy sa viacvrstvové kuchynské závesy predávajú ako celá sada);
 • zákazkové šitie podľa hotovej vzorky;
 • kontaktujte spoločnosť, ktorá šije originálne záclony, kde ponúkne niekoľko zaujímavých nápadov (rímske záclony, rakúske, anglické, japonské atď.);
 • kúpte si látku, ktorá sa vám páči, a šite ju sami;
 • vyrobte si originálne závesy vlastnými rukami (niť, stuha, pletená sviečková, riasená, závesy, markízy atď.);
 • úplne opustiť záclony v prospech žalúzií (vertikálnych alebo horizontálnych);
 • používajte úplne priehľadný tyl a vitráže (samolepiaci film z farebného skla) atď..

Môžete im pridať originálny dekor – motýle, stuhy, volániky, strapce, háčiky, kefy a ďalšie doplnky. Pozrite sa na zaujímavé vzorky – ako krásne vyzdobiť okno v kuchyni.

Krok č. 5 – Transformácia oblasti dosky

Ak je sporák v kuchyni nový, potom nemá zmysel niečo meniť, stačí transformovať priestor okolo neho. Nie každý má digestor, a ak nie je k dispozícii vo vašej kuchyni, je čas ho kúpiť. Zo všetkých možností pre podmienky malých miestností je najvhodnejšia šikmá kapucňa, ktorej filtračná plocha je umiestnená diagonálne nad sporákom. To umožňuje priblížiť sa k kuchynským pokrmom a vizuálne zaberať menej miesta pozdĺž kupoly..

Rúru z kapucne môžete ozdobiť rôznymi spôsobmi, napríklad ju odstrániť pod falošnou skrinkou. Jedná sa o sklopnú škatuľu, ktorá skrýva technické štruktúry, ktorých dvere dizajnovo zodpovedajú nástenným skrinkám alebo inému skrinkovému nábytku. Súčasne je možné do boxu pridať miestne osvetlenie pri sporáku a plynomer skryť.

Ďalej stojí za to urobiť transformáciu kuchynskej zástery. Jedná sa o vertikálny priestor od bočných stolíkov po nástenné skrinky – za sporákom, drezom a pracovnou plochou kuchynského nábytku. Zástera je zvyčajne kachľová alebo natretá, pretože varnú plochu musíte často umývať. Táto časť kuchyne je väčšinu času pred očami hostesky, preto by ste mali venovať väčšiu pozornosť kráse tohto priestoru. Môže to byť dekor vo forme novej dlaždice alebo tepelných samolepiek na starú dlaždicu, mozaikový panel z rozbitých dlaždíc alebo originálny výkres..

Starú chladničku je možné renovovať striekanou farbou na prípravu povrchu. Súčasne môžete úplne zmeniť jeho farbu tak, aby zodpovedala celkovému dizajnu miestnosti..

Krok 6 – transformácia kuchynského nábytku

Bez ohľadu na to, aký je kuchynský nábytok krásny, skôr alebo neskôr si naň zvyknú, potom to neprinesie radosť a nakoniec sa stane morálne zastaraným a nudným. Ak nie je túžba úplne ho zmeniť, najmä ak je vstavaný pre konkrétnu miestnosť, je lepšie aktualizovať iba fasádu a dosky. V zásade sú všetky kuchynské „steny“ zhruba rovnaké, takže opotrebované staré dvere je možné vymeniť za nové – krásne, módne a štýlové.

Pracovnú dosku je možné objednať z jedného kusu, ktorý bude kombinovať niekoľko podstavcov naraz, a taktiež do nej možno vložiť nový drez. Niekedy sa parapet nahradí rovnakou doskou, aby sa zväčšil horizontálny priestor kuchyne. Súčasne môžete pridať barový pult s rovnakou doskou, a to je ďalší nápad, ako krásne vyzdobiť obývaciu izbu v kuchyni. Barový pult je jednou z techník zónovania.

Ak nie je potrebná výmena povrchov kuchynského nábytku, ale chcete niečo nové, stačí dekor aktualizovať napríklad pomocou rovnakých nálepiek. Rovnaké alebo podobné motívy je možné prilepiť na rôzne povrchy:

 • kuchynské skrinky;
 • chladnička;
 • zástera atď.

Dosku stola je možné vymeniť aj na jedálenskom stole, ale ak to nie je potrebné, stačí na stôl položiť nový obrus. Kuchyňa sa tým viditeľne premení. Staré stoličky a stoličky sa tiež dajú ľahko renovovať bez nákupu nového nábytku..

Tip: Stačí ušiť krásne kryty na stoličky s operadlami a jedálenský kút bude vyzerať ako domáca reštaurácia, najmä s krásnym riadom a dobrým osvetlením. Kryty skryjú všetky chyby stoličiek. Na sedadlá stoličiek stačí ušiť kožušinové peleríny alebo upliesť nový dekor „námestím babičky“.

Krok 7 – pridajte nové jedlá a ozdobné predmety

Nič nezdobí kuchyňu a jedálenský kút ako originálne jedlá a pomôcky na varenie. Voľba závisí od štýlu dekorácie kuchyne, napríklad samovar a maľované podnosy, šálky a čajová kanvica so vzorom „Gzhel“ alebo „Palekh“ sa perfektne zmestia do „ruskej veže“. Pre kuchyňu v štýle Provence je vhodná služba z bieleho porcelánu s kvetinovými ozdobami a pre japonský minimalizmus sú vhodné jedlá typické pre túto krajinu..

Sady vyzerajú elegantne v každej kuchyni:

 • panvice rôznych veľkostí vo všeobecnom dizajne;
 • sada hrncov a kanvice rovnakej farby;
 • sada drevených rezných dosiek;
 • čajové a kávové súpravy na policiach;
 • zbierky keramiky alebo maľované taniere na vrchu nástenných skriniek.

Vyzerajte skvele ako dekorácia:

 • identické nádoby s dekorom na rôzne obilniny a korenie v rade;
 • malé ozdobné tekvice v košíku;
 • cibuľové a cesnakové pletence;
 • 2-3 ručne vyrobené držiaky na hrnce atď..

Môžete si tiež vyrobiť vlastnými rukami zo šrotu:

 • nejaké kuchynské veci;
 • police a priehradky vo vnútri nábytku skrinky;
 • číselník na nástenné hodiny;
 • kvetináče a kvetináče pre izbové rastliny;
 • stojan na nože, lyžice a vidličky atď..

Všetky tieto nápady (a vaše vlastné) je možné použiť na premenu kuchyne. Pre rodinu to môže byť prekvapenie na Silvestra, pred ďalšou rodinnou dovolenkou alebo veľkým dátumom. Alebo môžete zapojiť celú rodinu do zábavného tvorivého procesu. A na to nebude potrebné veľa peňazí, ale stará kuchyňa získa „druhú mládež“.

About the author