Ako sa správne starať o nábytok

Náš domov je naša pevnosť. A samozrejme chceme, aby sme sa po príchode domov ocitli v útulnom, pohodlnom a krásnom prostredí, ktoré vytvára dobrú náladu. Nábytok hrá v našej „pevnosti“ obrovskú úlohu a ako trvanlivý predmet spôsobuje, že si ho každý chce nechať tak dlho, ako je to možné a v perfektnom stave. Nie je ťažké to implementovať a nezaberie to veľa času, hlavnou vecou je vedieť, čo nábytok „miluje“ a čo „nenávidí“.

Ako sa správne starať o svoj nábytok, aby vyzeral čo najdlhšie ako nový? Aké produkty je možné použiť na čistenie a ktoré sú prísne zakázané? Samozrejme, veľa závisí od materiálu výroby nábytku. Skúsme na to prísť.

Obsah

Ako sa starostlivo starať o nábytok – pravidlá a tipy pre komunitu

Aby vám nábytok slúžil čo najdlhšie a zachoval si rovnaký krásny vzhľad, musíte sa oň správne starať a pritom dodržiavať niekoľko pravidiel:

Ako sa starať o kožený nábytok

Kožený povrch netoleruje sucho, nadmerné teplo a priame slnečné svetlo. Aby sa zabránilo vyblednutiu, je vhodné neumiestňovať do blízkosti tohto nábytku ani výkonné elektrické žiarovky..

Odborníci odporúčajú ošetrovať kožený nábytok najmenej raz za rok špeciálnymi prostriedkami určenými špeciálne pre prírodnú kožu alebo použiť stearové mazivo. Za týmto účelom najskôr vyskúšajte tento nástroj na nenápadnom mieste a potom pokračujte v spracovaní celého povrchu.

Je zakázané používať na čistenie rôzne abrazívne látky, napríklad prášky, chemické rozpúšťadlá atď., Pretože to povedie k zrúteniu vášho nábytku..

Špinavý kožený povrch môžete vyčistiť vatou, vodou a bežným mydlom. Odstráňte nečistoty krúživými pohybmi, vyhýbajte sa nadmernému treniu. Potom by ste mali ošetrovaný povrch vysušiť suchou handričkou, ktorá ľahko absorbuje všetku vlhkosť, ale v žiadnom prípade by ste na tieto účely nemali používať sušič vlasov alebo iné vykurovacie zariadenia..

Nemalo by sa zabúdať, že škvrny živočíšneho a rastlinného tuku nie sú pre pokožku nebezpečné, stačí ich utrieť suchou handričkou, čoskoro sa absorbujú do materiálu a zmiznú..

Ako sa starať o leštený a lakovaný nábytok

Denná údržba lešteného nábytku spočíva v utieraní píly, ale tento proces, ktorý je na prvý pohľad ľahký, má svoje vlastné jemnosti. Keď sa obyčajná tkanina trení o leštený povrch, generujú sa elektrické náboje, v dôsledku ktorých sú elektrifikované častice píly priťahované k laku s opačnými nábojmi. Výsledkom je, že nábytok je opäť pokrytý pílovou vrstvou. Aby sa predišlo tejto absurdnosti, čistenie by sa malo vykonávať handrou z prírodnej textílie, impregnovanou špeciálnymi prostriedkami na povrch laku, ktoré zahŕňajú antistatické činidlá. Ak sa taký prostriedok nenašiel, môžete použiť zmes piva a vosku, ktorá sa musí najskôr prevariť, a potom sa hmota ochladená do teplého stavu nanesie na leštený alebo lakovaný nábytok a potom, čo úplne vyschne, povrch sa trie vlnenou tkaninou.

Olejové škvrny je potrebné odstrániť zmesou, ktorá obsahuje rozpúšťadlo. Slnečné svetlo je pre takýto nábytok veľmi veľkým nepriateľom, preto by ste si ho pri jeho kúpe určite mali zapamätať..

Ak v zhone omylom položíte horúcu kanvicu na leštený stôl, v dôsledku čoho sa objavia škvrny, pomôže vám ich zbaviť zmes kuchynskej soli a rastlinného oleja, ktorá by sa mala aplikovať na vatu a utrieť poškodený povrch kruhovým pohybom bez stlačenia.

Ak váš lakovaný nábytok stratil lesk, potom ho krúživými pohybmi vtierajte vlnenou tkaninou namočenou v rastlinnom oleji a terpentíne v pomere 2: 1, potom obnoví svoj predchádzajúci zrkadlový vzhľad..

Ako sa starať o kuchynský nábytok

Steny a police v kuchyni sú spravidla vyrobené z dosiek z drevených hoblín, ktoré pri čistení nie sú náladové. Pre ňu je prijateľný iný typ čistenia, hlavnou vecou je, že kvapky vody nespadajú do medzier kovových spojovacích prvkov.

Samotný povrch musí byť chránený pred nadmerným vystavením vlhkosti, pretože rám, doska atď. môže nabobtnať alebo odlepiť okraje v bočnej rovine.

Starostlivosť o lesklý nábytok v kuchyni má vylúčiť prenikanie agresívnych kvapalín, napríklad kyselín, zásad alebo rozpúšťadiel, na jeho povrch. Na čistenie takéhoto nábytku musíte použiť mäkkú handričku, vopred navlhčenú a vyžmýkanú. Nepoužívajte abrazívne prášky.

Najzraniteľnejšími poškodeniami sú stôl a doska. Na ne sa kladú horúce rôzne kovové predmety, krája sa jedlo a hlavná starostlivosť spočíva v rešpektovaní týchto neoddeliteľných súčastí kuchyne..

Je nevyhnutné rezať a odbíjať výrobky na rezacích doskách. Škvrny od červeného vína a podobne je lepšie ihneď zmyť, inak existuje možnosť vzniku škvŕn, zmeny povrchových odtieňov. Náhodne rozliate chemikálie, ako sú rozpúšťadlá, čistiace prostriedky, kyslé čističe potrubí, musia byť ihneď odstránené mydlom a vodou, aby sa zabránilo poškodeniu povrchu. Horúce je lepšie položiť na špeciálny tepelnoizolačný stojan..

Ak je vaša doska z mramoru, potom ju pre spoľahlivú ochranu môžete ošetriť vodoodpudivými zmesami, ktoré vytvoria špeciálnu ochrannú vrstvu, po ktorej by ste ju mali utrieť do sucha prírodnou handričkou..

Správne vetranie je dôležitým faktorom pri starostlivosti o kuchynský nábytok z akéhokoľvek materiálu, pretože znižuje vnikanie tuku a vplyv pary na povrch..

Ako sa starať o čalúnený nábytok

Aké milé je vrhnúť sa po práci do svojho obľúbeného, ​​krásneho a mäkkého kresla, oddýchnuť si od pracovných dní a vychutnať si atmosféru pohodlia domova. Aby si však čalúnený nábytok dlhodobo zachoval svoj pôvodný vzhľad a svoje prevádzkové vlastnosti, je potrebné oň starať už od prvého dňa. Usadený prach nielenže negatívne ovplyvňuje vzhľad nábytku, ale aj ľudské zdravie. Preto je dôležité pravidelne ho vysávať aspoň raz za týždeň. Môžete tiež jednoducho vyraziť prach, ale aby sa nevytvoril oblak prachu, prikryte nábytok mokrým plátom..

Je veľmi dôležité starostlivo sa starať o interiér nábytku a snažiť sa vyhnúť nadmernému mechanickému namáhaniu, ktoré môže viesť k roztrhnutiu tkaniny alebo zlomeniu upevňovacieho materiálu..

Čalúnený nábytok môže byť vyrobený z rôznych materiálov s určitými nuansami starostlivosti.

Napríklad žakárovú pohovku je najlepšie čistiť nasucho alebo vlhko mydlovou tekutinou, ktorú je možné odstrániť savým papierom. Odborníci neodporúčajú žehliť, pretože ochranná vrstva sa môže poškodiť.

Velúrový otoman nemožno prať, treba ho čistiť iba vysávačom alebo mäkkou kefkou.

Ale ani pri dokonalej starostlivosti o nábytok nie je nikto v bezpečí pred náhodným rozliatím kávy, vína alebo iným nedopatrením, ktoré môže natrvalo zničiť vzhľad vášho nábytku. Preto je dôležité vedieť, čo robiť v rôznych prípadoch..

Výsledné škvrny by mali byť ihneď odstránené, pretože tento proces môže v budúcnosti spôsobiť ťažkosti. Odstraňovač škvŕn bez alkoholu sa najlepšie aplikuje od okraja kontaminovanej oblasti do stredu – zabráni tým vzniku pruhov.

Ak sa káva dostane na materiál, mala by byť okamžite opláchnutá akýmkoľvek handričkou, ošetrená mydlovou tekutinou a potom vysušená..

Priestor s náhodne zasiahnutou čokoládou musíte najskôr trochu vysušiť, potom vyčistiť a až potom vykonávať rovnaké činnosti ako pri káve: opláchnite mydlovou vodou a osušte.

Na odstránenie ovocnej šťavy použite zmes octu a amoniaku a potom povrch vysušte.

Pivo sa dá ľahko odstrániť octovým roztokom (2 polievkové lyžice / 1 liter vody), potom sa zvyšná vlhkosť odsaje handrou a materiál sa vysuší..

Vosk na nábytku by mal spočiatku zaschnúť. Potom sa opatrne zoškrabne a zvyšky sa odstránia rastlinným olejom..

Niektorých ľudí desí guma prilepená na sedačke, ale nemali by ste paniku, aj s týmto problémom sa dá ľahko vyrovnať. Na poškodenú oblasť stačí jednoducho naniesť ľad zabalený vo vrecku a potom jemne zoškrabať škodcu na pohovke..

Ako sa starať o drevený nábytok

Hlavným nepriateľom dreveného nábytku je vlhkosť. Ak dochádza k neustálym zmenám úrovne vlhkosti v miestnosti, drevený nábytok v prvom rade trpí – schne, potom napučiava.

Je lepšie neumiestňovať taký nábytok do blízkosti vykurovacích zariadení, ktoré zabránia prehriatiu. V lete odborníci radia regulovať vlhkosť pomocou klimatizácie alebo zvlhčovača..

Počas pitia čaju umiestnite pod horúci pohár stojan, čím sa eliminuje možnosť vplyvu tepla na nábytok a náhodne rozliatu horúcu tekutinu. Pri vázach s kvetmi je tiež lepšie použiť stojan alebo mäkký obrúsok, predíde sa tým poškriabaniu a pôsobeniu vody na nábytok..

Je zakázané odstraňovať škvrny chemickými zmesami, pretože to zničí drevo. Škrabance na tmavej drevenej podlahe je možné skryť jódom zriedeným vo vode.

Lopúchový olej pomôže starať sa o mahagónový nábytok a olivový olej z vlašských orechov, ktorý by sa mal v malom množstve naniesť na handru a zotrieť z povrchu..

Najrozmarnejší nábytok v starostlivosti o nábytok z drevotriesky, pretože je negatívne ovplyvnený vlhkosťou a vlhkosťou, chemikáliami, tlakom atď., A takýto povrch by mal byť chránený pred všetkými týmito faktormi..

About the author