Ako si vybrať akvárium

Akvarijné ryby sú právom považované za jedno z najnáročnejších domácich zvierat. Napriek tomu, že majitelia nemajú s údržbou prakticky žiadne ťažkosti, domov rýb potrebuje neustálu a starostlivú starostlivosť. Od správneho výberu akvária závisí nielen čas strávený upratovaním, ale aj životná úroveň jeho obyvateľov. Nákup akvária je navyše významným prínosom pre interiér miestnosti. Porozprávajme sa o všetkých aspektoch procesu výberu a nákupu akvária.

Obsah:

Ako si vybrať správne akvárium

V skutočnosti na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Pre pohodlie by mali byť všetky body súvisiace s výberom akvária rozdelené do troch veľkých skupín:

 • technické,
 • prevádzkové,
 • dizajn.

Pretože technických parametrov je oveľa menej, začnime s nimi:

1. Rozmery akvária. Tento parameter určuje výtlak a podľa toho tlak vody na steny. Čím sú rozmery väčšie, tým je sklo hrubšie. Preto sú veľké akvária výrazne drahšie ako malé..

2. Materiál výroby. Staré akvária zo sovietskeho obdobia boli vyrobené z obyčajného silikátového skla. Nie sú len nebezpečné, ale príliš rýchlo sa znečistia. Moderné náprotivky sú vyrobené hlavne z akrylového skla – ideálne spĺňa hygienické parametre aj bezpečnostné opatrenia.

3. Spojovacie švy. Tesnosť závisí od kvality lepenia. Z praktického hľadiska nie je možné tento parameter skontrolovať, preto by ste si mali kúpiť akvárium iba v špecializovanom salóne so zárukou najmenej dva roky..

Dôležité: ak hovoríme o akrylovom skle, potom je možný účinok striebra – veľa trhlín v hrúbke skla. K tomu dochádza iba vtedy, ak hrúbka skla nezodpovedá rozmerom akvária. Zdá sa to po 14-18 mesiacoch. Na základe toho je zrejmé, že záruka kratšia ako dva roky nie je zárukou získania skutočne kvalitného akvária..

Prevádzkové kritériá pre výber akvária

Čo hľadať:

 • výber stojana do akvária,
 • výber krytu akvária,
 • výber flóry,
 • výber fauny,
 • výber scenérie,
 • výber dodatočného vybavenia.

Výber akvária znamená nákup nielen skleneného tela, ale aj mnohých ďalších komponentov. Záleží na konfigurácii, aké krásne a pohodlné bude akvárium..

1. Stojan je multifunkčný predmet. Hlavným účelom je skladovanie elektrického zariadenia a spotrebného materiálu. Obvykle sa vyrába vo forme obrubníka. Ale to vôbec nie je potrebné. Variácie stojana sú veľmi rozmanité až po umiestnenie do výklenkov, suterénov alebo iných špeciálne vybavených otvorov v podlahe alebo stenách. Hlavnou požiadavkou je spoľahlivosť. Stojan by mal nielen vydržať celé akvárium s vodou, ale mal by mať aj dodatočnú rezervu bezpečnosti. Najbežnejšie možnosti dizajnu:

 • Drevotrieska,
 • drevo,
 • kameň.

Pri výbere by ste mali vychádzať z estetických preferencií..

2. Kryt akvária je najpokrokovejším prvkom. V prvom rade je to samozrejme sklo, ktoré zakrýva akvárium a neumožňuje rybám vyskočiť. Ale to je len jedna z funkcií. Kryt obsahuje konektory pre elektrické spotrebiče, osvetľovacie zariadenia, kompresory a vzduchové čerpadlá. Voľba krytu je do značnej miery daná súborom funkčnosti. Pre malé akváriá sú teda vhodné najjednoduchšie kryty. Ale pre tých veľkých budete potrebovať skutočný zázrak technológie so všetkými vyššie uvedenými možnosťami. To sa dá vysvetliť celkom jednoducho. Malé akvária nepotrebujú umelé osvetlenie a vzduchová pumpa je zvyčajne pripevnená priamo k jednej z bočných stien. Vo veľkých akváriách sa nezaobídete bez dodatočného osvetlenia a špeciálnych zariadení, ktoré uľahčujú starostlivosť o akvárium. Váha konštrukcie má určitý význam. Odstránenie veka s hmotnosťou 10-20 kg 3-4 krát denne je dosť ťažká fyzická práca.

3. Výber flóry určuje, ako často je potrebné vodu meniť. Správne zvolená vegetácia vám umožní takmer úplne zbaviť sa výskytu plesní, bahna a baktérií. V dôsledku toho bude stačiť vymeniť vodu raz za mesiac alebo menej, v závislosti od veľkosti akvária. Vzhľadom na obrovskú škálu rastlín pre domáce akvária sa nimi nebudeme podrobne zaoberať..

4. Vyššie uvedené platí aj pre faunu. Slimáky a sumce čistia sklo tým, že z jeho povrchu jedia baktérie a plesne, kohútiky vyhladzujú slabých a chorých jedincov, ostatné ryby majú svoje vlastné funkcie. Pri kúpe akvária je dôležité pochopiť, že budete musieť vytvoriť celý ekosystém..

5. Dekorácie nie sú len estetickou súčasťou. Sú nevyhnutné pre obyvateľov akvária. Niektoré ryby sa rady skrývajú v potopených škuneroch a morských hradoch, pre iné je prítomnosť aspoň ozdobných koralov predpokladom života..

6. Technika pre akvárium:

 • teplomer,
 • ohrievač,
 • filtre,
 • kyslíkový kompresor,
 • čerpadlo na čerpanie vody, iba pre veľké akváriá nad 500 l.

Spravidla je v pase tohto alebo toho zariadenia napísané, na aký výtlak je určený. Ak vezmeme do úvahy recenzie odborníkov, je lepšie venovať pozornosť nemeckým, talianskym a francúzskym výrobkom. Napriek tomu, že poľské a čínske náprotivky sú niekoľkokrát lacnejšie, ich kvalita zostáva veľmi žiadaná..

Vzhľadom na všetky tieto skutočnosti otázka, ktoré akvárium je lepšie vybrať, nestojí za to. Je správne hovoriť o komplexnom výbere všetkých konštrukčných prvkov.

Dizajnová stránka problému

Akvárium, ktorého fotografia je uvedená nižšie, predstavuje pre spálňu originálne riešenie:

Akvária sa efektívne používajú aj v iných miestnostiach. Pre jednoduchosť rozdelíme všetky akváriá na:

 • kancelária,
 • Domov,
 • dekoratívne,
 • priemyselný.

1. Akvárium, ktorého cena bude najnižšia, je priemyselné. Priemyselné akvária sa používajú na dočasné skladovanie čerstvých rýb a na vystavovanie tovaru zákazníkom. Tieto akvária nevyžadujú filtre, žiarovky, kompresory ani iné vybavenie. Niektoré spoločnosti kupujú veľké akvária. Je to nielen drahé, ale aj nepraktické, pretože zvyšuje náklady na čistenie. Oveľa krajšie a pohodlnejšie je použiť niekoľko malých akvárií, pomocou ktorých sa vytvárajú rôzne tvary..

2. Kancelária je tvárou spoločnosti. Veľké a krásne akvárium je pôsobivé, ale nič viac. Ak k problému pristúpite skutočne kreatívne, spoločnosť si zapamätá dokonca aj medzi stovkami podobných. Riešenia sú celkom zaujímavé, keď je akvárium vyrobené vo forme konferenčného stolíka. Ďalšou originálnou myšlienkou je nástenné akvárium okolo riaditeľne. Kombinácia obrázku a skutočného akvária bude vyzerať nemenej pôsobivo. Pre túto techniku ​​je kancelária vyzdobená vo forme morského dna alebo koralového útesu a jednotlivé prvky, časti stien a dokonca aj podlaha sú vyzdobené pomocou skutočných akvárií..

3. Domáce akvária sú tradičnou „nádobou“ s vodou, kde žijú typické ryby. Táto možnosť je vhodná, ak je akvárium kúpené pre dieťa alebo existuje túžba vyskúšať si starostlivosť o morské živočíchy. Vo všetkých ostatných prípadoch je lepšie okamžite kúpiť akvárium s dekoratívnou úpravou..

4. Dekoratívne akvária sú rozdelené na:

 • neštandardný formulár,
 • neštandardný dizajn.

Akváriá na mieru sú jednoduchým riešením. Tieto akváriá, valcové, sférické alebo s mnohými krivkami, okamžite upútajú pozornosť a stanú sa stredobodom interiéru. V miestnostiach, kde obývacia izba zahŕňa inštaláciu stĺpcov, sú často nahradené akváriami. Ideálnym riešením je pozvať profesionálneho dekoratéra alebo výtvarníka a výslednú skicu odniesť do akváriovej dielne.

Neštandardný dizajn zahŕňa použitie akvárií na najneočakávanejších miestach. Napríklad:

 • kuchynská zástera,
 • vnútorné steny,
 • TV stolík,
 • šatník.

Niektorí módni návrhári ponúkajú výstrednejšie možnosti. To, pri ktorom sa zastavíte, závisí od chuťových preferencií a celkového dizajnu domácnosti alebo kancelárie..

Na čo si dať pozor pri zakladaní akvária

Pretože body diskutované vyššie sú témou pre samostatný článok, každý z nich je pokrytý skôr povrchne. Preto nebude nadbytočné zaznamenať ďalšie vlastnosti výberu a umiestnenia akvária:

 • osvetlenie miestnosti,
 • prítomnosť cudzieho hluku,
 • vibrácie,
 • dostupnosť,
 • konzistencia umiestnenia.

1. Na akvárium nie je dovolené priame slnečné svetlo. To povedie k aktivácii procesov fotosyntézy, v dôsledku čoho sa voda rýchlo zazelená. Na druhej strane akvarijné ryby zle znášajú osvetlenie..

2. Zvuk je vo vode vnímaný hlasnejšie než na súši. Skúsení rybári vedia loviť v tichosti. Toto pravidlo platí úplne pre obyvateľov akvária. Neodporúča sa zastaviť ho v blízkosti televízora, plynového kotla alebo akýchkoľvek iných zariadení, ktoré vydávajú dostatočne silný hluk. Inštalácia v blízkosti okna je prísne zakázaná..

3. Vibrácie sa vyskytujú z rôznych dôvodov. Toto je pohyb dopravy a svah odpadu pozdĺž žľabu na odpadky v bytových domoch a dokonca aj kroky osoby po schodisku. Väčšina vibrácií sa prenáša cez steny a podlahy. Problém s podlahou je vyriešený inštaláciou podložky absorbujúcej vibrácie medzi dno akvária a skrinku. So stenami je problém ešte jednoduchšie vyriešiť, akvárium nemôžete umiestniť blízko.

4. Pretože skôr alebo neskôr bude musieť byť akvárium stále umývané, prístupnosť hrá dôležitú úlohu. Odporúča sa vybrať také miesta, v ktorých bude prístup do akvária zo všetkých strán.

5. Ryby sú mimoriadne citlivé na akýkoľvek pohyb. Premiestniť akvárium je často nemožné, inak vás začnú bolieť všetky živé tvory a vznášať sa s bruškom hore.

About the author