Ako si vybrať kuchynský kohútik

Výber faucetu do kuchyne je trochu komplikovanejšia otázka, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Koniec koncov, súčasný sortiment týchto produktov je jednoducho obrovský: desiatky firiem, stovky modelov, tisíce cenových návrhov. A ako sa nestratiť medzi obrovskými policami a vitrínami?

Preto je lepšie posilniť svoje znalosti a predpoklady o tom, ako vybrať faucet do kuchyne a skontrolovať ho ešte pred odchodom do obchodu. Aby ste sa neskôr nevyčítali, že dôverujete nevýslovne usmievavému, ale neschopnému a nie vždy úprimne ochotnému pomôcť asistentovi predaja.

Obsah

Požiadavky na vodovodné armatúry

Kuchynské batérie musia vydržať enormné denné zaťaženie – používajú sa desať až pätnásťkrát aktívnejšie ako ich „bratia“ z kúpeľne.

Aby bolo možné adekvátne zvládnuť pridelenú misiu, musí byť inštalatérske zariadenie vysokej kvality, spoľahlivé, obscénne pohodlné.

Zariadenie batérií pre kuchyňu a kúpeľňu je veľmi podobné – všetky rovnaké princípy riadenia, „vnútornosti“, materiály použité pri výrobe. Existujú však aj „čipy“ – určité dodatočné funkcie, patentované technické riešenia a tajomstvá.

Ktorý kuchynský faucet je lepší-dvojventilový, pákový alebo bezdotykový?

Dvojventilový faucety sa vyznačujú jednoduchým dizajnom známym z detstva: dva boxy pre žeriavovú nápravu, medzi ktorými je výtok. Úroveň prívodu vody je regulovaná ventilmi. V poslednej dobe nie sú o tieto jednotky, napriek ich pomerne atraktívnej cene, veľký záujem. Dôvodom je krehkosť jednotlivých komponentov, najmä tesnení..

Drvivá väčšina kupujúcich dáva prednosť jednou pákou zariadení. Ich popularita je daná schopnosťou nastaviť požadovanú teplotu vody a prietok jedným pohybom ruky (lakeť, malý prst). Ženy v domácnosti oceňujú pohodlie a praktickosť a pákové mixéry sa k týmto vlastnostiam najlepšie hodia..

Bezkontaktné jednotky sú štýlové, moderné a pohodlné. Pritiahol ruku k senzoru (zabudovanému v umývadle alebo na samotnom tele) a voda sa vyliala – nádhera! Ale za taký „high-tech“ budete musieť zaplatiť slušnú čiastku.

Segment trhu obsadený elektronickými výrobkami je mimoriadne skromný. V prvom rade kvôli vysokým nákladom.

Zamerajte sa na výtok

Hlavným rozdielom medzi kuchynskými modelmi a kúpeľňovými modelmi je veľkosť a tvar výtoku. Tieto parametre sú veľmi dôležité a nie sú ani tak estetické, ako ergonomické. V ideálnom prípade by prúd z „výtoku“ mal spadnúť do samotného stredu dna misy („kolísanie“ jednej desatiny šírky drezu je prípustné).

Priamo v obchode budete mať pravdepodobne otázku, aké sú dobré faucety do kuchyne: s vysokým, ultra vysokým alebo nízkym výtokom.?

Veľmi vysoký výtok + vysoká hlava = veľa vody striekanej všetkými smermi. Nízka bude evidentným „kameňom úrazu“ v procese umývania veľkého riadu. Preto stojí za to hľadať „zlatú strednú cestu“.

Je dôležité, aby bola k mixéru priradená adekvátna misa. Ak máte pochybnosti o svojom výbere, venujte pozornosť výrobkom výrobcov, ktorí ponúkajú „komplexné“ riešenie problému. Celá séria, vrátane mixérov, umývadiel a všetkého druhu príslušenstva, pomôže kvalitne vyriešiť slepú uličku..

Ak na uskutočnenie svojich kulinárskych majstrovských diel potrebujete „profesionálne“ umývacie centrum s dvoma, tromi a možno dokonca štyrmi miskami, určite budete potrebovať moderného kuchynského asistenta – batériu s výsuvným výtokom.

Na naplnenie vedra alebo veľkého hrnca vodou je jednoducho nenahraditeľný. Mimochodom, to sa dá urobiť aj „mimo“ umývadla. V závislosti od modelu je možné výtok vybrať z „hniezda“ na vzdialenosť šesťdesiat až sto dvadsať centimetrov.

Hadice pre tieto zariadenia sú vyrobené z vysoko kvalitnej gumy (základ – gumy EPDM) a sú chránené textilným alebo kovovým opletením.

Najmodernejšie (preto drahšie) zariadenia tohto typu používajú polymérové ​​hadice (PEX). Vzhľadom na prítomnosť špeciálneho povlaku vo vnútri trubice sa považujú za kvalitnejšie, odolnejšie a hygienickejšie..

Dizajn trysky

Pokiaľ ide o samotný dizajn dýzy, môže ísť o dva typy.

Prvý – s najbežnejším prevzdušňovačom na konci.

Druhý je vybavený sprchovou hlavicou, ktorá funguje v dvoch režimoch: „sprcha“ a „prevzdušnený prúd“. Vďaka režimu „sprcha“ je možné zeleň a jemné bobule jemne umývať bez toho, aby „poškodili“ ich pôvodný vzhľad, navyše je jednoduchšie starať sa o umývadlo..

Doplnkové funkcie

Moderné kuchynské batérie sú vybavené mnohými dôležitými, užitočnými funkciami. Jedným z nich je vstavaný spínač pre umývačku riadu alebo práčku, paru alebo kávovar. Kúpou takéhoto zariadenia sa môžete cez noc zachrániť pred potrebou položiť jednotlivé zložité vodovodné konštrukcie na domáce spotrebiče.

Medzi oslnivým sortimentom obchodov nájdete mixéry so vstavaným filtračným systémom. Zbytočne hovoríme, aké je to pohodlné a užitočné. Pramenitá voda na najvhodnejšom mieste – priamo vo vašej kuchyni. Vo väčšine prípadov majú tieto mixéry dva výtoky: jeden „vydáva“ vyčistenú pitnú vodu, druhý – „obyčajný“, na umývanie riadu, iné technické potreby.

Zaujímavé! Proces filtrácie vody prebieha v dvoch fázach. Prvou prekážkou na ceste škodlivých nečistôt je membrána. Uvoľňuje kvapalinu z vápna a usadenín. Potom filter uhlia vstupuje do „boja“. Absorbuje chlór a ďalšie látky, ktoré môžu narušiť chuť vody, jej vôňu.

Z akých materiálov sú vyrobené kuchynské batérie??

Nie je žiadnym tajomstvom, že životnosť akéhokoľvek zariadenia priamo závisí od materiálov použitých na jeho výrobu. Dnes nájdete kovové, plastové, keramické vodovodné batérie do kuchyne – fotografie rôznych možností sú úžasné a lahodia oku. Ale sú všetky rovnako praktické?

Zliatiny kovov

Silumin – zliatina kremíka s hliníkom – sa často používa na výrobu mixérov v rozpočtovej cenovej kategórii. Vzorky silumínu sa nelíšia v osobitnej estetike ani vynikajúcej trvanlivosti..

„Starí známi“ – bronz a mosadz – sa osvedčili. Sú neutrálne voči vodnému prostrediu. Zariadenia vyrobené z týchto materiálov preukazujú skutočnú pevnosť a trvanlivosť. Pravdepodobne najlepšie kuchynské batérie.

Plast

Jedná sa o lacný, high-tech materiál, ktorý sa dokáže prispôsobiť akejkoľvek potrebe. Plast je ľahký a odolný. Vo vzťahu k vode je chemicky neutrálny. Má nízku tepelnú vodivosť, čo je obzvlášť dôležité vtedy, keď sú časti mixéra silne zahrievané.

Ale čokoľvek je možné povedať, z hľadiska životnosti výrazne stráca.

Keramika

Materiál je dosť krehký, nemôže „konkurovať“ kovu. Napriek sľubným reklamným sloganom výrobcov o spoľahlivosti výrobkov zostáva faktom, že keramický mixér sa počas prevádzky veľmi ľahko poškodí..

Vzhľad takýchto zariadení je však veľmi, veľmi atraktívny – to nemožno vziať.

Druhy povlakov

Kuchynské batérie sú smaltovaný, pochrómovaný a potiahnuté z nehrdzavejúcej ocele.

Stojí za to vedieť! Na chrómovanie plastového výrobku sa naň najskôr nanáša meď..

Vodovodné batérie v chrómovej a oceľovej úprave pôsobia štýlovo v každom interiéri. Šumivý spotrebič sa stane dobrým vizuálnym akcentom kuchyne, zvýrazní textúru drezov a dosiek..

Smalt je nepochybne krásny, ale nie trvanlivý – pri neopatrnom zaobchádzaní sa rýchlo rozbije.

Jemnosti podľa výberu: dizajn, výrobcovia, kvalita

Ktorý kuchynský faucet je skutočne vysoko kvalitný, „dobrý a vhodný“ vo všetkých ohľadoch, je veľmi ťažké určiť okom. Základným pravidlom je nakupovať výrobky výlučne v špecializovaných maloobchodných predajniach s dobrou povesťou (značkové obchody, veľké nákupné centrá), zamerať sa na cenu a značku.

Dôležité! Nenechajte sa zlákať atraktívnou príležitosťou na nákup produktu za nízku cenu na trhu. S veľkou dávkou dôvery môžeme povedať, že v jeho kvalite budete sklamaní..

Áno, budete musieť zaplatiť za „názov“, ale týmto spôsobom budete mať záruky, že sa nejedná o spotrebný výrobok, ktorý sa odlupuje / začne vytekať / prasknúť za šesť mesiacov alebo dokonca za mesiac. Náklady na zariadenie od popredných európskych výrobcov sa plne vyplácajú – kvôli jeho trvanlivosti a pohodliu.

Výrobky takých spoločností, ako sú Grohe, Zucchetti, Carlo Frattini, Hansa, Hansgrohe, sa vyznačujú veľkým počtom pozitívnych recenzií od kupujúcich..

Aj keď ste sa ešte nerozhodli, ktorý mixér si vyberiete do kuchyne, odporúčame vám venovať pozornosť tak dôležitému parametru, akým je konštrukcia vodovodného zariadenia..

Mixér musí byť v prvom rade kombinovaný s existujúcim drezom. „Tandem“ by mal byť navrhnutý v rovnakom štýle: ak nie z rovnakého materiálu a farebnej schémy, tak aspoň zo „príbuzných“.

Uistite sa, že venujete pozornosť umiestneniu držadiel a ovládacích pák. Pri vytváraní „retro kuchyne“ stojí za to uprednostniť dvojventilové „starožitné“ zariadenia s ozdobnými kohútikmi alebo páčkami.

Jednopákové mixéry môžu byť aj netriviálne: v mnohých modeloch nie je ovládacia páka umiestnená na vrchu, ale na boku alebo vo forme prepínača.

Pokiaľ ide o samotnú mixovaciu trubicu, nie je vždy vyrobená v „klasickom“ štýle (vyhladené čiary, zaoblené tvary) – progresívne techno už je jej v pätách, objavujú sa jasnejšie čiary, množstvo zbytočných drobností klesá.

Dôležité! Ak máte počas inštalácie „efektnej“ jednotky akékoľvek otázky, neprepadajte panike: rozsah dodávky spravidla obsahuje diagram kuchynského faucetu – preštudujte si ho a mnohé z nich samy zmiznú.

Starostlivosť o kuchynský faucet

Ako sa starať o moderný kuchynský faucet? Verte či neverte, všetko je veľmi jednoduché. Vodný kameň je možné odstrániť bežnou mäkkou handričkou namočenou v saponáte alebo v octe. Na želanie si môžete kúpiť špeciálne nástroje.

Hlavnou vecou nie je používať kovové špongie a drsné abrazíva..

About the author