Ako si vybrať závesy do interiéru

Dokonca aj odvážni skeptici, ktorí sa zaoberajú interiérovým dizajnom, si uvedomujú dôležitosť aj tých najmenších detailov, ktoré sa môžu zdať nepodstatné. Preto sa profesionálni návrhári interiérov v procese svojej tvorivej činnosti pokúšajú nielen zachovať jednotný štylistický koncept, ale tiež zdôrazniť pozitívne aspekty interiéru a správne umiestniť potrebné akcenty. Iba tento prístup je podľa odborníkov kľúčom k vytvoreniu najpohodlnejšieho interiéru. Pokiaľ ide o textil, zaberá jedno z najvýznamnejších miest v interiéri, a preto si vyžaduje veľkú pozornosť. Patria sem poťahové textílie na čalúnený nábytok, vankúše a rôzne záclony a ich odrody (na oknách, dverách, závesoch používaných ako dekoratívne prvky na zónovanie miestnosti). Svet okenných textílií, kde neskúsený človek nielenže nebude schopný porozumieť nuansám dekorácie, ale jednoducho sa zamieňa v terminológii, nebaví štrajkovať svojou rozmanitosťou. A my vám pomôžeme. Ako? Pokračuj v čítaní.

Dôležitosť záclon v interiéri

Pretože hlavným účelom okna je prenikanie svetla do miestnosti, je ľahké uhádnuť, že by mal byť aspoň 1/8 podlahovej plochy správne vyzdobený, pričom sa zohľadní neobmedzené prenikanie slnečného svetla. V tomto ohľade pri zdobení okna vytvoríte farebnú škvrnu pôsobivej veľkosti, ktorá bezpodmienečne upúta oko. Vzhľadom na to je ťažké podceniť úlohu okenných textílií v interiéri, keď hovoríme o záclonách ako o jednom z jeho najpodstatnejších detailov. Podľa odborníkov je textilná výzdoba okna pokračovaním všeobecného štylistického konceptu interiéru, čo znamená, že by mal byť harmonicky kombinovaný s jeho hlavnými motívmi..

Interiérové ​​záclony sú jednou z najjednoduchších metód dekorácie interiéru, ktoré má k dispozícii každý z nás. Napriek zdanlivej jednoduchosti však v procese samoorganizácie interiéru musí človek často čeliť veľmi významným ťažkostiam pri výbere a usporiadaní záclon s hlavnými detailmi interiéru. Kompetentný výber záclon ako zásadného detailu interiéru umožňuje efektívne vyzdobiť miestnosť, pričom skryje všetky existujúce nedostatky a umiestni potrebné akcenty. Pokiaľ ide o výber záclon, je založený na rôznych detailoch a nuansách interiéru, ako je štýl, veľkosť a tvar okenných otvorov, dominantná farba miestnosti a ďalšie interiérové ​​prvky, ktoré vedú nádejného dizajnéra pri výbere okna textil. Pozrime sa podrobnejšie na každú z týchto funkcií..

Foto závesy v interiéri

Povaha miestnosti: záclony vyberáme v súlade s účelom miestnosti

Zdobenie okien textilom je relevantné v každej miestnosti, či už je to spálňa, kuchyňa alebo špajza. V každej miestnosti má výber záclon svoje vlastné vlastnosti:

Spálňa

Keďže spálňa je miestom, kde sa človek zotavuje po náročnom dni, v jej interiéri budú vhodné záclony vyrobené z hustej látky decentných pastelových odtieňov. Budú regulovať tok slnečného svetla do miestnosti a zároveň sa nebudú sústrediť na seba, čím vytvoria v miestnosti harmonickú atmosféru. Odborníci odporúčajú skladať kompozície z niekoľkých plátien, pomocou ktorých budete môcť prispôsobiť úroveň svetla v miestnosti svojim požiadavkám. Ak okná vašej spálne nie sú otočené k slnečnej strane, pomocou ľahších textílií môžete zvýšiť tok svetla do miestnosti, čím dodáte útulnosť a teplo..

Kuchyňa

Skutočný účel kuchyne výrazne obmedzuje a reguluje výber okenných textílií. Vysoká vlhkosť, prudká zmena teplotných podmienok, mastné mikročastice a pachy z jedla – to všetko nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu materiálu, čím sa znižuje odolnosť proti opotrebovaniu záclon. S ohľadom na to vás vyzývame, aby ste s najväčšou praktickosťou pristúpili k výberu okenného dekoru do kuchyne. Pri výbere záclon do kuchyne je vhodné uprednostniť krátke záclony, ktorých textúra a štylistická orientácia je kombinovaná s hlavným štylistickým konceptom interiéru. Pretože kuchyňa by mala mať maximálne množstvo svetla, je lepšie zvoliť ľahké, vzdušné textílie svetlých odtieňov, ktoré nebudú zasahovať do prieniku svetla do miestnosti..

Deti

Pri výbere okenného textilu do škôlky musíte preukázať predstavivosť a vynaliezavosť, aby ste našli „zlatú strednú cestu“ medzi príliš jasnými, otravnými odtieňmi a matnými matnými farbami, ktoré v škôlke vytvoria atmosféru závažnosti a formálnosti. Farba vybraných záclon by mala byť kombinovaná s celkovým štýlom interiéru a dokonca aj v malej miere prítomná v interiéri, či už ide o povrchovú úpravu nábytku, farbu podlahy alebo dekoráciu steny. Obrázky kreslených alebo rozprávkových postáv nebudú nadbytočné. Okenné textílie musia byť tradične rozdelené na tie, ktoré sú vhodné v miestnosti „pre dievčatá“ a „pre chlapcov“. V prvom prípade je lepšie uprednostniť jemné pastelové farby a v druhom prípade nasýtené odtiene..

Farba je základným faktorom pri výbere záclon

Farba je základným faktorom pri výbere záclon do interiéru. V tomto ohľade sa väčšina amatérov pri výbere záclon zameriava na farbu tapety, jej textúru a ďalšie vizuálne vlastnosti. Toto rozhodnutie sa plne odôvodňuje a navyše diktuje určitý koncept dekorácie miestnosti. Na základe vedúcej farby miestnosti môžete miestnosť ľahko vyzdobiť a zdôrazniť jej najpriaznivejšie aspekty. Napriek tomu, že tento parameter je najobľúbenejší pri výbere záclon, so zameraním na farbu, je dôležité vziať do úvahy určité nuansy, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní holistického interiéru..

Jednou z dôležitých nuancií je kombinácia farieb a palety odtieňov. Ak máte v úmysle zdôrazniť závažnosť obývačky, pričom zdôrazníte jej „chladné“ poznámky, odborníci odporúčajú zamerať sa na modré a sivé odtiene a milovníkom príjemnej teplej atmosféry sa odporúča venovať pozornosť slnečným odtieňom oranžovej, žltej a červená.

Rozhodujúcim momentom pri výbere záclon je prítomnosť alebo neprítomnosť vzorov na tapete. Ak sú vyrobené v jednej farebnej schéme, je lepšie zvoliť záclony so vzorom, inak sa odporúča spoľahnúť sa na obyčajný textil.

Štylistický koncept interiéru: posledný detail – závesy

Voľba formy a použitých materiálov – priamo závisí od integrálneho štýlu interiéru miestnosti. Je to spôsobené tým, že sú konečným prvkom každého interiéru bez ohľadu na jeho štylistické poňatie. Potvrdením vyššie uvedeného je potrebné poznamenať, že pri navrhovaní miestnosti v akomkoľvek štylistickom smere je dôležité vydržať ju až do konca, až po výber záclon, ktorý je diktovaný týmto parametrom. Príkladom sú klasické štýly, ktorých konečným prvkom budú závesy z ťažkých materiálov, zatiaľ čo moderné štylistické trendy zahŕňajú použitie ľahkých tkanín bez tiaže..

Hlavné typy záclon: na čo sa zamerať?

Pred odpoveďou na otázku: „Ako si vybrať závesy do interiéru?“ Nielen neestetický vzhľad, ale aj nepríjemnosti v prevádzke. Pozrime sa teda podrobnejšie na popis najznámejších typov záclon a zvážime ich vlastnosti.

Záclony

V skutočnosti sú to rovné plátna, na ktoré sa používajú ľahké tkaniny. Tento typ dekorácie okna je možné použiť samostatne alebo v kombinácii s niekoľkými ďalšími plátnami. Sú obľúbené v Európe, kde radšej regulujú tok svetla do miestnosti pomocou žalúzií a nepotrebujú viacvrstvové textílie. Vďaka svojej vzdušnosti a beztiaži vytvárajú záclony v miestnosti pocit priestrannosti, voľne prepúšťajú svetlo a zdobia interiér vďaka čistote a textúre tkaniny. Záclony na odkvapy môžete pripevniť páskami alebo slučkami. Fixácia pomocou sťahovacej šnúrky je povolená. Často potrebuje nádhernú, vizuálne ľahkú rímsu.

Záclony

Rovnako ako záclony sú reprezentované rovnými plátnami rôznych dĺžok. Ich významným rozdielom od predchádzajúcej odrody je však vysoká hustota použitých materiálov, a preto je ich účel priamo opačný k účelu záclon a je tieniť miestnosť. V procese šitia záclon sa často uchýlia k použitiu ďalších materiálov, ktoré pôsobia ako podšívka a sú navrhnuté tak, aby chránili prednú stranu hlavného plátna pred vyblednutím. Hustšie materiály použité na podšívku umožňujú urobiť z morskej strany závesov dekoratívnu a tiež ich ťažšie, v dôsledku čoho záclony účinne padajú do záhybov. Ak chcete dať záclonám vynikajúcu koketnosť, môžete použiť záclonovú pásku, pomocou ktorej môžete vytvárať pevné záhyby a záhyby..

Vláknové závesy

Rovnako bežným typom dekorácie okien sú vláknové závesy v interiéri. Získal si popularitu nielen vďaka svojej univerzálnosti, ale aj schopnosti prakticky sa neobmedzovať v možnostiach dekoratívneho dizajnu. Vďaka špeciálnej štruktúre tkania je možné nite odstrihnúť podľa obrysu a vzoru, ktoré ste zamýšľali, pričom sa obmedzujete iba na svoju predstavivosť. Spoľahnutím sa na kombináciu rôznych farieb, ktorú je možné dosiahnuť vrstvením viacfarebných nití, môžete dosiahnuť úplne neočakávaný výsledok, ktorý udrie do očí sviežosťou a rozmanitosťou. V súčasnej dobe získava na obľube navliekanie korálikov na nite, ich viazanie na uzly a vyberanie drapákov, čo umožňuje aj osvieženie interiéru. Doplnené ozdobnými stropnými profilmi, kovanými tyčovými rímsami alebo ozdobnými háčikmi.

Klasické závesy

Jedná sa o tradičný druh textilu na zdobenie okien, ktorého základom je dvojvrstvová kompozícia pozostávajúca z dvoch rovných tkanín-záclon s vysokou hustotou a tylu-tkaniny s nízkou hustotou. Ak má byť pôvodne iba dekoratívna funkcia závesov, tradičná kombinácia je doplnená ďalším plátnom s vysokou nepriehľadnosťou, určeným na reguláciu prieniku svetelného toku a skrytým za závesmi. Klasické záclony sú zvyčajne reprezentované dvoma alebo viacerými plátnami posuvnými v opačných smeroch alebo v jednom z nich. Dĺžka klasických záclon je určená iba túžbou dizajnéra, účelom miestnosti a povahou podlahovej krytiny. Takže v kuchyni je vhodnejšie použiť krátke záclony, v obývacej izbe – aby to bolo sofistikované a ušľachtilé – závesy ležiace na podlahe.

Najbežnejšie štýly záclon v interiéri

Japonské záclony

Relevantnosť japonských záclon v interiéri sa vysvetľuje rastúcou popularitou túžby po minimalistickom dizajne a lakonickom dekore.

Táto štylistická rozmanitosť záclon je kombináciou niekoľkých úzkych, absolútne rovnomerných pláten, ktoré sa voľne pohybujú po celej dĺžke rímsy. Po úplnom otvorení japonských závesov dospejete k záveru, že v otvorenom stave sú plátna japonských závesov úplne skryté za sebou. Historicky bol tento typ závesu posuvnou látkou, ktorá slúžila ako priečky v domoch, na výrobu ktorých sa používal ryžový papier. Ryžový papier bol dnes nahradený tkaninami, ale napriek tomu zostáva princíp činnosti rovnaký. Aby sa dosiahol narovnaný stav rímskych roliet, sú doplnené tuhou tyčou v hornej časti a ďalšou tyčou v spodnej časti, ktorá plní úlohu váženia..

Pokiaľ ide o použité tkaniny, musia spĺňať určité požiadavky, konkrétne musia mať dostatočnú tuhosť a nízku elasticitu, čo je predpokladom zachovania rovnomernosti okrajov pláten. Šírka pláten je konštantná hodnota a nepresahuje stanovenú hranicu (60-150 cm).

Rolety

Rolety, nazývané aj vietnamské, sú ďalšou textilnou kompozíciou, ktorá pozostáva z obdĺžnikovej tkaniny stáčajúcej sa nahor a systému upevňovacích pások.

Rolety v interiéri sa často používajú na dekoráciu interiérov, v ktorých je potrebné spoliehať sa na lakonizmus dekorácie okien, ako aj na zdôraznenie exotických tónov a etnického zvuku. Rovnako ako pri šití klasických záclon sa šitie vietnamských (valčekových) záclon vykonáva pomocou podšívky, ktorá hrá úlohu nielen funkčného tesnenia rámu, ale vyznačuje sa aj dekoratívnou orientáciou, pretože je viditeľná pri skrúcaní.

Konštrukcia roliet zahŕňa šitie vážiaceho rámu s kruhovým prierezom do spodnej časti plátna, čo uľahčuje zvinutie záclon. Konštrukčné vlastnosti naznačujú ručné skrútenie pásu na kotúč s jeho následným upevnením pomocou podporných pásov. Systém roliet je doplnený buď lambrequinovým pásom alebo rímskou rímsou.

Rímske záclony

V modernom svete okenných textílií zaujímajú rímske rolety v interiéri vedúce postavenie a sú medzi modernými modelmi obľúbené už mnoho rokov. Rímske rolety, ktorých tisícročná história nebráni ich „mladosti“, vďačia za svoj pôvod plachetniciam, pretože práve systém zdvíhania plachiet sa stal základným faktorom vzniku rímskych roliet a tvoril základ ich konštruktívneho systému. Klasický dizajn rímskych žalúzií určuje ich význam ako dekorácie okien vo vývoji moderných interiérov. Napriek tomu, že sa harmonicky hodia do moderných interiérov, nestrácajú svoju popularitu v štýloch historickej orientácie..

Dizajn rímskych roliet predstavuje obdĺžnikové plátno, ktoré po otvorení závesov stúpa a spontánne vytvára veľkolepé záhyby. Aby sa v stave montáže zaistila rovnomerná šírka stojín, používajú sa horizontálne orientované výstuhy, reprezentované plastovými pásmi, umiestnené v rovnakej vzdialenosti od seba. V spodnej časti plátna je všitá aj vážiaca tyč. Rovnako ako závesy, rímske rolety, často vyrobené z hrubých tkanín, je potrebné lemovať, aby sa zabránilo predčasnému vyhoreniu. Aby mali záclony dodatočnú dekoratívnosť, je pozdĺž spodného okraja plátna všitý ozdobný lem, čím sa vytvorí originálna kombinácia dekoru a hlavného plátna.

Rakúske záclony

Sú vzorom záclon, ktoré na rozdiel od tradičných stúpajú nahor a nepohybujú sa horizontálne. V celej výške rakúskych záclon sú zo mračnej strany ušité prstene, umiestnené v niekoľkých zvislých radoch a navrhnuté tak, aby cez ne vytiahli fixačné pásky, pomocou ktorých je záves upevnený v spodnej časti..

Ak zatiahnete za voľnú časť niekoľkých šnúr súčasne, opona sa zdvihne a vytvorí vlnové záhyby. Na upevnenie rímskych roliet na oknách sa používajú špecializované rímske rímsy, ktoré navyše poskytujú rovnomerné zdvíhanie pláten. Na ozdobu rímskych záclon používajú vrkoč, rôzne kefy a ozdobné volániky..

Svet okenných textílií sa nepochybne neobmedzuje iba na vyššie uvedené odrody, ale znalosť základných modelov a základných princípov výberu záclon do interiéru vám umožní ľahko porozumieť zvláštnostiam vplyvu konkrétneho modelu na integrálnu štylistiku koncepcia interiéru..

About the author