Ako si vyrobiť knižnicu vlastnými rukami

Knihy sú zdrojom znalostí, učiteľov života, vzťahov a kultúry komunikácie. A napriek tomu, že v modernom svete je ich obrovské množstvo v elektronickej forme, väčšina z nás si tradičnú metódu čítania aj naďalej užíva..

V priebehu času sa v dome hromadí viac a viac rôznych kníh, časopisov, a ak vás už nebaví zbierať tlačené materiály roztrúsené po celom dome, tak si s týmto problémom knižnica pre domácich majstrov dokáže ľahko poradiť. Po prečítaní pokynov na zostavenie skrinky uvidíte, že nie je vôbec ťažké vybaviť si byt sami..

Obsah

Knižnica v interiéri – jej typy a výhody

Otváranie a zatváranie modelov

Všetky modely knižníc je možné rozdeliť do dvoch typov:

 • otvorené;
 • zatváranie.

Zatvorenie výhľadu na skrinku je na rozdiel od otvoreného šetrnejšie k ukladaniu kníh, zabraňuje vnikaniu prachu, vlhkosti a svetla. Nechránené knihy absorbujú prach, znehodnocujú sa a následne negatívne ovplyvňujú zdravie ľudí v miestnosti. Vplyvom priameho slnečného svetla žltnú a strácajú prezentáciu. Je samozrejme lepšie skladovať knihy v uzavretých skriniach, ale tento dizajn vytvára pocit objemnosti, najmä v malých priestoroch..

Vertikálne alebo horizontálne

Okrem toho sú knižnice rôznych typov:

 • horizontálne;
 • vertikálne.

Pred rozhodnutím o výbere musíte venovať pozornosť veľkosti miestnosti, dostupnosti voľného miesta a štýlu interiéru..

Knižnice môžu byť tiež obdĺžnikové, policové alebo rohové.

Skriňa na skrinky

Skrine sú najobľúbenejším kusom nábytku na ukladanie kníh, časopisov alebo iných drobností. V závislosti od osobných preferencií si môžete sami vybrať „vypchávku“ skrinky – absenciu akýchkoľvek dverí, iba otvorené police alebo ich prítomnosť a dvere môžu byť sklopné, posuvné alebo vo forme harmoniky, zasklené alebo slepé.

Modulárna knižnica

Modulárne konštrukcie vám umožňujú kombinovať prvky, čím sa získajú skrinky rôznych výšok a konfigurácií. Univerzálnosť tohto typu knižnice spočíva v tom, že sa vďaka modelovým variáciám dá prispôsobiť takmer akejkoľvek miestnosti, veľkej i malej..

Vstavaná knižnica

Tento typ knižnice je zvyčajne systém posuvných dverí. Jeho zvláštnosťou je, že všetky časti sú pripevnené priamo k stropu, stenám a podlahe. Dizajn môže byť veľmi rozmanitý, ale najtypickejší: bočné steny bez dna a krytu a steny miestnosti slúžia ako ohraničenie.

Vstavaná knižnica – fotografie názorných príkladov.

Rohová knižnica

Ak máte malý byt a máte obrovské množstvo kníh, časopisov alebo iných tlačených materiálov, potom je rohová knižnica perfektná. Dokonale sa zmestí do akéhokoľvek interiéru, navyše rohový dizajn má množstvo výhod: veľká kapacita v kombinácii s kompaktnosťou, optimálne využitie rohového priestoru a ľahký prístup ku knihám..

Knižničné materiály

Na výrobu nábytku sa používa veľmi veľký sortiment materiálov, ktoré tvoria základnú cenu knižnice. Exkluzívne modely sa spravidla vyrábajú z najdrahšieho materiálu – prírodného dreva (čerešňa, dub, orech, breza atď.) Vo forme masívu alebo dyhy.

Na vytvorenie knižnice sa častejšie používa moderná drevotrieska, MDF atď. S vysoko kvalitným povlakom z laminátu, polymérov a melamínu. Drahší, zároveň odolnejší a ekologickejší je MDF – panelový materiál, ktorý sa vyrába suchým lisovaním jemných štiepok pod vplyvom vysokej teploty a tlaku.

Dvere sú vyrobené z matného alebo číreho skla. Kvalitné vysokopevnostné sklo samozrejme nie je lacné, ale dokonca odolá aj nárazom..

Nástroje a materiály na výrobu knižnice

Na prácu budete potrebovať:

 • skrutkovač, vŕtačka, píla na kov;
 • fréza;
 • brúska;
 • ceruzka, pravítko, zvinovací meter;
 • brúsny papier;
 • podložky, skrutky, klince, kladivo;
 • lepidlo na drevo, moridlo a lak;
 • polotovary pre police nábytkových dosiek;
 • preglejka, ktorá sa má použiť na zadnú stenu, stojky a podporné kryty;
 • drevo, napríklad dub na nohy.

Prípravná fáza na výrobu knižnice

Príprava dielov skrine

No … všetky výkresy sú pripravené, teraz môžete pristúpiť k priamej výrobe skrine, a to k príprave jej častí.

Rezanie dielov je možné objednať u špecialistov, pretože táto fáza je dosť komplikovaná. Celý problém je v tom, že píla na drevotrieskové dosky je veľmi drahá a samozrejme nemá zmysel kupovať ju špeciálne na výrobu jednej knižnice. Doma je stroj často nahradený skladačkou, ale v takom prípade kvalita rezu trpí, pretože sa získavajú čipy. Preto by bolo rozumné objednať si pílu na drevotrieskové dosky na tom istom mieste, kde ju kupujete..

Na začiatku budeme vyrábať štandardnú obdĺžnikovú knižnicu otvoreného typu z dubovej dyhovanej drevotriesky a samotného duba..

Ak máte radi obdĺžnikové konce drevotrieskových panelov, môžete ich jednoducho prilepiť dyhou, inak musíte pripraviť dubové lamely a prilepiť ich na konce panelov, aby ste ich v budúcnosti mohli zaobliť..

Aby sa zabránilo upchatiu obrobku, keď je svorka upnutá, mala by byť pod ňu umiestnená preglejka požadovanej hrúbky. Keď sú diely upnuté, zo švíkov môže vytiecť lepidlo, ihneď ho jemne utrite handrou alebo nechajte uschnúť a potom jednoducho odstráňte dlátom. Koľajnice je lepšie ukotviť pod uhlom 45 stupňov..

Koniec frézovania

Koncové frézovanie nie je komplikovaný a časovo náročný proces, aj keď podceňovanie tohto druhu činnosti, ako každé iné, konečný výsledok môže byť veľkým sklamaním. Správne vybrané frézy pre reliéf, jasne nastavte požadovaný previs a budú úspešnou zárukou celkových frézovacích prác. V čase podávania obrobku do smerovača je dôležité, aby ste ho nevychyľovali v rôznych smeroch a aby bol pohyb plynulý..

Pred samotným procesom sa dôrazne odporúča skontrolovať účinnosť frézy na zbytočné orezávanie. Po nastavení požadovanej veľkosti pristúpime k spracovaniu hlavných koľajníc.

Po frézovaní stojí za to skontrolovať oblasť kontaktu pracovnej časti s obrobkom. Keď sme našli rozkroky medzi nimi, pomocou brúsneho papiera zrnitosti 150 ich odstráňte, inak budú tieto kvapky po otvorení lakom veľmi nápadné.

Zadná časť skrinky

Toto je jeden z najnenápadnejších aspektov vášho šatníka a vyžaduje si najmenej pozornosti pri výzdobe a spracovaní. Spoľahlivosť celej konštrukcie však v mnohých prípadoch závisí od jej inštalácie, pretože zadná stena slúži ako dodatočný konektor pre celú skrinku.

Zadná stena je často list alebo kúsky preglejky. Inštalácia ľahko spracovateľného materiálu nebude trvať dlho. Elektrickou priamočiarou pílou a pílou odrežeme potrebné rozmery a potom skosenie odstránime brúsnym papierom.

Spoľahlivejšia zadná stena je vyrobená z drevotriesky, ktorá má oveľa väčšiu hmotnosť. Tento materiál je náročnejší na samotný zapínanie a spôsob zapínania..

Zostavenie skrinky

About the author