Ako urobiť oblúky namiesto dverí

Dvere chránia miestnosť pred cudzími ľuďmi, ale sú tiež vynikajúcim dekoratívnym prvkom. V moderných obydliach sa však čoraz častejšie objavuje oblúk namiesto dverí. Debata o tom, čo je lepšie: oblúk, ktorý zdobí dvere a vytvára efekt dodatočného priestoru, alebo dvere, ktoré sú nám všetkým známe a ktoré nám umožňujú odísť do dôchodku, nikdy neskončia. Preto nebude nadbytočné zistiť, ako vytvoriť oblúk namiesto dverí.

Obsah:

Oblúky dverí v interiéri

Nie všetky izby majú priestor na otvorenie dverí. Dvere sa často o niečo opierajú, úplne sa neotvárajú a je nepohodlné ich používať. To je veľmi dôležité pre úzke chodby a vlastne všetky malé byty. V tomto prípade je najjednoduchším riešením vybaviť oblúk namiesto dverí, čím je miestnosť priestrannejšia..

Oblúky dverí pôsobia ako hranica medzi dvoma susednými miestnosťami, ale zároveň vizuálne rozširujú priestor. Sú dobré v tom, že vám umožňujú vykonať prestavbu v byte: prepojte chodbu s kúpeľňou a z miestnosti urobte vstup do kuchyne a ozdobte ju oblúkom. Ďalšia dôležitá výhoda oblúkov spočíva v tom, že poskytujú príležitosť radikálne zmeniť tvar priechodu tak, že bude v hornej časti špicatý alebo zaoblený alebo mu dodá originálny asymetrický tvar..

Aby sa vytvoril jednotný štýl obydlia, namiesto dverí sú vo všetkých miestnostiach nainštalované oblúky. Toto rozhodnutie však nie je jediné správne. Niekedy bude možné úspešne naplánovať priestor, ak je oblúk v otvore medzi niektorými miestnosťami kombinovaný s krásnymi dverami medzi ostatnými..

Klenuté otvory sú vytvorené dvoma spôsobmi: sekaním stien podľa predbežného výkresu; a utesnenie hornej časti dverí takým spôsobom, že bude mať tvar dverného oblúka. V prvom prípade sa používajú platne volumetrických veľkostí, ktoré vykonávajú dekoratívnu funkciu. V druhom prípade sa používajú dosky z drevotriesky alebo sadrokartónu, ktoré sú prišité na pripravený rám.

Workshop výroby oblúkov

Je vhodnejšie vytvoriť oblúk pomocou druhej metódy. Najlepším materiálom na výrobu oblúka namiesto dverí je sadrokartón, pretože má nízku cenu a umožňuje vytvárať rôzne tvary. Drevený oblúk dverí samozrejme vyzerá pôsobivejšie, ale pri práci s drevom môžu nastať určité problémy. Pozrime sa, ako vytvoriť oblúkový otvor pomocou sadrokartónu.

1. Materiály a nástroje

Na výrobu oblúka sadrokartónu budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • 2 listy sadrokartónu odolného voči vlhkosti, ktoré majú hrúbku 12 milimetrov,
 • jeden list sadrokartónu hrubý 6,5 mm (oblúkový),
 • 4 vodítka kovového profilu s rozmermi 27×28 mm;
 • jeden profil regálu s rozmermi 60 x 27 mm;
 • 2 vystužené rohy;
 • list lepenky na vytvorenie rozloženia oblúka;
 • tmel;
 • tapeta;
 • farbivo;
 • plastové hmoždinky na pripevnenie k profilovým stenám;
 • samorezné skrutky do kovu 25 mm.

Z nástrojov na výrobu oblúka namiesto vnútorných dverí pripravte stavebný nôž alebo elektrickú skladačku, dierovač, skrutkovač alebo skrutkovač, brúsku alebo nožnice, špachtľu a brúsny papier, stavebnú úroveň a zvinovací meter, nylonovú šnúru a ceruzku.

2. Stanovenie veľkosti oblúka

Takže musíte začať pracovať tým, že zmeráte svoje dvere. Oblúk dverí sa skladá z 3 prvkov, z ktorých dva sú rovnaké. Sú to listy sadrokartónu, ktoré majú vyrezaný polkruh. Šírka listov sa rovná šírke otvoru a výška sa mení v závislosti od tvaru oblúka.

Tieto dva prvky sú upevnené na rôznych stranách otvoru navzájom rovnobežne. Tretím prvkom oblúka je obdĺžnikový pás, ktorého šírka sa zhoduje so vzdialenosťou medzi dvoma identickými prvkami a dĺžka je obvodom časti kruhu, ktorý je tvorený klenutým rezom.

Výška oblúka bude závisieť od výšky otvoru dverí pod oblúkom. Nezabudnite, že v prípade nízkeho otvoru, ktorý je vysoký až 2 metre, oblúk priestor „pohltí“. V tomto prípade stačí v otvore trochu zaobliť horné rohy. Ak je výška oblúka od 2,5 metra a viac, môžete zo sadrokartónu vytvoriť plnohodnotný oblúk.

3. Voľba dizajnu oblúka

Aby ste harmonicky naplánovali kombináciu všetkých prvkov v miestnosti, mali by ste sa zoznámiť s možným dizajnom dverného oblúka. K dnešnému dňu je možné všetky možnosti tvaru oblúkov dverí zoskupiť takto:

 • klasické oblúky, ktoré vyzerajú ako oblúk s jedným polomerom;
 • oblúky dverí v secesnom štýle so zvýšeným polomerom, to znamená, že oblúk má v tomto prípade formu elipsy;
 • oblúky v romantickom štýle, ktoré sa vyznačujú komplexnou kombináciou rovných a zaoblených detailov;
 • gotické oblúky, ktorých charakteristickým znakom je, že horný bod je vytvorený vo forme ostrého uhla tvoreného dvoma rovinami.

Pri výbere tvaru dverného oblúka zvážte, ktorý bude v interiéri bytu vyzerať najlepšie. Všímajte si štýl chodby a veľkosť vnútorných dverných otvorov vo forme oblúka.

Klasický oblúk je buď segmentový alebo okrúhly. Pri okrúhlom oblúku by mal výrez vyzerať ako polovica kruhu vytvoreného výrezom, ktorého priemer sa rovná šírke dverí. Pri oválnom alebo segmentovom oblúku bude mať výrez väčší priemer ako veľkosť dverí. Segmentový alebo triumfálny oblúk namiesto dverí sa vyznačuje menej výrazným ohybom a najčastejšie sa používa na ozdobu širokých otvorov..

4. Výroba tvárových dielov

Na vytvorenie bočných prvkov použijete sadrokartónové dosky hrubé 12 milimetrov. Existujú dva spôsoby, ako vytvoriť rovnomerný polkruh:

1. S pomocou improvizovaných prostriedkov. V takom prípade musíte použiť to, čo je k dispozícii v každom dome: jednoduchú ceruzku a tesné lano:

 • Na ceruzku uviažte lano;
 • Označte stred kruhu – jeho polomer a zapamätajte si číslo, ktoré ste vypočítali pri meraní šírky dverí. Ak je šírka otvoru 1 meter, potom je polomer kruhu 50 centimetrov.
 • Zmerajte od okraja listu, kde bude umiestnená horná časť klenutého otvoru, asi 65 centimetrov a nakreslite čiaru. Tieto údaje sú prevzaté z nasledujúceho výpočtu: 50 (polomer) + 15 (dĺžka od horného bodu dverí k vrcholu budúceho oblúka) = 65. Neodporúča sa robiť menej ako 10 centimetrov.
 • Sadrokartón odrežte na šírku otvoru vnútorných dverí pod oblúkom, ktorý je v našom prípade 100 cm.
 • Označte stred na čiare nakreslenej skôr, tj 50 cm od každého okraja, aby ste našli bod na nakreslenie polkruhu.
 • Vezmite si ceruzku s lanom, odmerajte pol metra dĺžky lana a od poslednej značky nakreslite polkruh. V dôsledku toho získate rovnomerný polkruh..
 • Kancelárskym nožom alebo skladačkou vyrežte polkruh pozdĺž značiek – obdĺžnik s vystrihnutým polkruhom, 100 cm široký a 65 cm vysoký. Výška v najužšom mieste by mala byť 15 centimetrov.

2. Pred vytvorením oblúka si zaobstarajte niečo pružné a dlhé: napríklad mäkkú soklovú lištu alebo panel z PVC. Práve tento prvok vám pomôže rýchlo načrtnúť polkruh na sadrokartónovom liste:

 • Vystrihnite obdĺžnik 100 × 65 centimetrov.
 • Zmerajte 50 centimetrov od každého okraja a nakreslite dve čiary.
 • Tam, kde sa čiary zbiehajú, dajte bod.
 • Vezmite pomocný nástroj a ohnite ho po šírke otvoru na oboch stranách, aby ste vytvorili polkruh.
 • Najkonvexnejšia časť bude v jednej rovine s označeným bodom a okraje sa budú zbiehať s okrajmi obdĺžnika v spodnej časti..
 • Výsledný oblúk načrtnite a vystrihnite..

5. Vytvorenie rámu pre oblúk

Podrobné pokyny na výrobu rámu pre oblúk namiesto dverí do kuchyne alebo haly vyzerajú takto:

6. Výroba koncovej časti

V tejto fáze je potrebné vyrobiť koncovú časť dverného oblúka zo sadrokartónu. Za týmto účelom postupujte v nasledujúcom poradí:

Teraz musíte vystrihnúť kus sadrokartónu, ktorého šírka sa rovná hrúbke stien otvoru. Na vytvorenie vnútornej priečky nesmie byť list príliš široký, pretože veľkosť stien je malá. Na vytvorenie oblúka v nosnej stene musí byť list dostatočne široký. Predĺžte pásik o niečo dlhšie, prebytok sa dá vždy odrezať. Ďalej ohnite pás sadrokartónu.

Existujú dva spôsoby ohýbania sadrokartónu:

7. Dokončenie oblúka

Teraz je čas dokončiť oblúk:

8. Zdobenie oblúka lampami

Vstavané žiarovky sú skvelým dizajnovým prvkom dverného oblúka. Vnútri sadrokartónového oblúka je určitý priestor, a práve tento priestor umožňuje v prípade potreby vstavať svietidlá. Dvojica malých žiaroviek, ktoré majú smerovaný svetelný lúč, je schopná osvetliť iba samotný otvor, takmer neosvetľuje samotnú miestnosť, čo je obzvlášť výhodné v noci..

LED diódy, ktoré sú zapustené do plastu v tenkom flexibilnom kábli, vytvárajú efekt svietivej bodkovanej čiary v rôznych farbách. Malé žiarovky, ktoré vyžarujú svetelný lúč podobný laserovému lúču, sú menšie ako necht. Malo by sa však pamätať na to, že takéto „zariadenia“ často vyžadujú transformátor, ale je to lacné a zaberá málo miesta..

Inštalácia podobného dekoru na oblúky a dvere nebude veľký problém:

Existuje teda mnoho spôsobov, ako vytvoriť oblúk z dverí, a každý majiteľ môže slobodne uprednostniť možnosť, ktorá mu najviac vyhovuje, ale všeobecné odporúčania pre prácu so sadrokartónovými doskami sú povinné pre každého. Samozrejme si môžete kúpiť aj hotový oblúk vyrobený z MDF, ale budete na to musieť prispôsobiť samotné otváranie dverí. Preto je praktickejšie nezávisle vyrobiť oblúk sadrokartónu.

About the author