Ako vyrábať volumetrické živicové výrobky vlastnými rukami

Jeden typ syntetickej živice je materiál na báze epoxidu. Univerzálnosť tohto materiálu určuje šírku a popularitu jeho použitia. Ako vyrábať výrobky z polyesterových živíc, zvážime ďalej.

Obsah:

Výrobky z epoxidovej akrylovej živice – materiálové vlastnosti

Ak vezmeme do úvahy štruktúru živice z chemického hľadiska, potom pozostáva zo syntetických oligomérnych zlúčenín. Epoxidové materiály sú veľmi obľúbené v rôznych priemyselných odvetviach a živote. Na získanie polymerizovaného materiálu však bude potrebné tvrdidlo. S jeho pomocou živica nadobúda pevnú formu..

Ak navzájom kombinujete rôzne druhy materiálov na báze živice, môžete získať látky rôznej hustoty. Medzi výhody epoxidovej živice patria:

  • odolnosť voči kyslému prostrediu;
  • odolnosť voči všetkým druhom chemikálií, ako sú halogény, zásady;
  • po vytvrdnutí živica nevypúšťa škodlivé látky, má mierne zmrštenie.

Existujú dva hlavné prvky epoxidovej zlúčeniny. Ak sú zmiešané, začne polymerizačný proces. Kombináciou rôznych druhov živíc s tvrdidlami navzájom je možné získať materiály s tvrdou, gumovou alebo mäkkou textúrou..

Použitie fenolov, terciárnych fenolov umožňuje dosiahnuť polymerizáciu živice. Typ a množstvo živicového tvrdidla je určené jeho zložením a požadovaným výsledkom vytvrdzovania. Epoxidové živice sú termosetové plasty, proces spájania tužidla so živicou je nevratný. Po polymerizácii sa vytvrdená živica nemôže rozpustiť ani roztaviť.

Ak do živice pridáte veľké množstvo tužidla alebo naopak, pridáte príliš málo tejto látky, potom bude kvalita výsledného polyméru nedostatočná. Hrozí zníženie jeho pevnosti, odolnosti voči teplu, chemikáliám alebo vode. Ak sa pridá príliš málo tvrdidla, výsledný polymér bude lepkavý, pretože živica nebude dostatočne viazaná. Nadbytočné polyméry sa postupne dostávajú na jeho povrch. Množstvo tužidla sa určuje individuálne a je uvedené v návode na použitie epoxidovej živice. Pomer živice k tvrdidlu je najčastejšie jedna k jednej alebo jedna k dvom.

Uvedomte si, že proces vytvrdzovania trvá nejaký čas a nemali by ste pridávať príliš veľa tužidla, aby ste ho urýchlili. Na urýchlenie polymerizácie stačí materiál zahriať na určitú teplotu. Ak sa teplota kompozície zvýši o desať stupňov, potom polymerizácia prebehne dvakrát, trikrát rýchlejšie..

Niektoré epoxidy liečia aj chlad. Rozhodujúcimi faktormi, od ktorých závisí rýchlosť tvrdnutia, sú teplota práce a typ látky, s ktorou sa kalenie vykonáva..

Foto výrobkov z epoxidovej živice:

Medzi výhody použitia epoxidovej živice patria:

  • vysoká pevnosť kĺbov;
  • minimálna rýchlosť zmršťovania;
  • nízka úroveň absorpcie vlhkosti;
  • vysoká odolnosť voči abrazívnemu opotrebovaniu;
  • vynikajúce fyzické vlastnosti.

Polyesterová živica na tvarovanie výrobkov: vlastnosti aplikácie

Na vytvrdnutie teplotnej živice stačí použiť materiál pri teplote -5 +190 stupňov, vo vzťahu k použitému zloženiu. Existujú dva typy živíc:

  • tuhnutie za studena;
  • polymerizácia za tepla.

V domácich podmienkach sa najčastejšie používa živica s tvrdidlom prvého typu. Okrem toho je použitie tohto materiálu relevantné, ak nie je možné vykonať tepelné spracovanie..

Na výrobu trvanlivých výrobkov s dobrou odolnosťou voči vysokým teplotám a chemikáliám by sa mala používať živica vytvrdzujúca za tepla. V tomto prípade je možné vytvoriť hustejšiu sieť teplotných podmienok. Existuje variant epoxidovej živice, ktorý dokáže vytvrdnúť aj v morskej vode.

Odporúčame vám, aby ste sa oboznámili s rozsahom použitia epoxidovej živice:

1. Pomocou týchto živíc sa impregnuje sklolaminát alebo sklenené vlákno. Tieto materiály sa zase používajú v elektrotechnickom, rádioelektrickom, strojárskom a leteckom priemysle..

2. Vykonávanie funkcie hydroizolácie. S pomocou tohto materiálu chránia pivnice, bazény, podlahy a steny pred vlhkosťou.

3. Výroba povlakov, ktoré sa vyznačujú chemickou odolnosťou. Epoxidová živica je súčasťou farieb a lakov používaných v procese interiérovej a exteriérovej dekorácie budov. Tento materiál je navyše súčasťou kompozícií, ktoré chránia drevo, kov, betón pred poškodením..

4. V domácnosti, v oblasti dizajnu, sú volumetrické výrobky vyrobené zo živice, ktoré sú vynikajúcou ozdobou interiéru, exteriéru a domácnosti..

Použitie epoxidu je najčastejšie spojené s jeho výkonom ako lepidla. S pomocou. epoxidové živice môžu spájať materiály, ktoré majú porézny alebo plochý povrch.

Niektoré z epoxidových formulácií navyše fungujú ako lepidlo, pretože majú vysokú priľnavosť k rôznym látkam. Tieto formulácie majú tiež vysokú úroveň tuhosti a pružnosti..

Niektoré tužidlá vytvrditeľné za studena sa ľahko používajú, pretože ich nie je potrebné riediť v určitom pomere..

Lepidlo na báze epoxidu sa vyznačuje predovšetkým svojou pevnosťou a spoľahlivým vzájomným spojením častí. Preto je široko používaný v rôznych priemyselných odvetviach..

Na prípravu tejto látky by sa do epoxidovej živice malo pridať trochu tužidla. Približný pomer zložiek je jedna k desiatim. Komponenty sú prepojené ručne.

DIY živicové výrobky: ako vyrobiť živicu

Na prípravu epoxidu doma budete potrebovať samotnú živicu a samotné tužidlo. Upozorňujeme, že pri výrobe veľkého množstva živice vzniká pri polymerizácii materiálu veľa tepla..

Existuje niekoľko možností epoxidu, ktoré sa po pridaní tužidla vytvrdzujú okamžite. Ak nedodržíte určité technológie na výrobu živice, potom existuje riziko varu, dymu a znehodnotenia hotového výrobku. V niektorých prípadoch sa živica môže vznietiť.

Preto sa v procese nákupu materiálu poraďte s predajcom o technických vlastnostiach materiálu, rozsahu jeho účelu. Po polymerizácii by sa mala zo živice získať transparentná, rovnomerne stuhnutá surovina..

Ak vezmeme do úvahy proces výroby živice a lepidla, tieto technológie sa navzájom líšia. Pred pridaním zmäkčovadla do živice na výrobu sypkých výrobkov by sa mala jej teplota zvýšiť zahrievaním. Navyše týmto spôsobom bude možné znížiť viskozitu materiálu. Na zahriatie živice použite vodný kúpeľ, potom spustite živicu do nádoby s vodou a ochladte na päťdesiat stupňov.

Uvedomte si, že tento spôsob zahrievania tiež pomôže predĺžiť dobu vytvrdzovania živice. V procese varu živice sa na jej povrchu objaví biela pena a jej farba sa mierne zakalí. Táto kompozícia nie je vhodná na použitie, preto aby sa znížila jej viskozita, musí sa do nej pridať rozpúšťadlo. Malo by sa však pamätať na to, že prítomnosť riedidla v živici negatívne ovplyvňuje jeho pevnosť, takže kvalita materiálu v tomto prípade zostáva na nízkej úrovni..

Voda by nemala byť prítomná v živici ani v tužidle. Keď sa do živice dostane vlhkosť, začne sa zakaľovať. Postup prípravy živice začína pridaním zmäkčovadla do jeho zloženia. Súčasne sa kompozícia postupne zahrieva..

Aby sa suroviny navzájom dobre premiešali, mali by ste použiť stavebný mixér alebo špeciálny nástavec na elektrickú vŕtačku. V pokynoch by ste sa mali pozrieť na množstvo zmäkčovadla pridaného do živice, najčastejšie je to od päť do desať percent v kompozícii.

Ďalej po pridaní zmäkčovadla nasleduje proces zavedenia tvrdidla do kompozície. V tomto prípade musí byť živica ochladená na tridsať stupňov. Pretože zmes by nikdy nemala vrieť. Pomer medzi živicou a tužidlom je jedna ku desiatim. Aby kvalita vytvrdzovania zostala na správnej úrovni, všetky zložky kompozície by mali byť dobre premiešané..

Aby ste získali homogénne zloženie, nalejte tužidlo postupne a veľmi pomaly. Upozorňujeme, že ak mierne prekročíte podiel tužidla, živica začne vrieť. V tomto prípade je jeho ďalšie použitie neprijateľné. Na uvarenie veľkého množstva živice použite vŕtačku na premiešanie.

Existuje taký termín ako životnosť živice, čo znamená, že proces začína od okamihu, keď sa do živice pridá tvrdidlo, a končí úplnou polymerizáciou materiálu..

Priehľadné živicové výrobky: ako to urobiť sami

Aby ste vyrobili veľký živicový materiál, budete musieť dodržiavať určitú technológiu práce s týmto materiálom. V dôsledku toho by mal byť hotový predmet obzvlášť priehľadný a nemali by v ňom byť vzduchové bubliny..

V tomto prípade by živica mala tvrdnúť rovnomerne, a to ako vo vnútri výrobku, tak aj vonku. Pri hrúbke výrobku viac ako dva milimetre sa materiál nanáša postupne, až po stuhnutí prvej vrstvy.

Existuje možnosť nalievania živice do špeciálne pripravených foriem. Aby sa výrobok po polymerizácii dal ľahko vybrať z formy, mal by byť pred naliatím namazaný vazelínou alebo akoukoľvek tukovou látkou..

Na farbenie výrobku sa používajú špeciálne farbivá v práškovej forme. Po naliatí sa produkt udržiava na určitej teplote, po dvoch alebo troch hodinách začne polymerizovať. Aby ste tento proces urýchlili, odporúčame vložiť výrobok na päť hodín do praženia. Celý proces polymerizácie trvá viac ako týždeň..

Ďalšie opatrenia na úkor produktu z epoxidovej živice sú založené na jeho mechanickom spracovaní, rezaní, brúsení. Pri procese výroby výrobkov z epoxidovej živice by sa mala uprednostniť živica zahraničnej výroby, pretože domáce materiály sa vyznačujú nízkou a nerovnomernou polymerizáciou, najmä vo výrobkoch..

Na prípravu farebnej epoxidovej kompozície by ste mali použiť špeciálne farbivá. Upozorňujeme, že farebné farbivo by malo byť rovnomerne rozložené v celej kompozícii. V opačnom prípade bude produkt sfarbený nerovnomerne..

Upozorňujeme, že by sa mali používať iba vysokokvalitné pigmenty, pretože v opačnom prípade hrozí, že sa živica zakalí alebo stratí svoju príťažlivosť. Výrobky z polyesterovej živice a sklolaminátu sa vyznačujú vysokou praktickosťou a dobrou priľnavosťou. Vzhľadom na svoje vysoké náklady však nie sú bežné..

Je možné kombinovať epoxid s polyesterom. Upozorňujeme však, že kontakt týchto dvoch kvapalín bez polymerizátora nie je povolený..

Naučte sa, že používanie epoxidovej živice v kvapalnej forme je vysoko toxické, a preto je potrebné postup pri výrobe šperkov zo živice pre šperky vykonávať v súlade s určitými bezpečnostnými pravidlami..

Odporúčame vám, aby ste sa s nimi zoznámili:

1. Je zakázané nalievať do riadu živicu, ktorá bude ďalej slúžiť na skladovanie potravín..

2. Aby ste sa vyhli popáleniu alebo dermatitíde, musíte nosiť špeciálny odev, rukavice, ochrannú masku.

3. Doba skladovania živice je jeden rok, potom sa stane nepoužiteľnou.

4. Ak sa živica dostane na odhalené miesta na koži, zmyte ju mydlovou vodou..

5. Ak sa práca so živicou vykonáva v interiéri, musí existovať vysokokvalitný ventilačný systém..

Video o výrobkoch z epoxidovej živice:

About the author