Ako vyrobiť poschodovú posteľ pre deti vlastnými rukami. Zvláštnosť práce a postupnosť akcií na výrobu detskej poschodovej postele vlastnými rukami

Rodičia sa veľmi často stretávajú s malými detskými izbami, do ktorých je takmer nemožné umiestniť niekoľko postelí. V tomto prípade je najlepšie kúpiť alebo si vyrobiť poschodovú posteľ. V tomto článku budeme hovoriť len o tom, ako vyrobiť spálňový nábytok s dvoma úrovňami vlastnými rukami, diskutovať o pravidlách pre vysokokvalitnú montáž postelí, venovať pozornosť funkciám modelov pre chlapcov a dievčatá.

Obsah:

Základné typy a modely detských poschodových postelí

Dnes existuje niekoľko typov poschodových postelí pre deti, ktoré sa líšia veľkosťou, dizajnom, vybavením atď. Najbežnejšie typy sú podrobne popísané v tabuľke..

Základné typy poschodových postelí
Klasická verzia Tento typ nábytku sa vyznačuje prítomnosťou dvoch miest na spanie, jedno je umiestnené v spodnej časti modelu, druhé v hornej časti, pričom konštrukcia je dodatočne vybavená rebríkom, ktorý je možné umiestniť na rôzne strany. Toto je najjednoduchšia, tradičná verzia, ktorá si získala veľkú popularitu po celom svete..
Konvertibilná posteľ Tento typ postieľky je vhodný pre deti rôzneho veku, vďaka prídavnej výsuvnej posteli na takejto posteli budú deti môcť spať dostatočne dlho.
Poschodová posteľ Tento typ postele je najčastejšie vybavený jedným lôžkom a používa ho jedno dieťa. Ako je správne, časť, ktorá je určená na spanie, je umiestnená v hornej časti a v spodnej časti je možné usporiadať stôl, komodu a dokonca aj ihrisko..
Model s odnímateľným lôžkom Tento typ poschodových postelí má jedno stacionárne lôžko (zvyčajne horné) a druhé je odnímateľné a úplne nezávisle funkčné. V prípade potreby je možné ho na noc umiestniť do akejkoľvek inej časti miestnosti a znova ho vložiť. miesto ráno..

Rodičia musia byť pri výbere modelu v obchode zodpovední a dbať na nasledujúce body:

 • je dôležité, aby bol dizajn primeraný výške dieťaťa, pričom horné sedadlo musí byť vybavené bezpečnostnou lištou;
 • o stabilite upevňovacieho prvku a kvalite montáže nábytku;
 • zdvíhací prvok (rebrík) musí byť vybavený zábradlím;
 • uistite sa, že konštrukcia nemá príliš ostré rohy a ďalšie prvky, o ktoré by sa dieťa mohlo zraniť.

Ďalej v článku budeme hovoriť o tom, ako vytvoriť tradičný model poschodovej postele vlastnými rukami..

Ako vytvoriť posteľ s dvoma úrovňami vlastnými rukami

Hlavnou funkčnou vlastnosťou poschodovej postele je racionálne využitie obytného priestoru. Praktickí majstri hovoria, že ak je materiál k dispozícii, najjednoduchší dizajn tohto druhu nábytku je možné vyrobiť za niekoľko dní. Pred nákupom dielov a potom samotnou montážou konštrukcie je potrebné premyslieť celý model do najmenších detailov, určiť veľkosť lôžka a vypracovať predbežný výkres..

Pri rozhodovaní o veľkosti obliečky pre dieťa neplánujte, aby bola príliš malá, tesne vedľa výšky dieťaťa. Je dôležité, aby posteľ bola nielen ergonomická, ale aby bola čo najpohodlnejšia na nočný aj denný odpočinok. Pri výpočte veľkosti nábytku, napríklad pre dieťa vo veku 5 rokov, ho naplánujte pre teenagera, na všetky strany tiež pridajte priestor na spanie.

Pri výpočte výšky nábytku vezmite do úvahy výšku stropov v miestnosti, pretože v hornej časti je teplota vždy vyššia ako na miestach bližšie k podlahe. Hlavná vec je, že deti nie sú pri spánku dusné a pohodlné. Zároveň by ste nemali plánovať príliš široký priestor medzi oboma lôžkami, v prípadoch, keď sú umiestnené príliš ďaleko od seba, celková štruktúra sa stane nestabilnou a v dôsledku toho nebezpečnou. Pri zostavovaní výkresu na začiatku použite pracovné plány uvedené na internetových stránkach, vytvorte kresbu bližšie k mierke, aby sa pravdepodobnosť chýb výrazne znížila. Vytvorenie kresby a výpočtu materiálov v počiatočnej fáze umožní kapitánovi predbežne vypočítať náklady na hotovú konštrukciu a naplánovať inštaláciu rebríkového modelu vhodného pre vek na dvojpodlažný výrobok..

Kutilské pravidlá pre kvalitnú montáž detskej poschodovej postele

Po rozhodnutí o parametroch budúceho produktu je potrebné zdôrazniť jeho základné prvky. Model, o ktorom budeme hovoriť neskôr, obsahuje:

 • základňa rámu štyroch rohových stĺpikov;
 • zásuvky na bielizeň;
 • rebrík;
 • ochrana proti pádu (nárazníky);
 • horizontálne preklady.

Hotové poschodové postele sa vyznačujú pomerne vysokou cenou; samozrejme môžete ušetriť na domácom výrobku, ale stojí za to pripomenúť, že kvalitná montáž detského nábytku stále závisí od dobrého, správne zvoleného materiálu. Na tento účel sa najčastejšie používa drevo takých druhov, ako je borovica, dub, jaseň atď. Postele z masívu sú ekologické, pevné, odolné.

Mnoho remeselníkov na výrobu postelí doma získava materiál ako drevotrieska. Tento druh suroviny na báze prírodného dreva sa aktívne používa pri výrobe kancelárskeho, lekárskeho a detského nábytku. Tento materiál je k dispozícii v rôznych farbách a textúrach, odolný voči mechanickým a chemickým faktorom. Navyše jeho cena nie je v porovnaní s niektorými surovinami na tento účel taká vysoká..

Pre majstra je najlepšie použiť ako upevňovacie prvky špeciálne nábytkové skrutky a na vytvorenie dodatočnej štrukturálnej pevnosti na kľúčových miestach odborníci radia používať kovové rohy.

Vlastnosti postelí pre chlapcov a dievčatá

Prítomnosť poschodovej postele v dome vždy poteší deti, preto sa milujúci rodičia snažia, aby boli tieto hniezda na spanie pre ich miláčikov čo najpohodlnejšie a kreatívne navrhnuté. Postele s dvoma lôžkami umožňujú, aby si na ne bez obáv sadli deti rovnakého pohlavia aj heterosexuálne deti. A dvojúrovňový dizajn vám umožňuje štylisticky navrhnúť každú úroveň iným spôsobom..

Malé princezné chcú mať najradšej skutočnú kráľovskú posteľ, s plyšovými hračkami, obrovskými mašľami, v žiarivých ružových alebo červených farbách. Všetko závisí od veku a záľub dievčaťa. K dizajnu môžete pristupovať s maximálnou kreativitou pomocou rôznych doplnkov. Napríklad pre dievčenskú zónu je vhodný štýlový baldachýn..

Chlapci snívajú skôr o rekreačnej oblasti vo forme vozidiel, v štýle superhrdinov a podobne. To všetko je možné vytvoriť pomocou tematických plagátov, nálepiek a ďalších typov doplnkov. Je dôležité, aby sa zvolený štýl harmonicky zhodoval so želaniami a koníčkami dieťaťa, čo bude mať pozitívny vplyv na jeho psychický stav a vývoj..

Obrázky na požiadanie Ako vyrobiť detskú poschodovú posteľ vlastnými rukami

Ako vytvoriť výsuvnú škatuľu na posteli dvoch úrovní vlastnými rukami

Na výrobu posuvného boxu je potrebné pripraviť nasledujúce materiály a nástroje:

 • jednoduchá ceruzka, zvinovací meter;
 • skrutkovač;
 • rôzne typy skrutkovačov;
 • skladačka;
 • dosky z drevotriesky;
 • rohy nábytku z ocele;
 • samorezné skrutky;
 • perá.

Podrobný návod na výrobu ďalšej časti postele je nasledujúci. Krok 1. Pokiaľ ide o plánované parametre, základňa škatule je vyrobená z listu drevotriesky.

Krok 2. Nárazníky sú namontované. Na pripojenie súčastí posuvnej skrinky by ste mali použiť oceľové rohy nábytku, na ktoré sú vhodné samorezné skrutky a skrutkovač.

Krok 3. Boky zmontované dohromady musia byť spojené so spodkom škatule. Za týmto účelom je celá obruba po obvode vybavená rovnakými rohmi a pripojená k spodnej časti samoreznými skrutkami..

Krok 4. V rohoch dna sú nainštalované valce, posuvné prvky. Dajú sa kúpiť v každom obchode s nábytkom alebo železiarstvom spolu s držadlami, ktoré sú nainštalované na vonkajšej strane škatule, aby sa uľahčilo ťahanie..

Zaoberajúc sa výrobou detského nábytku s výsuvným boxom, mali by ste venovať osobitnú pozornosť výške a hĺbke tejto časti. Výška by mala byť mierne pod spodkom postele (10-15 mm) a hĺbka by mala umožniť, aby sa predná časť zásuvky úplne zmestila pod posteľ.

Ako správne namontovať časti postele z dvoch úrovní

Ako hlavný materiál na výrobu poschodovej postele je v tomto prípade zvolená borovicová doska a trámy. Práve tento materiál sa osvedčil len z tej najlepšej stránky a je vynikajúci na výrobu detského nábytku..

Na výrobu regálov a rámu pre matrac potrebujeme drevené trámy 50 * 100 mm. Ako základ použijeme preglejkový plech (9 mm). Po nákupe všetkých materiálov na báze dreva bude rozumné nechať ich týždeň úplne vyschnúť, inak je nepostrehnuteľná, minimálna vlhkosť môže spôsobiť poškodenie nábytku.

Pri montáži rámov pre budúcu posteľ je veľmi dôležité nechať priestor pre matrac asi 20-30 mm. V tejto fáze musí majster použiť tyče a upevniť ich vo forme obdĺžnika. Dobrou metódou spájania je hrot v drážke a používa sa lepidlo na drevo. Kovové rohy sú považované za rovnako bežný spôsob spájania drevených častí..

Pokiaľ ide o rozmery budúcej štruktúry, majster vypočíta počet rozperiek (1 – 4). Ďalej sú namontované ochranné nárazníky z dosky. Pre hornú časť by mali byť masívnejšie ako pre spodnú časť..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výrobe rohových stĺpikov, ktoré budú podliehať celému zaťaženiu. Všetky štyri regály by nemali mať žiadne výškové rozdiely, sú upevnené pod uhlom 80 stupňov.

Z bezpečnostných dôvodov sa poschodové postele odporúčajú pripevniť na stenu. To navyše umožňuje neskúseným remeselníkom správne označiť miesta otvorov, kde budú namontované ďalšie lôžka. Pri montáži prvej a druhej úrovne lôžka na regály dbajte na kvalitu upevnenia. Doplňte ich kovovými rohmi. Konštrukciu pripevnite k stene pomocou skrutiek. Hotová konštrukcia je nevyhnutne vybavená rebríkom, čo to bude, stacionárne alebo odnímateľné, je na rozhodnutí majstra. Jedna z možností montáže rebríka na poschodovú posteľ sa bude ďalej zvažovať.

Obrázky na požiadanie Ako vyrobiť detskú poschodovú posteľ vlastnými rukami

DIY poschodový rebrík

Na výrobu schodiska na poschodovú posteľ môžete použiť prírodný drevo aj kovový materiál. Všetko závisí od toho, o aký model pôjde, a v kombinácii s akým typom postele bude vybavený. Klasickou možnosťou je zdvíhací prvok s tromi krokmi, ale tento moment priamo závisí od výšky postele..

Výrobný proces najjednoduchšej verzie vyzerá takto: v spodnej časti schodiska sú dva drevené bloky a rovnaké kroky. Sú spojené dohromady pomocou skrutiek a rohu a potom pripevnené k čelu postele. Výrobok môžete doplniť zábradlím, na to budete potrebovať ďalšiu tyč alebo kovovú rúru. Pre malé deti stojí za to naplánovať prítomnosť stacionárneho schodiska, pre teenagerov je tiež vhodná odnímateľná možnosť.

Obrázky na požiadanie Ako vyrobiť detskú poschodovú posteľ vlastnými rukami

Nevýhody a výhody poschodovej postele

Rad výhod, ako je úspora obytného priestoru a potešenie detí z poschodovej postele, je možné doplniť o tieto skutočnosti:

 • Prítomnosť dvojitého nábytku na spanie v detskej izbe vám umožňuje vytvoriť rozmanitý tematický interiér a ušetriť na kúpe dvoch oddelených postelí.
 • Použitím transformačných postelí v detskej izbe sa okamžite objaví šatník, zásuvky na bielizeň, stôl, atď., V závislosti od zvoleného modelu.
 • Deti, ktoré zdieľajú jednu štruktúru spánku medzi sebou, sa správne vyvíjajú sociálne a komunikačne.

Nevýhody takýchto štruktúr zahŕňajú časté pády detí z horného poschodia, ktoré môžu a môžu viesť k vážnym zraneniam. Pred výberom nábytku do škôlky alebo pred vlastnými rukami by preto rodičia mali zvážiť klady a zápory.

Ak potrebujete ďalšiu pomoc, použite video o tom, ako si vyrobiť posteľ vlastnými rukami z dvoch úrovní:

About the author