Biely mramor v interiéri bytu

Prírodné kamene boli vždy obzvlášť uctievané pri výzdobe interiéru. Biely mramor je univerzálny materiál vhodný pre rôzne interiérové ​​štýly. Nenapodobiteľnosť vzoru, obrovská rozmanitosť odtieňov, spoľahlivosť a trvanlivosť materiálu umožňujú uviesť do života tie najtrúfalejšie rozhodnutia v oblasti dizajnu..

Biely mramor – luxusný interiér

Grécki sochári si najskôr všimli očarujúci lesk mramoru. Remeselníci si všimli, že aj v noci v tme tento prírodný kameň žiari a leskne sa. Mramor sa už v dávnych dobách používal nielen na vytváranie pomníkov a obeliskov, ale aj na dekoráciu interiéru..

Mramor je zrnito-kryštalická hornina vytvorená v dôsledku rekryštalizácie dolomitu alebo vápenca. Schopnosť tohto kameňa vnímať lesk a intenzívnejšie ukazovať svoju štruktúru sa stala hlavným dôvodom rozšíreného používania mramoru v interiérovom dizajne. Na dekoráciu interiéru sa najčastejšie používa biely mramor – akýsi štandard „lesklých kameňov“ s vysokou umeleckou dekorativitou..

Kuchynská pracovná doska – biely mramor

Medzi ďalšie výhody bieleho mramoru patria:

 • použitie kvalitného mramoru z mramoru zaručuje dlhú životnosť vyrábaných výrobkov-prvé známky starnutia sa objavujú po 100-150 rokoch;
 • jednoduchosť spracovania je určená pevnosťou, ťažnosťou a húževnatosťou kameňa;
 • z materiálu je možné vyrezať výrobky veľmi zložitých tvarov – pri údere sa mramor nerozdelí na veľké kusy;
 • povrch kameňa sa ľahko brúsi a leští, vďaka čomu sa prejavuje výrazná štruktúra a vzor mramoru;
 • vodopriepustnosť materiálu umožňuje použitie mramoru na dokončenie „mokrých“ miestností: bazény a kúpeľne; mramor je vhodný na obklad fontán;
 • biely mramor je univerzálny stavebný a dokončovací materiál používaný na výrobu veľkých výrobkov (schody, stenové panely, stĺpy, podlahové dosky) a malých (vázy, dosky, ozdobné figúrky atď.);
 • mramor má poréznu štruktúru – kameň “dýcha” a poskytuje priaznivú mikroklímu pre miestnosť;
 • ekologickosť dokončovacieho materiálu;
 • dobrá kompatibilita bieleho mramoru s rôznymi dokončovacími materiálmi (kov, drevo, iné kamene) a s rôznymi štýlovými riešeniami miestnosti (od tradičnej klasiky a baroka po modernú high-tech a minimalizmus).

Dôležité! Pri plánovaní použitia mramoru v interiéri je potrebné dodržať opatrenie a nepreháňať to s masívnymi prvkami. Prírodný kameň vyzerá zásadne a robí celkovú atmosféru miestnosti o niečo „ťažšou“.

Treba poznamenať, že biely mramor je vystavený vplyvom prostredia. Pod vplyvom prírodných faktorov prírodný kameň časom zožltne a môže sa zafarbiť.

Použitie mramoru vo výzdobe interiéru

Použitie mramoru v interiéri vyžaduje dodržanie niekoľkých rád profesionálnych dizajnérov:

Dekorácia podlahy a steny z bieleho mramoru

Mramorové obklady podláh a stien nie sú lacné potešenie. Časť steny je zvyčajne ozdobená prírodným kameňom alebo je v miestnosti rozložená samostatná funkčná oblasť. Okrem toho sa len málo ľudí odváži položiť na podlahu biele mramorové dlaždice kvôli nepraktickosti a rýchlemu znečisteniu priechodného povrchu..

Obklad steny a podlahy z bieleho mramoru: fotografia v interiéri haly

Biely dizajn si častejšie vyberajú milovníci krištáľovej čistoty. Takýto interiér vyzerá krásne, ale prebytok „belosti“ časom začne nudiť. Aby dizajn nebol príliš nudný, je potrebné do interiéru pridať jasné akcenty – nábytok alebo textil v kontrastných farbách, stenový panel z dlaždíc v tmavších farbách atď..

Najpopulárnejšou možnosťou pre obklady stien a podláh z bieleho mramoru je dekorácia kúpeľne. V tejto miestnosti materiál vyzerá najorganickejšie..

Tvárou v tvár schodisku s mramorom

Výrazným prvkom dekorácie, znakom prosperity a vycibreného vkusu je mramorové schodisko. Náklady na mramorové schodisko s inštalačnými prácami niekedy odradia tých, ktorí chcú ušetriť na materiáli. Nie všetko je však také jednoduché. V porovnaní s cenou schodiska z vysokokvalitných drevín nie je mramor vzhľadom na svoju trvanlivosť a odolnosť proti opotrebovaniu oveľa drahší. Dodatočné plus schodiska z kameňa – po 15 rokoch nebude vŕzgať ani hniť.

Na dokončenie schodiska je lepšie použiť jemnozrnné druhy mramoru, ktoré sú vlastné pevnosti a pružnosti..

Dôležité! Mramor je ťažký kameň. Na takýto rebrík je potrebný spoľahlivý a pevný základ..

Úctyhodné mramorové schody neznesú sklenené alebo drevené stĺpiky vedľa nich. Preto sú stĺpiky buď mramorové alebo z umeleckého kovania. Tenké, elegantné kovanie v kontrastnej farbe zdôrazní pokojnú dôstojnosť mramorového kameňa.

Parapety a dosky z bieleho mramoru

Mramorové parapety získali veľkú popularitu. Miestnosť s parapetom z prírodného kameňa vyzerá ako nová. S pomocou takéhoto prvku bude možné okamžite vyzdobiť akúkoľvek miestnosť, dodať interiéru originalitu a eleganciu..

Biely mramorový parapet vyzerá rovnako krásne v priestranných obývacích izbách a kompaktných kuchyniach. Tvar a veľkosť môžu byť veľmi rozmanité – všetko závisí od funkčného zaťaženia parapetu a predstavivosti dizajnéra.

Vysoké technické a prevádzkové vlastnosti prírodného kameňa vysvetľujú jeho popularitu pri vytváraní dosiek do kuchyne, jedálne, kúpeľne, obývačky a ďalších priestorov. Mramorový povlak sa nebojí vlhkosti, je odolný voči mechanickému poškodeniu a vysokým teplotám.

Mramorové krby

Vďaka prírodným vlastnostiam bieleho mramoru je povrch krbu skutočne vynikajúci. Mramorové krby majú špeciálnu farebnú schému, ktorá kladie dôraz na rôzne inklúzie a kombinácie rôznych nečistôt. Nie je možné nájsť dva identické krby, každá mramorová krbová vložka je skutočne unikátna. Vzor mramorovej dosky závisí od umiestnenia prírodného kameňa.

Klasický a tradičný mramorový krb môžete na prvý pohľad použiť v akomkoľvek štýle interiérov. V závislosti od umiestnenia sú mramorové krby rohové, vstavané do steny, ostrovné a čiastočne vstavané.

Nepretržitá prevádzka krbu závisí od správnej inštalácie a obloženia krbu. Preto je lepšie zveriť všetky procesy vytvárania zdroja tepla a dokončovania mramoru skúseným remeselníkom..

Dekoratívne doplnky z bieleho mramoru

Biely mramor sa používa nielen na obloženie schodov, podláh a stien, ale aj na výrobu sanitárnej keramiky, nábytku a doplnkov (vázy, stojany, žiarovky a pod.). Veľmi dobre sa osvedčili komody, príborníky, konferenčné stolíky, nočné stolíky a príručné stolíky z bieleho mramoru..

Sklenená stolová mramorová noha. Takýto nábytok je v dokonalej harmónii s miestnosťou navrhnutou v sivých a bielych tónoch..

Biele elegantné stoličky a ľahký mramorový stôl pôsobia na pozadí čiernej steny fascinujúco..

Zaujímavé riešenie – stôl z čiernobieleho mramoru.

„Mramorový“ interiér perfektne dopĺňajú sošky, žiarovky a ďalšie drobnosti z bieleho prírodného kameňa.

V ktorých interiérových štýloch je použitie bieleho mramoru vhodné?

Použitie bieleho mramoru v klasických interiéroch je založené na dedičstve starovekej rímskej a starovekej gréckej architektúry. Interiérová výzdoba v tomto štýle je oceňovaná pre svoju jednoduchosť, prirodzenosť foriem a prísne dodržiavanie proporcií. Kombinácia týchto aspektov napĺňa miestnosť harmóniou a pokojom..

Úctyhodnosť dizajnu a sofistikovanosť vkusu charakterizujú zdržanlivosť interiéru. Mramorové detaily v klasickom štýle nehrajú čisto dekoratívnu úlohu, ale pôsobia aj ako súčasť architektonického súboru.

Taliansky luxus, praktickosť a milosť charakterizujú renesančný barokový štýl. Dizajn renesančného obdobia sa vyznačuje nedostatkom symetrie, bohatosti a rozmanitosti dekorov.

Hlavnými prvkami baroka môžu byť krútené mramorové schodiská, zaoblené siene, oblúky, mramorové sochy, basreliéfy, vázy, sochy a kúpele..

Moderný neoklasický štýl je často zdobený bielym mramorom. Charakteristické vlastnosti smeru:

 • rovné, elegantné a ľahké čiary;
 • sofistikované, zdržanlivé farby;
 • prísne a klasické proporcie;
 • vynikajúce dekoratívne prvky (výklenky, oblúky, sochy a štukové lišty).

Štýl Art Deco sa vyznačuje geometrickými vzormi vytvorenými z priamych čiar, trojuholníkov a kruhov. V tomto štýle sa používa mramor v kombinácii so sklenenými povrchmi a chrómovými detailmi..

High-tech sa nazýva smerovanie štýlu moderných energických ľudí alebo high-tech dizajn. V tomto koncepte dokonale pokračuje mramorový dekor kombinovaný s kovom a sklom. Mramorové povrchy prinesené do zrkadlového lesku majú jasné geometrické tvary. Obzvlášť obľúbené sú high-tech mramorové krbové zásteny.

Biely mramor v rôznych miestnostiach: nápady na fotografiu pre zdobenie dizajnu bytu

Povrch kúpeľne je z bieleho mramoru.

Mramor: biely v interiéri obývačky. Chlad mramoru sa „riedi“ teplom prírodného dreva.

Podlaha chodby z bieleho mramoru. Textúra dlaždíc odráža obraz nástenných malieb.

Luxus bieleho mramoru pri zariaďovaní spálne.

Kombinácia tmavej podlahy a čiel nábytku vo farbe Wenge s bielym vrchom. Kuchyňa je navrhnutá v modernom štýle a doplnená klasickými lustrami.

Výber bieleho mramoru: odborné rady

Na stavebnom trhu je široký výber mramorových dosiek. Pri výbere správneho dokončovacieho materiálu je potrebné zvážiť niekoľko faktorov:

Starostlivosť o výrobky z bieleho mramoru

Počas prevádzky mramorového povlaku sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky: objavia sa pruhy, škvrny a farba sa zmení. Stavitelia spájajú tieto javy s dvoma hlavnými faktormi: pôvodnou kvalitou samotného materiálu, ako aj s porušením technológie kladenia a starostlivosti o kameň..

Dôvody zhoršenia vzhľadu mramoru:

 • nedostatočná hydroizolácia švíkov a spojov;
 • použitie nekvalitného lepidla; pre biely mramor je výhodnejšie použiť lepiace zmesi Ceresit CM115, Tokan-3 SK, Master Kristal;
 • nekvalitné kladenie povlaku.

Kompetentná starostlivosť o mramorový povlak vám umožní zachovať pôvodný vzhľad prírodného kameňa po mnoho rokov. Základné pravidlá starostlivosti:

Biely mramor je nádherný prírodný kameň. Ozdobí každú izbu – od malej kuchyne v byte až po priestrannú obývačku vidieckeho domu.

About the author