Burgundská spálňa: interiérový dizajn, odporúčania pre dizajn

Výber farebnej palety v dizajne spálne priamo závisí od preferencií jej majiteľa. Nestáva sa často, že vínová farba slúži ako hlavný tón spálne, ale napriek tomu pre milovníkov takéhoto interiéru odporúčame, aby ste sa zoznámili so základnými trikami a technikami, ktoré pomôžu premeniť vínovú spálňu na útulné miesto na odpočinok.

Obsah:

Vínová farba: význam a vlastnosti

Vínová farba je charakteristická pre bezpečnosť človeka. Je vhodný pre ľudí, ktorí vo svojom živote dosiahli veľa. Vínová farba, ktorá je kombináciou hnedej a červenej, obsahuje vlastnosti týchto dvoch farieb..

Symbolika červenej znamená oheň, veselosť, mladosť, odvahu a samozrejme lásku. Vďaka týmto vlastnostiam človek v živote veľa dosiahne. Červená tiež znamená poznanie a moc. Silne vzrušuje nervový systém, takže červená nie je vhodná do spálne..

Hnedá farba, naopak, upokojuje, dáva človeku dôveru a tradíciu. Navyše sa upraví na nadchádzajúcu dovolenku..

Vďaka kombinácii týchto dvoch farieb v bordovej farbe je kvalita červeného odtieňa mierne tlmená hnedou. Neexistuje žiadny vzrušujúci účinok, ale zároveň zostáva veselosť, odvaha a priateľskosť.

Prítomnosť bordovej farby v interiéri ju robí elitnou, impozantnou, luxusnou, ale zároveň vyzretou a pokojnou. Táto farba nemá na rozdiel od červenej impulzívnosť, preto sa používa v interiéri spálne. Tiež neprispieva k nadmernému uvoľneniu, takže vám umožňuje naladiť sa a zbierať myšlienky a pokračovať v práci..

Vínová farba je veľmi univerzálna, preto vyžaduje starostlivé používanie. Jeho jemné vlastnosti spočívajú v kombinácii s inými farbami, zakaždým bude rovnaký odtieň vínovej vyzerať inak.

Najvhodnejšou farebnou kombináciou vínovej sú teplé farby a odtiene, ako to tiež býva. Burgundsko sa hodí k smotanovej, béžovej, šedej. Aby sa zdôraznil luxus interiéru, odporúča sa použiť kombináciu vínovej so zlatou alebo striebornou.

Pre strohejší, ale zároveň bohatý interiér použite bordovú v kombinácii s čiernou. Tiež to bude znamenať, že pán spálne sa vyznačuje vynikajúcou chuťou a odvážnosťou..

Vínová a svetlo šedá sú vhodné do akejkoľvek miestnosti, kombinácia týchto farieb poskytuje jemnú závažnosť, ale zároveň dodáva interiéru istú uvoľnenosť.

Najpopulárnejšou kombináciou je vínová a hnedá. Čo ukazuje skromnosť, je lepšie, ak sa v takom interiéri nepoužije nábytok a doplnky, ktoré kričia o ich vysokých nákladoch.

Kombinácia vínovej a tmavozelenej poskytuje vynikajúci vizuálny efekt, keď sú blízko seba. Pri tejto kombinácii by ste mali byť opatrní, pretože sa rýchlo unaví a nudí..

Kombinácia ružovej a vínovej naplní miestnosť nehou a teplom. Na zmiernenie závažnosti vínovej farby sa používa ružová, farba nehy a romantiky. Táto kombinácia vyzerá skvele v spálni, v malých aj veľkých.

Najvhodnejším štýlom na použitie vínovej je country. Veľa dreva a bordovej farby vytvára atmosféru ľahkosti a jednoduchosti.

Na vytvorenie vášnivej milostnej atmosféry v spálni sa odporúča použiť svetlú vínovú farbu v kombinácii so svetlými tónmi..

Ďalšou farbou, ktorá sa bordová dobre dopĺňa, je biela. Dobre harmonizuje a zároveň vínová farba nestráca nič na svojej kvalite..

Pri použití vínovej farby existujú určité jemnosti, ktoré neumožňujú jej nadmerné používanie. Vínovú farbu sa odporúča používať v kombinácii napríklad na dekoráciu jednej zo stien a v doplnkoch alebo ako farbu nábytku. Príliš veľa vínovej farby, po chvíli to bude dráždiť majiteľa spálne.

Spálňa v bordových farbách – dizajnové prvky

Bordová spálňa je prvkom klasického formálneho štýlu, aj keď to nie je v rozpore s kombináciou s inými smermi štýlu. Vínová farba je skvelá do spálne, pretože je zmyselná, romantická a tajomná. Množstvo bordovej farby v spálni nie je obmedzené, ale nemalo by byť príliš veľa, aby miestnosť nezatmavilo..

Vínová farba sa vyznačuje prítomnosťou odtieňov:

  • víno;
  • vínová;
  • čerešňová farba;
  • rubín;
  • jarabina.

Ak skombinujete niekoľko odtieňov bordovej farby, získate neskutočný efekt. Vínová farba v dizajne spálne často určuje celkové pozadie; používa sa ako dekorácia na steny, stropy, podlahy alebo nábytok..

Ak je spálňa umiestnená na prízemí a má nedostatočne dobré osvetlenie, neodporúča sa byť s touto farbou horlivou, je lepšie použiť jej kombináciu so svetlými farbami..

Klasickou kombináciou spálne je kombinácia vínovej a olivovej v jednom interiéri, ako aj vínovej a šedej. Druhá možnosť je vhodnejšia pre high-tech štýl..

Interiér ľahko zmeníte jednoduchým pridaním vínovej posteľnej bielizne do spálne. Krásna je najmä kombinácia bordovej posteľnej bielizne a svetlých alebo čisto bielych stien. Použitie bordových doplnkov v interiéri spálne spôsobí, že bude veselšie a živšie..

Vínový nábytok je vyrobený z prírodných drevín, je dosť drahý a má elegantný vzhľad. Existujú analógy z drevotriesky za nižšie náklady, ale nevyzerajú veľmi pôsobivo. Takýto nábytok sa perfektne hodí do klasického interiéru..

Zvážte hlavné spôsoby, ako kombinovať vínovú farbu v interiéri spálne:

1. Kombinácia vínovej a žltej farby vytvorí atmosféru tepla, pohodlia a pozitívneho. Zo spálne sa stane skutočne domáce hniezdo. Je lepšie použiť tlmené odtiene žltej: zlaté alebo pieskové. Napríklad pri výbere tapiet skúste mať na sebe žlté aj bordové farby, použite žltú posteľ a vyberte si bordovú posteľ. Príslušenstvo v podobe bordových závesov, obrazov či kvetov interiér doplní a spestrí.

2. Kombinácia vínovej a ružovej je pomerne zložitá, ale celkom skutočná. Ružová – farba nehy, romantiky a láskavosti je ideálna pre farbu sebestačnosti a elegancie.

Príklad kombinácie vínovej s ružovou:

  • bordová dekorácia na stenu;
  • mäkké záclony;
  • na posteli je tmavo ružový prehoz na posteľ;
  • čalúnený nábytok v ružovej alebo vínovej farbe;
  • príslušenstvo s lesklým a lesklým povrchom.

3. Burgundsko a zelená – neobvyklá, ale zároveň veľmi harmonická kombinácia. Ak k tomuto procesu pristúpite opatrne, získate spálňu s neobvyklým osvetlením. Aby ste optimálne zladili farby, vyberajte odtiene tak, aby boli navzájom v harmónii. Napríklad tmavo vínová a zelená rubínová. Nezabudnite, že vínová je hlavná a zelená ju dopĺňa. Túto kombináciu je lepšie rozložiť na 70% až 30%. Nástenná výzdoba stropu a podlahy by mala byť vínová, ale v žiadnom prípade by sa nemali spájať. Pokúste sa vybrať rôzne textúry dokončovacích materiálov. Na zelenú používajte mäkké vankúše, rastliny, obrazy alebo doplnky.

Fotografia burgundskej spálne:

Osvetlenie spálne v bordovej farbe by malo byť teplé a mäkké, vyhýbajte sa vzhľadu modrého odtieňa. Svetlo by malo byť veľa, pretože vínová farba priestor mierne zmenšuje. Je lepšie, ak bude mať miestnosť osvetľovacie zariadenia na rôznych úrovniach: strop, podlaha, stena.

Štýlovosť spálne v dekoratívnom štýle znamená veľký počet ozdôb, štruktúrovaných komponentov a dekorácií: sklo, mramor, strieborné povrchy a zlacenie.

Možná výzdoba spálne v minimalistickom štýle. Potom je na dekoráciu steny vhodná čistá vínová farba bez cudzích odtieňov. Ak chcete povrchu dodať rozmanitosť, textúru reprezentujte dekoratívnou omietkou. Posteľ z tmavého dreva sa bude perfektne hodiť ako nábytok. Pomocou zlátenia pridajte do interiéru veselé a ľahké poznámky..

Dekoratívne prvky vínovej spálne sú veľmi rozmanité. Ozdobte priestor obrazmi akademického výtvarného umenia, gobelínmi, materiálmi z pištole, kvetmi, porcelánovými figúrkami alebo zlaceným nábytkovým kovaním. Na oživenie priestoru sa odporúča nainštalovať prírodné alebo umelé kvety..

Interiér vínovej spálne: odporúčania pre usporiadanie miestnosti

V bordovej spálni sa neodporúča používať veľké množstvo nábytku, pretože táto farba už priestor trochu zmenšuje. Je lepšie obmedziť sa na to najdôležitejšie: posteľ, skrinky, šatník a kreslo..

Je možné vyzdobiť vínovú spálňu od začiatku alebo pridať do miestnosti hotové doplnky tejto farby.

V prvej možnosti má majiteľ na výber medzi zdobením stien, podlahy a stropu v bordovom štýle a zriedením interiéru inými tónmi pomocou nábytku a príslušenstva alebo zvolením jasnej svetlej farby stien a pridaním bordového nábytku a závesy..

Vínové záclony vyzerajú veľmi krásne, dodávajú miestnosti útulnosť, eleganciu a robia z nej miesto samoty.

Túto farbu naneste na akékoľvek detaily, ale dávajte pozor, aby nebola miestnosť veľmi tmavá. Experimentujte s výberom textúr. Napríklad lesklé podlahy, matné stropy a steny sú pokryté dekoratívnou omietkou. Všetky komponenty sa nesmú spájať. Ak plánujete urobiť celú spálňu v bordovej farbe, musíte použiť svetlé tóny na podlahu na steny a tmavšie tóny na doplnky..

Ak chcete aktualizovať už hotovú izbu, pridajte do nej niekoľko prvkov bordového štýlu: nábytok, obrázok, prehoz alebo závesy. Nálada miestnosti sa zmení: stane sa elegantnejšou a slávnostnejšou.

Spálňa v bordovej farbe: štýl a dizajn

Navrhujeme zvážiť hlavné možnosti zdobenia spálne v bordovej farbe v súlade s konkrétnym štýlom miestnosti:

1. Klasický štýl je pre danú farbu najvhodnejší. Kombinácia tmavého nábytku, veľkej postele s baldachýnom alebo čela postele. Krásne dekoratívne komponenty vo forme stĺpcov, figúrok, veľkého zrkadla sa perfektne zmestia do takého interiéru. Súčasne musíte správne usporiadať osvetlenie. Po oboch stranách postele sú dve žiarovky, veľký luster v centrálnej časti miestnosti a ďalšie steny v tvare sviečky. Takýto interiér je vhodnejší pre priestrannú izbu, pretože klasika je sloboda. Veľký koberec sa perfektne zmestí pred posteľ. Mäkké kreslá pomôžu dotvoriť štýl interiéru. Pre tento štýl zvoľte hodvábny alebo zamatový prehoz..

2. Spálňa vo vidieckom štýle vyžaduje rustikálne doplnky. Vyšívané vankúše na posteli, chintzové závesy, jednoduchý nábytok vytvoria atmosféru pohodlia. Napriek tomu, že je ťažké dosiahnuť tento štýl v burgundskej farbe, je celkom možné, ak kombinujete vínovú so svetlými tónmi, ako je béžová alebo biela. Kockované vzory, kvety vo váze a jednoduché žiarovky dodávajú interiéru rustikálny nádych. Prútené kreslo, suchá farba, obrazy zobrazujúce dedinský život pomôžu doplniť interiér bordovej spálne vo vidieckom štýle.

3. Vintage spálňa predpokladá kombináciu vínovej s krémovými alebo svetlými tónmi. V tomto štýle je použitý ošarpaný nábytok a posteľ z tepaného železa. Veľký kufor alebo truhlica namiesto šatníka. Každý prvok by mal byť premyslený do najmenších detailov: prehozy, závesy, vankúše a obrazy – mal by obsahovať ľahkosť a starú hádanku.

4. Spálňa v štýle pop art – vhodná pre moderné a sebavedomé osobnosti. Svietidlá neobvyklých tvarov, nástenné maľby alebo moderné obrazy na stenách. Svetlé vankúše, kombinácia viac ako troch farieb, s prevahou bordovej, urobia spálňu svetlou a sofistikovanou..

5. Etno spálňa v bordovej farbe naznačuje používanie národných symbolov jedného národa. Môže to byť japonský, orientálny štýl. Všetko závisí od preferencií majiteľa.

6. High-tech spálňa: jej štruktúra je založená na kombinácii priestoru a svetla. Steny a stropy musia byť čisté a lesklé. Všetky veci, ktoré sú použité, sú jednoduché, elegantné a prehľadné. Tento štýl je vhodný pre tých, ktorí milujú všestrannosť a vedú aktívny životný štýl. Vínová farba v takejto spálni im pomôže upokojiť sa a naladiť sa na relaxáciu..

7. Biedermeier je praktická, pohodlná, kvalitná a odolná spálňa. Kombinuje všetko: lesklé a matné povrchy, ťažké tkaniny a hodváb. Do takejto spálne nemusíte kupovať drahý nábytok, textil ani dekorácie. Nepostrádateľným prvkom takejto spálne sú živé rastliny a je tiež možné nechať si vyrobiť dekoratívne prvky sami..

8. Ľudia, ktorých unavuje veľa dojmov, jasu a farieb, si vyberajú spálňu v minimalistickom štýle. Farby tejto spálne sú monotónne a jednoduché. Množstvo nábytku je obmedzené na minimum. Používajú sa iba položky potrebné v spálni.

9. Spálňa v barokovom štýle – sofistikovanosť a šik. Do tejto spálne je bordová ako stvorená. Farebná schéma by mala byť harmonická, ale zároveň pestrá. Prítomnosť veľkých dekorácií, veľkých obrazov so zlacením je vítaná. Obrovská posteľ s veľkým čelom, lustrom a lampami v tvare sviečky dodá interiéru starobu.

10. Moderná spálňa je prepracovaná a má veľa plynulých prvkov a línií. Kombinácia moderných materiálov s prírodnými materiálmi vám umožňuje dosiahnuť úžasný efekt. Farebný rozsah nie je obmedzený. V takom interiéri by sa malo použiť niekoľko farieb, napríklad vínová – ako hlavná a béžová a sivá – ako dodatočná..

11. Spálňa v štýle Provence sa vyznačuje pastelovými farbami, ktoré môžu byť doplnené vínovou farbou ako akcentom. Textúra je trochu drsná. Tento štýl dotvára veľké množstvo prírodných materiálov, nábytok s jasnými tvarmi a vyrezávanými nohami a čelo postele.

About the author