DIY detský písací stôl

Vo vašom dome sa objavil školák? Každý kus nábytku si môžete samozrejme kúpiť v obchode alebo supermarkete. Ale často v malej veľkosti jednoducho nie je miesto pre štandardný stôl. Je čas vyrobiť si vlastný detský stôl. Iba týmto spôsobom môžete kontrolovať kvalitu materiálov a získať originálny nábytok správnej veľkosti v štýle vašej škôlky..

Detský písací stôl s kučeravou doskou

Tento stôl je ideálny do dobre osvetlenej miestnosti. Tvarovaná doska stola je ergonomická.

Skicovanie a detaily

Dokonca aj vo fáze náčrtu objasňujeme budúce rozmery a konfiguráciu tabuľky: výšku, rozmery, počet a rozmery škatúľ. Bude lepšie, ak polica pod doskou stola zopakuje vzor dosky stola. Upozorňujeme, že ak je dieťa ľavák, „vlna“ dosky stola by mala byť umiestnená vpravo. Veko tohto stola je zostavené z dvoch listov. Aby ste ušetrili peniaze, spodnú časť pracovnej dosky je možné vyrezať z lacnejšej nelaminovanej drevotriesky.

Na výkrese uveďte rozmery každej časti. Tak sa môžete vyhnúť chybám pri rezaní listu..

Rezací materiál

List na písací stôl v detskej izbe si môžete vystrihnúť svojpomocne alebo si ho objednať v stavebnom supermarkete alebo v sklade, kde si vyberiete listy z drevotriesky. V takom prípade majster vykoná rezanie podľa vašich náčrtov do 24 hodín. Musíte len zaplatiť za služby majstra a dopravu dielov k vám domov.

Listy môžete rezať vlastnými rukami. Na to potrebujete skladačku. Vystrihli sme každú z častí podľa vopred vypočítaných výpočtov. Osobitnú pozornosť treba venovať rezaniu dosky. Je lepšie to urobiť pomocou tenkej skladačky. V opačnom prípade sa čipom nedá vyhnúť..

Lemovanie

Pred odrezaním časti musíte okraje opatrne obrúsiť. Ak sú listy narezané na panelovej píle, brúsenie nemusí byť potrebné. Nie je možné rezať list vlastnými rukami tak úhľadne. Preto sa budete musieť vyzbrojiť brúsnym papierom..

Okraj na lepenie papiera

Detské lavice do domácnosti sú často prelepené papierovým lemovaním. Toto je samozrejme jedna z možností rozpočtu. Remeselníci si túto metódu vybrali z nejakého dôvodu. Doma je oveľa jednoduchšie spracovať okraje výrobku papierovou páskou. Ale taký okraj, mierne povedané, je krátkodobý. Ak sa rozhodnete pre lepenie melamínovej pásky, použite starú žehličku a kus hrubej látky. Látkou je vhodné pritlačiť horúci okraj k okrajom odevu. Ak je páska príliš široká, prebytočný materiál odrežte ostrým nožom. Aby ste zabránili poškodeniu drevotriesky pri odstraňovaní prebytočného okraja, položte list lepenky.

Spracovanie výrobku s hranou z PVC

Aby ste sa držali spoľahlivejšieho okraja z PVC, budete potrebovať priemyselný sušič vlasov a respirátor. Zaistite, aby celý proces spracovania okraja výrobku prebiehal vo vetranom priestore, pretože pri zahrievaní polyvinylchloridu sa uvoľňujú škodlivé látky. Pretože je naša stolová doska dvojitá, spracujeme ju širokou lemovacou páskou. Teplota sušiča vlasov by mala byť najmenej 500 ° С.

Zostavenie detského stola

Zostava začína rámom – pripevníme k sebe nohy a policu. Na potvrdenie zhromažďujeme diely, s ktorými už bolo neoprávnene manipulované. Najprv vyvŕtame diel do požadovanej hĺbky a potom naskrutkujeme potvrdenie.

Nainštalujeme kryt stola na pripravený rám a kvôli spoľahlivosti ho upevníme plastovými rohmi.

Zostavujeme škatule: na uľahčenie stavby sme vystrihli dno z drevovláknitých dosiek a fasády, bočné a zadné steny vyrábame z drevotriesky. Jednu z vodiacich častí pripevníme samoreznými skrutkami do výklenku pre zásuvky a druhú zaskrutkujeme na samotnú zásuvku. Ak je zaťaženie zásuvky veľké, je lepšie zvoliť kovové vodidlá, ale na detský stôl budú stačiť plastové vodítka. Teraz nainštalujeme držadlá na škatule. Body uchytenia dielov maskujeme potvrdením nálepkami, aby zodpovedali farbe drevotriesky.

Na rovnakom princípe môžete vyrobiť detský stôl pre dvoch. Dosku stola stačí trochu predĺžiť a pridať priehradku na nohu. Priestranné výklenky na písacie potreby môžu slúžiť ako podpera na dosku, aby sa zabránilo hromadeniu zásuviek..

Kompaktný písací stôl pre starších študentov

Vaše dieťa už vyrástlo a trávi stále viac času pri notebooku. Aby rodičia stredoškolákov ušetrili miesto, často volia malé, ale funkčné detské lavice..

Potrebný materiál a nástroje

 • nábytková plachta z dubu alebo orecha;
 • preglejka alebo drevovláknitá doska;
 • hmoždinky;
 • hmoždinky;
 • skrutky alebo potvrdzuje;
 • tesárske lepidlo;
 • lak na spracovanie výrobku;
 • skladačka;
 • Okružná píla;
 • pílka na kov;
 • fréza;
 • kladivo;
 • svorky;
 • mlynček.

Plány

Na výkrese sú uvedené všetky merania tabuľky v milimetroch, ako aj typy spojenia dielov. V prípade potreby môžete vykonať zmeny. Tento stôl má jednoduchú konfiguráciu, ale jeho pohodlie nie je nižšie ako v továrni..

Výroba základne

Z masívu sme vystrihli polotovary 18 × 36 × 560 mm. Na základe dvoch častí na nohu. Potom slepíme polotovary v pároch a utiahneme ich svorkami. Na stôl s prierezom 36×36 by ste mali dostať 4 nohy.

Teraz začneme vzorkovať drážky na vnútornej strane nôh. Vyrežte dlhú drážku pozdĺž vnútorného okraja hornej strany rámu. Na hornom konci každej nohy dlátom vyberáme rímsu požadovanej výšky.

Na koncoch rámu urobíme otvory (8 mm) pre hmoždinky. Uistite sa, že vrták zasahuje do dreva v pravom uhle. Do hotových otvorov vložíme ceruzku a starostlivo označíme miesto na koncoch nohavíc, kde potrebujete urobiť dieru.

Teraz položíme nohy a rám na hmoždinky. Tesárske lepidlo sa musí aplikovať tak na otvor, ako aj na upevňovacie prvky. Prebytok ihneď odstránime obrúskom, aby nezostali žiadne pruhy ani škvrny. Teraz klepneme na tyč pripevnenú na vonkajšej strane nôh, pričom hmoždinky posadíme hlbšie do hniezd. Hlavnou vecou nie je to preháňať, pretože drevené vlákna poškodené silnými údermi nemožno obnoviť.

Časti spájame v určitom poradí: rám pripevníme k nohám na krátkych stranách, po vysušení prilepíme pozdĺžne okraje rámu. Kompletne zostavenú základňu zafixujeme svorkami a necháme niekoľko dní schnúť..

Rezanie a montáž pracovnej dosky

Vystrihli sme dosku stola a nadstavby podľa výkresu. Teraz pomocou valcovej frézy do nich urobíme drážky na inštaláciu priečok priehradky na písacie potreby. Všetky vonkajšie hrany dielov spracujeme frézou a trochu ich zaoblíme. Vystrihneme priečky z preglejky a na ich konce prilepíme podšívky.

Pod priečkami vyberte drážky v hornom kryte. Na presnejší prechod frézy použijeme ovládaciu lištu. Teraz môžete pripojiť všetky diely.

Zásuvky

Stôl je malý, takže zásuvky sú celé vyrobené z preglejky a potom fasády z masívu pripevníme k predným stenám. Prilepíme diely preglejky a po vysušení ich spoľahlivo zafixujeme malými klincami..

Zostavenie doplnku na pomoc s písaním

Ďalším krokom je vyrezanie bočných stien modulu. Najprv sme z kartónu vystrihli šablónu pomocou skladačky. Uistite sa, že je čiara kruhu dostatočne hladká. Ceruzkou označte čiaru rezu na liste drevotriesky. Bočné steny nadstavby vytvarujeme elektrickou skladačkou. Brúsime rezaciu linku. Teraz môžete začať inštalovať medziľahlé priedely nadstavby a krytu. Nakoniec prilepíme bočné steny a celú konštrukciu zafixujeme svorkami.

Inštalácia pracovnej dosky

Dosku stola upevníme do otvorov v nohách a ráme pomocou hmoždiniek a lepidla. Výrobok by mal dobre zaschnúť do dvoch až troch dní. Teraz namontujeme ozdobné vložky. Je lepšie upevniť nadstavbu hmoždinkami. Zostáva ošetriť stôl lakom. Všetky detaily sú lakované v troch vrstvách. Po každom otvorení povrch dôkladne vysušte a až potom naneste ďalšiu vrstvu.

Detský písací stôl

Táto konfigurácia stola vám umožňuje vybaviť pracovisko pomocou ktoréhokoľvek z rohov miestnosti. Priestranná pracovná doska sa perfektne zmestí nielen do učebníc a notebookov, ale aj k monitoru. Klávesnica je umiestnená na malej výsuvnej poličke.

Nástroje a materiály

 • skrutkovač;
 • vŕtačka;
 • svorky;
 • železo;
 • skrutkovač;
 • samorezné skrutky;
 • drevené hmoždinky;
 • tesárske lepidlo;
 • List MDF alebo drevotrieska;
 • Drevovláknitá doska do zásuviek;
 • lemovacia páska.

Detaily a montáž rámu

Konštrukcia stolu je dosť komplikovaná, takže pre začínajúceho remeselníka je lepšie objednať rezanie MDF v špecializovanom obchode. Po brúsení okrajov začneme zostavovať výrobok..

K bočným regálom pripevňujeme vodítka pre výsuvnú policu a zásuvky. Bočné časti fixujeme hmoždinkami, predbežné ošetrenie hniezd tesárskym lepidlom, upevnenie svorkami. Zadnú stenu sme navliekli na samorezné skrutky.

Ako dochádza k fixácii pomocou svoriek, pozrite si video.

Súčasne zostavujeme zásuvku na hmoždinky a predbežne lepíme hniezda. Všetky steny zásuviek sú tiež vyrobené z MDF. Všetky viditeľné časti MDF sú najskôr olemované hranou a až potom diely spojíme.

Pásy prilepíme na zadné strany výsuvnej police a fasády. K prednému okraju – 40 mm a k zadnému – 16 mm, aby neprekážali v pohybe poličky pozdĺž vodítok.

Inštalácia pracovnej dosky

Na príťažlivej strane pokrývky stolu označíme miesta upevnenia nosných konštrukcií a vyvŕtame otvory pre hmoždinky tak, aby boli dostatočne hlboké, ale nie cez.

Teraz otočíme stolovú dosku a začneme k nej pomocou skrutiek pripevňovať podstavce a zadnú stenu stolu. Ponecháme malé medzery pre kábel k monitoru. Potom v spodnej časti podstavcov pripevníme ozdobné podstavce.

Inštalácia dekoratívnych prvkov

Dvere a zásuvky sú nainštalované ako posledné. Poličky na stôl upevňujeme samoreznými skrutkami. Na okrúhle tyče alebo chrómované stojany inštalujeme rohovú nadstavbu, ktorá bude slúžiť ako stojan na monitor. Potom namontujeme vstavané police..

Listy MDF sa dobre hodia na konečnú úpravu. Preto, ak je to žiaduce, môžu byť namaľované v akejkoľvek farbe. Dizajn tohto modelu predpokladá použitie dvoch farieb. Dobre sa hodí biela a hrušková alebo modrá a buk. Pred lakovaním je povrch MDF určite natretý základným náterom. Stôl môžete vyrobiť z farebných dosiek z drevotriesky. Náklady na tento materiál nie sú oveľa drahšie, ale nebudete musieť maľovať povrchy.

About the author