DIY kovové kovanie

Kované výrobky v architektúre a interiérovom dizajne sú dlhodobo veľmi obľúbené. Mreže na okná a krby, ploty alebo zábradlia schodov, kované z kovu, vždy pôsobia elegantne a atraktívne. Napriek moderným technológiám spracovania kovov sú dnes ručne kované kovové výrobky obľúbenejšie ako kedykoľvek predtým. Kovanie kovu vlastnými rukami samozrejme nie je ľahká úloha a bez náležitej prípravy je ťažké vyrobiť krásny kovaný výrobok. Ale tí, ktorí chcú zvládnuť toto starodávne remeslo a sú pripravení na ťažkú ​​fyzickú prácu, sa budú musieť zoznámiť s druhmi a technológiami kovania kovu, porozumieť kovom pri kovaní, porozumieť procesu kovania a ovládať kováčsky nástroj..

Kovové kovanie

Kovové kovanie je proces spracovania kovového obrobku, ktorý mu dáva špecifický tvar a veľkosť. V skutočnosti existujú dva druhy kovania – studené a horúce. Pri ručnom kovaní kovu je potrebné porozumieť obom druhom kovania, pretože každý má svoje vlastné výhody a nevýhody.

Kovanie za tepla

Kovanie za tepla

Pri procese kovania za tepla sa obrobok zahreje na určitú teplotu, pri ktorej kov stratí svoju pevnosť a stane sa ťažným. Vysoká ťažnosť je hlavnou výhodou kovania za tepla. Umožňuje vám ľahko tvarovať a veľkosť kovového obrobku. Kovanie za tepla vám tiež umožňuje použiť väčšinu technológií samotného kovania, čo má priaznivý vplyv na rozmanitosť pracovných možností..

Ohrev kovu má však aj svoje nevýhody. V prvom rade je to potreba vybaviť špeciálnu kováreň a náklady na palivo. To sa môže stať skutočným problémom pre tých, ktorí chcú v kovovom prostredí kovať kov za tepla vlastnými rukami. Práca s ohňom je navyše dosť nebezpečným povolaním a vyžaduje si zvýšenú požiarnu bezpečnosť. Ďalším faktorom, ktorý môže výrazne ovplyvniť výber typu kovania, sú konkrétne znalosti teplotných podmienok pre kovanie kovu..

Kovanie za studena

Kovanie za studena

Na rozdiel od kovania za tepla, kovanie studeného kovu nevyžaduje pec na zahrievanie kovu. Celým bodom kovania za studena je tvarovanie kovového obrobku ohýbaním, lisovaním a zváraním. Kovanie za studena sa vykonáva o niečo jednoduchšie a na vybavenie dielne nie je potrebný veľký priestor. Celý proces vytvárania hotového výrobku nevyžaduje použitie vysokých teplôt, čo má veľmi pozitívny vplyv na celkovú bezpečnosť..

Kovanie za studena má však jednu zásadnú nevýhodu. Všetku prácu je potrebné vykonať s určitými polotovarmi bez možnosti napraviť vašu chybu. To samozrejme neplatí pre všetky práce kovania za studena, ale vo väčšine prípadov je pokazený obrobok vhodný iba pre kovový šrot alebo učebnicu..

V každom prípade, bez ohľadu na typ kovania, sa budete musieť zoznámiť s niekoľkými dôležitými bodmi. Po prvé, týka sa kovov a teplotných režimov ich tavenia a kovania. Za druhé, musíte poznať a porozumieť technológii kovania kovu. Ďalej sa pozrieme na to, aké technologické metódy sa používajú na kovanie a ako sa uplatňujú v práci..

Kov na kovanie

Ručné kovanie kovu je dosť namáhavá a náročná úloha, ktorá si vyžaduje použitie určitých kovov, respektíve kovov s určitými vlastnosťami. Pri ručnom kovaní za studena alebo za tepla je najdôležitejšou charakteristikou plasticita kovu, pretože od toho závisí jednoduchosť a pohodlie zmeny tvaru obrobku. Je však potrebné poznamenať, že ťažnosť a pevnosť kovu sú navzájom prepojené. S nárastom jednej z týchto charakteristík druhá klesá. Preto je také dôležité porozumieť vlastnostiam kovu a vedieť o zložení obrobku..

Dôležité! Existujú ďalšie, rovnako dôležité vlastnosti kovov. Pretože ale zvažujeme kovanie dekoratívnych predmetov, akými sú krbové mreže, stĺpiky, ploty atď., Nie je potrebné zameriavať sa na odolnosť proti opotrebovaniu, začervenanie atď., Rovnako ako na legujúce prvky..

Kovové kovanie - zloženie

Na dekoratívne kovanie sa používajú nasledujúce kovy: meď, mosadz, dural, oceľ a ďalšie zliatiny medi, horčíka, hliníka a niklu. Ručné kovanie v zásade používa mäkký kujný kov, ktorý je možné ľahko ohýbať alebo tvarovať. Aby ste našli najľahší kujný kov, musíte sa pozrieť na stupeň ocele a zliatin. V ňom nájdete podrobný popis všetkých kovov a zliatin s ich charakteristikami a zložením..

Napriek tomu, že najtvrdším kovom je meď a jej zliatiny, remeselníci uprednostňujú použitie železných kovov na kovanie za studena a za tepla. Táto pozícia je spôsobená vysokými nákladmi na neželezné kovy. Cena za kovanie kovu skutočne do značnej miery závisí od nákladov na počiatočný polotovar a nie každý si môže dovoliť kúpiť plot alebo stĺpiky vyrobené z medi. Pri výbere mäkkého čierneho kovu na kovanie je potrebné zamerať sa na ocele s minimálnym obsahom uhlíka asi 0,25%. A tiež s minimálnym množstvom škodlivých nečistôt, ako je chróm, molybdén, síra a fosfor. Okrem toho by sa malo vyhnúť konštrukčným a nástrojovým oceliam s vysokým obsahom uhlíka od 0,2% do 1,35%. Takéto ocele sú najmenej tvárné a ťažko zvárané..

Pri výbere jedného alebo druhého kovu je potrebné použiť stupeň ocele a zliatin. Ak však k nemu nemáte prístup, môžete pomocou nižšie uvedených tabuliek určiť obsah uhlíka v oceli. Samotný proces určovania je pomerne jednoduchý, stačí priniesť obrobok na pracovné ostrosti a pozrieť sa na zväzok iskier a potom ho porovnať s indikátormi v tabuľke.

Tabuľka - stanovenie uhlíka v oceli

Dnes vďaka priemyselnej výrobe kovu nie je potrebné vytvárať polotovary na kovanie vlastnými rukami. Moderné kovárne používajú hotové továrenské výrobky na kovanie za studena. Najbežnejšie používané veľkosti obrobkov sú nasledujúce: 30×45 mm, 40×45 mm, 10×10 mm, 12×12 mm, tyče s prierezom 10 mm, 12 mm, 16 mm, 25 mm, 30 mm, 50 mm, plech s hrúbkou 3,5 až 6 mm, okrúhle rúrky 1/2", 3/4", 1", tvarované rúry od 20×20 mm do 30×30 mm.

Nástroj na kovanie kovu

Akákoľvek práca na kovovom kovaní je nemožná bez špeciálnych nástrojov. Kováčske vybavenie na kovanie za tepla je pomerne rozmanité a obsahuje kovadlinu, kováreň, rôzne kladivá, kliešte a ďalšie. Nástroj na kovanie za studena je o niečo jednoduchší a pozostáva z niekoľkých špeciálnych strojov. Pri kovaní za studena aj za tepla sa samozrejme používajú moderné nástroje ako zvárací stroj, brúska a brúska. Keď viete o účele tohto alebo toho nástroja, môžete vykonávať akúkoľvek prácu správne.

Nástroj na kovanie za tepla

 • Klaksón. Pri kovaní za tepla sa bez toho nezaobídete. Koniec koncov, v ňom môže byť obrobok zahriaty na teplotu 1400 ° C. Pec je z väčšej časti pec navrhnutá pre vysoké teploty a s fúkaním.
 • Kovadlina. Tento nástroj je podpora, na ktorej sa vykonáva kovanie. Samotná kovadlina má niekoľko typov, medzi najobľúbenejšie patrí dvojrohá kovadlina s hmotnosťou 200 kg. Hmotnosť sa však môže pohybovať od 150 do 350 kg.

Kovadlina na kovanie za tepla z kovu

 • Shperki. Pri vykonávaní rôznych umeleckých a dekoratívnych kovaní sa používajú práve prezúvky. Majú veľa rôznych typov a každý remeselník si ich dokáže vyrobiť sám. Spoločným znakom každého shppera je, že sú vložené do štvorcového otvoru v nákove alebo pripevnené do dreveného guľatiny. Nasledujúca fotografia zobrazuje najbežnejšie papuče..

Čapy kovania za tepla

 • Kladivo a Ručná brzda. Toto je hlavný nástroj kováča. Sánkové kladivo váži 4 až 8 kg a používa sa na vydávanie silných úderov. V závislosti od druhu práce a hrúbky obrobku sa vyberá aj hmotnosť kladiva. Ručná brzda váži od 0,5 do 2 kg. Slúži na poskytnutie konečného tvaru produktu.
 • Roztoče. Kliešť na roh je druhým najdôležitejším nástrojom. Bez nich nie je možné držať horúci obrobok na spracovanie. Existuje niekoľko typov klieští na ohnisko pre konkrétny profil a veľkosť obrobku. Nasledujúca fotografia zobrazuje kliešte na rohy rôznych tvarov..

Kliešte na kovanie za tepla

 • Tvarové kladivá. Pri vykonávaní umeleckého kovania je potrebné vytvoriť ohnuté polotovary alebo polotovary určitého tvaru. Na tento účel sa používajú tvarované kladivá. Môžu to byť ako spodné, na ktorých sa spracovanie vykonáva, tak aj horné. Existuje veľa možností pre tvarované kladivá a každý majster má svoje vlastné. Nasledujúca fotografia zobrazuje hlavný pomocný nástroj..

Kovanie za tepla pomocné kladivá v tvare nástroja

Okrem tých, ktoré sú popísané vyššie, sa používajú rôzne meracie nástroje, ako napríklad konvenčné ruleta, dvojité strmene, kováčske námestie, šablóny a kalibre. Výber nástrojov na kovanie je obrovský, zdá sa byť ťažké uviesť všetko, preto každý majster má svoju vlastnú sadu iba potrebných a často používaných nástrojov..

Nástroj na kovanie za studena

 • Gnutik (foto nižšie). Je to základný nástroj kovania za studena. Ako naznačuje názov, umožňuje ohýbať kovový obrobok pod určitým uhlom. Gnutik vám navyše umožňuje vytvárať oblúkové prvky určitého polomeru.

Stroj na kovanie za studena Gnutik

 • Slimák. Názov hovorí sám za seba. S pomocou slimáka môžete vytvárať rôzne ozdobné prvky v tvare špirály. Špirála je vyrobená pre určitý vzor, ​​ktorý je v prípade potreby možné zmeniť na iný s menším alebo väčším polomerom.

Stroj na kovanie za studena Slimák

 • Lampáš. Tento stroj je navrhnutý tak, aby vytvoril dekoratívny prvok s rovnakým názvom.

Baterka na kovanie za studena

 • Mávať. Umožňuje vytvárať vlnité prvky. Pri ťahaní tyče cez tento stroj sa na výstupe získa krásny sínusový obrobok..

Vlna stroja na kovanie za studena

 • Twister. Podľa princípu činnosti je tento stroj podobný baterke, ale na rozdiel od neho twister krúti obrobok iba pozdĺž osi.

Stroj na kovanie za studena - Twister

 • Prstencový stroj. Rovnako ako vo všetkých predchádzajúcich strojoch, názov hovorí sám za seba.

Stroj na kovanie za studena - prstene

Okrem vyššie popísaných existujú aj univerzálne stroje na nitovanie, strihanie, krimpovanie a pridávanie objemu. Všetky vyššie popísané stroje je možné vyrobiť buď samostatne, alebo kúpiť v obchode. Domáce zariadenia na kovanie za studena budú mať samozrejme o niečo nižšiu kvalitu ako továrenské, ale to je kompenzované jedinečnosťou prvkov vytvorených s ich pomocou. Na výrobu strojov na kovanie za studena sú výkresy voľne dostupné a dajú sa kúpiť od špecialistov..

Dôležité! Stroje na kovanie za studena môžu byť ručné alebo poháňané elektrickými motormi. Napriek prítomnosti prevodových stupňov je ručné kovanie za studena dosť namáhavé a časovo náročné a na získanie veľkých objemov kovaných prvkov je lepšie vybaviť stroj elektrickým motorom..

Machine Master 2 spoločnosti MAN na kovanie kovu za studena

Priemyselné stroje na kovanie za studena je potrebné zaznamenať osobitne. Ceny za podobné stroje na kovanie za studena sú asi 6000 USD, ale jeden taký stroj môže vykonávať takmer všetky technologické operácie kovania za studena. Príkladom je stroj Master 2 od MAN. Video demonštrujúce kovanie za studena ukazuje možnosti tohto stroja..

DIY kovové kovanie

Pri procese kovania sa na tvarovanie obrobku do konkrétneho tvaru používajú rôzne techniky a metódy kovania. Na vykonanie každého z nich sa používa špecifická technológia a nástroj na kovanie kovu. Technológia kovania kovu horúcimi a studenými metódami je výrazne odlišná. Ako už bolo uvedené, kovanie za tepla vyžaduje zahriatie polotovaru, aby sa zmenil jeho tvar, zatiaľ čo kovanie za studena predvalky iba ohýba. Na základe toho sú zdôraznené hlavné technologické metódy, ktoré vedia, ktoré kovanie kovu môžete bezpečne vziať vlastnými rukami.

DIY kovanie kovu za studena

Svojpomocné kovanie za studena je dosť jednoduché a nevyžaduje sa žiadne špeciálne úsilie. Všetky práce sú rozdelené do niekoľkých etáp: vytvorenie náčrtu alebo kresby budúceho produktu, nákup materiálov a samotný proces kovania kovu..

Kresba prvkov na kovanie

Kresbu je možné vytvoriť v špeciálnom počítačovom programe, kúpiť už hotovú alebo nakresliť ručne. Návrhy na kovanie za studena nájdete zadarmo. K tomu stačí kontaktovať remeselníkov, ktorí kujú viac ako rok, a požiadať o jednu alebo dve kresby na školenie. V skutočnosti slúži plán na niekoľko účelov. Po prvé, vedieť, aké prvky je potrebné vyrobiť kovaním za studena. Za druhé, keď máte po ruke takýto projekt, môžete vypočítať počet a typ kovových polotovarov, ako sú tyče, tvarované rúrky atď. Po tretie, výkres bude potrebný na zostavenie všetkých prvkov do jedného celku..

Samostatne je potrebné zvážiť prvky kovania za studena, ktoré tvoria projekt. Dnes nájdete pomerne veľa rôznych kovaných prvkov, ale všetky je možné spojiť do niekoľkých klasických skupín..

 • Labky. Tento prvok je koncom kovovej tyče rozvinutej v nejakej forme. Táto skupina zahŕňa takzvané vrcholy. Napriek špicatému koncu sú výbery vyrobené podobnou technológiou..

Nohy a kopije na kovanie za studena

 • Kučery. Táto skupina zahŕňa niekoľko bežných prvkov: voluta, červ a slimák.. Volutová alebo Bagel je tyč, ktorej konce sú ohnuté na jednu stranu. Červonka – tyč, ktorej konce sú ohnuté v rôznych smeroch. Tento prvok sa niekedy nazýva „dolár“ kvôli jeho podobnosti so znakom americkej meny.. Čiarka alebo Slimák – jednoduché zvinutie, ktorého jeden koniec je ohnutý a druhý rovný.

Kudrlinky na kovanie za studena

 • Prstene. Tento prvok sa vytvára celkom jednoducho: okrúhla alebo štvorcová tyč sa naskrutkuje na polotovar stroja, v dôsledku čoho sa získa pružina, ktorá sa potom rozreže na samostatné krúžky.

Prstene kované za studena

 • Krútenie. Tento prvok je celkom ľahko rozpoznateľný podľa skrutkovitého skrútenia pozdĺž osi. Existuje niekoľko možností pre torzné tyče a jednou z najbežnejších je taký prvok ako baterka, ako aj jednoduchá tyč v tvare skrutky pre mriežku alebo plot..

Torzné tyče na kovanie za studena

Celý výrobný proces prvkov kovania za studena je založený na nasledujúcich všeobecne uznávaných technológiách kovania – ohýbanie, krútenie, ťahanie.

Kapucňa Ide o technológiu, ktorá spočíva v predĺžení obrobku zmenšením jeho prierezu. Pri kovaní za studena sa používa jedna z možností kreslenia – valcovanie. S jeho pomocou sa vytvárajú rôzne nohy a šťuky. Na vytvorenie nôh sa používa špeciálny valcovací stroj. Koniec obrobku sa navinie dovnútra a potom sa spustí valcovací mechanizmus, v dôsledku čoho sa koniec sploští s reliéfom alebo bez neho. Na výrobu špičky sa používa lisovací stroj. Postup je rovnaký, ale v dôsledku toho sa koniec rozvinie a stlačí v určitom tvare..

Ohýbanie. Táto technológia kovania spočíva v ohnutí koncov alebo inej časti obrobku pod určitým uhlom. Samotné ohýbanie sa vykonáva takmer na všetkých strojoch na kovanie za studena. Proces ohýbania je možné sledovať počas výroby obrobku na slimákovom stroji. Najprv je koniec obrobku vložený do špeciálnej šablóny a potom ohnutý pod určitým uhlom. Tieto práce sa vykonávajú na stroji na slimáky.

Krútenie. Táto technológia kovania zahŕňa skrútenie obrobku pozdĺž jeho osi. Pri kovaní za studena je tento proces možné pozorovať pri použití stroja Twister, na ktorom sú vytvorené rôzne torzné tyče. Za týmto účelom je jeden koniec obrobku umiestnený vo zveráku a druhý koniec sa otáča pozdĺž osi. Prvok Svietidlo by mal byť zvýraznený samostatne. Na to sa používajú dve alebo viac tyčí, ktoré sa najskôr skrútia pozdĺž osi a potom sa stlačia pozdĺž osi, v dôsledku toho sa tyče na určitom mieste rozchádzajú do strán.

Montáž prvkov kovania za studena

Zostavenie všetkých prvkov do jednej štruktúry vykonáva sa zváraním na špeciálnom montážnom stole. Dnes je zvárací stroj bežne dostupný a je pre moderných kováčov nepostrádateľným nástrojom. Domáce kovanie za studena je medzi začínajúcimi remeselníkmi a súkromnými podnikateľmi celkom bežné. Na prácu nie sú potrebné špeciálne znalosti, zručnosti a veľké priestory..

DIY kovanie za studena: video návod

DIY kovanie kovu za tepla

V porovnaní s kovaním za studena je ručné kovanie za tepla oveľa ťažšie a vyžaduje od majstra skúsenosti s ovládaním nástroja a dobrú fyzickú zdatnosť. Práca sa vykonáva v niekoľkých fázach: vytvorenie náčrtu alebo kresby, nákup materiálu a kovanie.

Kovanie za tepla

V zásade rozdiel medzi kovaním za tepla a za studena spočíva v procese kovoobrábania. Najprv sa to týka spôsobu spracovania. Za druhé, na kovanie za tepla je možné použiť takmer akýkoľvek kovový polotovar. Ale pre pohodlie je zvykom používať hotové štvorcové a okrúhle tyče. Po tretie, pri umeleckom kovaní za tepla neexistujú rámy pre prvky hotového výrobku. Samozrejme, môžete sa držať vytvárania klasických prvkov kovania – kučery, labky, vrcholy a ďalšie, ale horúce kovanie vám umožní využiť plný potenciál predstavivosti majstra, ktorý otvára neobmedzené možnosti. Všetky kovové výrobky kované za tepla sú vyrábané pomocou nasledujúcich technológií spracovania kovov: rozrušovanie, ťahanie, ohýbanie, skrútenie, rezanie, rezanie vzoru a razenie.

Návrh používa sa pri kovaní kovu na zväčšenie prierezu celého obrobku alebo jeho časti. Počas kovania sa v závislosti od potreby vykonáva úplné alebo lokálne zahrievanie obrobku na rozrušenie.

Kovanie za tepla - kreslenie

Kapucňa spočíva v predĺžení obrobku zmenšením jeho prierezu. To sa dá dosiahnuť úderom kladivom alebo ručnou brzdou, ako aj valením kovu medzi hriadeľmi stroja. Na rozdiel od kovania za studena, nakreslenie vrcholu kresbou vyžaduje presné a presné ťahy..

Kovanie za tepla - ohýbanie

Ohýbanie. Táto operácia sa vykonáva tak, aby obrobok získal zakrivený tvar. Je potrebné mať na pamäti, že ohýbanie hrubých obrobkov môže viesť k ich skresleniu a na získanie pôvodného tvaru je potrebné vykonať rozrušenie. Na ohýbanie obrobku sa používajú rôzne hroty, rohy nákovy, tvarované kladivá a prípravky..

Krútenie. Táto technológia kovania zahŕňa skrútenie obrobku pozdĺž jeho osi. Rovnako ako pri kovaní za studena je obrobok upnutý do zveráka a sústružený. Na rozdiel od kovania za studena môžete obrobok ohrievať lokálne, čo uľahčuje lokálne skrútenie..

Technológie kovania ako napr osekávanie, rezaný vzor a razenie používané v umeleckom kovaní pomocou sekáčov. Okraje horúcich obrobkov sú v závislosti od projektu narezané a skrútené kliešťami. Aj keď je obrobok horúci, na jeho povrch je vložený iný vzor.

Pri kovaní kovu za tepla je dôležité poznať teplotné podmienky vykurovania. To pomôže lepšie spracovať kov. Kovanie železných kovov sa vykonáva pri teplote 800 – 1250 ° C. Samozrejme nebude možné merať rozžeravený obrobok teplomerom a určiť teplotu, podľa ktorej sa budete musieť riadiť jeho farbou. Nasledujúca tabuľka zobrazuje teploty a farby železného obrobku.

Stôl - farba kovu v závislosti od teploty

Kovanie za tepla kov: video návod

Kovanie kovov pre domácich majstrov je dosť vzrušujúce podnikanie, ktoré si vyžaduje neustále zlepšovanie. To platí predovšetkým pre tvorbu rôznych umeleckých a dekoratívnych prvkov. Tí, ktorí s kovaním práve začali, sa budú musieť veľmi snažiť, aby ich práca mala ideálny tvar a vysokú kvalitu..

About the author