DIY oprava kúpeľa

Ak vaša vaňa už dávno stratila lesk a praskliny a škrabance pripomínajú korytnačie panciere, je načase radikálne rozhodnúť o probléme, ktorý sa týka obnovy vašej vane. Obnoviť vzhľad starej kúpeľne vlastnými rukami nie je príliš ťažké a už vôbec nie je potrebné dávať to odborníkom. Kúpeľ môžete zachrániť natretím špeciálnym smaltom, ktorý je k dispozícii v každom železiarstve.

Obsah:

Metódy obnovy kúpeľa

Oceľové a liatinové kúpele sa postupom času štiepia, praskajú a zdrsňujú. Celý problém spočíva v tom, že smalt vane je možné vymazať, a preto je potrebné kúpiť si novú vaňu. Oprava kúpeľne svojpomocne mierne predĺži životnosť vodovodných armatúr obnovením jej smaltovaného povlaku.

Existuje niekoľko typov obnovy kúpeľa, každý z nich je svojim spôsobom originál, rozdiel spočíva v poťahovom materiáli a spôsobe jeho aplikácie:

 • Metóda “nalievacieho kúpeľa” spočíva v obnovení kúpeľa tekutým sklom. Podstata technológie spočíva v tom, že je obvyklé nalievať špeciálny tekutý akryl na kovovú, liatinovú a akrylátovú vaňu. Predtým sa starý povrch vyčistí, potom by mal byť odmastený a naplnený tekutým akrylom, začínajúc od hornej dosky. Spona je materiál odolný voči nárazom a opotrebovaniu vyrobený na báze akrylu, ktorý je odolný voči chemickému napadnutiu a baktériám..
 • Vaňová metóda. Podstata metódy spočíva v inštalácii do starej vane pomocou špeciálneho tmelu alebo dvojzložkovej peny akrylovej vložky, ktorá funguje ako presná kópia starého výrobku. Vďaka tomu na vás čaká nová akrylátová vaňa..
 • Smalt do kúpeľa. Tento typ obnovy sa vykonáva špeciálnym smaltom pomocou kefy. Táto technológia je preverená časom a je celkom ekonomická. Materiál použitý na obnovu je výrobkom epoxidovej výroby, ktorý pozostáva z dvoch zložiek: tvrdidla a základne.

Výber smaltu

Smalt je nutné kupovať v obchodoch, nie šetriť peniazmi na tieto veci. Je lepšie zvoliť fínsku tikkurila. Je to drahé, samozrejme, ale je to lepšie ako epoxín alebo epovín so štvordňovou kúrou. Odporúčame kúpiť dve sady naraz. Ak je vaša vaňa farebná, potom potrebujete farebnú schému..

Pamätajte si, že keď je vaša vaňa tmavomodrá, je nepravdepodobné, že by z nej vyšla naraz. Budete musieť počkať, kým kúpeľ nevyschne, bezchybne ho vyčistiť brúsnym papierom, vykonať všetky postupy súvisiace s odstraňovaním prachu a až potom vykonať ďalší prechod s dvoma vrstvami smaltu.

Musíte dodržať jedno pravidlo – pripravený smalt by nemal byť ľahší ako váš kúpeľ, inak sa medzery primárneho smaltu nevyhnutne objavia cez sekundárny smalt. Akýkoľvek smalt na obnovu kúpeľa pozostáva z dvoch zložiek – tužidla a základne. Musí sa pamätať na to, že potom, čo sa tužidlo dostalo do základne a všetko ste premiešali, hmota si zachová svoju životaschopnosť maximálne 45 minút. Štítky uvádzajú „asi hodinu“, ale sklovina, keď stojí viac ako 45 minút, je napnutá a zle sedí..

Pamätajte si, že epoxidový sklovinový kúpeľ je škodlivý pri vdýchnutí a prehltnutí. Najnaliehavejším odporúčaním je opraviť akrylátové vane vlastnými rukami výlučne v špeciálnych respirátoroch s dýchacími kazetami, ktoré chránia pred organickým rozpúšťadlom M3 alebo lepším z troch prostredí naraz..

DIY oprava kúpeľa

Mnoho firiem dnes ponúka svoje služby – obnova a oprava vane u klienta doma. Práca sa vykonáva rýchlo a efektívne. Kontaktovaním kvalifikovaných špecialistov získate záruku na opravu vášho kúpeľa. Ak ste si však istí svojimi schopnosťami, pokúste sa postup vykonať sami a obnoviť poškodený povlak. Na to by ste sa mali vyzbrojiť potrebnými znalosťami a materiálmi..

Dosiahnutie drsnosti

Bez ohľadu na spôsob obnovy povlaku kúpeľa tento proces vyžaduje predbežnú prípravu. Nezabudnite, že cieľ je rovnaký – dosiahnuť dobrú priľnavosť medzi starým a novým náterom..

Hlavná vec, ktorú potrebujete vedieť o povrchu, je, že by nemal byť hladký, ale drsný – s miernymi nerovnosťami. Ide o to, že hladký povrch obyčajnej vane po stranách a okrajoch sekundárneho smaltu nebude schopný držať, pretože budú mať malú kontaktnú plochu.

Priľnavosť závisí iba od dvoch vecí – oblasti kontaktu a úrovne zmáčavosti materiálu. Existuje mylná predstava, že na kvalitu opravy liatinového kúpeľa vlastnými rukami je ovplyvnený ďalším faktorom nazývaným „povrchová teplota“ kúpeľa, na ktorý sa nanáša sklovina kúpeľa. Predhriatie kúpeľa však pravdepodobne nič neurobí. Aj keď podobné fámy stále pretrvávajú.

Zmáčateľnosť materiálov môžu poskytnúť výrobcovia smaltu, ale na kontaktnú oblasť by ste mali myslieť sami. Preto musí byť celý kúpeľ hrubý. Kritériom drsnosti je pocit, či sa necht po kúpeli škriabe alebo kĺže. Ak po nej kráča ako po brúsnom papieri, podarilo sa vám to, a ak sa kĺže, sklovina neudrží a na tomto mieste sa bude odlupovať.

Ako súčasť prípravného kroku na dosiahnutie drsnosti dobre opláchnite a odmastite povrch silným čistiacim prostriedkom, akým je napríklad pemolux. To sa vykonáva na odstránenie tuku, ktorý zabraňuje poškriabaniu kúpeľa. Vaňu je potrebné opláchnuť 2 -krát – pred a po poškriabaní. V opačnom prípade nebudete mať istotu, že je úplne bez tuku. Ak je tuková vrstva, sekundárna sklovina nebude priľnúť.

Vaňu vydrhnite brúskou alebo vŕtačkou. V najhoršom prípade, ak tieto nástroje nie sú k dispozícii, môžete pracovať so súborom, ako sa to robilo na začiatku deväťdesiatych rokov. Mimochodom, z mlynčeka letí toľko prachu, že byt pripomína ulicu po snežení. S elektrickým náradím je potrebné pracovať opatrne, pretože pri nesprávnom zaobchádzaní s brúskou môžete vaňu poškodiť skrz na skrz a zraniť sa.

Brúsenie povrchu

Pretože dno vane, ktoré budete reštaurovať, má spravidla už vymazaný smalt, je potrebné dno vane očistiť od nečistôt, ktoré sa upchali v póroch. Aby ste to urobili, dôkladne prejdite dnom káblovou kefou (špeciálna dýza na kov) s použitím čistiaceho prostriedku. Po odizolovaní stojí za to použiť konvertor, ak je na kúpeli hrdza.

Po vyčistení povrchu a oprave liatinového kúpeľa kúpeľ opláchnite kyslým alebo zásaditým čistiacim prostriedkom. Umývanie kúpeľa kyslým pracím prostriedkom je jednoduché, pretože kyselina sa môže rozpustiť vo vode. Po umytí potrebujú alkalické výrobky dlhé a dôkladné opláchnutie..

Kúpeľ môžete naplniť fľašou Sanox alebo Adrilan, počkať tridsať minút a dobre utrieť kefkou. Potom bude úplne čistý. Pri používaní takýchto výrobkov určite používajte rukavice, inak si popálite pokožku.

Potom skontrolujte obsah tuku. Otvorte kohútik: ak voda pokrýva kúpeľ rovnomerne, bez tvorby kvapiek a bez valcovania, bola dosiahnutá požadovaná úroveň odmasťovania. Kúpeľ zohrejte teplou vodou a po vysušení rozpúšťadlom utrite. Nepoužívajte lakový benzín ako rozpúšťadlo, pretože je to mastné rozpúšťadlo. Zahrejte, nechajte kúpeľ opäť vyschnúť a dodatočne vysušte handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Sušenie kúpeľa

Ak je váš kúpeľ horúci, môže vyschnúť za niekoľko sekúnd. Pomôžte sušiť bežným sušičom vlasov, nedotýkajte sa stavebného, ​​ktorý poskytuje úzku trysku horúceho vzduchu, pretože v prípade kúpeľne je potrebný rovnomerne široký prúd teplého vzduchu. Ak to nie je zvykom, popálite sa stavebným sušičom vlasov. Ovládajte sušenie ručne, najmä pri odtoku..

Ak je popruh na vani zaskrutkovaný, potom pri oprave starej liatinovej vane je lepšie ju odstrániť z horných a dolných otvorov. Smalt je umiestnený na spodný otvor, potom tečie dovnútra. Na tomto mieste urobte 2-3 vrstvy. Pri odskrutkovaní odpaliska odrežte kvapky stvrdnutého smaltu tak, aby tesnenie tesne priliehalo a aby spoj neprepustil.

Postroj by mal byť naskrutkovaný späť až po zaschnutí skloviny, inak sa pevne prilepí. Vlezte pod vaňu a nožom odrežte kvapky skloviny zo spodnej strany odtoku. Existujú dva typy tesnení – s 2 tesneniami a gumovým puzdrom. Zabaľte manžetu do kúpeľa (vložte ju do otvoru) a pripevnite tesnenia zospodu a zhora.

Odtokové odpalisko pripevnite zľahka a prirodzene nadol a priskrutkujte kovovú dosku zhora k odpalisku a zatlačte ju na tesnenie alebo golier. Pohybujte rukou tak, aby odpal dobre sedel a skrutku postroja priskrutkujte plnou silou. Potom vanu vylejte vodou a uistite sa, že z odpaliska nevytečie ani kvapka. V prípade potreby použite baterku.

Odvoz smetí

Po vysušení kúpeľa pripravte vysávač bez nástavcov, ktorý musí kúpeľ povysávať, aby sa odstránil najjemnejší piesok a prach. Po odprášení pokryte podlahu vane novinami a základňu zmiešajte podľa pokynov s tužidlom, časť rozdeľte okom na 2 časti. Je potrebné rozdeliť na dve časti, aby počas maľovania jednej vrstvy sklovina nezhustla. A prvýkrát maľovať – ​​dlho.

Výsledkom je jedna nádoba so zmiešaným základom a tužidlom a jedna nádoba so základňou. Tužidlo a základ zmiešajte tuhou palicou, kým nebude sklovina jednotná. Do skloviny pridajte rozpúšťadlo 646.

Aplikácia povlaku

Ak budete opravovať smalt vane, potom musíte vybrať dobrú kefu. Najlepšie je kúpiť si tvrdú kefku na flautu, ktorá je široká najmenej 70 milimetrov z prírodných štetín. Nezabudnite, že najskôr vylezie nová kefa, takže majte pri sebe nôž na farbu, aby ste odstránili vlákna..

Proces natierania kúpeľa sklovinou prebieha v nasledujúcom poradí:

 • Základnú sklovinu zmiešajte podľa návodu s tužidlom. Potom stojí za to rozdeliť hmotu na dve časti, aby hmota nezhustla, kým nanesiete prvú vrstvu. Oprava kúpeľa sklovinou je jednoduchý proces a sklovina sa stane pružnou, ak do nej pridáte rozpúšťadlo 646 – v množstve približne 10% z množstva smaltu.
 • Začnite maľovať od okrajov a opatrne ich rozmazajte. Namočte kefu do misky smaltu a naneste základný náter. Potom štetcom nakreslite prúžky zhora nadol, pričom v prúžku v prúžku dôkladne namažte sklovinu.
 • Rovnakým spôsobom sa na boky nanáša rovnomerná vrstva skloviny. Striedajte smery pohybu, rovnomerne naneste tenkú vrstvu skloviny. Dávajte pozor na odtok, sklovinu dobre votrite do dna vane.
 • Nečakajte, kým prvá vrstva skloviny zaschne, zrieďte druhú časť a zakryte kúpeľ touto hmotou. Vytvorí sa tak druhá lesklá vrstva. Je to nevyhnutné, aby sa v budúcnosti nevytvárali šmuhy. Táto metóda sa nazýva „mokrý na mokrý“.
 • Na dno nalejte zvyšok smaltu, rovnomerne a hladko potrite dno vane. V dôsledku toho získate pomerne tolerovateľný povlak, jeho rovnomernosť závisí od značky smaltu a zručnosti pracovníka..
 • Smalt nechajte 15 minút zaschnúť a skontrolujte, či na povrchu nie sú šmuhy. Sú nevyhnutne formované a podobné situácie sa stávajú dokonca aj u profesionálov. Škvrny opatrne odstráňte štetcom: potiahnite ho smerom hore. Niekedy je potrebné niekoľkokrát sa pozrieť do kúpeľne, aby ste odstránili šmuhy až do konca, kým smalt neprestane tiecť a nestane sa viskóznym. Zatvorte miestnosť na niekoľko dní, aby nový povlak zaschol..

Naplnenie kúpeľa sklom

Postup obnovy a opravy liatinového kúpeľa akrylom vyzerá takto:

 • Zmiešajte tužidlo a základ.
 • Výsledným riešením vyplňte priestor medzi dlažbou a kúpeľňou.
 • Potom by ste mali prejsť po obvode kúpeľa..
 • Naplňte postupne celú plochu kúpeľa.
 • Pretože v dolnom odtoku budú zvyšky skla, umiestnite pod neho nádobu.
 • Vytvorené bubliny odstráňte štetcom – pruhy, ktoré zostanú po kefke, za niekoľko minút zmiznú.

Niekoľko dní po obnovení kúpeľa sklom už môžete kúpeľ používať.

Akrylová vložka

Ak váš kúpeľ stratil svoj pôvodný vzhľad, povrch je ošúchaný a vytvorila sa hrdza, potom ho nie je potrebné meniť. Nie každý môže opraviť čipy skloviny kúpeľa sám pomocou metódy „kúpeľ vo vani“. Krok čistenia povrchu je podobný predchádzajúcemu..

Ďalej stojí za to demontovať dolný a horný odtok vody. Vyrežte otvory v akrylovej vložke pre odtok, v prípade potreby odrežte okraje, to znamená, aby zodpovedali. Na povrch vane naneste dvojzložkovú polyuretánovú penu. Okolo okrajov a okolo odtokov naneste tmel.

Potom je potrebné do vane nainštalovať vložku a odtoky vody a potom vaňu naplniť vodou, aby sa dosiahlo optimálne priliehanie vane a vložky. Po 8-12 hodinách sa oprava kúpeľne považuje za dokončenú, začnite ju prevádzkovať.

Pozrite si video o kutilskej renovácii kúpeľne. S istotou môžeme povedať – nie je vôbec potrebné meniť starý na nový. Pretože existujú spôsoby, ako jej vdýchnuť druhú mladosť. A potom si vyberte – bude to obnova kúpeľa smaltom alebo akrylom, alebo pomocou akrylovej vložky.

About the author