DIY oprava obývačky

Obývacia izba je vždy považovaná za hlavnú miestnosť v dome. Práve tu sa rodiny najčastejšie zhromažďujú a prijímajú svojich hostí. K renovácii obývačky preto treba pristupovať veľmi zodpovedne. Interiér obývačky by mal byť predovšetkým funkčný a pohodlný. Môžete si najať stavbárov na toto podnikanie, alebo si to môžete urobiť sami a opraviť obývačku, čím ušetríte polovicu nákladov.

Obsah:

Plánovanie opráv

Keď sa rozhodnete pre dizajn tejto miestnosti, mali by ste začať s zónovaním. Na kresbe obývačky je potrebné označiť oblasti, ktoré sú spojené s rôznymi procesmi v nej: prijímanie hostí, sledovanie televízie, vyšívanie, hranie hier. Pre každý proces potrebujete špeciálnu organizáciu priestoru. Musíte správne umiestniť osvetľovacie zariadenia, vybrať správne obkladové materiály a optimálnym spôsobom usporiadať nábytok..

Preto je ďalšou fázou plánovania zobrazenie fotografií rekonštrukcie obývačky vlastnými rukami a vytvorenie náčrtov pre usporiadanie nábytku na pláne a označenie podlahových materiálov na ňom. Ďalej môžete pokračovať k elektrickému systému – spínačom, zásuvkám a osvetleniu.

Po vyriešení tohto problému musíte začať premýšľať o výzdobe miestnosti. V tejto fáze si musíte vybrať štýl a hlavnú farbu interiéru, ako aj zvoliť obkladové materiály.

Posledná časť plánovania je fáza výberu dekoratívnych prvkov a detailov, ktoré môžu miestnosť zútulniť. Ide o obrazy, záclony a závesy, maľované riady, koberce a koberce, ako aj predmety z úžitkového umenia..

Štýly dizajnu

Štýlové riešenia, ktoré sú vhodné do obývačky, sú veľmi odlišné, v tejto situácii to všetko závisí od životného štýlu majiteľov a ich preferencií. Pri premýšľaní nad konštrukčnou možnosťou rekonštrukcie obývačky stojí za zváženie fakt, že zvolený interiér je potrebné dodržať vo všetkých prvkoch miestnosti..

Klasický štýl je vždy žiadaný, ktorý dokáže obnoviť útulnú atmosféru a skutočný domov. Toto štýlové riešenie sa vyznačuje množstvom drevených predmetov, nábytok sa vyznačuje prítomnosťou veľkých detailov, farby obkladu sú tmavé a ušľachtilé. Mnoho dekoratívnych predmetov – elegantné fotorámčeky, figúrky a svietniky, krištáľové alebo sklenené lustre.

Hi-tech je určená ľuďom, ktorí vedú mobilný a rýchly životný štýl. Nápady na obnovu obývačky by v tomto prípade mali zahŕňať high -tech obkladové materiály – zliatiny a kovy, plast, sklo a kompozity. Obraz obývačky, ktorá je vydláždená a vybavená v štýle high-tech, je ľahký, mobilný a čistý. Na zbytočné detaily nie je priestor, všetky prvky a interiérové ​​položky sú funkčné..

Interiér obývačky vo vidieckom štýle je plný rôznych predmetov z ľahkého dreva, podobných obkladov z dreva alebo materiálov, ktoré majú podobný vzor, ​​ručných prác a prúteného nábytku. Takýto interiér je vhodný na výchovu detí a voľný čas..

Steny obývačky

Aby ste si pri výbere spôsobu dekorácie stien „nerozbili“ hlavu, potrebujete mať veľa informácií o tom, ako opraviť obývačku vo svojom dome. Mali by ste zvážiť hlavné typy povrchových úprav, ktoré si zaslúžia pozornosť.

Základom dekorácie stien v obývacej izbe je ich zarovnanie. Ak sú steny celkom rovnomerné, nemusíte ich omietať, môžete ihneď začať nanášať tmel. Na to je potrebné použiť ekologický výrobok na báze vody. Pred priamym nanesením plniva musia byť steny natreté základným náterom.

To zlepšuje priľnavosť k povrchu a chráni steny pred plesňami. Prejdite prvou vrstvou tmelu, nechajte uschnúť. Aby ste sa vyhli prasklinám, nalepte hadicu, znova všetko napenetrujte a potom naneste druhú vrstvu tmelu. Po úplnom vysušení odstráňte pruhy a nerovnosti špeciálnym jemným plavákom zo sieťoviny.

Na fotografii rekonštrukcie obývačky v bytoch vidíte, že ďalšou bežnou metódou zdobenia stien v obývačke je použitie sadrokartónu. Pre správnu inštaláciu sadrokartónových dosiek je potrebné dodržať niekoľko pravidiel. Zaskrutkujte skrutky v rohoch miestnosti v podlahe a stene vo vzdialenosti 3 centimetrov od steny. Vytiahnite vlákno, nakreslite čiary ceruzkou a pripevnite vodítka po celom obvode. Po 40-50 centimetroch je obvyklé dávať rámové regály.

Na ozdobenie stien v obývacej izbe musíte vziať štandardné listy, ktoré majú veľkosť 1200 x 2500 x 12,5 cm. V prípade potreby orežte listy sadrokartónu. Aby bol povrch rovnomerný, musíte neustále sledovať spoj listov. Na upevňovacie prvky použite samorezné skrutky. Pre obývaciu izbu zostáva relevantným riešením lepenie tapiet, ktoré prichádzajú v rôznych smeroch a typoch: netkané, exotické, textílie a fólie.

Vizuálne triky

Vertikálne pruhy v obývacej izbe na tapetách môžu vizuálne znížiť celkový objem miestnosti a súčasne zvýšiť výšku stropu. Ak sú stropy vo vašej miestnosti príliš vysoké, môžete výšku miestnosti opticky znížiť vyzdvihnutím tapety s vodorovnými pruhmi alebo prilepením okraja priamo pod strop..

Vizuálne zväčšená bude vyzerať obývacia izba, v ktorej je jedna stena, ktorá neobsahuje dvere a okná, prelepená tapetami s veľkými kresbami. Ak je pri oprave obývačky potrebné opticky zväčšiť hĺbku miestnosti, prilepte ju v tomto prípade na jednu stenu obyčajnou svetlou tapetou alebo tapetou, na ktorej je veľmi malý vzor, ​​ktorý nebije do očí..

Tapeta s kockovaným vzorom pomôže vizuálne urobiť strop ťažším a masívnejším. Samozrejme, miestnosť sa opticky zníži na výšku. Pri kúpe tapety s obrázkom v tvare diamantu je potrebné mať na pamäti, že vizuálne rozširujú miestnosť..

Záclony pomôžu odstrániť nedokonalosti dverných a okenných otvorov, rozšíria alebo predĺžia dvere a okná v obývacej izbe. Napríklad, aby okná vyzerali širšie, je obvyklé zavesiť závesy a záclony na bočné strany okenného otvoru, zachytávajúce časť steny vľavo a vpravo. Ak existuje túžba zúžiť okno, pripevnite závesy na rímsu, ktorá zodpovedá veľkosti okenného otvoru, prineste dĺžku závesov takmer k podlahe.

Strop obývačky

Je zvykom zmývať obielený strop kefou s použitím väčšieho množstva vody. Po zaschnutí praskliny na tmelu a rôzne nerovnosti. Keď sú miesta tmelu úplne stuhnuté, mali by byť vyčistené a natreté. Potom dvakrát natrite strop. V zanedbanom prípade, ak sa stará omietka odlupuje, sa pri oprave obývačky vlastnými rukami odporúča úplne odstrániť vrstvu omietky a potom miestnosť opäť omietnuť.

V poslednej dobe prichádzajú do módy sadrokartónové zavesené stropy. Z estetického hľadiska nie sú také nátery uspokojivé a inštalujú sa relatívne rýchlo. Na steny je potrebné po obvode obývačky pripevniť pozinkované profily, ktoré slúžia ako nosný rám. Je obvyklé umiestniť ich zo starého stropu do rovnakej vzdialenosti, ako plánujete namontovať zavesený strop..

Potom pripevnite pozdĺžne profily k profilu a k stropu a potom ich pomocou priečnych profilov navzájom spojte do jedného rámu. Na rám prišite listy sadrokartónu, je potrebné ich natrieť a natrieť. Ak si želáte, môžete postaviť viacúrovňový strop, ktorý ozdobí každú obývaciu izbu. Zavesené stropy vám umožňujú vytvoriť jedinečný svetelný systém z bodových svetiel, ktoré môžu byť umiestnené v rôznych uhloch k rovine podlahy..

Podlaha do obývačky

Zdobenie obývačky znamená aj obnovu podlahy. Oprava podlahy trvá niekoľko dní, pretože je zvyčajné najskôr odstrániť starú podlahu. Ak má vaša obývačka betónové podlahy, bude celkom vhodný dokonca aj cementový poter, na ktorý položíte podlahu..

Ak je podlaha v obývacej izbe drevená, potom by ste pri oprave obývačky mali skontrolovať pevnosť všetkých dosiek, spevniť uvoľnené, utopiť všetky hlavy klincov a až potom môžete položiť hrubý podklad, na ktorý položíte dekoratívne podlahy. Ako podklad môžete použiť tenké listy drevotriesky, OSB, drevovláknité dosky.

Ako krytina je vhodná parketová doska, parkety alebo laminát. Parketová doska v uvedenom zozname je najdrahším typom náteru, ale je lepšie ju uprednostniť kvôli jej parametrom, ako je trvanlivosť. Ak už v obývačke je parketová podlaha, mala by byť aktualizovaná bicyklovaním a potom lakovaná a všetky praskliny by mali byť opravené. V obývacej izbe sa neodporúča používať dlažbu alebo linoleum..

Farebné spektrum

Ak je obývačka malá a celá rodina sa v nej stretáva po večeroch, odporúča sa použiť svetlé farby: svetlo zelenú, šedo-modrú a perleťovú. To vám umožní vizuálne rozšíriť priestor a zatlačiť steny. Vo veľkej obývačke použite teplé farby – sýte a pastelové farby. Pri rekonštrukcii malej obývačky alebo veľkej miestnosti je potrebné dať miestnosti slávnostný vzhľad.

Rôzne prvky interiéru (čalúnenie nábytku, závesy, tienidlá lámp), ktoré sú vyrobené v sýtych a sýtych farbách, s použitím detailov, ktoré reprodukujú lesk ušľachtilých kovov (šitie na tkanine, zlacenie, zlaté nite do strapcov a šnúr na záclony) vytvorí slávnostnú atmosféru a pocit luxusu. Kombinácia zlata a fialovej bude vyzerať obzvlášť pôsobivo.

Koniec svetla

Obývacia izba je miestom, kde sa hostitelia dobre bavia a chatujú s priateľmi. Pri výbere žiaroviek do obývačky musíte pamätať na určité pravidlá feng shui. Rozšírené štyri plafondy sú považované za deštrukciu, ktorá ovplyvňuje vzťah príbuzných a ľudí žijúcich v dome. Ak má váš luster ostré detaily, je schopný obnoviť negatívnu energiu. Ničivé pole, ktoré sa vytvorilo, má priemer najmenej 3 metre.

Lustre so závesnými, okrúhlymi a pohyblivými šošovkami alebo s takzvanými „kvapôčkami“ sú vynikajúcimi rozptyľovačmi pozitívnej energie. Na fotografii rekonštrukcie obývačky môžete vidieť, ako sú plafondy na lustri nasmerované nahor alebo nadol. Z hľadiska tvorby pozitívnej energie to nehrá významnú úlohu. V odtieňoch, ktoré smerujú nahor, sa však zhromažďuje viac prachu..

Dekoratívne prvky

Do interiéru obývačky si môžete vybrať ozdobné vankúše – v rohoch so strapcami alebo okraje orezané šnúrou, ktoré podporia štýl miestnosti. Hlavnou podmienkou je kompetentne kombinovať farbu, vzor a textúru tkanín s prostredím a navzájom..

Vankúše rovnakej farby sa budú hodiť k obrusom svetlejších odtieňov. Dobrý efekt dosiahnete umiestnením obyčajných vankúšov na pohovky, stoličky a kreslá s kontrastným čalúnením. Nikdy by ste sa nemali báť experimentovať.

Pozrite sa na fotografiu rekonštrukcie obývačky – kombinácia vankúšov s obrázkami na kockovaných a pruhovaných kusoch čalúneného nábytku pomôže vytvoriť medzi pozorovateľmi pocit novosti a dodá miestnosti farebný a originálny vzhľad..

Skombinujte pléd, prúžok a ozdobu. Ak sú nábytkové zostavy potiahnuté vzorovanou tkaninou, môžete si vybrať kárované alebo pruhované vankúše. Pre vankúše vyberte látky s obrázkami. Vyberať môžete z tkanín s rôznymi vzormi vankúšov, ktoré majú charakteristický vzor „nábytku“: architektonické detaily a kartuše. Vankúše tejto farby sa budú hodiť ku klasickému pruhu na čalúnení aj k tapetám podobného vzoru..

Pri výbere záclon je potrebné vziať do úvahy vzor na tapete. V obývacej izbe, v ktorej sú steny prelepené jednoduchou tapetou bez obrázkov alebo namaľované obyčajnou farbou, je možné na závesy a závesy použiť tkaninu so vzorom a je žiaduce, aby vzor látky alebo pozadia zodpovedal farbe. stien v obývacej izbe, majú s nimi rovnakú farbu, ale mierne odlišný odtieň. Pre miestnosti, v ktorých majú obklady stien obrázky, je zvyčajné používať hlavne hladké alebo jemne vzorované textílie..

Koberce sú schopné vizuálne zväčšiť veľkosť miestnosti. Z fotografie rekonštrukcie malej obývačky je zrejmé, že v tejto miestnosti budú vhodné koberce alebo veľké koberce. Sú schopní vizuálne zväčšiť veľkosť miestnosti, najmä ak je ich vzor jednotný a malý. Malé koberce sú zvyčajne umiestnené v blízkosti pohovky, kresla a stolu. Je škaredé a nepríjemné pre oči položiť koberce pod uhlom alebo šikmo. Je lepšie ich umiestniť rovnobežne so stenami v miestnosti. Svetlé a viacfarebné koberce budú vyzerať dobre v obývacej izbe s hladkými stenami..

Rôzne obrázky vyzerajú dobre v obývacej izbe. Najlepšie je zavesiť umelecké dielo na najosvetlenejšie miesto v miestnosti a neodpisovať podľa susedstva obrazu inými ozdobnými prvkami. Obrazy pôsobia na hladkých stenách veľkolepo. Ak sú steny v tejto miestnosti pokryté tapetami s obrázkom, potom by mal byť obrázok s dostatočne širokým rámom. Nezabudnite, že v obývačke by nemalo byť veľa obrazov..

Teraz chápete, že opravy v obývacej izbe, rovnako ako v iných miestnostiach, musia začať plánovaním, aby ste mohli všetko premyslieť do najmenších podrobností. Existuje veľa možností na obnovu obývačky. Existujú však jednotné pravidlá, ktoré sú spoločné pre všetky priestory tohto typu..

About the author