DIY police na stenu

Ručne vyrobený nábytok dodá vášmu domovu osobnosť a kreativitu. Napríklad pri výrobe nástenných políc vlastnými rukami môžete svoje priania a preferencie maximálne premietnuť do reality a zvoliť požadovaný tvar, farbu, materiál a veľkosť výrobku..

Okrem toho, že police ušetria priestor miestnosti a oslobodia ju od objemných skriniek, môžu sa stať aj vrcholom celého interiéru. Poďme teda zistiť, ako si vyrobiť poličky na stenu sami.

Obsah

Nástenné police v interiéri

Nástenné police sú nepostrádateľným atribútom v každom dome, sú jedným z najlepších spôsobov, ako diverzifikovať interiér a ušetriť miesto v miestnosti, navyše sú tiež veľmi funkčné. Napríklad v obývačke poslúžia na odkladanie kníh, fotografií, rakiev alebo iných drobností. Kúpeľňa je najlepším miestom na skladovanie čistiacich prostriedkov a kozmetiky. Na chodbe sú police na stene užitočné na uloženie klobúkov, rukavíc a kľúčov. Nástenné police je navyše možné bez problémov vyrábať vlastnými rukami, čo bude vyžadovať malú predstavivosť a minimálne špecifické schopnosti. Ak viete, ako zatĺcť klinec do steny, potom pre vás nebude ťažké postaviť policu na stenu..

Typy nástenných políc

Rôzne materiály, tvary a veľkosti viedli k nasledujúcej klasifikácii nástenných políc:

 • klasický

Tento typ políc je najbežnejší kvôli svojej jednoduchosti, estetickému vzhľadu a jednoduchej inštalácii. Predstavujú obrovský let fantázie: od jednoduchých štvorcov po kreatívne asymetrické tvary..

 • roh

Tento typ nástenných políc sa líši v spôsobe upevnenia – vykonáva sa na susedných stenách. Najčastejšie sú namontované v technických miestnostiach a kúpeľniach..

 • pozastavené

Tento originálny spôsob vytvárania police zahŕňa pripevnenie jednoduchej konštrukcie na strop pomocou káblov alebo zvislých stĺpikov.

 • poschodie

Táto nástenná polica je podlahovou nosnou konštrukciou. Tento typ produktu je obzvlášť dôležitý na chodbách, ako aj vo veľkých miestnostiach, kde nemusíte myslieť na stratu miesta..

 • otvárajte a zatvárajte police na stene

Nástenné police môžu byť navrhnuté napríklad so sklom alebo bez neho.

Poličky sa montujú na stenu

 • bezpečná fixácia

Upevnenie sa tu vykonáva pomocou stavebných hmoždiniek alebo kotiev k stenám. Tento typ fixácie sa vyznačuje vysokou spoľahlivosťou a nosnosťou. Nevýhodou je, že ak chcete túto nástennú policu rozobrať, nastanú určité problémy..

 • odnímateľný držiak

Táto fixácia je tiež celkom spoľahlivá, ale tu sa upevnenie vykonáva pomocou konzol a montážnych hákov..

 • modulárna alebo pohyblivá fixácia

Tu spodná vrstva nástennej police slúži ako podpera pre hornú alebo naopak. Tento dizajn umožňuje najoptimálnejšie využitie vertikálneho alebo horizontálneho priestoru..

Materiály na stenu

 • Drevo: preglejka, drevotrieska, MDF a ďalšie. S týmto materiálom sa relatívne ľahko pracuje, vyzerá krásne, prirodzene a efektívne, jeho životnosť je pomerne dlhá, najmä ak je vopred spracovaný..

 • Plast. Tento materiál je najuniverzálnejší, môže napodobňovať drevo aj kameň, pričom odstraňuje ich nedostatky..
 • Kov. Takéto nástenné police budú veľmi silné, spoľahlivé a trvanlivé, ale do klasického interiéru sa takmer nezmestia. Okrem toho môže byť problémom aj korózia, preto bude pre kovové výrobky potrebné špeciálne spracovanie a podmienky..
 • Sklo. Priehľadné nástenné police vytvoria vo vašom dome atmosféru ľahkosti a pohodlia. Samozrejme, bude ťažké vytvoriť sklenenú štruktúru vlastnými rukami, ale ak sa napriek tomu rozhodnete urobiť všetku prácu sami, budete musieť so sklom pracovať pomerne dlho a veľmi opatrne, najmä ak sú v dizajne police naplánované rôzne výrezy.

Príprava na vytvorenie políc

Každý z jeho tvorcov si pred výrobou poličky musí dobre premyslieť svoj plán, aby sa konečný výsledok nestal sklamaním. Pri predstave tvaru výrobku a jeho umiestnenia bude vhodné zmerať proporcionalitu veľkosti police a miesta, na ktoré bude pripevnený. Potom nakreslíme podmienený výkres vyrobeného predmetu a už vo výkrese premýšľame nad každým jeho detailom. Pre počiatočné skúsenosti sa odporúča vyrobiť obyčajnú policu, ktorá výrazne zjednoduší proces a ukáže hlavné nevýhody jeho inštalácie a výroby, ak existujú..

Proces výroby police nemožno nazvať dlhým, ale nevzťahuje sa ani na krátke. Najpríjemnejším momentom v tejto záležitosti je dokončenie inštalácie a overenie jej funkčnosti. Aby koniec práce nebol sklamaním, musíte jasne pochopiť, čo bude na výrobku stáť. Veci alebo predmety rovnakého objemu môžu mať úplne odlišné hmotnosti. Preto, ak si nie ste istí, čo na ňom bude stáť, alebo máte niekoľko možností, ktoré sa výrazne líšia hmotnosťou, bolo by najlepšie vytvoriť policu pre zvýšené zaťaženie. Vystužená konštrukcia podľa technológie vytvárania sa nelíši od bežnej, všetko je rovnaké, iba je potrebné použiť odolnejšie materiály. Dosky, ak ide o drevenú policu, mali by ste vziať hrubšiu a montážny rám je spoľahlivejší.

Ale nie každý z vás chce vyrobiť drevenú poličku, pretože existuje oveľa viac materiálov, ktoré vám umožňujú vytvoriť z nich túto položku. Napríklad kovová polica na úkor spoľahlivosti prekoná všetky možné možnosti, ale jej vytvorenie a vytvorenie upevnenia nie je také jednoduché, pretože kov je zo všetkých materiálov na spracovanie najťažší..

Nástroje, ktoré budete potrebovať

Na vytvorenie nástennej police budete potrebovať:

 • skrutkovač;
 • vŕtať
 • brúsny papier alebo brúska;
 • úroveň;
 • samorezné skrutky;
 • skrutky alebo malé klince;
 • ceruzka a pravítko;
 • drobček;
 • hmoždinky;
 • samozrejme spotrebný materiál na police (dosky z dreva, kovu alebo plastu).

Etapy vytvárania police z dreva

Keď ste sa rozhodli vyrábať drevené police, mali by ste venovať osobitnú pozornosť materiálom, a to ich príprave. Pre trvanlivosť a spoľahlivosť konštrukcie musí byť doska, s ktorou ju vytvoríme, suchá, ak naopak, potom sa v okamihu sušenia predmet začne ohýbať, čo výrazne ovplyvní tvar a pevnosť. Dosku je najlepšie sušiť v stohoch a pomocou škvárových blokov rovnomerne rozmiestnených na povrchu dosky. Ak už máte sušený vhodný obrobok, je nevyhnutné, aby bol starostlivo brúsený. Váš regál sa tak nielen kultivuje, ale pripraví ho aj na ďalšiu fázu. Pri brúsení dosky budete veľmi ľahko určovať, ako dobre je suchá. Emery papier, ktorý sa rýchlo upcháva, naznačuje vlhkosť v dreve.

Príklad vytvorenia police vo forme voštiny:

1. Uhol rezu píly je nastavený na 30 stupňov, čo bude použité v celom projekte.

2. S kučeravým plotom, na výrobu obdĺžnikovej dosky, odrežte dekoratívny prvok a rovnakým spôsobom pripravte prvý okraj.

3. Otočte dosku, odmerajte od hotového okraja 300 mm.

4. Na vyznačenom mieste urobte druhý rez a následne získajte prvý prvok z 15.

5. Po vyrobení všetkých 15 prvkov sa uistite, že sa všetky zhodujú..

6. Potom skontrolujete spoje častí jednoduchým pripevnením ich kruhu k priateľovi na podlahe.

7. Ďalším krokom bude lepenie. Na okraj obrobku naneste lepidlo.

8. Po niekoľkých sekundách diely na chvíľu stlačíme.

9. Teraz v uhle 90 stupňov pomocou vŕtačky 1,2 mm vyvŕtame otvor, aby sme predišli možnému praskaniu a zjednodušili skrutkovanie samorezných skrutiek.

10. Pripojenie prvkov k sebe.

11. Zhromažďujeme všetky sekcie podľa bodov 7-10.

12. Po zložení všetkých blokov police vyvŕtame vedľa nej 2 otvory bez toho, aby sme sa dostali do už skrútených skrutiek, a potom sa skrútime.

13. Na inštaláciu vnútorných políc je potrebné zmerať vzdialenosť vo vnútri, urobiť rezy v príslušnom uhle a potom ich opraviť.

14. Na konci jemne obrúste okraje brúsnym papierom..

Po brúsení príde chvíľa na pokrytie farbami a lakmi. Poličke to nielen dodá vzhľad, ale tiež zabráni tmavnutiu dreva. Mnoho ľudí pokrýva nástenné police škvrnou, pretože súčasne je možné zachovať vzhľad stromu, ale lak je v tejto záležitosti tiež veľmi obľúbený, po ktorom je zachovaný aj pôvodný vzhľad s účinkom lesku. Potom, čo sú všetky materiály suché, môžete začať montovať celú konštrukciu..

Policu zavesíme na stenu

Prvá vec, ktorú potrebujeme, je vrták 8 mm alebo 10 mm, pomocou ktorého vyvŕtame stenu, a potom do nej zatlačíme hmoždinku a upevníme konzolu pre naše police..

Ďalším krokom je otestovanie pevnosti konzoly pôsobením sily, z ktorej bude zrejmé, ako pevne celý objekt udrží..

Bez ďalších asistentov bude ťažké zaobísť sa bez asistenta. Po umiestnení konštrukcie na vyvŕtanú konzolu musíte poličku vycentrovať a označiť miesto pre druhý montážny otvor. Potom odstránime poličku a nainštalujeme druhú konzolu, pričom nezabudneme skontrolovať jej pevnosť.

V záverečnej fáze zavesíme tvorbu našich rúk na stenu a máte hotovo.

Na záver by som chcel povedať o niektorých dôležitejších nuansách..

 • Nemali by ste šetriť na dodatočnom materiáli, pretože neskôr to s vami môže hrať krutý vtip.
 • Dĺžka hmoždinky na nechty by mala byť najmenej 6 centimetrov, ale nie viac ako 10
 • Pred inštaláciou akéhokoľvek z vašich produktov stojí za to preskúmať stenu, konkrétne z akého materiálu je. V tehlovej stene stojí za to vŕtať otvory s priemerom menším ako je priemer hmoždinky. Pre každý povlak existujú samostatné hmoždinky, a preto je pri nákupe lepšie kontaktovať špecialistu.

Kreatívne poličky na stenu z kníh

Tieto nástenné police sú veľmi originálne a zároveň vyžadujú minimálne finančné náklady. Na ich stavbu musíte kúpiť skrutky, hmoždinky, dve veľké a jednu drobivú. Budete tiež potrebovať ceruzku, pravítko, elektrickú vŕtačku na vŕtanie dier a samozrejme pevné knihy. Na začiatku označte zamýšľané umiestnenie políc na stenu. Potom sú pripevnené drobky – v spodnej časti každej police sú dve veľké vo vzdialenosti dĺžky knihy a uprostred – malá, vzdialená od ostatných dvoch hrúbkou knihy. Medzi spojovacími prvkami je vložená polica, musí byť medzi nimi pevne stlačená.

Takáto polica pravdepodobne nevydrží celkové prvky, ale v miestnosti školáka alebo študenta sa bude hodiť viac ako kedykoľvek predtým..

Pôvodné police na stenu – druhý život pre staré veci

Ak chcete vo svojej miestnosti usporiadať originálnu poličku, porozhliadnite sa okolo seba, určite nájdete mnoho prvkov, ktoré sú pre túto úlohu ako stvorené. Staré škatule, hudobné nástroje, fľaše alebo iné už nepotrebné veci môžete využiť na osobný prospech..

Ak zbožňujete hudbu a máte doma zastaranú gitaru, prečo by ste ju nemohli zavesiť na stenu, a nielen, ale s úžitkom. Na to budete musieť „vykuchať“, ale „hra stojí za sviečku“.

Ak máte interiér v retro štýle, potom, akurát, príde polička zo starého televízora. Po uvoľnení všetkého vnútorného priestoru sa takáto polica stane vynikajúcim úložiskom pre knihy a fotografie..

Máte doma staré lízy a neviete, čo s nimi. Za žiadnych okolností ich nevyhadzujte, budú perfektne hrať úlohu nástenných políc..

Ak ste vo svojej izbe zorganizovali vidiecky štýl, potom sa do nej perfektne zmestí nástenná polica z malého schodiska. Áno, áno … len zo schodov. Len to musí byť umiestnené nie vertikálne, ale horizontálne. Ak si všetko dôkladne premyslíte, nebudú potrebné ďalšie manipulácie, aby položky pevne stáli na takej polici..

Poličky na látkovej stene budú vyzerať veľmi pôsobivo. Na to potrebujete hustý materiál, napríklad gobelín alebo ľan, drevené tyče a konzoly. Šité a látkové vrecká, zaistite ich na paličky a potom na stenu.

Po vyrobení takýchto nástenných políc zo skateboardov sa detská izba chlapca zmení na jeho obľúbené miesto..

Ako vidíte, pri vytváraní nástenných políc môžete použiť tie najneobvyklejšie nápady a najneobvyklejšie veci. Predstavte si, experimentujte a potom môžete vytvoriť interiér, ku ktorému vám a vašim hosťom nikdy nebude ľahostajné.

About the author