DIY ruský sporák: kresby a objednávanie

Existuje niekoľko možností pre stavbu kachlí. Jednou z najobľúbenejších a najžiadanejších je ruská pec. Vyznačujú sa dostupnosťou a hospodárnosťou materiálov na jeho výrobu, jednoduchou inštaláciou a vynikajúcim výkonom. Dozvieme sa viac o tom, ako postaviť ruský sporák vlastnými rukami..

Obsah:

DIY ruský sporák – kresby, objednávky

Ruská pec bola tradičným kúrením pre väčšinu domov minulého storočia. Jeho hlavnými súčasťami sú základová časť, strážnica z dreva, kameňa, tehál alebo betónovej malty.

Palivo je uložené v peci, ktorá pred použitím dobre schne. Ďalej nie je potrebné vynaložiť veľké úsilie na roztavenie kachlí. Dobre vysušené palivo sa vznieti s najmenšou iskrou. V hornej časti spodnej pece je polykruhová klenba, na ktorej je podstielka, na výrobu ktorej sa používa piesok, drvina z tehál, upevnená hlineným roztokom. Predná časť časti pece pece je varná plocha. Upozorňujeme, že posteľná bielizeň je hlavným prvkom klasickej ruskej pece. Dodáva jedlu zvláštnu príchuť.

Ruský sporák je vykurovacie zariadenie, ktoré sa vyznačuje dlhodobým tepelným výkonom, a to aj po dokončení ohniska. Po akumulácii tepla trvá jeho dodávka po celý deň s riadne vybavenou konštrukciou pece.

Princíp fungovania ruskej kachle je založený na prítomnosti ohybu, v jeho hornej časti je rúrka, ktorá sa zužuje nahor. Bočná časť steny sa vyznačuje prítomnosťou výklenkov, ktoré slúžia ako zariadenie na akumuláciu popola. V rovnakých výklenkoch sa šetria tlejúce časti paliva, ktoré postupne vydávajú teplo až do ďalšieho zapálenia pece..

V niektorých prípadoch je popol uložený na doske z kameňa alebo liatiny. Aby sa znížili náklady na kachle a zvýšila čistota jeho prevádzky, popolník nie je vôbec vybavený. To sa robilo v kachliach chudobných majiteľov. V tomto prípade iba špeciálne palivo pomohlo udržať teplo po celý deň vo forme určitých možností palivového dreva, na ktoré bola vždy položená osika. Takáto pec je dosť vyberavá a vyžaduje osobitný prístup, preto vám odporúčame, aby ste sa stále držali dizajnu, ktorý má popolník..

Aby sa zabránilo dymu z kachlí, je potrebné presne postupovať podľa výkresov ruskej kachle vlastnými rukami. Venujte zvláštnu pozornosť jeho stenám, mali by byť obzvlášť hladké. Ohyb nesmie byť v žiadnom prípade omietajúci. Stačí ho pomlieť na hladký stav..

Centrálnou a najdôležitejšou súčasťou ruských kachlí, od ktorých priamo závisí kvalita prevádzky tohto zariadenia, je ohnisko. Vnútri sú dva typy komôr – varenie a palivo. Na rozloženie ohnísk využili služby skúsených kachliarov, ktorí medzi týmito dvoma časťami vybudovali prestávku..

Varenie sa vykonáva tak, že sa jedlo vystaví horúcemu vzduchu, ktorý sa presunie ďalej k palivu. Kachle sa vyznačovali vynikajúcimi prevádzkovými vlastnosťami, ktorých ohnisko malo v hornej časti zúženie..

Dôležitým tajomstvom správnej funkčnosti ruskej pece je prítomnosť dvoch vírov v nej, ktorých rotačné oscilácie sa navzájom rušia bez vytvárania turbulentných momentov. Ak je prah pece príliš nízky, úroveň cirkulácie klesá.

Okrem toho víry vo vnútri pece zachytávajú nespálené častice paliva, ktoré tlejú a vytvárajú ďalšie teplo. Varenie v ruskej rúre sa vykonáva bez priameho kontaktu s ohrievaným vzduchom, takže v ňom nie sú žiadne karcinogénne látky a toxíny.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výrobe téglika, jeho klenba by mala byť trojcentrovaná. Takýto sporák sa vyznačuje stopercentným spaľovaním paliva a absenciou dymu alebo iskrenia..

Zástrčka slúži nielen ako miesto na ohrev vzduchu, ale aj na udržiavanie teploty predtým uvarených potravín. Preto odvážne vyhlasujeme, že hlavným princípom správnej organizácie ruskej pece je vytvorenie komplexného dymového kanála bez zložitých schém a vytvárania priečok..

Ako zložiť ruský sporák vlastnými rukami

Aby sa v konečnom dôsledku získala vysokokvalitná pec s vysokou účinnosťou, je potrebné spočiatku venovať osobitnú pozornosť zariadeniu a funkčným vlastnostiam ruskej pece. Vo vzťahu k regiónu umiestnenia mali kachle rôzne tvary, ale princíp ich organizácie je takmer vždy rovnaký..

Priemerné veľkosti ruských kachlí sú:

  • šírka – sto štyridsať centimetrov;
  • dĺžka – dvesto desať centimetrov;
  • výška sto centimetrov.

Predtým boli tieto hodnoty merané v arshinoch. Priemerná hodnota arshinu je zároveň sedemdesiat centimetrov. Rúra je však takmer vždy položená v súlade s rozmermi tehál, musia vždy zostať neporušené..

Táto vyššie uvedená verzia kachlí ľahko ohrieva miestnosť s rozlohou tridsiatich štvorcov. Kachle sa najčastejšie nachádzali v rohu priestorov, ktoré sa nachádzali vedľa dverí..

Pred začatím murovania je potrebné postaviť pevný základ z lámaných tehál alebo kameňa. Na každom sporáku je prvok vo forme pece na pečenie, ktorý obsahuje nástroje na údržbu kachlí. Pre vysokú úsporu tepla bol medzi kachle a stenu umiestnený tepelnoizolačný materiál..

Kachle sú vyrobené z tehál, ktoré sú umiestnené v špeciálnej malte. Klasická ruská pec bola postavená z červených tehál, pretože majú vysokú pevnosť..

Kľúčová časť kachlí sa vyznačuje prítomnosťou určitého sklonu vo vzťahu k ústam. Ďalšou dôležitou súčasťou je prah premosťovania, ktorý zabraňuje vniknutiu iskier do komínového potrubia. Okrem toho sa na prahu zachytávajú sadze z potrubí..

Pri stavbe pece je potrebné venovať osobitnú pozornosť objednávke. Jeho horizontálna rovina sa vyznačuje prítomnosťou rezov, ktoré pomáhajú porozumieť princípu pece. DIY schéma ruskej kachle a poradie muriva:

1. Spočiatku by mali byť pripravené výkresy pre ruskú pec vlastnými rukami. Vo vzťahu k nim je prvý rad položený na základni základu. Upozorňujeme, že predtým je základ z tehlovej a betónovej malty vodotesný. Na tieto účely použite strešný materiál. Odporúča sa postaviť prvý rad tehál s vlastnosťami odolnými voči vlhkosti. Tým sa zlepší kvalita výslednej pece..

2. Aby bolo obliekanie radov v budúcnosti ideálne, položia sa v prvom rade tri tehly ¾. Jedna tehla má súčasne skosenie, ktoré medzi nimi zaisťuje najtesnejšie spojenie..

3. V druhom rade sa odporúča použiť celé tehly počas procesu kladenia. A štyri tehly ¾ použitý v treťom rade. Je teda možné vyhnúť sa prekrývajúcim sa švom..

4. Štvrtý rad je tiež vyrobený z celých tehál. Dve tehly sa vyznačujú skosením, ktoré tvoria vstupný oblúk do pece.

5. V otvore je nainštalované drevené debnenie. Po usporiadaní oblúka je položený piaty rad. Je vybavený tromi tehlami ¾. V tomto rade je skosených dvadsať tehál, ktoré poskytujú pečeniu vysokú pevnosť..

6. V procese kladenia ruskej kachle vlastnými rukami by mali byť výkresy vždy po ruke. V šiestom rade sú bočné steny položené v jednej tehle a ostatné steny v dvoch. Medzi povrchy vnútorných stien musí byť nainštalované debnenie, ktorého horná časť pripomína polkruh. Upozorňujeme, že debnenie musí mať takú veľkosť, aby bolo možné v prípade potreby konštrukciu ľahko rozobrať.

7. Po inštalácii debnenia sa vykonávajú práce na povrchu klenby. Odporúča sa vybaviť klenbu klinovými tehlami, ktoré zlepšujú pevnosť konštrukcie a robia ju čo najpevnejšou..

8. Je možné kúpiť si takú tehlu alebo ju vyrobiť nezávisle. V druhom prípade stačí okraje tehly spracovať špeciálnym nástrojom..

9. Upozorňujeme, že spodné časti tehly by mali byť v tesnom vzájomnom kontakte. Na vyplnenie medzier medzi tehlami sa používa cementová malta..

10. Po zhotovení predlaktia by mal byť položený siedmy a ôsmy rad. Siedmy rad je položený v úplnom súlade s prvým. Ôsmy rad je vyrobený z celých tehál. Upozorňujeme, že v ôsmom rade sa zriaďuje plošina, pomocou ktorej sú vyrobené studené kachle. Sušený piesok by mal byť rozptýlený medzi ich stenami. V jedenástom rade sa sporák a zásyp prekrývajú.

11. Trinásty rad kladie steny časti pece a stĺp. Tieto dva prvky sú oddelené oceľovým pásom, ktorý zodpovedá tvaru a veľkosti rúry. Tento pás sa vyznačuje prítomnosťou otvorov, ktoré ho pomocou drôtu spájajú s obecným murivom.

12. Až do sedemnásteho radu sa budujú steny dvoch vyššie uvedených prvkov. V tomto rade sú steny časti pece vyrobené z ôsmich tehál, predbežne spracovaných špeciálnym nástrojom. Práve na nich je založená konsolidovaná časť téglika. Kelímok je teda vybavený rovnakým spôsobom ako predtým vyrobené opatrovníctvo..

13. Po výrobe konsolidovanej časti je nainštalovaný osemnásty rad. Začína sa vytváranie klenutého otvoru, Upozorňujeme, že v procese kladenia nasledujúcich radov je medzera medzi stenami a pecou vyplnená sušeným pieskom, rozbitými tehlami a sklom.

14. Kelímok a zásyp sú uzavreté v dvadsiatom druhom rade. V nasledujúcom rade sa zároveň stanú odolnejšími a posilnenými. K dispozícii je tiež kachľový prvok, na ktorom bol predtým samovar. Nasledujúce rady prekrývajú presah, ale zostávajú v nich otvory. V prvom je komín samovar a v druhom je výhľad. V ďalších radoch sú polovičné dvere upevnené.

15. Tridsiaty prvý rad je položený tak, že ďalšie rady sú usporiadané do troch tehál. Je teda možné vytvoriť žľab, ktorý odstráni dym z rúry. Nasledujúci rad úplne pokrýva časť priečneho potrubia. Po výrobe tridsiatich troch radov sa vykoná konštrukcia komína.

16. Nad stropom sú umiestnené tehly, ktorých rezanie zahŕňa odstránenie drevených konštrukcií. Rezaním je navyše možné dosiahnuť dekoratívny efekt. Prítomnosť drážok navyše prispieva k zvýšeniu prenosu tepla..

Pokladanie ruskej pece sa teda vykonáva ručne. Presné dodržiavanie objednávania vlastnými rukami pri výrobe ruskej kachle je kľúčom k získaniu vykurovacieho zariadenia s vysokou tepelnou účinnosťou.

Ruské pouličné pece s vlastnými rukami – technológia výroby

Niektorí majitelia vyrábajú ruský sporák výlučne na varenie jedla v ňom. V tomto prípade sa nachádza na ulici. Existujú aj mini-ruské pece, ktoré sa ľahko prepravujú z miesta na miesto a dokonca sa prepravujú v aute..

Predtým, ako si prečítate pokyny na stavbu vonkajšej kachle, odporúčame vám študovať odrody ruských kachlí vlastnými rukami:

1. Pece, na výrobu ktorých sa používajú tehly. Vyznačujú sa pôsobivými rozmermi a používajú sa na vykurovanie priestorov, v ktorých sú inštalované.

2. Kachle strednej veľkosti inštalované v kúpeľoch alebo letných chatkách. Ľahko zohrejte miestnosť až na tridsať štvorcov.

3. Mini ruské kachle inštalované vonku aj v interiéri. Ich hlavnou funkciou je esteticky príjemný vzhľad a príprava jedla..

Spodok vonkajšej rúry je základňa. Vnútro kachlí sa vyznačuje prítomnosťou špeciálnej prázdnej komory. Obsahuje náčinie a položky používané pri starostlivosti o rúru. Konštrukcia spodnej časti palivového priestoru sa vykonáva s dodržaním sklonu, takže je možné palivo efektívne a efektívne využívať.

Palivová časť sa skladá zo samotného ohniska a varného priestoru. Každý ruský sporák má navyše komín, ktorý zaisťuje odstránenie plynov zo spaľovania paliva..

Postaviť kachle na ulici nasleduje s prípravou základne a vytvorením základu. Na tieto účely sa používa zlomená tehlová a cementová malta. Pokladanie kachlí sa vykonáva vo vzťahu k predtým pripravenej schéme a poriadku. Kvalita fungovania pece priamo závisí od kvality murovacej skladby, preto tejto otázke treba venovať osobitnú pozornosť..

Video kutilské ruské kachle:

About the author