Fialový interiér obývačky: praktické rady, foto

Fialovú farbu, zdržanlivú a sofistikovanú, aj keď v interiéri obývačky preferujú len zriedka, volia kreatívne osobnosti inklinujúce k samote. Obývacia izba vo fialových tónoch vyzerá elegantne a tajomne a jej zvláštna atmosféra zdôrazňuje aristokraciu a šľachtu jej majiteľov. Farba napomáha pokojnému odrazu, ale aby interiér pôsobil zdržanlivo a zároveň luxusne, je dôležité vziať do úvahy špeciálne vlastnosti odtieňov fialovo-lilačného radu..

Obsah:

Vlastnosti fialovej v interiéri

Fialová farba v interiéroch je známa svojim osobitým pocitom a výber jej odtieňov pre dizajn obývačky veľa hovorí o tých, ktorí si ju vybrali. Fialovo-lilačný sortiment je veľmi vhodný pre luxusnú výzdobu obytného priestoru. Takéto sfarbenie svedčí o dobrom vkuse jeho majiteľov. A hoci ženy spravidla inklinujú k výberu obývačky vo fialovej farbe, neskôr muži súhlasia so správnou voľbou a príjemným pocitom seba v dome..

Táto farba je veľmi rozmanitá a jej jednotlivé odtiene môžu približovať alebo odstraňovať rôzne predmety alebo zvýrazňovať hlavné zariadenie..

Spektrum má 2 časti:

 • odtiene studenej vlny;
 • časť spektra tepelných vĺn.

Fialová je považovaná za komplexnú alebo prechodnú farbu, pretože tu dochádza k zlúčeniu studenej a teplej palety. V niektorých odtieňoch je viac modro -modrého spektra, v iných – červená. Z tohto dôvodu bude jeden dizajn interiéru vyzerať pohostinnejšie a teplejšie, druhý – oddelený a pokojný. Napríklad fialová obývacia izba, fotografia:

Skúsení dizajnéri tiež často navrhujú vyhladiť kontrasty nudného monochromatického interiéru, aby pre väčšiu sofistikovanosť nahradili:

 • čierna – akýkoľvek odtieň fialovej;
 • biela – svetlo fialová.

Ako viete, teplé farby vyvolávajú viac emócií, studené upokojujú a fialová je filozofická farba. Zmierňuje všeobecné napätie, ale udržuje inteligenciu a kreativitu v dobrej kondícii. Veľa studených fialových odtieňov môže spôsobiť depresívnu náladu, najmä fialové podlahy. Ale ak je táto farba v interiérovom dizajne zriedená bielou, modrou, karmínovou alebo zlatou, potom bude úplne iná atmosféra. Neodporúča sa používať fialové pozadie iba vo forme:

 • oddelené jasné akcenty;
 • čalúnený nábytok;
 • textil a doplnky.

Naše vizuálne analyzátory vnímajú studené farby ako upokojujúce nervový systém, takže v obývačke alebo jednoizbovom byte je takýto dizajn užitočný pre tých, ktorých práca je spojená s emocionálnym preťažením. Ale kvôli schopnosti aktivovať kreativitu si fialový interiér v obývačke často vyberá bohémska elita – hudobníci a divadelníci, výtvarníci a spisovatelia. Na druhej strane osamelé a utiahnuté osoby tiahnu k purpurovej farbe, ktoré napína komunikácia s neznámymi ľuďmi. Možno aj preto majú tak málo priateľov, ktorí dokážu oceniť ich veľkolepý interiér vo fialových tónoch..

Violet sa narodila na križovatke modrej a červenej, takže sa zdá, že navzájom hasnú. To vysvetľuje určitú inhibíciu procesov excitácie nervového systému a zahaleného prebúdzania zmyselnosti. Je to farba idealistov s vysokým sebavedomím, usilujúcich sa o spiritualitu vo všetkých podobách. V takejto obývačke je pohodlné čítať alebo si pustiť hudbu, modliť sa alebo meditovať. V mytológii a klasickom umení symbolizujú purpurové rúcha pokánie a vnútorné rozjímanie..

Odtiene fialovej sú v niektorých interiérových štýloch nevyhnutné. Je známe, že purpurová dúhovka je symbolom ruskej secesie, ale fialová je vhodná v orientálnych ozdobách, ako aj v textíliách niektorých etnických štýlov, napríklad indických alebo marockých. A levanduľa je kráľom interiérov Provence. V modernom štýle je uznávaným favoritom fialového interiéru obývačky orchidea. Používa sa ako vo forme prírodného nábytku, tak vo forme výtlačkov..

Odtiene fialovej a ich vyváženie v interiéri

V prírode sú odtiene fialovej obmedzené na ovocno-kvetinovú paletu, ako aj na chladnú hru kryštálov drahokamov. K dispozícii je tiež kyslá purpurová farba, ktorá je vhodná do avantgardných interiérov. V tichšom prostredí sú však vhodnejšie prírodné odtiene:

 • baklažán;
 • čučoriedka;
 • tmavofialová;
 • ametyst;
 • slivka;
 • levanduľa;
 • jasne fialová;
 • Fialová;
 • indigo;
 • hrozno;
 • fialový;
 • orgován;
 • fuchsia;
 • Fialová.

Mimochodom, purpurová je veľmi starodávne farbivo získavané zo stredomorských mäkkýšov, príbuzných sépií. Vzhľadom na vzácnu krásu a sofistikovanosť farby mali právo nosiť takéto oblečenie iba šľachtickí šľachtici. Ambiciózni ľudia sa dnes často rozhodujú pre čalúnený nábytok vo fialovej alebo orgovánovej farbe..

Lila, ametyst a svetlofialové odtiene v usporiadaní obývačky sú veľmi vhodné, prebúdzajú intuíciu. Trochu mystiky dodá takémuto interiéru kompetentný dizajn osvetlenia s neónovými žiarovkami a diódovou páskou po obvode stropu. Príslušenstvo vo forme kryštálov alebo krištáľových pohárov, ako aj vysokých dlhých váz bude skvelým doplnkom..

Levanduľa zostáva dnes jedným z najmodernejších odtieňov fialovej. A nie je potrebné ho viazať na tradičný štýl pre túto farbu – Provence. V modernom štýle je tiež žiadaný, najmä v kombinácii s olivovým alebo zlatým. Výborným doplnkom levanduľovej obývačky môže byť krištáľová aromalampa, na ktorej sa spaľuje esenciálny olej z rovnomennej rastliny. A 2-3 vetvičky pravých kvetov levandule, spálené cez noc, neutralizujú komáre a iný hmyz až do rána.

Tmavo fialová je považovaná za ťažkú ​​a depresívnu farbu, ale používa sa ako náhrada čiernej farby tam, kde je to nežiaduce. Ak však „čiernosť“ nahradíte prírodným odtieňom sušených sliviek alebo hrozna, bude to vnímané pozitívnejšie. V takom interiéri bude ovocie v krásnych farebných sklenených vázach vhodným doplnkom. Mimochodom, krištáľové a muránske sklo získajú vynikajúci purpurový odtieň pridaním tekutého zlata..

Lilac je často obľúbenou farbou mladých dievčat, preto si ho mladí majitelia luxusných bytov alebo štúdiových apartmánov ochotne vyberú do svojho interiéru. Toto je symbol snov a tínedžerských snov, ktoré čakajú na realizáciu v ďalekej budúcnosti, a preto výraz „orgovánová hmla“. V takom interiéri sú veľmi vhodné motívy bielej ľalie ako symbolu panenskej čistoty. Obývacia izba v orgovánových odtieňoch dokonale doplní sklenené priečky pri zónovaní alebo priehľadných záclonách so závesmi alebo krásnymi záhybmi.

Pozor: Skúsení dizajnéri s jemnou chuťou a porozumením vlastností každého odtieňa fialovej často ponúkajú vynikajúce interiéry, ktoré nevyzerajú v iných farbách. Preto je dôležité, keď ste si vybrali jeden alebo iný vzor, ​​presne udržiavať rovnováhu, opakovať každý odtieň v obývacej izbe a typ osvetlenia a tiež zvoliť identické doplnky a textil..

Je potrebné kompetentne riediť purpurovú teplú paletu a sledovať rovnováhu. Napríklad duet fialovej a žltej farby je považovaný za klasický, ale so zlými odtieňmi môžete z nádherného dizajnu obývačky urobiť desivú klauniádu. Veľa modrej a svetlo modrej dodá depresiu a prebytok červených doplnkov niekedy spôsobí určité vnútorné nepohodlie vo fialovo-lilačnom interiéri..

Mnoho odtieňov fialovej ladí s ružovou a karmínovou, svetlo zelenou a modrou, bielou a citrónovou, striebornou a zlatou. Je však dôležité zachovať celkovú rovnováhu v proporciách a sýtosti purpurovej farby a jej spoločníkov..

Mimochodom, farební terapeuti tvrdia, že táto farba má priaznivý vplyv na endokrinné žľazy a dýchacie orgány. Fialový interiér v obývačke odporúčajú astmatikom a ľuďom s chronickým kašľom a dusením, chrapotom a poklesmi tlaku. V kultúre rôznych národov boli purpurové kvety umiestnené na lôžko detí trpiacich námesačnosťou..

Tip: Nepreháňajte to s fialovou v textíliách – príliš hrubý odtieň urobí obývačku ťažšou a tmavšou. Čím sú purpurové a lilaové záclony transparentnejšie, tým je celý interiér rafinovanejší. Obzvlášť krásne vyzerajú viacvrstvové závesy, kde sa súčasne používajú biele, lila a lila tkaniny..

V obývačke, kde je fialová kombinovaná so sivou, by nemalo byť veľa rozmazaných odtieňov, inak bude interiér pôsobiť akosi špinavo. Pridajte zelenú, ružovú alebo karmínovú a dom doslova ožije. Strop je len biely alebo bledý orgován, môžete použiť aj lesklý strečový strop. A pridajte veľké stropné svetlo s kryštálovými doplnkami a chrómovými akcentmi. Potom sivá sprievodná farba vo fialovej obývačke zušľachtí dizajn tým najúžasnejším spôsobom..

Všeobecné pravidlo: Čím viac tmavých odtieňov sa používa v obývacej izbe vo fialovej farbe, tým intenzívnejšie by malo byť všeobecné a miestne osvetlenie v každej zóne. Najlepšie je objednať si premyslený dizajn osvetlenia v špecializovanej spoločnosti. To je presne prípad, keď nie je veľa žiaroviek, najmä ak sú kryštalické. Pre pokojný fialový interiér s fialovými doplnkami sú vhodné matné odtiene a úsporné žiarovky.

Nábytok do fialového interiéru

Pre obývaciu izbu vo fialových tónoch je dôležité správne vybrať nielen osvetlenie a textil, ale aj nábytok, ktorý bude v harmónii so všetkými prvkami. Niekedy môžete urobiť aj inak – kúpte si elegantný čalúnený nábytok do obývačky v lila -purpurových tónoch a potom k nemu upravte celý interiér vo vhodnom štýle..

Vo fialovom interiéri obývačky je dôležitá aj kombinácia matných a lesklých textúr. Čím viac lesku, tým rafinovanejšia taká miestnosť vyzerá. Veľmi elegantne bude pôsobiť súprava nábytku čalúnená hodvábnym žakárom v lila-fialovej farbe. Velúrové alebo zamatové čalúnenie pohoviek a kresiel vyzerá nemenej elegantne, ako keby sa trblietalo s hranami ametystu.

Výber nábytku do značnej miery závisí od štýlu, v ktorom je interiér obývačky koncipovaný. Ale aj keď nie je žiadna túžba nasledovať určitý štýl, je dôležité vziať do úvahy, že existuje niekoľko hlavných smerov:

 • klasický štýl;
 • historické štýly;
 • moderný dizajn;
 • moderný a postmodernizmus;
 • art deco a iné dekoratívne štýly;
 • avantgarda;
 • hi-tech a techno;
 • etnicita a krajina.

Aj keď je v moderných interiéroch prijateľný eklekticizmus alebo určitý druh miešania štýlov, nie vždy je možné dosiahnuť úspešnú „fúziu“ alebo „mix“ vo fialovej obývačke. Táto farba je taká zákerná, že môžete urobiť malý dohľad a pokaziť celý dojem. Je lepšie držať sa jedného smeru, aby obývačka vyzerala sofistikovane..

Pri kúpe nábytku sa opýtajte, do akého štýlu patrí – pri elitnom nábytku je to vždy uvedené v návode. A môžete si vyzdvihnúť pohovku a kreslá z katalógov, kde je štýl tiež často uvedený.

Vo fialovom interiéri je tiež dôležité vziať do úvahy konfiguráciu čalúneného nábytku, všeobecné proporcie a celkové vyplnenie priestoru:

 • pre moderné je lepšie zvoliť asymetrické pohovky a efektívne kreslá s elegantnými podrúčkami (ak nie je špecifikovaný štýl výrobku);
 • pod moderným dizajnom si môžete vybrať dôrazne mladistvý štýl s farebnou potlačou na čalúnení;
 • minimalistický interiér predpokladá obyčajnú pohovku s jednoduchou geometriou, napríklad bielou alebo „aqua“, na pozadí orgovánových stien a fialových textílií.

Príslušenstvo vo fialovej obývačke

Aj keď je purpurová podlaha vo fialovej obývačke nevhodná, drevité odtiene parkiet je tiež potrebné starostlivo vyberať. Dnes je veľmi módne položiť parkety a laminát v dymových odtieňoch, ktoré vyzerajú veľmi harmonicky v kombinácii s fialovou. Ale pre milovníkov mäkkých kobercov s vysokým vlasom návrhári odporúčajú malú slivku alebo baklažánový koberec..

Neodporúčajú sa ani tmavofialové záclony, najmä ak zaberajú celú stenu, kde je umiestnené okno. Je lepšie použiť saténové záclony v ušľachtilých odtieňoch ametystu.

Mimochodom, doplnky z prírodných drahokamov a okrasných kameňov takýto interiér výrazne zušľachtia. Do obývačky môžete dať napríklad vázy z charoitu alebo poháre z jadeitu alebo chalcedónu. Kryštály ametystu, skalného kryštálu alebo iného minerálu budú tiež nádhernou ozdobou vášho fialového interiéru..

Prírodné kvety v originálnych kvetináčoch dokážu oživiť každý „chladný“ interiér. Ako už bolo spomenuté, obľúbenou fialovou obývačkou sú orchidey. Ale v tomto rozsahu môžete použiť fuchsiu, cyklámen, pelargonium, izbové fialky a ďalšie rastliny s púčikmi, ako aj akékoľvek biele kvety. Alebo dajte do obývačky kvetináč z prírodnej levandule, aby ladil so štýlom Provence.

Tip: Ak ste kreatívny človek so zmyslom pre mieru a dobrou intuíciou, pokúste sa vytvoriť svoj vlastný jedinečný štýl v tomto rozsahu na základe našich odporúčaní..

About the author