Hlavný filter na čistenie vody: inštalačné funkcie

Ekologická úroveň moderného života prináša vlastné úpravy využívania verejného zdroja – vody. Teraz jeho kvalita priamo závisí od stupňa čistenia. Primárna filtrácia prebieha v čistiarňach vody, ale agresívne chemikálie a zvyškové látky ju nedovoľujú používať na pitie. Na dôkladnejšie čistenie budete musieť nainštalovať hlavný vodný filter, o ktorom sa bude diskutovať v tomto článku..

Obsah:

Čo je hlavný filter na čistenie vody

Filter tohto typu je určený na priamu inštaláciu do vodovodu, čo sa odráža v jeho názve. Funkcie tohto filtra zahŕňajú čistenie tečúcej vody z mechanických útvarov a niektorých chemických zlúčenín..

Najdôležitejším parametrom hlavného filtra je schopnosť prechádzať vodnými tokmi. Najpopulárnejšie sú zariadenia, ktoré prechádzajú od 20 do 50 litrov za minútu. Tento objem stačí na byt a dom priemernej veľkosti. Každý jednotlivý prípad je však potrebné zvážiť osobne v súlade s maximálnou spotrebou. Okrem toho tlak vo vodovodnom systéme, ktorý je priamo ovplyvnený nainštalovaným hlavným filtrom, musí zodpovedať ukazovateľom: 0,1 – 0,5 baru.

Typy hlavných filtrov na čistenie vody v dome

Výber hlavných filtrov je v súčasnosti veľmi široký a zameriava sa na problémy, ktoré odstraňujú:

Hlavné hrubé filtre

 • Navrhnuté na filtráciu najväčších mechanických sedimentov. Tento typ zariadenia je účinný pri inštalácii v mieste vstupu do systému tlaku vody. Vďaka filtru budú všetky zariadenia určené na spotrebu vody a inštalované rozvody fungovať čo najdlhšie. Inštalácia zariadení na hrubé čistenie má navyše priaznivý vplyv na prevádzku systémov jemného čistenia..
 • V takom systéme je hlavným filtračným prvkom kovová sieťovina s jemnými okami. Niektoré modely sú vybavené niekoľkými okami s postupným zmenšovaním veľkosti ôk, vďaka čomu majú čistenie od dvoch do troch stupňov. Životnosť takéhoto zariadenia je prakticky neobmedzená. Jediná vec, ktorú takýto filter potrebuje, je pravidelné umývanie buniek siete. V opačnom prípade upchatý filter pozastaví činnosť systému tlaku vody..

 • Zostavu hlavných filtrov predstavujú zariadenia na čistenie studenej a teplej vody. Hlavný rozdiel spočíva v použití rôznych materiálov na konštrukciu puzdra. Systém čistenia horúcej vody je vyrobený z plastu odolného voči vysokým teplotám alebo z nehrdzavejúcej ocele s vysokou pevnosťou. Filtračné vložky pre horúcu vodu sú zvyčajne vyrobené z polymérov, ktorých vlastnosti nie sú vhodné na dlhodobé pôsobenie vysokých teplôt.

Poznámka: Hlavné filtre na horúcu vodu je možné použiť aj na filtráciu studenej vody, ale spätný cyklus je prísne zakázaný..

Hlavné filtre na jemné čistenie

 • Spravidla takéto systémy obsahujú niekoľko filtračných technológií naraz. Hlavnou funkciou je odstránenie malých nečistôt. V tomto prípade sa používajú sorpčné kazety..
 • Jemné čistiace zariadenia môžu byť navyše doplnené o moduly úpravy vody UV a ďalšie filtračné systémy. Na základe požadovanej úrovne výkonu sa používajú kazety rôznych typov a veľkostí. Najbežnejšie dnes sú: Tenká čiara (12,7 – 25,4 cm) a Big Blue (26 – 50,8 cm).

 • Jemná filtrácia zaručuje vysokú úroveň filtrácie, po ktorej je voda vhodná na pitie a varenie.

Hlavné filtre na zmäkčenie vody

 • V takýchto zariadeniach sa ako hlavné činidlo používa polyfosfát sodný. Vodu upravenú takýmto zložením nemožno použiť na potravinárske účely..
 • Najpopulárnejšie sú modely zmäkčujúce vodu pracujúce na magnetických impulzoch. Nepotrebujú dodatočnú údržbu. Magnetické zmäkčovače sú inštalované buď na prietokovom potrubí, bezprostredne za zariadením na hrubé čistenie, alebo pred spojovacie body domácich spotrebičov, ktoré spotrebúvajú vodu. Aviváž tohto druhu je univerzálna a dá sa použiť na vodu s rôznymi teplotami..
 • Magnetické pole má deštruktívny účinok na tvorbu vodného kameňa pozostávajúceho z usadenín solí horčíka a vápnika. Keď sa chemická zlúčenina rozpadne, vytvorí zrazeninu, ktorá nemá deštruktívny účinok na vodovodné a teplovodné spotrebiče..

In-line filtre s granulovaným načítaním

Jedná sa o najuniverzálnejšie systémy, ktoré odfiltrujú väčšinu nečistôt vo vode:

 • usadeniny chlóru a soli;
 • kovové spoje;
 • biologické nečistoty.

Granulované filtre teda vykonávajú hlavné funkcie jemného filtra a zmäkčovača vody. Telo takéhoto filtra je prezentované vo forme balónika, ktorého veľkosť priamo závisí od deklarovaného výkonu zariadenia. Indikátory sa môžu líšiť do 25 metrov kubických za hodinu. To vám umožní použiť model v byte, vo vidieckom dome alebo v malej výrobe.

Poznámka: filtre s granulovaným zásypom sú dostatočne veľké, na ich vloženie je najlepšie použiť hlavné potrubia prechádzajúce technickými miestnosťami..

Na čo sa musíte zamerať pri výbere hlavného filtra?

Po štúdiu všetkých typov hlavných filtrov vyvstáva otázka – ktorý z nich je potrebné kúpiť na čistenie vody v dome alebo byte.

Vodovodné potrubie prechádza veľkými mechanickými nečistotami

 • Riešenie: hlavný filter orientovaný na hrubé čistenie, ktorý je nainštalovaný v mieste vstupu do vodovodného potrubia. Vďaka čomu bude životnosť nainštalovaného vodovodu trvať mnoho rokov.

Dôležité: filtračný prvok potrebuje včasné čistenie, pretože nadmerné hromadenie usadenín môže spôsobiť zablokovanie vedenia.

Voda obsahuje jemné úlomky a mechanické nečistoty

 • Riešenie: inštalácia hlavného filtra na jemné čistenie. Počas procesu inštalácie môže byť konštrukcia doplnená modulmi s ultrafialovým žiarením a rôznymi druhmi membrán. Po takejto úprave je voda vhodná na pitie a varenie..

Usadzovanie vodného kameňa na potrubiach a kaly na vodovodných armatúrach

 • Riešenie: hlavné zmäkčovače vody s čistením na báze polyfosfátu sodného alebo magnetické zmäkčovadlá bez činidla. Posledný uvedený typ nevyžaduje dodatočnú údržbu.

Dôležité: zmäkčená voda bez dodatočnej filtrácie nie je pitná.

Prítomnosť niekoľkých typov znečistenia vody a potreba ich používania ako pitia

 • Riešenie: univerzálne systémy filtrácie vody. Sú vybavené filtrami s viaczložkovou zrnitou štruktúrou, ktoré odstraňujú takmer všetky známe druhy kontaminantov. Tento typ filtra navyše do značnej miery zmäkčuje vodu. Po vyčistení je pitná bez dodatočného spracovania.

Výhody prevádzky hlavného filtra na mechanické čistenie vody

Používanie hlavného vodného filtra má obrovské množstvo výhod, z ktorých najvýznamnejšie sú:

 • významné zlepšenie chemických a chuťových vlastností tečúcej vody vďaka komplexnému čisteniu od hlavných nečistôt: chemických a technických, ako aj od baktérií;
 • predĺženie životnosti domácich spotrebičov a potrubných systémov. Inštalácia hlavného filtra zaručuje správnu funkciu umývačiek riadu a práčok, ohrievačov vody a všetkých inštalatérskych predmetov;
 • používanie moderných systémov filtrácie vody vám umožňuje používať čistenú vodu, ktorá má pozitívny vplyv na zdravie;
 • jednoduché použitie: malé rozmery zariadenia, jednoduchá výmena filtračného komponentu. Niektoré typy (napríklad: zmäkčovače vody) nevyžadujú dodatočnú údržbu;

 • dlhá životnosť hlavného filtra a nízke náklady na nákup náhradných kaziet.

Nevýhody inštalácie hlavného filtra

So všetkými nepochybnými výhodami inštalácie hlavného filtra je s ich používaním spojených množstvo ťažkostí, ktoré možno len ťažko nazvať vážnymi nedostatkami, ale skôr niektorými nuansami prevádzky:

 • potreba ručnej výmeny a čistenia kaziet, pretože sa znečistia;
 • inštalácia filtra je dosť namáhavý proces a len málo spotrebiteľov to zvládne sami, preto si to bude vyžadovať pomoc špecialistu, čo sú dodatočné náklady. Na druhej strane profesionál zaručuje kvalitu inštalácie.

Nezabudnite, že náklady na nákup hlavného filtra a platbu za jeho inštaláciu sa vyplácajú za dlhú životnosť zariadení spotrebovaných vodou, a čo je najdôležitejšie, za ľudské zdravie..

Inštalácia hlavného filtra vlastnými rukami

Pred začatím prác na inštalácii hlavného filtra sa musíte uistiť o špecifikách jeho aplikácie..

 • Pri studenej alebo horúcej vode – to bude závisieť od toho, na akom potrubí bude filter nainštalovaný.
 • Rozmery. Veľké spotrebiče sú spravidla umiestnené v oddelených technických miestnostiach, zatiaľ čo ľahké a kompaktné filtre je možné nainštalovať pod umývadlo.

Ďalej musíte pripraviť nástroje na inštaláciu:

 • suché handry;
 • tesniaca páska;
 • skrutkovač alebo skrutkovač.
 • vŕtať.

Fázy inštalácie hlavných filtrov

 • Pred inštaláciou hlavného filtra je dôležité zastaviť prívod vody vypnutím hlavného ventilu. Potom musíte uvoľniť tlak v potrubnom systéme. Na to bude postačujúce otvoriť akýkoľvek kohútik..

 • Priamo nad bodom pripojenia k elektrickej sieti je potrebné označiť body uchytenia filtra. Vŕtačkou urobte otvory a naplňte ich hmoždinkami dodanými s hlavným filtrom.
 • Použitím spojok a v prípade potreby flexibilného potrubia sa filter zaradí do hlavného systému. Vonkajšie ventily musia byť starostlivo utesnené tesniacou páskou..

Obvod hlavného filtra

 • Poznámka: počas inštalácie je dôležité dávať pozor na smer prúdenia vody. Vstup musí byť označený IN.
 • Ďalej by ste mali upraviť otvory pre upevňovacie prvky umiestnené v hornej časti filtra pripravenými v stene a pomocou skrutkovača alebo skrutkovača utiahnuť skrutky.
 • Poznámka: filter musí byť pripevnený k stene, inak bude na potrubie vyvíjať značný tlak.
 • Testovanie prevádzky filtra: do systému je potrebné vložiť vodu (otvorte ventil). Ďalej musíte skontrolovať tesnosť všetkých spojov. Potom môžete otvoriť kohútik prívodu vody. Po dobu 5 minút musíte vypustiť vodu. V tomto okamihu sú kazety prepláchnuté a vzduch je odstránený z vodovodného systému..

Poznámka: niekoľko týždňov je vhodné nechať v spojoch suchú handru, ktorá v prípade netesnosti ochráni podlahu pred vlhkosťou..

Od okamihu, keď je nainštalovaný hlavný filter, sa začína počítať životnosť kazety. Po uplynutí času stanoveného v návode na obsluhu zariadenia ho musíte vymeniť za nový..

Postup výmeny kazety

Na základe hraničnej hodnoty výtlaku priepustnosti, ktorá je spravidla uvedená na pôvodne nainštalovaných kazetách, môžete zhruba vypočítať jej životnosť. Pri bežných domácich filtroch je to od 1,5 do 2 mesiacov. Pri väčších modeloch môže byť životnosť kazety až šesť mesiacov. Použitú kazetu si môžete vymeniť sami.

 • Najprv musíte vypnúť vodovodný systém.
 • Pred odskrutkovaním baniek, v ktorých sú vložené kazety, stojí za to nahradiť akúkoľvek nádobu pod filtrom, aby sa zozbierala zvyšná voda..
 • Ďalej pomocou špeciálneho kľúča, ktorý je súčasťou zariadenia, musíte opatrne odskrutkovať banku.
 • Vyberte a zlikvidujte použitú kazetu a do banky vložte nový filter.
 • Banku vráťte na miesto a utiahnite kľúčom.

Hlavné filtre sú najčastejšie vybavené jednorazovými kazetami, ktoré nemožno po skončení životnosti renovovať. Obdobie ich používania by malo byť neustále sledované, aby sa zabránilo použitiu kontaminovanej vody..

Hlavní výrobcovia filtrov

Pri výbere filtra na čistenie vody by ste mali venovať pozornosť nielen jeho technickým vlastnostiam, ale aj ukazovateľom hodnotenia a povesti výrobcov. Dnes sú najobľúbenejšie výrobky spoločností:

 • Biq Blue;
 • “Bospor”;
 • Atol;
 • “Bariéra”;
 • “Gejzír”;
 • “Aquaphor”;
 • “Source Bio”;
 • “Opera”;
 • Honeywell.
 • Filtračné zariadenia spoločnosti “Geyser Typhoon” sú obľúbené najmä vďaka svojej univerzálnosti. Filtre sú navrhnuté na použitie v systémoch zásobovania studenou a teplou vodou. Kazeta musí byť vymenená a je zodpovedná za čistenie od solí, iónov železa, kovových usadenín, mechanických nečistôt a znižuje koeficient tvrdosti.
 • Filtre predložené nemeckou spoločnosťou Honeywell, získali dôveru veľkého počtu používateľov na celom svete. Zariadenia sú účinné v boji proti hrubým mechanickým frakciám a pokiaľ ide o kvalitu mechanického čistenia, nemajú prakticky žiadne analógy. Všetky kazety sú vybavené sieťkou z nehrdzavejúcej ocele, ktorú je možné počas používania nezávisle opláchnuť pod tečúcou vodou. Filtre Honeywell majú navyše jedinečný systém ochrany pred náhlymi poklesmi tlaku v hlavnom potrubí. Náklady na tieto filtračné zariadenia sú samozrejme niekoľkonásobne vyššie ako analógy, ale vysoká kvalita predlžuje životnosť hlavného filtra o mnoho rokov..

 • Spoločnosť “Aquaphor” vyrába radové filtre kompaktných rozmerov, vďaka ktorým majú užívatelia možnosť používať vodu úplne filtrovanú z chemikálií, škodlivých nečistôt a nepríjemných pachov.

Náklady na hlavné filtre na čistenie vody

Ceny za hlavné filtre sa líšia vo významnom cenovom rozpätí.

 • Ich tvorba priamo závisí od materiálu, z ktorého je zariadenie vyrobené, od zložitosti úrovní čistenia a od výrobcu. Navyše sú zariadenia na filtráciu teplej vody oveľa drahšie. Dôvodom tohto javu sú prevádzkové podmienky, preto je spôsob ich výroby technologickejší, a teda aj drahší, čo ovplyvňuje konečnú cenu..
 • V súčasnej dobe sa náklady na filtre na čistenie studenej vody pohybujú v rozmedzí od 450 do 800 rubľov, za horúce-1 500-1 850 rubľov. Zariadenia vyrobené z nehrdzavejúcej ocele sa považujú za najdrahšie. Ich cena dosahuje 5 000-7 000 rubľov.

Inštalácia filtra na čistenie vody je múdrou cestou, keď sa otázka týka trvanlivosti zariadení spotrebúvajúcich vodu a ohrievajúcich vodu, a čo je najdôležitejšie, ľudského zdravia. Pri výbere hlavného filtra je potrebné zamerať sa nielen na jeho účel a cenu, ale aj na spracovanie, výkonové parametre a schopnosť vykonávať základné funkcie v súlade s maximálnym tlakom v potrubiach. Správne zvolený a nainštalovaný filter vydrží dostatočne dlho a svojim majiteľom prinesie maximálny úžitok.

About the author