Inštalácia krbu vlastnými rukami

V chladnom období sa krb stáva nepostrádateľným zdrojom tepla. Rýchlo dodáva teplo a ohrieva priestor, navyše dodáva domu pohodlie a zdobí každý interiér. Je príjemné tráviť čas so svojimi blízkymi a relaxovať pri krbe na konci náročného dňa. V súčasnej dobe je v predaji mnoho typov krbov – kachľových, kamenných, elektrických, dekoratívnych a kovových. A za poplatok si môžete najať špecialistov na stavbu krbu. Cena inštalácie krbu môže byť odlišná, ale krb môžete nainštalovať vlastnými rukami bez toho, aby ste sa uchýlili k službám kohokoľvek. Teraz, ak chcete, môžete na internete nájsť veľa videí o inštalácii krbov, v ktorých je všetko jasne zobrazené a povedané. Pri inštalácii krbu existujú určité pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať. O nich budeme hovoriť trochu neskôr v návode na inštaláciu krbu..

Obsah

Umiestnenie krbu

Pri začatí stavby krbu musíte myslieť na jeho logické umiestnenie. V 1. poschodí je spravidla nainštalovaný krb, pretože inštalácia krbu s vlastnými rukami na posledných poschodiach výrazne komplikuje konštrukčné riešenie prekrytia a vyžaduje si tiež zvýšenú pozornosť v otázke požiarnej bezpečnosti. Krb sa zvyčajne nachádza v najviac preplnenej miestnosti – v obývacej izbe. V krajine je krb usporiadaný aj vo vonkajšej stene domu alebo na verande. Hlavnou požiadavkou na umiestnenie krbu je jeho praktickosť. Krb nie je potrebné umiestňovať do priechodnej miestnosti, pretože to bude brániť pohybu. Voľba miesta pre krb je tiež ovplyvnená jeho dizajnovými vlastnosťami, najmä tým, ako bude otvorené ohnisko (od 1., od 2, od 3 alebo zo 4 strán).

Dizajn krbu

Inštalácia krbu sa spustí až po identifikácii typu a rozloženia krbu a premýšľaní nad spôsobom zdobenia krbu. Krb je v podstate jednoduchý sporák – to znamená vykurovacie zariadenie, ktoré má otvorené ohnisko, ako aj priamy výstup spalín. Prenosom tepla je horšia ako kachle a nehromadí tepelnú energiu, v dôsledku čoho sa ohrieva iba vtedy, keď drevo horí. Krby sú rozdelené do dvoch hlavných typov:

1. Vstavaný;

2. Voľne stojace.

Celkový dizajn a typ krbu sa vyberajú na základe usporiadania miestnosti. Vstavané krby sú častejšie usporiadané. Hlavné komponenty krbu:

1. diera v peci (takzvaný portál);

2. Priestor pece (takzvané ohnisko).

Súčasťou krbu je portál, ktorý určí účinnosť jeho prenosu tepla a jeho estetiku. V závislosti od umiestnenia krbu, ako aj od jeho konštrukčného a konštrukčného riešenia, môže byť otvor pece umiestnený na 1., z 2 alebo z 3 strán. Pri stavbe a zdobení krbu je miesto, kde by ste mali dať voľnú ruku fantázii, treba však pamätať na to, že na jeho praktické využitie je potrebné správne vypočítať veľkosť hlavných častí jeho štruktúry a ich proporcionalitu. vo vzťahu k sebe navzájom, ale aj k celému obytnému priestoru.

Je potrebné striktne dodržať všetky kroky uvedené v pokynoch na inštaláciu krbu. Ak sa rozhodnete využiť služby špecialistov, potom sa náklady na inštaláciu krbu môžu od spoločnosti k spoločnosti výrazne líšiť. Pri začatí týchto stavebných prác najskôr skontroluje pevnosť vybraného fragmentu podlahy, to znamená, že určí, či je schopný odolať hmotnosti tejto konštrukcie. Táto fáza je primárna a povinná. Konštrukcia krbu začína základom, ktorého hĺbka by mala zodpovedať hmotnosti komína a krbu (0,5 metra pre 1-poschodové domy a asi 0,7-1,0 metra pre 2-poschodové domy). Na 2. poschodí je krb namontovaný na nosníkoch alebo na špeciálnom základe. Základový materiál – suťový kameň alebo červené tehly. Tehlový základ by mal byť privedený na samotnú úroveň podlahy a na vrch by mala byť položená hydroizolácia. Telo môže byť vyrobené zo žiaruvzdorného betónu, kameňa, kovu, tehly, keramiky alebo z kombinácie týchto materiálov. Ak chcete postaviť krb z tehál, použite červenú, dobre žíhanú tehlu. Murivo sa vykonáva pomocou ílovito-pieskovej malty, pričom zostávajú švy asi 5 mm. V tomto prípade nie sú silikátové tehly vhodné, pretože nie sú odolné voči vysokým teplotám. Tiež nepoužívajte nekvalitnú tehlovo -maltovú maltu, ktorá na ňu nebude dobre priľnúť. Tiež neskôr budete možno potrebovať ďalší základ – ak je hmotnosť krbu, na ktorom ste sa zastavili, veľmi veľká.

V ďalšej fáze, v mieste, kde bude umiestnená celá konštrukcia, sú obrysy spodnej časti krbu načrtnuté kriedou podľa predtým schváleného plánu. Je tiež potrebné zabezpečiť, aby krb mal otvor na pohyb vzduchu. Ak tomu tak nie je, mali by ste to urobiť vo vhodnej stene. Spravidla organizujú vnikanie vzduchu do krbu priamo z ulice. Malo by sa pamätať na to, že je veľmi nebezpečné inštalovať krb sami a súčasne nedodržiavať vyššie uvedené pravidlá..

Ďalšou – treťou etapou stavebných prác – je plot múru, v blízkosti ktorého bude postavený krb. Tu sa používajú špeciálne izolačné materiály. Pred použitím konkrétneho izolačného materiálu by ste si mali podrobne preštudovať návod na jeho použitie..

Vo štvrtej fáze inštalácie krbu stojí za to zamerať sa na výklenok pod krbom – ak má miesto, kde by mal byť, potom by mal byť vyrovnaný keramickými dlaždicami. Ak sa na základ používa liatie betónu, je táto činnosť mimoriadne potrebná. Vyrovnanie sa vykonáva na úplnú úroveň podlahy. Musíte tiež opraviť všetky centrálne, bočné časti pece a samotnú základňu pece. Cementový roztok použitý na upevnenie týchto prvkov musí mať nevyhnutne tepelne odolné vlastnosti. Potom je medzi zadnú stenu krbu a nosné stĺpiky namontovaná špeciálna kapucňa. Je tiež upevnený tepelne odolným cementom. Ďalej je nainštalovaný štít, ktorý vyčnieva ako drevený nosník ako dodatočná ochrana. Po obvode dymovej skrinky by mala byť položená vrstva tepelne odolného čadičového vlákna, potom je položený lúč. Ak je to možné, je lepšie postaviť lúč do hĺbky steny 0,6 – 1 cm, Aby sa zabránilo účinku vysokých teplotných zaťažení na drevený nosník, je pokrytý špeciálnym riešením, ktoré znižuje riziko požiaru. V konečnej fáze je hotový krb spojený s komínom – otvor v komíne musí byť napojený na výstup z komína. Inštalácia ohniska je teda dokončená..

Uviedli sme hlavné otázky týkajúce sa technológie stavby krbu. Samozrejme, existuje mnoho ďalších spôsobov, ako ho namontovať. Po konečnej inštalácii krbu nesmie byť krb používaný 30 dní. Toto množstvo času je potrebné na to, aby cementová zmes úplne stratila vlhkosť. Pri prvom použití krbu je dôležité, aby ste mu nedávali veľké teplotné zaťaženie, preto je vhodné udržiavať malý oheň a postupne zvyšovať jeho intenzitu..

Krbová výzdoba

Krb v domácnosti je tiež dôležitým prvkom modernej dekorácie interiéru. Na dekoráciu krbu sa používajú všetky druhy materiálov: sadra, mramor, lícové tehly, keramické dlaždice, mosadz, dlaždice, meď atď. Krb vyrobený z vysokokvalitných tehál, v ktorom sú švy úhľadne vyšívané, nevyžaduje omietanie – nezrovnalosti stačí brúsiť brúsnym papierom alebo tehlami a farbu osviežiť slabým roztokom kyseliny sírovej alebo chlorovodíkovej. Keď je tehla nízkej kvality, je vhodné povrch krbu omietnuť a natrieť, prípadne omietnuť a potom obložiť vhodným materiálom. Krb je vyzdobený maliarskymi, mozaikovými, reliéfnymi, sklenenými a keramickými umeleckými výrobkami. Je nevyhnutné poskytnúť miesto na skladovanie palivového dreva. Dôležitým dodatočným detailom a ozdobou krbu sú všetky druhy kovaných nástrojov používaných pri prevádzke krbu. Môžu byť umelecky prevedené a predstavujú určitú estetickú hodnotu: stojan na palivové drevo, poker, naberačky, kliešte atď..

Krbové palivo

Z krbu môžete získať dostatok tepla iba pri správnom výbere paliva. Najlepšie sa sem hodí palivové drevo z osiky, brezy, borovice, jelše, javoru, smreka alebo duba. Výhodným palivovým drevom je tvrdé drevo, ktoré pomaly horí rovnomerným a mäkkým plameňom. A palivové drevo z osiky má schopnosť spaľovať sadze, čím čistí komín. Túto vlastnosť majú aj šupky zo sušených zemiakov, takže sa periodicky spaľujú v krbe. Aby drevo v krbe dlhšie horelo, nesmie byť presušené. Za týmto účelom sú uložené pod baldachýnom na dvore – tu majú prirodzenú vlhkosť. Ak do horiaceho krbu vložíte borievku, čerešňu alebo jablko, alebo niekoľko suchých konárov, miestnosť sa zaplní príjemnou drevitou vôňou..

Je potrebné pamätať na starostlivosť o krb. V prvom rade by mal byť komín pravidelne čistený od sadzí. Vyčistené sadze sa zbierajú cez otvor s dverami, ktorý je inštalovaný zo strany technickej miestnosti. Keď krb nefunguje, klapka v komínovom potrubí je zatvorená, aby sa v ňom netvorila kondenzácia. Špeciálna klapka sa používa aj na zatvorenie vstupu do ohniska..

Skúste to a budete úspešní.

About the author