Inštalácia prepínača s jedným tlačidlom

Prepnutie prepínača je problém, s ktorým sa skôr alebo neskôr stretneme všetci. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie používaný prepínač s jedným tlačidlom, ako aj jeho schému zapojenia a nuansy, ktoré je potrebné počas prevádzky dodržiavať..

Obsah:

Na čo si dať pozor pri výbere prepínača

Najlepšie je kúpiť spínače v špecializovaných predajniach, kde vám sortiment umožňuje vybrať si presne možnosť, ktorá vám najviac vyhovuje z hľadiska funkčnosti a dizajnu. V obchode nájdete aj vysokokvalitné značkové spínače, napríklad spínače Legrand s jedným tlačidlom.

Pri kúpe spínača pre všeobecné zapojenie s napätím 250 V a zaťažením 10 A sa uistite, že je v súlade s GOST R 51324.1-99. Výrobok musí mať tiež značku kvality krajiny pôvodu. Ak hovoríme o prepínači vyrobenom v Ruskej federácii, musí to byť odznak Rostest.

Dávajte pozor na to, pre aké napätie a prúd je spínač určený. Napríklad ističe so spekaným strieborným kontaktom budú spoľahlivo pracovať až do 4 A. Nezabudnite sa pozrieť na počet spínacích obvodov a počet pólov (jednopólový, dvojpólový alebo trojpólový). A samozrejme by ste mali venovať pozornosť konštrukcii mechanizmu (káblový (stropný) spínač, tlačidlo, klávesnica, vahadlo alebo otočný ovládač) a dizajnu puzdra (na zabudovanie do elektrických spotrebičov alebo na inštaláciu na elektrickú drôt, na otvorené alebo skryté zapojenie elektrickej siete).

Jednokľúčový spínač skrytého elektrického vedenia sa napríklad vyznačuje dizajnom, ktorý zabezpečuje pripojenie elektrických vodičov po upevnení samotného spínača v zásuvke na stene. Vďaka tomu budete môcť udržať drôty pred zbytočnými ohybmi..

Jednokľúčový spínač s otvorenou montážou je namontovaný na drevených stojanových doskách, ku ktorým sú pripevnené dvoma skrutkami.

Ak plánujete nainštalovať prepínač na mieste, kde je dovnútra vniknutá ryžová voda, dávajte pozor na prepínače odolné voči striekajúcej vode jedným tlačidlom.

Keď ste vybrali model, ktorý najlepšie vyhovuje vášmu výkonu, určite vyskúšajte jemnosť klávesu. Na to stačí iba niekoľkokrát „zapnúť / vypnúť“ kľúč, pričom by všetko malo fungovať dostatočne hladko – nič by nemalo vŕzgať ani sa držať. Nakoniec dávajte pozor na kvalitu konštrukcie.

Prepínač jednej skupiny

Inštalácia priechodného spínača má zmysel na miestach, kde je obvyklé ovládanie zapínania a vypínania osvetlenia nepohodlné a nepraktické. Hovoríme najmä o dlhých chodbách, schodiskách atď. Na takýchto miestach sú spravidla nainštalované špeciálne spínače s jedným tlačidlom vybavené tromi kontaktmi, ktorých špeciálna schéma pripojenia je implementovaná ako prepínače. Počas prevádzky takéhoto zariadenia sa elektrický obvod prepína medzi dvoma výstupnými kontaktmi a nerozbije sa.

Pri výbere priechodného spínača dávajte pozor na úpravu zariadenia, ktorá sa môže líšiť v závislosti od toho, pre ktoré vedenie je zariadenie určené – skryté alebo otvorené. Pri kúpe spínača preto vezmite do úvahy všetky vlastnosti zariadenia, pretože kontakty sú navrhnuté pre rôzne prúdy a podľa toho vydržia rôzne záťaže.

Aký je rozdiel medzi konvenčným prepínačom a priechodom

Hlavným rozdielom medzi priamym prepínačom a konvenčným spínačom je prítomnosť špeciálneho mechanizmu, ktorý poskytuje prepínanie medzi tromi kontaktmi, ktoré sú v týchto spínačoch k dispozícii. Činnosť priechodného spínača nie je založená na obvyklom prerušení elektrického obvodu, ale na možnosti prepínania medzi kontaktmi.

Schéma zapojenia prepínača:

Schéma zapojenia prepínača pomocou:

Preto je hlavná výhoda priechodných spínačov, ktorá spočíva v možnosti zapnúť / vypnúť osvetľovacie zariadenie z dvoch alebo viacerých bodov.

Ako už bolo uvedené vyššie, má zmysel inštalovať priechodné spínače na dlhých chodbách a na schodiskách, napríklad v prvom a druhom poschodí. To znamená, že na prvom poschodí môžeme zapnúť osvetlenie schodiska a potom, čo vystúpime na druhé poschodie, ho vypnúť..

Prechodové spínače môžu byť tiež inštalované v spálni – jeden pri vchodových dverách a jeden pri posteli – alebo na osobných pozemkoch, keď je potrebné v noci osvetliť cesty..

Pokyny na inštaláciu priechodného prepínača s jedným kľúčom:

Inštalácia prepínača s jedným tlačidlom

Ak potrebujete vymeniť starý, mimo prevádzky prepínač, potom vám tento druh práce zaberie veľmi málo času a zložitosti, pretože pri jeho implementácii nevznikne. Ak však hovoríme o usporiadaní nového okruhu v dome alebo byte, potom v tomto prípade bude práca komplikovanejšia. Ďalej vám povieme, ako nezávisle nainštalovať skryté a povrchové spínače.

Inštalácia spojovacej skrinky pre jednu skupinu osvetlenia

Pred inštaláciou ističa sa uistite, že je vypnuté napájanie..

Ak hovoríme o vytvorení nového obvodu, a teda o potrebe vedenia nového vedenia, musíte sa okamžite sami rozhodnúť, čo to bude – otvorené alebo zatvorené. Samozrejme, bude menej problémov s otvoreným vedením, ktoré je položené pozdĺž povrchu budovy (buď otvorene, alebo v špeciálnom boxe). Na takéto zapojenie je vhodná faktúra alebo, ako sa im tiež hovorí, spínač s otvoreným okruhom.

Ak nechcete, aby boli káble skryté, potom sa nezaobídete bez objemnejších prác, najmä pri prenasledovaní stien.

Na rozdiel od toho, aký druh zapojenia sa spínač rozhodol vykonať, môže to byť vonkajšia inštalácia alebo skrytá inštalácia. V druhom prípade je spínač namontovaný v krabici na stenu. V prvom je jednoducho umiestnený na povrch steny.

Ak inštalujete nový obvod a plánujete inštalovať spojovaciu skrinku pre jednu skupinu osvetlenia s prepínačom s jedným tlačidlom a svietidlo pre jednu skupinu žiaroviek, musí byť do nej vedených šesť drôtov. Dva vodiče pre svietidlo, dva pre vypínač a dva pre napájacie zdroje. Schéma takého obvodu bude vyzerať takto:

Keď sú všetky vodiče privedené do spojovacej skrinky, určíme ich pomocou ohmmetra, vodiče sú dodávané s indikátorom fázového napätia a kontrolkou. Po určení vodičov musí byť neutrálny pracovný vodič (N) pripojený k vodiču žiarovky pripojenému k bočnému kontaktu elektroproptarónu a fázový vodič (L) musí byť pripojený k vodiču, ktorý smeruje k spínaču. Zostávajúce dva drôty spojíme dohromady.

Inštalácia skrytého prepínača

Ak chcete len zmeniť prepínač, potom samozrejme nie je potrebná všetka vyššie popísaná práca. Alebo, keď ste presne určili, kde bude spínač umiestnený, a viedli káble na toto miesto, môžete začať inštalovať samotný spínač.

Inštalácia zapusteného jednopásmového spínača zahŕňa inštaláciu kovovej alebo plastovej spojovacej skrinky, môžu byť aj pre duté alebo pevné steny.

Štandardná veľkosť takejto škatule je 4 cm hlboká a priemer 7 cm. Pokiaľ ide o materiál, je lepšie uprednostniť tepelne odolný plast, pretože je oveľa bezpečnejší ako kov..

Pred inštaláciou odskrutkujte skrutky zo spojovacej skrinky a vylomte zátku otvorov pre drôty, ktoré do nej vstupujú. Aby bola škatuľka bezpečnejšie vo výklenku na stene, odporúča sa použiť alabaster. Duté nástenné boxy, ako je sadrokartón, sú upevnené sponkami.

Schémy pripojenia spínača s jedným tlačidlom:

Existujú štyri spôsoby pripojenia vodičov k prepínaču, ale nie všetky sú považované za bezpečné:

Po zistení spôsobov pripojenia drôtu môžete pristúpiť priamo k inštalácii spínača. Za týmto účelom opatrne pomocou skrutkovača vyberte kľúč a držiak, pomocou ktorého je držaný horný kryt. Po odstránení krytu sa spínač ľahko a ľahko rozloží.

Upnutím vodičov do zásuviek je spínač upevnený v skrinke pomocou skrutiek alebo špeciálnych páčok.

Inštalácia spínača na povrchovú montáž

Proces inštalácie spínača na povrchovú montáž je podobný skrytému, s jediným rozdielom – nie je potrebné rezať steny a inštalovať spojovaciu skrinku. Jedinou nevýhodou externého prepínača s jedným tlačidlom je veľkosť.

Všeobecne platí, že celý proces inštalácie takéhoto spínača spočíva v označení budúcich otvorov na upevnenie, vŕtaní, inštalácii hmoždiniek a v skutočnosti spájaní drôtov a upevnení spínača na stenu..

To je celý jednoduchý proces inštalácie prepínača s jedným tlačidlom. Ako vidíte, ak hovoríme jednoducho o výmene starého prepínača za nový, proces inštalácie je taký jednoduchý, že ho zvládnete sami bez toho, aby ste museli volať elektrikára. Ak hovoríme o vytvorení nového obvodu a inštalácii novej spojovacej skrinky, potom je samozrejme z bezpečnostných dôvodov lepšie požiadať o pomoc odborníka..

About the author