Interiér obývačky

Každý dom má svoju vlastnú vizitku a hlavnou miestnosťou v dome je obývacia izba. Hostitelia tu prijímajú hostí, trávia večery so svojimi rodinami a organizujú oslavy. Preto by táto miestnosť mala byť zosobnením pohodlia a pohostinnosti bez ohľadu na veľkosť obývačky, či už je malá alebo veľká. Dnes budeme hovoriť o interiéri obývacích izieb a rôznych štýlových riešeniach vhodných do obývačky..

Obsah:

Účel obývačky

Obývacia izba je centrom každého bytu alebo súkromného domu. Na tomto mieste sa stretávajú všetci členovia rodiny, niekedy slúži ako jedáleň. A aby ste vytvorili rodinné pohodlie, musíte sa starať o vytvorenie harmonického interiéru obývačky a spálne..

Každý dom má z času na čas hostí, takže obývačka je každý deň predmetom mnohostranného vykorisťovania. Môžete si tu vychutnať slávnostnú večeru alebo nedeľný čaj v kruhu rodiny, môžete zhromaždiť rodinnú radu na vzrušujúce diskusie a diskusiu o naliehavých problémoch, relaxovať a dokonca si doma vytvoriť druh pracovného priestoru..

Moderná obývacia izba je viac než len prijímacia miestnosť. Táto miestnosť už dlho slúži ako kino, tanečný parket a kaviareň. Majitelia čoraz častejšie kombinujú obývaciu izbu s kuchyňou a používajú všetky druhy techník a spôsobov rozdelenia priestoru na funkčné zóny..

Hlavná vec je, že samotný objem miestnosti netrpí. V závislosti od úlohy, ktorá je kladená na obývaciu izbu, je obvyklé vybrať potrebné kusy nábytku a malé detaily interiéru.

Plánovanie interiéru

Pri plánovaní interiéru v obývacej izbe sa odporúča zvýrazniť zóny zodpovedajúce určitému povolaniu a podmienene ich vymedziť. Priestor na sedenie je možné dokonale rozlíšiť mäkkým kobercom a jedálenský kút je definovaný stolom so stoličkami, ktoré sú umiestnené v rohu..

V obývacej izbe musí byť okrem všeobecného osvetlenia dodatočné osvetlenie pre každú samostatnú časť: svietnik alebo stojanová lampa pre rekreačnú oblasť, pre jedáleň luster znížený nad stôl.

Dobre si premyslite interiér obývačky, vezmite do úvahy priania všetkých členov domácnosti a všetky zmeny, ktoré v ňom plánujete vykonať. To všetko musí byť vykonané ešte pred opravnými prácami..

Na začiatok by ste mali zostaviť plán pre obývaciu izbu a určiť umiestnenie každej zóny a potom môžete bezpečne pokračovať v oprave a hľadaní určitého nábytku. Umiestnite priestor na sedenie mimo dverí, aby ste si mohli pokojne prečítať knihu alebo sledovať televíziu. Do rohu môžete dať trpasličí palmu alebo iný dekoratívny kvet.

Farebné riešenie

Keď sa do obývačky dostane málo slnečného svetla, potom na vytvorenie atmosféry pohodlia sú optimálne teplé tóny, ktoré dodávajú povznášajúcu náladu. Chladné tmavé tóny urobia to isté s hlbokým umelým osvetlením. Hlboké tmavé tóny však vyvolávajú opačný efekt – vytváranie príliš tmavých oblastí.

Výber neutrálnej farebnej schémy alebo odtieňov béžovej a hnedej, ak je to potrebné, vám umožní ľahko zmeniť farebnú schému jednoduchou zmenou príslušenstva bez toho, aby ste museli vynakladať peniaze na výmenu základných prvkov miestnosti. Módnym trendom je kombinácia jasných prvkov a neutrálnych farieb. Čím jasnejšia je farba zvolená, tým menšie by mali byť rozmery pre určitý prvok obývačky, ako sú vankúše, stenové panely, malé podložky do obývačky.

Ideologické centrum

Pred umiestnením nábytku si musíte dobre premyslieť plán a interiérový dizajn obývačky. Odporúča sa začať s organizáciou ideologického centra tejto miestnosti, ktorej funkcie často vykonáva krb. Takýto prvok interiéru je schopný nielen vdýchnuť starého anglického ducha do tejto zóny, ktorá je nasýtená spoľahlivosťou a pokojom, ale tiež vytvoriť magickú atmosféru priateľstva a vzájomného porozumenia..

Ak plánujete umiestniť krb do obývačky, nezabudnite, že je zvykom inštalovať útulné hojdacie kreslá, malú pohovku a konferenčný stolík v blízkosti, kde by bola vhodná šálka aromatického čaju alebo pohár sektu.

Mnoho obyvateľov mesta uprednostňuje vo svojej obývačke plazmový televízor, ktorého obrovská obrazovka zohráva úlohu centra tejto miestnosti. Ak bolo prijaté také rozhodnutie, potom by mal byť všetok čalúnený nábytok umiestnený s podobným výpočtom, aby bolo vhodné sledovať domáce videá alebo televízne relácie..

Ako ideologické centrum miestnosti často volia nie krb alebo veľký televízor, ale elegantné krídlo alebo výkonné hudobné centrum. V tomto prípade môžete relaxačnú zónu doplniť vankúšmi, ktoré sú umiestnené priamo na podlahovej krytine a slúžia namiesto stoličiek a pohoviek..

Bežné chyby

Priestory, ktoré pôsobia ako vizuálne centrá obývačky, by mali byť umiestnené v rôznych častiach miestnosti tak, aby sa navzájom nepretínali. V opačnom prípade narušia rovnováhu a budú si navzájom prekážať vo vnímaní..

Chybou bude aj umiestnenie podobných prvkov vedľa seba alebo jedného nad druhým. To sa často vysvetľuje túžbou zmestiť do obývačky na malom území mnoho rôznych nápadov. Takto usporiadané tieto prvky znemožnia vnímať ich ako nezávislý a hodnotný predmet..

Ak napríklad umiestnite hudobné centrum pod televízor, nebudete ich môcť používať súčasne – počúvanie hudby a sledovanie filmu. Ak k nim položíte televízor a krb a spoločne ich zapnete, potom vás pri sledovaní programu bude rozptyľovať oheň v krbe a pri obdivovaní ohňa budete mať chuť pozrieť sa na televízor aspoň letmo. To isté sa dá povedať o krbe, ktorý stojí od konca do akvária..

Na fotografii interiérov obývacích izieb je vidieť, že tieto prvky sú najlepšie rozložené po rôznych stenách, takže každý z nich bude vykonávať funkciu, ktorá je mu priradená. Potom si hostia nerozbijú oči. Stačí si vybrať, čo chcete robiť: sledovať obyvateľov vodnej plochy alebo plameňové jazyky, alebo sledovať televíziu. To je výhodné, ak sa záujmy rodinných príslušníkov nezhodujú..

Životné prostredie

Odporúča sa vybrať nábytok do obývačky v rovnakom štýle, pričom uprednostnite sklo, kov alebo drevo v závislosti od vlastného vkusu a videnia sveta okolo vás. Skriňový a modulárny nábytok je vždy považovaný za víťazné riešenie, ktoré vám umožňuje používať rovnaké kusy nábytku na rôzne účely a vytvárať zaujímavé súbory..

Moduly nástenných skriniek môžu byť napríklad umiestnené pozdĺž jednej steny v jednom rade, čím vytvárajú vzhľad dlhej skrinky, ktorá má malú výšku. Rovnaké moduly je možné použiť na výrobu jednej vysokej skrinky, ak je na iné účely potrebný voľný priestor..

Týmto spôsobom môžete obmeniť interiér malej obývačky modulmi čalúneného nábytku. Napríklad niekoľko širokých pufov, ktoré sú pripevnené k pohovke alebo pohovke, vytvorí druh širokej orientálnej postele. A tie isté pufy je možné použiť aj ako stoly alebo bočné sedadlá v prípade organizovania večierku a pozvania hostí..

V prípade moderných obývacích izieb návrhári odporúčajú zvoliť minimálnu sadu nábytku a nechať viac voľného miesta. Poličky, regály a kusy nábytku so sklenenými povrchmi, ktoré dodávajú miestnosti hmotnosť a ľahkosť, sa preto považujú za obzvlášť dôležité..

Ak je obývacia izba dostatočne veľká a rozhodnete sa v nej zvýrazniť niekoľko zón, musíte podrobne premyslieť, ako to urobiť správne. Najpohodlnejším nábytkom bude stena, kde si môžete usporiadať krásne dekoračné predmety, oblečenie, riad, knihy, televízor a stereo systém. Takéto steny sú kompaktné a nepreplňujú miestnosť..

Atmosféra obývačky

Okrem ústredných prvkov by obývacia izba mala obsahovať malé, ale také dôležité veci, ako sú rámčeky s fotografiami, porcelánové súpravy, poličky na knihy, svietniky, hodiny a obrazy, ako aj mnoho ďalších drobností, ktoré zodpovedajú vkusu a zvykom každej rodiny..

Tieto drobnosti, ak sú poriadne vyplnené, slúžia ako dobré zázemie pre ideologické centrum, ale nesmiete to s nimi preháňať. Ak okolo umiestnite veľa drobností, môžu svojou pestrosťou prerušiť funkčné a hodnotnejšie prvky. Ak máte vo zvyku chváliť sa príjemnými maličkosťami, malo by im byť pridelené samostatné miesto..

V obývacej izbe je možné použiť niekoľko farebných schém, doplnených o miestne zdroje osvetlenia, ktoré dotvárajú atmosféru obývačky. Napríklad sa odporúča vyzdobiť rekreačnú oblasť v teplých upokojujúcich farbách a samotná oblasť pre hostí – v harmonických odtieňoch a bohatých farbách. Namiesto jedného lustra, ktorý je umiestnený v strede stropu, stojí za to zvoliť si vlastný svetelný zdroj pre každú zónu – stojacu lampu, nástennú lampu alebo svietnik, ako aj bodové svetlá.

Záclony a závesy poskytujú vynikajúcu príležitosť zmeniť atmosféru miestnosti. Cez deň môžu byť odsunuté alebo zdvihnuté a večer z nich môže byť vzorovaná stena alebo celý farebný prúd, ktorý úplne zmení farebnú schému. Veľmi užitočné sú aj žalúzie – blokujú výhľad cez okná z obývačky a zároveň prepúšťajú do miestnosti dostatok denného svetla, aby čalúnenie nábytku nevybledlo..

Štýl obývačky

Štýly obývačky sú veľmi odlišné – od klasicizmu po minimalizmus a v tejto časti domu sú vhodné najtrúfalejšie experimenty, ktoré pozostávajú z kombinácie štýlov..

Prísna klasika

Najpopulárnejším riešením interiéru pre obývaciu izbu v byte je prísna klasika, ktorá určuje vznešený a slávnostný tón celého bytu. Klasický interiér predpokladá prítomnosť parkiet z prírodného dubu, klasické tóny: svetlo modré steny s bielymi profilmi a stropnými lištami. Súčasne by nemali byť povolené ťažké záclony a masívny nábytok, aby sa potlačil celkový vzhľad celého interiéru..

Okrem podobného prístupu k stylingu tejto miestnosti môžete použiť aj iné formy, ktoré vytvárajú atmosféru dovolenky, zábavného karnevalu alebo slnečného leta. V niektorých obývacích izbách sú vidiecke pohovky, stoly s nohami z tepaného železa, drevené príborníky a súčasne police najmodernejšej konfigurácie.

Otázka pohodlia je samozrejme stále dôležitá, preto by mali byť kusy nábytku vysokej kvality, nábytok by mal poslušne tvarovať telo obyvateľov a originalita jeho dizajnu by nemala zasahovať do práv majiteľa na pohodlie a Dobrý odpočinok. Preto je pre obývaciu izbu obojstranne výhodná filozofia univerzalizmu a „progresívneho“ štýlu.

Pôvodný eklekticizmus

Pri vytváraní interiéru malej obývačky v posledných rokoch začali používať komplementárny kontrast nového a starého. Niekedy celkový dizajn, ktorý je vyrobený v klasickom štýle (stoličky v retro štýle, padajúce závesy, elegantný krištáľový luster, rímsy so štukovým liatím, dekorácia steny s rôznymi textúrami tapiet), často úspešne koexistuje s elektronikou a moderným vybavením.

Môžete teda dosiahnuť, aby sa klasický štýl a moderný minimalizmus prelínali v jednej miestnosti a výsledkom je originálna zmes štýlov – eklekticizmus. Mimochodom, tento prístup k zdobeniu tak dôležitej miestnosti v obydlí, ako je obývacia izba, môže slúžiť ako hlavný motív pre zdobenie ostatných miestností v dome..

Skromný minimalizmus

Pre malú obývaciu izbu a izbu veľkých rozmerov je štýl minimalizmu vhodný. Hoci sa verí, že tento štýl je primárne vhodný pre veľké plochy, ale práve v malých miestnostiach je použitie tohto riešenia najúspešnejšie, pretože kompaktnosť v minimalizme sa mení na bezprecedentné priestory.

Na zvýšenie účinku voľného priestoru je obvyklé zväčšovať okná alebo dávať okná od podlahy k stropu. Ak to nie je možné, môžete nainštalovať okná s dvojitým zasklením bez väzieb s veľkými krídlami. Jedna zo stien môže byť vyrobená úplne zo skla. Minimalizmus je charakterizovaný kombináciou obývačky, kuchyne a jedálne s cieľom zvýšiť voľný priestor a vytvoriť priestor. K tomuto združeniu často patrí aj sála. Takéto priestory sa však stále odporúčajú oddeliť.

Na zónovanie môžete použiť posuvné priečky s tkaninou a sklom, rolety a zásteny. Na zónovanie sú určené aj metódy, ako je svetelný dizajn, kombinácia dekorácie stien a podlahových krytín. V minimalistických interiéroch obývacích izieb sa často nachádzajú črty japonského štýlu, pretože práve Japonci sú najlepší pri premene interiérov obývačky v štýle minimalizmu na skutočné umelecké diela..

Samozrejme, pri výbere takéhoto štýlového riešenia by malo byť minimum nábytku. V minimalistických interiéroch sú často obrovské šatníky so zrkadlovými alebo priesvitnými dverami. Ale modulárne systémy s minimom prázdnych fasád, skla a zrkadiel budú mimochodom pre obývaciu izbu.

Farebná krajina

V prvom rade je určujúcim a dominantným motívom zdobenia obývačky identita a príslušnosť k určitej etnickej skupine. V závislosti od toho sa mení farebná schéma a všetky dekoratívne prvky, ako aj doplnky v interiérovom dizajne. Prevládajú drevité a červené farby.

Obývaciu izbu v riešení vo vidieckom štýle je možné vyzdobiť aj v byte. Je to však náročná úloha. A v tejto situácii je možná výlučne dekoratívna rekreácia štýlu. Je nepravdepodobné, že by boli dokončené masívne drevené trámy a kamenné podlahy. V tomto prípade je potrebné štýlové riešenie krajiny čo najviac prispôsobiť moderným podmienkam, pričom treba zachovať jej autenticitu..

Vidiecka obývačka vyžaduje „rustikálny“ nábytok s účinkom starnutia, prehozy a podložky vyrobené zo zvyškov, prítomnosť prúteného nábytku, množstvo keramiky, obrazy s kresbami zvierat, kompozície zo sušených kvetov. Tento interiér by mal obsahovať pruhované kockované vzory a kvetinové ozdoby, ako aj jasné akcenty vo forme záclon, vankúšov, svetlého čalúnenia čalúneného nábytku..

V skutočnom vidieckom štýle nie je moderná technológia uctievaná, aj keď ju dizajnéri dokážu pomocou špeciálnych techník zneviditeľniť. Pre obývaciu izbu v riešení na vidieku nie je jasné svetlo typické. Miestnosť by mala byť osvetlená rozptýleným, nevýrazným prirodzeným svetlom a jemným kusovým osvetlením. Vidiecky štýl je udržateľný, preto si do obývačky vyberte prírodné materiály.

Podkrovný podkrovie

Je zaujímavé, že štýl podkrovia pri svojom vzniku zosobňoval chudobných, ale dnes je predmetom konštruktivizmu v elitných obývačkách a znakom jemného vkusu. Ak hovoríme o týchto miestnostiach, potom sú obývačky v podkrovnom riešení obrovské priestranné miestnosti, ktoré často slúžia ako jedáleň a spálňa..

V takejto obývačke určite nájdete široké okná z prírodného masívu, drevené soklové lišty, vysoké snehobiele stropy, otvorený plán, šikovnú kombináciu „starého“ a „nového“ v interiéri: neomietnuté murivo, biela farba na stenách, mozaiková kompozícia alebo hladký betón, palubovka so sklenenými priečkami oddeľujúcimi obývaciu izbu od kuchyne, moderné domáce spotrebiče.

Podkrovie v obývacej izbe je masívna a šialene pohodlná pohovka, ktorá je pomocou efektu starnutia potiahnutá drahým textilom alebo kožou – nosená, s veľkým počtom pohodlných vankúšov a podobných pohoviek pre nohy a kreslá. Nepostrádateľným atribútom obývačky v štýle podkrovia je veľká plazmová televízia na celej stene s akustickým systémom.

Interiér obývačky v podkrovnom štýle je šikovne zriedený voľne stojacimi starožitnými doplnkami: hrudník starej babičky, anglické hojdacie kreslo, knižnice, staré žiarovky, kované svietniky, stojany na kvety a ďalšie vynikajúce veci. A stojí za zmienku, že v tejto situácii tieto položky nie sú výstavnými predmetmi, aktívne sa používajú v každodennom živote alebo sa v najbližšej aukcii predávajú ako nepotrebné..

Na dekoráciu obývačky je teda vhodných mnoho štýlových riešení. Práve sme uviedli najobľúbenejšie – klasicizmus, eklekticizmus, minimalizmus, krajina, podkrovie. Pre túto miestnosť je možné vytvoriť dizajn v smere moderného, ​​barokového, impéria, hi-tech, ako aj v japonskom štýle. A to nie je celý zoznam. V každom prípade však stojí za to pamätať na základné pravidlá plánovania obývačky a vytvárania ideologického centra, pričom dávajte prednosť určitým kusom nábytku..

About the author