Interiér záhradného domu: prvky dizajnu a dekorácie

V klasickej forme majú vidiecke a záhradné budovy rozlohu 16 až 20 metrov štvorcových. Dispozícia zahŕňala jednu alebo dve miestnosti, v ktorých bola nainštalovaná posteľ, stôl, bufet s minimálnym množstvom riadu a plynový sporák. V častých prípadoch bol zvyšok priestoru obsadený záhradným náradím a sadenicami. Dnes sa požiadavky na obytný priestor mierne zmenili. Záhradné domčeky sa stále nemôžu pochváliť veľkou plochou, ale vďaka moderným materiálom a riešeniam je možné dosiahnuť stanovené ciele. Každý vlastník sa snaží dosiahnuť pohodlie a funkčnosť v rámci dostupných štvorcových metrov. Článok bude diskutovať o tom, ako zariadiť záhradný dom.

Obsah:

Obvykle, ak je potrebné zväčšiť plochu existujúceho vidieckeho domu, využívajú možnosť doplnku 2. úrovne. Môže to byť podkrovie alebo plné poschodie. Toto rozhodnutie sa urobí, ak príde na stránku veľká rodina alebo sa často prijímajú hostia..

Zmenami prechádza aj interiér, keď už majitelia nie sú spokojní so omietnutými stenami, starostlivo vybielenými vápnom a v špeciálnych prípadoch prelepenými obyčajnou tapetou. Je potrebné premýšľať o usporiadaní vnútorného priestoru, napodiv, dokonca aj vo fáze výberu stavebných materiálov na stavbu stien..

Materiál na stavbu záhradného domčeka

Materiál použitý na stavbu domu často určuje vnútornú výzdobu povrchov priestorov..

 • Tehlový a kusový blok – odolný a spoľahlivý materiál, ale veľká hmotnosť celej konštrukcie vyžaduje pevný základ. Posledná uvedená okolnosť si vyžaduje časové a finančné náklady. Takéto steny sú zvyčajne omietnuté, ale moderný štýl podkrovia vám umožňuje nechať tehlové povrchy v ich prirodzenej forme. V niektorých prípadoch sú spracované tak, aby dosiahli efekt starnutia..
 • Polená a drevo materiál šetrný k životnému prostrediu, navyše harmonicky zapadnú do okolitej krajiny. Drevené konštrukcie sú postavené na menej nákladných a prácnych pásových základoch alebo skrutkových hromadách. Medzi výhody patrí skutočnosť, že na rozdiel od kamenných domov je v zime oveľa jednoduchšie ich zahriať. Z vnútornej strany priestorov zostávajú zrubové steny nezmenené, čo dodáva interiéru rustikálny štýl.
 • Konštrukcia rám-panel vám umožní rýchlo a bez špeciálnych finančných nákladov získať útulný záhradný domček. Pokiaľ ide o prevádzkové vlastnosti, tieto záhradné domy v ekonomickej triede sú podobné dreveným budovám, ale pokiaľ ide o životnosť, sú nižšie ako drevo a kameň. Po vytvorení vodnej, tepelnej a tepelnej izolácie je prepravka opláštená šindľovou doskou, panelmi alebo sadrokartónovými doskami, ktoré sú natreté alebo prelepené tapetou. Takáto voľba dokončovacích materiálov umožňuje vybaviť obytný priestor pre akékoľvek chuťové preferencie..

Podlahová krytina v interiéri záhradného domčeka

Materiál pre obklad podlahy je vybraný v súlade so štýlovým smerom. Ale v každom prípade musí mať vysoko výkonné vlastnosti. Môže to byť:

 • obyčajná hobľovaná doska, natretá neznačkovými farbami;

 • linoleum, ktoré pri čistení nespôsobuje problémy;
 • dlaždice odolné voči opotrebovaniu (vždy s reliéfnym povrchom), dokonale napodobňujúce textúru prírodného kameňa aj hodnotného dreva;
 • palubovky, ktorá odolá nepriaznivým prevádzkovým podmienkam. Tento materiál je obzvlášť dôležitý pre podlahy v nevykurovaných miestnostiach..

Projekty záhradných domov

Poloha určitých priestorov závisí predovšetkým od plochy domu, počtu osôb, ktoré dom používajú, a dostupnej komunikácie. Vo väčšine prípadov je elektrina dodávaná do každej budovy, pokiaľ ide o zásobovanie vodou, túto úlohu hrá pouličné čerpadlo a plyn sa privádza do fliaš.

Pri návrhu záhradného domčeka môžete počítať s prítomnosťou malého sporáka, ktorý v jarnom alebo jesennom období ohreje vzduch v miestnosti. V existujúcej budove je nainštalovaný krb, ktorý okrem svojho priameho účelu vytvorí neuveriteľné pohodlie.

Jednoizbový dom

 • Tento typ je pravidelný štvoruholník. Budovu dopĺňa jedno alebo dve okná. Vstupná skupina je obvykle umiestnená v strede a voliteľne na strane širokej steny.

Plán záhradného domu

 • Často je k dispozícii veranda s jedným okenným otvorom alebo tmavý baldachýn, ktorý hrá úlohu chodby. Tu je vchod organizovaný z úzkej strany rozšírenia..
 • Na opačnej strane môžete vybaviť stojan, ktorý poskytne dostatok úložného priestoru, napríklad rovnaké oblečenie alebo obuv používané na stavbe.
 • Rozloženie pre jednu izbu sa nijako zvlášť nelíši – na jednej strane je „kuchyňa“, na druhej – rekreačná oblasť.

Dvojizbový dom

 • Dve miestnosti môžu byť vybavené, ak má dom aspoň minimálne rozmery – 4×4,5 m. Najlepšou možnosťou je prítomnosť 3 okien. Jedna izba je určená pre kuchyňu-jedáleň, druhá pre miesto na spanie a obývaciu izbu súčasne.
 • Malé predĺženie zabráni prechodu studeného vzduchu z ulice a zároveň slúži na uloženie vonkajšieho alebo pracovného oblečenia a obuvi.

Veľké námestie

 • Čím väčšie je námestie domu, tým rozmanitejšie sú spôsoby organizácie priestoru. Počnúc od 30 m² priestory môžete plánovať obzvlášť pohodlne. Pomocou priečok sa určujú hranice kuchyne s jedálňou, posteľou, obývacou izbou a dokonca aj kúpeľňou, ak existuje vhodná komunikácia. Úloha chodby je priradená rovnakému rozšíreniu..

Dvojúrovňový dom

 • Prítomnosť druhého poschodia výrazne rozširuje možnosti usporiadania. Prvé poschodie je určené pre kombinovanú kuchyňu s obývacou izbou, ktorá vizuálne zväčšuje priestor, druhé je určené pre rekreačnú oblasť..
 • Ak má rodina dve alebo viac detí, potom je jej vlastníctvo dané na druhej úrovni. V noci sa potom obývačka na prízemí zmení na miesto na spanie pre dospelých.

Tip: treba pamätať na to, že maximálnu funkčnosť je možné získať z domu postaveného vo forme pravidelného štvoruholníka. Architektonické radovánky takúto príležitosť nedajú.

Interiéry európskych záhradných domčekov

Pri zdobení obytného priestoru je dôležité nájsť rovnováhu medzi rozložením, dokončovacími materiálmi a vlastnými preferenciami. Vybavenie záhradného domčeka rovnakými technikami ako pri mestskom bývaní je nesprávne.

 • Morský štýl Je to populárny trend. Téma vody je dokonale vhodná pre interiér predmestskej budovy. Na to nie je vôbec potrebné mať v blízkosti nádrž. Tu stačí použiť farebnú schému a naplniť miestnosť príslušnými detailmi: reprodukcie morských maliarov, morský textil.
 • Eko štýl vám umožní splynúť s prírodou a harmonicky sa spojiť s prírodnými krásami okolitej krajiny. Pri navrhovaní by ste mali vychádzať z troch zložiek – praktickosti, trvanlivosti a prirodzenosti. Ekologický štýl sa vyznačuje pravidelnými tvarmi, minimom dekoru a množstvom svetla. Ako prostredie je zvolený ratanový nábytok a dekoratívnu úlohu majú kvetináče..
 • Vidiecky štýl bude obzvlášť ľahké uspieť, ak sú steny postavené z dreva alebo guľatiny. V tomto prípade nemá zmysel zatvárať steny a podlahové trámy – úplne zapadnú do interiéru. Smer pomôže udržať nábytok vyrobený z dreva, lakovaný alebo morený. Pridaním trocha textilu môžete považovať obraz rustikálnej mini-chaty za pripravený.

Záhradný domček s verandou

 • Východný štýl alebo africké etnické motívy vás priblížia k prírode, naladia vás v meditatívnej nálade. Aby ste presýtili už tak skromnú oblasť domu mnohými bohatými odtieňmi, dekoratívne detaily nestojí za to. Koniec koncov, letná chata alebo záhradný pozemok je v prvom rade rekreačnou oblasťou, a to aj napriek boju o slušnú úrodu..

Rada: nepochybne musí exteriér budovy zodpovedať štýlu miestnosti a pokračovať v ňom. Disonancia je neprijateľná-ultramodernú hi-tech nemožno skryť za zrubové múry.

Fotografia záhradných domčekov

Praktické tipy na usporiadanie domu v krajine

 • Leví podiel na priestore zaberá posteľ, a ak je k dispozícii inštalácia dvoch lôžok, potom už jednoducho nezostáva žiadny voľný priestor pre ďalší nábytok. V takýchto prípadoch môžete použiť rovnakú rozkladaciu pohovku, ktorá je vybavená ďalším úložným priestorom..
 • Vynikajúcou cestou z tejto situácie budú police alebo medziposchodia, ktoré sú postavené pod stropom, bez toho, aby zaplnili priestor pre voľný priechod. Konštrukciu je možné umiestniť nad kuchyňu alebo jedálenský kút.
 • Alebo použite hotovú možnosť. Moderní výrobcovia nábytku ponúkajú obrovský výber miest na spanie v kombinácii s detským ihriskom, šatňou, pracovným stolom atď..
 • Na miesto na spanie je možné vyčleniť podkrovie. K tomu je potrebné vyčistiť podkrovie “potrebných” vecí, opraviť a izolovať strechu. Kapitálové schodisko na výstup do akéhosi druhého poschodia nenasleduje, zaberie veľa miesta, za ktoré majiteľ tak bojuje.

 • Tu je vhodná obvyklá možnosť vedľa seba; ak nie je potrebné, takýto rebrík môže byť umiestnený pozdĺž voľnej steny, zavesený na zvislom povrchu alebo jednoducho vyvedený na ulicu.
 • Stôl na raňajky alebo ľahké občerstvenie pre 2-3 člennú rodinu je možné sklopiť. Jedna strana stola je pripevnená k stene nábytkovým kovaním; postačia bežné dverné pánty. Zdvíhanie dosky stolu, ako zastávka slúži okrúhla alebo hranatá rúra, ako aj kus dreva. Pre veľké spoločnosti je zakúpený posuvný stôl. Keď je zostavený, zaberá málo miesta.
 • Priestor pod schodiskom je vybavený policami, zásuvkami alebo priečnikmi na vešiaky. Zásuvky môžu byť tiež integrované do schodiskových stupňov.
 • Pri výbere nábytku by ste mali uprednostniť modely, ktoré majú voľný priestor pod sedadlami alebo so vstavanými zásuvkami..

Rada: nepresúvajte starý nábytok, ktorý je „dobre zachovaný“ z bytu. Nie je vhodný na úpravu záhradného domčeka. Racionálnym riešením bude transformácia nábytku: stolička, stolička, atď..

Záhradný domček v zime

Niekedy je nevyhnutné navštíviť záhradný domček v období, ktoré nie je práve najatraktívnejšie. Potom vás myšlienka v hlave núti neustále sa pýtať, ako rýchlo zahriať štruktúru. Tu samozrejme nehovoríme o vykurovacích kotloch pracujúcich na rôznych druhoch paliva..

 • Najviac zbytočné zariadenie je uznávané ako ohrievač oleja, ktorý je schopný ohriať vzduch okolo neho. Vykurovanie miestnosti bude trvať veľmi dlho..
 • Kachle a krby dodávajú jedinečnú atmosféru, ale pokiaľ ide o účinnosť, ponechávajú veľa požiadaviek. Bude trvať dlho, kým sa drevo rozpáli a vzduch sa zahreje. Tento druh vykurovania je veľmi dobrý ako doplnok k hlavnému vykurovaciemu zariadeniu..

 • Teplé podlahy vyrobené na základe tepelného filmu sú účinnou možnosťou, najmä ak existuje taká funkcia ako automatický čas. Náklady na zriadenie však nedosahujú cieľ. Návštevou záhrady z času na čas si nebudete môcť zázračný prístroj úplne užiť. Aj keď vieme o pohodlných životných podmienkach, bude možné prísť do domu častejšie.
 • Ohrievač ventilátora rýchlo ohrieva vzduch v miestnosti, ale po vypnutí zariadenia je aj studený. Existuje niekoľko ďalších negatívnych bodov – zariadenie počas prevádzky vytvára veľký hluk a vyznačuje sa zvýšenou spotrebou energie..
 • Infračervený ohrievač dokonale vyhreje miestnosť v krátkom čase. Elektromagnetické žiarenie v skutočnosti ohrieva povrchy a tie zase uvoľňujú teplo do vzduchu. Predný panel je veľmi horúci, a preto horľavé predmety nesmú byť inštalované bližšie ako 40-50 cm.

 • Elektrický matrac alebo elektrická plachta umožní miesto na spanie nielen zahriať, ale aj vysušiť od nevyhnutnej vlhkosti typickej pre nevykurované miestnosti. Spotreba energie týchto výrobkov je nízka.

Zaujímavé, ale pravdivé. Ak pred zapnutím akéhokoľvek vykurovacieho zariadenia otvoríte všetky okenné a dverové otvory, to znamená, že zaistíte dobrý prievan na 5-7 minút (za akéhokoľvek mrazu), miestnosti sa potom zahriajú oveľa rýchlejšie..

Na záver je potrebné poznamenať, že pri zariaďovaní interiérov by ste mali stavať na osobných preferenciách a finančných možnostiach. Aj s minimálnymi investíciami môžete dosiahnuť úžasné výsledky. V každom prípade je to váš záhradný domček a váš pohľad na výzdobu interiéru bude najsprávnejší..

About the author