Izba bez okna: funkcie a fotografie

Izba bez okna nie je v moderných chatách alebo súkromných domoch tak zriedkavým javom. Väčšinou sú plánované do kúpeľne alebo na iné domáce potreby. Špajza alebo šatňa je ten správny priestor, ale niekedy je potrebné izbu bez prirodzeného svetla sfunkčniť. Pri správnej túžbe a predstavivosti bude výsledok veľmi originálny. Tento článok zváži možnosti návrhu miestnosti bez okna..

Obsah:

Návrh miestnosti bez okna

Niekedy sa po prestavbe objavia obývačky bez okien v byte. Najčastejšie sa používajú do spálne. V každom prípade je však hlavnou úlohou vytvoriť ilúziu okna alebo osvetlenia, ktoré čo najviac simulujú denné svetlo. Potom v miestnosti nevznikne pocit uzavretého obmedzeného priestoru. Na dosiahnutie tohto cieľa používajú dizajnéri niekoľko techník..

Izba bez fotografie dizajnu okna

Umelecká imitácia okna

 • Preto musíte vytvoriť falošné okno. Podľa psychológov má na človeka blahodarný vplyv dokonca len nakreslený okenný otvor na stene..
 • Ak vám to vzdelanie a talent dovolia, môžete si zobrať štetec a farby. Prvá vec, ktorá vám príde na myseľ, je zavesiť rímsu a závesy na jednu zo stien..

Textil

 • Niektorí idú trochu ďalej tým, že pripevnia úzky pás okenného parapetu a rozloženie v tvare dreveného okenného rámu. Vďaka tomu je ilúzia dôveryhodnejšia a záclony môžu byť mierne pootvorené. Textil je možné vybrať podľa vlastného vkusu. Falošné okno je možné zavesiť hrubými ťažkými tkaninami alebo použiť ľahký tyl. Ak to celkový štýl interiéru dovoľuje, môžete urobiť viacvrstvovú drapériu.

 • Pomocou jednoduchých zariadení môžete vytvoriť efekt lampáša za oknom (malé vstavané žiarovky alebo diódy LED) a mierny vánok mávajúci závesmi (smerovaný prúd vzduchu z ventilátora).
 • Ak nechcete na stenu pripevňovať ťažké drevené prvky, môžete ich nahradiť ľahšími lištami. Ľahko sa natierajú požadovanou farbou, predávajú sa všade a sú bezpečne pripevnené k lepidlu..

Kúzlo zrkadiel

 • Použitie zrkadiel je obľúbenou technikou dizajnérov, ktorá v prvom rade vizuálne rozširuje hranice malej miestnosti. Veľkosti a prevedenie sa môžu líšiť. Fotografia je skvelou možnosťou, ako zachovať rustikálny štýl. Spálňa v duchu Provence bude z prítomnosti takéhoto riešenia len ťažiť..

 • High-tech smer v interiérovom dizajne, podobne ako moderný štýl, vyžaduje jasné línie bez špeciálnych dekoratívnych prvkov. Zrkadlové plátna môžu byť usporiadané diagonálne, vo forme úzkych zvislých alebo vodorovných pruhov. Aj obyčajné zrkadlo v ráme už vytvorí požadovaný efekt. Používanie textilu nie je zakázané. Ak sa vám to zdá ako vhodné riešenie, môžete zrkadlo zakryť na spôsob okenného otvoru..

Sila umenia

Obraz v krásnom ráme, ktorý odráža interiér, môže tiež hrať úlohu okna do nádherného sveta. Výber je veľký:

 • mestské svetlá;
 • nádherná ulička vedúca diváka do diaľky;
 • rozlohy oceánu;
 • pobrežie s palmami a plážou.

Vo všeobecnosti je možné realizovať sen o vzdialených krajinách alebo pokojnej vidieckej krajine za vašim oknom bez akýchkoľvek špeciálnych výdavkov. Ak chcete vytvoriť efekt bezrámového zasklenia, potom budete mať panoramatický výhľad, ak prilepíte plytký výklenok s fotografickou tapetou s požadovaným motívom..

Obrázok nemusí byť jeden a veľký. Stredne veľké plátno je možné použiť samostatne alebo v kombinácii s inými kreáciami. Ak sú obrazy triptychom alebo tetraptychom, môžu byť aranžované podľa autorovej predstavy. Prilákajú pozornosť a vytvoria ilúziu ponorenia sa do vonkajšieho sveta, ktorú bolo potrebné dosiahnuť v miestnosti bez okna..

Nástenné panely a žiarovky: naučiť sa používať výklenky

 • Ak v stene už existuje umelo vytvorený výklenok, dá sa to použiť rôznymi spôsobmi, ale vo všetkých prípadoch sa používa podsvietenie. Najčastejšie je na čele postele zárez v stene. Môže to byť čisto dekoratívne a oddeliť rekreačnú oblasť. Alebo je postavený vo forme komplexnej štruktúry s mnohými policami a priehradkami. V každom prípade je v ňom potrebný svetelný zdroj..
 • Bude lepšie, ak pri vytváraní výklenku bude k dispozícii niekoľko režimov osvetlenia. Alebo (okrem existujúceho podsvietenia LED) je v ňom nainštalovaných niekoľko jasných žiaroviek.

 • Komplexný dizajn výklenku bude odvádzať pozornosť od skutočnosti, že nie je žiadne okno, a reflektory, jasné žiarovky a nočné svetlá nahradia nedostatok svetla.
 • Je celkom možné uzavrieť výklenok plastovým panelom. V predaji nájdete rôzne variácie: obyčajné, farebné, s tlačeným vzorom, s rôznymi textúrami. S dobre premysleným podsvietením bude taký panel hrať buď úlohu okna, alebo jeho absenciu zneviditeľní..
 • Ak vo vnútri usporiadate zloženie vetiev, vytvoríte imitáciu rozloženia okna a zavesíte závesy, potom falošný – okno sa ukáže byť veľmi dôveryhodné..
 • Farebné sklo môže byť vynikajúcou, ale drahšou alternatívou k plastu. Mimochodom, v sieti je dostatok majstrovských tried na nezávislú výrobu vitráží so špeciálnymi farbami. Ak sa podobné riešenie používa pre detskú izbu, môžete vytvoriť kresbu a pokúsiť sa ju vytvoriť farebnú a objemnú spoločne s dieťaťom. Dieťa sa určite zapojí do tvorivého procesu a potešenie zo spoločne vykonanej práce sa zdvojnásobí.
 • Princíp inštalácie vitráže namiesto okna je rovnaký ako pri plastových paneloch: zdroj svetla je umiestnený vo výklenku a farebné sklo je namontované na vrchu.

 • K tomu stojí za to pridať dekoratívne prvky vo forme parapetov a kvetov v kvetináčoch alebo, ako na fotografii, kované mreže. Potom bude ilúzia úplne úplná. Odrazy farieb navyše nedodávajú originálnosť iba podsvieteniu. Vytvárajú náladu. Je to perfektné riešenie do detskej izby, na chodbu alebo do kúpeľne.

Konštruktívne riešenia pre miestnosť bez okien

Pre svojpomocne postavený dom existuje oveľa viac riešení na prestavbu priestoru ako pre typické viacpodlažné byty. Niektoré z nižšie popísaných riešení však budú fungovať aj pre nich..

Výroba okna

 • Nech to znie akokoľvek zvláštne, presne to je myslené. Len naše okno nevyjde von na ulicu, ale do ďalšej miestnosti. Mimochodom, takéto riešenia sú veľmi obľúbené. V európskych interiéroch sú hala a spálňa často „kombinované“. Alebo obývačka a kuchyňa. Je originálny a veľmi funkčný..

 • Ak prídu hostia, môžete prestrieť stôl bez prerušenia komunikácie, pre mamu je ľahké pozorovať, čo deti robia, vykonávať domáce práce a byť s celou rodinou – lákavá ponuka pre mnohé ženy v domácnosti. A ak je to potrebné, všetky problémy s dodržiavaním osobného priestoru sa dajú ľahko vyriešiť napríklad pomocou žalúzií. Ale denné svetlo z jednej miestnosti sa dostane do druhej miestnosti, pocit uzavretého priestoru a izolácie zmizne.

Návrat do minulosti

 • V minulom storočí boli vo väčšine nových budov sovietskeho obdobia veľmi často priečky medzi toaletou a kúpeľňou alebo kuchyňou a kúpeľňou. Išlo o malé zasklené otvory v stene, umiestnené takmer pod stropom. Priečky sú hluché konštrukcie. Boli vytvorené s cieľom ušetriť elektrickú energiu: počas dňa ste mohli používať kúpeľňu bez zapínania svetla. Cez okno vošiel v dostatočnom množstve.

 • Niektorí ľudia sa týchto zvyškov radšej zbavia, niektorí majitelia bytov sa s nimi hrajú pomocou rovnakých vitráží alebo plastových štruktúr. Je však celkom možné pridať svetlo do tmavej chodby vytvorením takýchto otvorov medzi ňou a miestnosťou..
 • Je veľmi výhodné vytvoriť priečnik medzi miestnosťami na rôzne účely. Svetlo vstúpi do oboch miestností a oni naopak zostanú jeden od druhého úplne izolovaní. Ak niekomu nevyhovuje možnosť s plnohodnotným oknom medzi spálňou a obývacou izbou, môžete využiť skúsenosti sovietskych staviteľov.

Obrazovky a posuvné panely

 • Miestnosť bez okna vytvára dojem malého sveta skrytého pred zvedavými očami. Tí, ktorí často dávajú prednosť tomu, aby boli sami so sebou, naopak, snívajú o takom izolovanom rohu. To znamená, že úloha je opačná – vytvoriť uzavretý priestor v spoločenskej miestnosti. Tu je situácia oveľa jednoduchšia: priečky (dokonca ani zo sadrokartónu) nie je potrebné stavať.
 • Z jednoduchých možností návrhári ponúkajú obrazovku. Je ľahké ho nainštalovať a odstrániť v správnom čase. A posuvné panely sú komplexnejším, ale zaujímavým spôsobom variácií transformácie priestoru..
 • Rôzne farby a možnosti dizajnu perfektne zapadnú do týchto priečok do interiéru oboch miestností. V prípade malých bytov je to skvelý spôsob, ako vyriešiť problém s územným plánovaním. Obrazovky však majú určitú nevýhodu – nedávajú účinok úplnej izolácie..

Čo nebude nadbytočné v miestnosti bez okna

Dokonca ani dokonale zbité okno nevyrieši hlavný problém – nedostatok osvetlenia. Preto v miestnostiach, kde nie je skutočné okno, musíte všetkými prostriedkami vytvoriť čo najviac svetelných zdrojov..

Svietidlá

 • Ako je uvedené vyššie, svetlo by malo byť rôzne: slabé, jasné, bodové. Nesmieme zabudnúť ani na zdroje mäkkého, rozptýleného osvetlenia. Musia byť maskované a skryté všetkými možnými spôsobmi: vo výklenkoch, za skrinkami, stenovými panelmi. Svietniky, stojacie lampy, veľké lustre, rotačné alebo statické body sú vítané. Všetky typy svietidiel, ktoré interiér dovoľuje, by sa mali používať v miestnosti bez okna..

Podsvietenie

 • Jeho účel nepotrebuje vysvetlenie, ale dizajnéri oceňujú LED pásy pre svoj zaujímavý dekoratívny efekt. Skryté vo výklenkoch a po obvode nábytku alebo otvorov dodávajú osvetlenému predmetu vzdušnosť, ľahkosť a akoby ho zdvihnú z povrchu podlahy. A, samozrejme, pribudne svetlo v miestnosti.

Chróm a lesk

 • Ak to dizajn miestnosti nevylučuje, mali by ste premýšľať nad kúpou nábytkových predmetov s lesklými alebo chrómovanými povrchmi a fasádami. Slúžia na odrážanie svetla v miestnosti, kde je nedostatok..

Sklo

 • Slúži na dva účely súčasne – vymazáva hranice interiérových predmetov, v ktorých sa používa, pomáha predchádzať preplneniu priestoru a nevytvára prekážky prieniku svetelných lúčov.
 • V miestnosti bez okna je lepšie kúpiť sklenené stoly a police, stoličky zo skla alebo plastu, vitríny.

Zrkadlá

 • Veľa sa o nich už popísalo, zostáva len dodať, že v rámci rozumu v jednej miestnosti ich možno použiť nielen na vytvorenie falošného okna. Dvere skrinky, prvky vo výklenku alebo ozdobné vložky na stenu je možné zrkadliť. Ak na takéto panely pripevníte svietniky, miestnosť sa stane jasnejšou..

Hra farieb

 • Ak majitelia domu alebo bytu nie sú prívržencami gotického interiéru, potom by v miestnosti bez okna mali byť uprednostnené svetlé farby..

 • Biela je nesporným favoritom. Čím viac sa bude používať, tým bude miestnosť jasnejšia. Vysvetlenie tohto efektu je známe každému študentovi fyziky: biela odráža lúče celého spektra a šíri ich po miestnosti, aj keď nie je veľa zdrojov svetla. Musíte urobiť steny a stropné svetlo. Nebojte sa vytvoriť sterilnú nemocničnú izbu. Po prvé, absencia jasného osvetlenia z okna vylúči takýto vedľajší efekt, a za druhé, aby situácia nevyzerala nudne, oživia ju rôzne dekoratívne prvky..
 • Nie je potrebné zastaviť výber na absolútne bielych tapetách. Tlmené pastelové odtiene budú stačiť. Tapetu by ste mali vyberať bez množstva výtlačkov alebo vzor by nemal byť výrazný. V miestnosti s nedostatočným osvetlením sa neodporúča lepiť niekoľko typov tapiet: napríklad obyčajné v spodnej časti a s kresbami v hornej časti steny..
 • Tiež je lepšie zvoliť textil na oknách a posteľnú bielizeň vo svetlých farbách. Absencia krikľavých farieb vás navyše pripraví na dobrý odpočinok, pokiaľ ide o spálňu..

Samozrejme, skôr ako urobíte izbu bez okien, musíte sa zamerať na svoje vlastné preferencie a prístup. Ak potrebujete denné svetlo a možnosť prílivu čerstvého vzduchu z ulice, žiadna imitácia okna miestnosti neublíži..

About the author