Izba v podkroví: nápady na fotografie, pravidlá usporiadania

Rozširovanie obytného priestoru a organizovanie pohodlného miesta na rekreáciu je otázkou, ktorá je relevantná nielen pre obyvateľov štandardných výškových budov, ale aj pre majiteľov súkromného alebo prímestského obytného priestoru. A ako vo väčšine prípadov vyzerajú vidiecke domy a malé vidiecke domy? Často sú jednopodlažnou štruktúrou, ktorej dizajn predpokladá prítomnosť podkrovia alebo podkrovnej miestnosti, ktorých usporiadanie letní obyvatelia často uprednostňujú, aby ich zanedbávali a pamätali si ich, iba ak je potrebný ďalší obytný priestor. Podkrovie, ktoré je schopné zrealizovať všetky vaše túžby po domácom zlepšení, sa zmení na zaprášenú miestnosť, preplnenú nepotrebnými odpadkami a využívanú ako špajzu, kde je ťažké nájsť potrebnú vec. Ale skôr alebo neskôr nárast rodiny alebo túžba rozšíriť obytný priestor domu vedie k tomu, že je potrebné znova vybaviť prašné, tmavé podkrovie do svetlej a útulnej miestnosti. V tejto súvislosti sme venovali tento článok tejto téme, v ktorej podrobne povieme, ako zmeniť nevzhľadné podkrovie na obývaciu izbu, a tiež uvádzame mnoho príkladov fotografií.

Izba v podkroví: ako sa vysporiadať s nedostatkom obytného priestoru?

Ak vlastníte prímestský životný priestor, ale napriek tomu zakaždým narazíte na roztrúsené detské hračky, nenájdete so svojou rodinou spoločný jazyk ohľadne prideľovania osobného priestoru a racionálnej organizácie rekreačnej oblasti, a tiež neplánujete sa vyrovnať s katastrofálnym nedostatkom miesta v dome, musíte vybaviť izbu v podkroví. Stane sa nielen vynikajúcim miestom pre samotu a pohodlný pobyt osamote so svojimi myšlienkami, ale umožní vám tiež zmeniť nenáročný vidiecky dom s neustálym nedostatkom miesta na útulné rodinné hniezdo..

Nepochybne najpriaznivejším momentom na vybavenie podkrovného priestoru je etapa stavby domu, pretože v tejto fáze môžete k projektu domu pridať izbu a dokončiť ju rovnakými materiálmi ako ostatné. miestnosti. Okrem toho môžete spočiatku premýšľať nad usporiadaním podkrovia: jeho rozmermi, výškou, parametrami nadácie, ktoré sú potrebné na usporiadanie obytného podkrovia.

Izba v podkroví foto

Ak sa však rozhodnete premeniť podkrovie na obytný priestor v aktívne využívanej miestnosti, budete čeliť určitým technickým ťažkostiam. Bude potrebné vykonať opatrenia súvisiace s posilnením podláh, zaistením účinnej tepelnej izolácie a niekoľkými ďalšími potrebnými opatreniami.

Samostatná izba v podkroví: sled udalostí

Ak ste odhodlaní premeniť podkrovie na obytný priestor, zostáva rozhodnúť o účele miestnosti. Existuje veľa možností: môže to byť šatňa, spálňa alebo obývačka, v závislosti od vašich preferencií. Ďalším krokom je vypracovanie projektu pre tieto priestory.

Po načrtnutí približného plánu miestnosti na list papiera venujte pozornosť výške podkrovia a prítomnosti stien, v prípade ktorých neexistuje, vypočítajte výšku obdĺžnikového priestoru miestnosti, ktorá je najmenej dve metrov v minimálnom bode. Ak výška podkrovia neumožňuje usporiadanie miestnosti, odborníci odporúčajú zdvihnúť strechu vybudovaním stien, ktorých výška nepresahuje jeden meter. Po dosiahnutí určitej výšky stien môžete pristúpiť k realizácii ďalších etáp stavby.

Usporiadanie schodov

Ak chcete ísť do miestnosti v podkroví, musíte sa postarať o usporiadanie schodov. Najoptimálnejším miestom na jeho umiestnenie je vstupná hala alebo chodba. Výber materiálu na usporiadanie schodov je rovnako dôležitou úlohou, pretože musí spĺňať nasledujúce vlastnosti:

 • Mal by sa ľahko umyť;
 • Majú vysoké výkonové charakteristiky, ktoré určujú jeho trvanlivosť;
 • Okrem toho by sa mal vyznačovať vysokými estetickými vlastnosťami, vďaka ktorým sa schodisko z tohto materiálu stane elegantným doplnkom celkového obrazu interiéru. Všetky tieto požiadavky vo väčšej miere spĺňa drevo, ktorého použitie umožňuje vyrábať nielen trvanlivé, ale aj kvalitné schody z estetického aj funkčného hľadiska..

Usporiadanie okna

Ako každá iná izba, ani izba v podkroví domu nie je kompletná bez prirodzeného svetla, ktorého jediným zdrojom sú okná. Predtým, ako budete pokračovať vo vybavení okenného otvoru, zvážte umiestnenie okna a načrtnite jeho presné umiestnenie. Ak váš projekt zahŕňa usporiadanie okna na streche, musíte sa postarať o inštaláciu dreveného rámu, do ktorého bude okno následne vložené. Potreba vybaviť rám sa vysvetľuje dodatočnou hmotnosťou okna a zrážkami, ktoré usporiadanie dodatočného rámu umožní vydržať. Po dokončení usporiadania okna sa vykonajú tepelnoizolačné opatrenia, pretože medzera vytvorená medzi stenou a oknom prispeje k strate tepla.

Inštalácia spoločného rámu

Po dokončení inštalačných činností spojených s usporiadaním okna pristúpia k inštalácii spoločného rámu, ktorý je rovnobežnými doskami pribitými k stene a určený na umiestnenie spojovacích prvkov do sadrokartónu. Na podlahe je rám usporiadaný aj z rovnobežných drevených nosníkov, v priestore medzi ktorými je okamžite položená izolácia, najčastejšie je to čadičová doska alebo sklenená vata, po ktorej je podlaha pokrytá tuhou základňou a dekoratívnou podlahou. Ďalej je zo strany vnútorného povrchu strechy vybavený rámom pre sadrokartón, na ktorý sú následne pripevnené sadrokartónové dosky. Ak sa strecha vyznačuje veľkým sklonom, musia byť rámové nosníky upevnené každých 20 cm a aby sa zvýšila spoľahlivosť upevnenia – aj priečne. To umožní nielen bezpečné upevnenie sadrokartónu, ale aj následne zabráni vzniku trhlín. Po inštalácii rámu vopred premyslite a vykonajte zapojenie a umiestnenie zásuviek a spínačov.

Montáž sadrokartónu

Po predtým vykonanej izolácii stien a parozábrany môžete pristúpiť k inštalácii sadrokartónu. Odborníci odporúčajú ukladať sadrokartónové dosky do dvoch vrstiev, vďaka čomu nielen zvýšite pevnosť stien, ale tiež poskytnete dodatočnú tepelnú izoláciu.

Pomocou skrutiek je prvá vrstva sadrokartónu upevnená vo vzdialenosti 30-40 cm, potom je upevnená druhá vrstva sadrokartónu, pričom sa vzdialenosť medzi listami zmení na 20 cm. Ďalej sa vytvoria trhliny medzi stenami a oknami izolované. Na tento účel použite tmel a odrežte pásy sadrokartónu. Ďalej sú spevnené kĺby a rohy, na ktoré používajú špecializovanú papierovú pásku vybavenú kovovou vložkou.

Organizácia vykurovania v miestnosti

Kúrenie je jedným z predpokladov vytvárania podmienok pre pohodlný pobyt. Odborníci navrhujú vziať do úvahy niekoľko možností usporiadania vykurovania v podkroví:

 • Nastaviť krb;
 • Uskutočnite stávku na používanie elektrických spotrebičov;
 • V podkrovnej miestnosti vybavte autonómny vykurovací systém;
 • Alebo použite stacionárny vykurovací systém.

Napriek tomu, že prvá možnosť je považovaná za najziskovejšiu, ak chcete miestnosti dodať osobitný nádych súkromia a pohodlia, odborníci považujú poslednú možnosť za najpriaznivejšiu. Dôvodom je skutočnosť, že ak je dom v súčasnosti aktívne využívaný a je v ňom organizovaný vykurovací systém, stačí vykonať niekoľko ďalších inštalačných opatrení, čo znamená odstránenie potrubí radiátormi priamo do miestnosti umiestnenej v podkrovie.

Osvetlenie

Osvetlenie miestnosti v podkroví pod strechou je rovnako relevantnou otázkou, o ktorej je potrebné povedať pár slov, ktorá hovorí o tom, ako vytvoriť izbu v podkroví. Predtým sme poznamenali, že kladenie drôtov vo fáze inštalácie spoločného rámu. Bude dôležité objasniť, že v miestnosti v podkroví je vhodné opustiť hliníkové drôty a nahradiť ich medenými. Okrem toho je podľa odborníkov lepšie upustiť od inštalácie spojovacích skriniek v miestnosti v podkroví a spoliehať sa na inštaláciu autonómneho ističa.

Možnosti usporiadania miestnosti v podkroví

Keď ste sa rozhodli vybaviť izbu v podkroví, musíte jasne pochopiť jej účel. Predtým preplnené, zaprášené nebytové podkrovie sa môže zmeniť na obývaciu izbu, spálňu, biliardovú miestnosť, knižnicu alebo dokonca skleník, čo závisí len od preferencií a potrieb majiteľov domov. Útulné podkrovie vybavené podľa všetkých pravidiel sa môže zmeniť na pohodlnú rekreačnú oblasť, kde môžu všetci členovia rodiny tráviť svoj voľný čas nielen v prospech duše, ale aj pre zdravie. Premyslený interiér a vybavenie miestnosti v podkroví umožní nielen stráviť čas čítaním knihy, ale aj cvičením na simulátoroch a hraním stolných hier.

V prípade, že to plocha podkrovného priestoru dovoľuje, v podkroví môžete vybaviť nie jednu, ale niekoľko miestností naraz, pre ktoré je potrebné vykonať kompetentné zónovanie miestnosti. Dizajnéri navrhujú zónovanie podkrovia priehľadnými priečkami, ktoré prepúšťajú svetlo. To vám umožní vybaviť niekoľko izieb v podkroví naraz – hrací kútik a miestnosť na relaxáciu. V oblasti priestranného podkrovného priestoru je možné zorganizovať niekoľko miestností, ktoré sú tentoraz oddelené veľkými priečkami, čo je nepochybne pracnejší proces. Vo väčšine prípadov majitelia vidieckych domov uprednostňujú vybavenie spálne, ktorá sa nachádza pod sedlovou strechou a je veľmi útulná, najmä ak sa dodržiavajú základné pravidlá plánovania podkrovného priestoru..

Napríklad v tomto prípade návrhári odporúčajú umiestniť manželskú posteľ do stredu miestnosti a pri inštalácii medziposchodí pozdĺž stien uložiť posteľnú bielizeň na ďalšie drobnosti potrebné v domácnosti. Ak plánujete nainštalovať dve postele naraz v miestnosti v podkroví domu, potom je lepšie ich umiestniť do časti miestnosti so zostupnými stropmi, pričom stred miestnosti musí byť ponechaný voľný. V miestnosti v podkroví teda môžete vybaviť:

 • Hrací kút;
 • Telocvičňa;
 • Knižnica a čitáreň;
 • Biliardová miestnosť;
 • Rekreačná oblasť;
 • Niekoľko technických miestností, napríklad sklad.

V prípade nedostatku obytného priestoru a malej plochy vidieckeho domu v podkroví môžete vybaviť:

 • Spálňa;
 • Obývačka:
 • Detská.

Dizajn miestností v podkroví: výber štylistického konceptu

Po príprave podkrovia na usporiadanie obytného priestoru môžete bezpečne prejsť na výber hlavného štylistického konceptu, návrh a usporiadanie nábytku v budúcej obývacej izbe. Pokiaľ ide o spálňu v podkroví, odborníci radia uprednostniť ľudové motívy alebo zvoliť obľúbené trendy romantického dizajnu. Navyše, vyzdobením miestnosti vo vidieckom, horskom alebo horskom štýle urobíte svoju spálňu rovnako útulnou. Okrem tradičných trendov, ktoré sú vhodné pre výzdobu podkrovia, je relevantný aj dizajn spálne v podkroví v klasickom štýle alebo v podkroví. Ten je najvhodnejší vo výzdobe podkrovných izieb, charakterizovaných pôsobivou plochou. Zdobením spálne v štýle podkrovia sa stanete majiteľom priestrannej a zároveň pohodlnej spálne, ktorá spĺňa požiadavky moderných izieb.

Na výzdobu obývačky sa odporúča návrhárom zvoliť minimalistický štýl, eklekticizmus, retro štýly alebo štýly, v ktorých je možné jasne vysledovať pikantné orientálne tóny. Práve tieto štýly môžu z vašej obývačky urobiť skutočne útulnú a pohodlnú izbu..

Výber farieb: ako vizuálne rozšíriť miestnosť?

Pretože vo väčšine prípadov nie je pre podkrovný priestor charakteristická veľká plocha, je lepšie navrhnúť spálňu alebo obývaciu izbu pomocou svetlých farieb. Súčasne však vzniká rovnako dôležitá dizajnérska úloha – správne usporiadať malú miestnosť a súčasne zabrániť vyblednutiu, čo nepriaznivo ovplyvní celý obraz interiéru. V tomto prípade návrhári navrhujú uchýliť sa k známej dizajnérskej technike, ktorej podstatou je, že šikmé steny musia byť namaľované vo svetlých farbách, zatiaľ čo zvislé v sýtejších a jasnejších odtieňoch. V poslednej dobe je popularita dizajnérskej techniky, ktorá zahŕňa kombináciu farieb stien s farbami károvaného alebo závesov..

Pri zariaďovaní obývačky tiež nemôžete zanedbávať racionálny výber tónov a odtieňov, s ktorými plánujete vyzdobiť podkrovnú izbu. Svetlé odtiene, ako svetlo hnedá, svetlo šedá, béžová, broskyňová a biela, teda miestnosť opticky rozšíria a zároveň ju presvetlia, čo je dôležité aj pri zariaďovaní malých podkrovných priestorov..

Výber nábytku na vytvorenie útulnej atmosféry v podkroví

Na vytvorenie plnohodnotného dizajnu miestnosti v podkroví je potrebné jasne premyslieť nielen všeobecný štylistický koncept a farebnú schému, ale aj najoptimálnejšie usporiadanie nábytku. Iba v tomto prípade sa stanete majiteľom naj harmonickejšej a najpohodlnejšej miestnosti..

Napriek tomu, že drevo je najvhodnejším materiálom na zdobenie podkrovia vo vidieckom dome, odborníci neodporúčajú používať príliš masívne interiérové ​​položky pri navrhovaní podkrovia, ktoré sa vyznačuje malou plochou. V tomto ohľade by mala byť drevená posteľ, komoda a nočné stolíky dostatočne kompaktné. Pokiaľ ide o odtieň dreveného nábytku, návrhári odporúčajú použiť súčasnú techniku, keď sa odtieň dreveného nábytku zhoduje s farbou odhalených drevených trámov a krokiev. Posteľ v podkroví môže byť inštalovaná v blízkosti jednej zo šikmých stien, pričom je oplotená z hlavnej miestnosti svetelným závesom. Šatník je zároveň inštalovaný v blízkosti jednej zo štítových stien..

Na vytvorenie skutočne útulnej a príjemnej atmosféry musí byť podkrovie doplnené krbom. Teplo krbu nielenže zahreje miestnosť pod strechou domu, ale tiež v ňom vytvorí skutočne neobvyklú atmosféru. Ak nemôžete vybaviť krb v miestnosti v podkroví, v súlade so všetkými požiadavkami na požiarnu bezpečnosť, najlepšou možnosťou by pre vás bolo nainštalovať umelý krb, ktorý, rovnako ako jeho originál, nielenže vyzerá štýlovo, ale aj vizuálne skrýva malé chyby v stenách v miestnosti.

Priestranné obývacie izby v podkroví: čo hľadať?

Ak máte k dispozícii priestrannú izbu v podkroví, vybavte ju všetkými pravidlami a ziskovo využite priestrannú plochu miestnosti na vytvorenie skutočnej obývačky, v ktorej je miesto pre televíziu, čalúnený nábytok, konferenčný stolík a poličky na knihy. Pri zariaďovaní priestranných obývačiek nezabúdajte na harmóniu materiálov: prírodné svetlé drevo a kameň, svetlé aj tmavé tóny, vytvoria v obývačke útulnú, domácu atmosféru, ktorú je možné doplniť živými rastlinami v kvetináčoch a dekoratívnych prvkoch vane.

Nesmieme zabúdať na „symetriu“ interiérových predmetov, vďaka ktorým bude miestnosť vizuálne atraktívnejšia, pričom sa zachová rovnováha a potrebná rovnováha. Napríklad symetricky inštalované žiarovky, stoličky a pohovky s rovnakým čalúnením, ako aj dekoratívne vankúše a veľké množstvo živých rastlín – to všetko urobí vašu obývačku elegantnou a harmonickou..

About the author