Kombinácia kuchyne a obývačky: nápady a fotografie

Mnohí pravdepodobne narazili na skutočnosť, že kuchyne v štandardných bytoch, postavené v súlade so sovietskymi projektmi, sa nevyznačujú voľným usporiadaním a priestornosťou, čo je ich výrazná nevýhoda, ktorá výrazne ovplyvňuje integrálny interiér bytu. V tomto ohľade získava na popularite odvážna dizajnová technika, ktorá znamená odstránenie priečky medzi obývacou izbou a kuchyňou, ktorej účelom je rozšírenie kuchynského priestoru spojením využiteľnej plochy ostatných miestností. Toto rozloženie prispieva nielen k rozšíreniu voľného priestoru kuchyne, otvoreniu priestoru pre najneočakávanejšie kulinárske fantázie, ale tiež zjednodušuje pohyb v procese varenia, prestierania a ďalších manipulácií vykonávaných v procese kulinárskej kreativity. Pri premýšľaní o kombinácii kuchyne a obývačky je však dôležité starostlivo zvážiť všetky nuansy dizajnu zdobenia kvalitatívne novej miestnosti, bez ktorej by ste sa v zásade nemali ponáhľať s prestavbou bytu. V tomto článku budeme hovoriť o výhodách a nevýhodách kombinovaného priestoru a tiež odpovieme na otázku: „Ako vyzdobiť kuchyňu a obývaciu izbu po kombinácii?

Kombinácia kuchyne a obývačky: návrh typických bytov alebo módne trendy?

Kuchyňa v kombinácii s obývacou izbou sa v poslednej dobe stala obľúbenou technikou medzi dizajnérmi, ktorej používanie sa praktizuje nielen v podmienkach „Chruščova“, ale aj v moderných štúdiových apartmánoch, viacpodlažných chatkách, ako aj v priestranné interiéry vyrobené v štýle podkrovia, kde je myšlienkové usporiadanie otvoreného priestoru pre majiteľov veľmi atraktívne. To svedčí o tom, že myšlienka rozloženia otvorenej kuchyne je relevantná nielen v tesných priestoroch, ale priťahuje pozornosť dizajnérov ako jeden z najnovších módnych trendov. Existujú aj jednotlivé prípady, ktoré si vyžadujú takú prestavbu..

Prípady, kedy bude otvorený plán obzvlášť dôležitý:

 • Napríklad v bytoch, kde sa kuchyňa vyznačuje malou plochou a obytný priestor je príliš priestranný. V tomto prípade návrhári navrhujú uchýliť sa k pohybu steny, čo pomôže do určitej miery zmenšiť miestnosť a rozšíriť voľný priestor v kuchyni. Následne je spálňa alebo škôlka vybavená malou izbou a priestranná kuchyňa zahŕňa kombinovaný jedálenský a pracovný priestor..
 • Jednoizbové štúdiové byty, charakterizované malými rozmermi a prítomnosťou iba tých najnutnejších kusov nábytku.
 • Priestranné trojizbové byty a vidiecke chaty, v ktorých je túžba skombinovať dva rôzne priestory dôsledkom iba vkusu majiteľov.

Čo potrebujete vedieť pre tých, ktorí sa rozhodli začať s prestavbou?

Po uzavretí stávky na prestavbu bytu a kombináciu kuchyne a obývačky je potrebné zásobiť sa povolením mestskej správy, konkrétne orgánov ZINZ na obnovu, aby sa vylúčila demolácia fragmentu nosnej konštrukcie, čo môže mať za následok mnoho tragických následkov. Rozlišovať nosnú stenu od vedľajšieho bytu nie je také ťažké, pretože vnútorný strop je oveľa tenší ako nosná stena. To však nevylučuje potrebu konzultácie a povolenia od špecialistu..

Navyše, keďže je kuchyňa považovaná za mokrú časť, nemožno ju presunúť do obývačky. V tomto ohľade, kombináciou kuchyne s obývacou izbou, kuchyňu nemožno presunúť tam, kde bola predtým obývacia časť..

Výhody a nevýhody obývačky v kuchyni

Myšlienka, ktorá znamená kombináciu zdanlivo nekompatibilných priestorov, pochádza z krajín postindustriálneho priestoru, kde je kultúra varenia mimoriadne málo rozvinutá. V európskych krajinách nie je zvykom variť zložité jedlá a dominancia rýchleho občerstvenia a polotovarov len prispieva k posilneniu tohto trendu. Západ je prakticky nezlučiteľný s trávením mnohých hodín v kuchyni, na rozdiel od krajín post-sovietskeho priestoru, kde sa vyvinula opačná situácia, v dôsledku čoho je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že široká škála chutí bude neustále stúpať v priestore, ktorý v skutočnosti nie je oplotený z kuchyne. Ale o tom neskôr. Najprv sa porozprávajme o zásluhách.

Kuchyňa kombinovaná s obývacou izbou má svoje vlastné výhody, ktoré sú určené zvláštnosťami konkrétneho rozloženia. Sú zrejmé a sú nasledujúce:

Výhody kuchyne kombinovanej s obývacou izbou

 • Vizuálne rozšírenie voľnej plochy, čo má za následok zvýšenie počtu prírodných aj umelých zdrojov svetla, pretože je zrejmé, že dve okná sú lepšie ako jedno;
 • Významné zjednodušenie organizácie početných osláv, ktoré sú obľúbené najmä u pohostinných hostiteľov. Hostiteľka počas oslavy navyše nemusí behať z miestnosti do miestnosti, aby položila stôl a skontrolovala pripravenosť pochúťok. Môže byť v spoločenskej miestnosti, súčasne sa vyrovnávať s domácimi prácami a zároveň byť v centre diania;
 • Obývacia izba v kuchyni bude najúspešnejšou voľbou pre tých, ktorí uprednostňujú priateľské večierky. Štandardná kuchyňa, ktorá sa vyznačuje malými rozmermi, môže ubytovať nie viac ako 5-6 osôb, zatiaľ čo kuchyňa v kombinácii s obývacou izbou výrazne zvyšuje kapacitu miestnosti a zjednodušuje úlohy organizovania slávnostných večierkov v domácej atmosfére;
 • Pre fanúšikov sledovania televízie pri varení je tu aj dobrá správa. Kombináciou kuchyne s obývacou izbou si nemusia kupovať ďalší televízor do kuchyne, pretože môžu zavesiť jeden veľký plazmový televízny panel a sledovať svoje obľúbené kanály bez prerušenia prípravy večere;
 • Nesmieme zabúdať, že obývacia izba s kuchyňou umožňuje celej rodine večerať pri priestrannom stole, ktorý sa často nehodí do bytov s malou štandardnou kuchyňou..

Napriek veľkému počtu výhod má kuchyňa v kombinácii s obývacou izbou aj nevýhody. O čo im ide? Ďalej zvažujte.

Nevýhody kuchyne kombinovanej s obývacou izbou

 • Jednou z prvých nevýhod kombinovania, diskutovaných vyššie, je neustála prítomnosť pachov v obývacej izbe, s ktorou sa digestor prakticky nedokáže vyrovnať, najmä pokiaľ ide o výrobky so štipľavým zápachom;
 • Prítomnosť zvukov, ktoré je možné počuť počas varenia, v obývacej izbe: zvuky pracovnej mikrovlnnej rúry, mixéra, umývačky riadu, zvuky otvoreného kohútika atď., Čo nie je spojené s najpríjemnejšími dojmami;
 • Potreba neustále udržiavať obývaciu izbu v kuchyni v perfektnej čistote, pretože včas neumyté riady, nevyčistený pracovný priestor a roztrúsené kuchynské potreby, ktoré sú v zornom poli hostí, nevytvoria pre majiteľa bytu najlepšiu povesť.

Tieto nedostatky sú však iba malou zodpovednosťou dobrej, čistej ženy v domácnosti, ktorá nebude schopná zatemniť pozitívne emócie z vynoveného interiéru bytu vyrobeného v súlade s modernými požiadavkami na usporiadanie priestorov. V kombinácii s premysleným dizajnom premení kuchyňa a obývacia izba interiér bytu na nepoznanie, naplní ho komfortom a výrazne rozšíri jeho funkčnosť..

Kombinácia kuchyne s fotografiou obývačky

Kombinácia kuchyne a obývačky: dispozícia a zónovanie miestnosti

Pri kombinácii kuchyne a obývačky nie je absolútne nevyhnutné usilovať sa o úplné splynutie ich štýlov, čo spôsobí stratu individuality týchto dvoch miestností. Naopak, návrhárom sa odporúča, aby sa spoliehali na harmonické vzájomné dopĺňanie sa v dvoch protiľahlých miestnostiach, na spájanie dvoch interiérov, pričom sa budú snažiť o čo naj harmonickejší prechod medzi nimi. V tomto ohľade je dôležité venovať osobitnú pozornosť hranici, ktorá oddeľuje oba interiéry. Za týmto účelom návrhári navrhli dodržiavať účinné techniky, ktoré umožňujú podľa všetkých pravidiel zónovať kvalitatívne novú miestnosť..

Barový pult

Najbežnejším spôsobom zónovania obývačky v kuchyni je inštalácia barového pultu.

Tento kus nábytku a zároveň dizajnový doplnok môže byť súčasťou priečky, ktorá predtým rozdeľovala kuchyňu a obývaciu izbu. Takýto bar sa nazýva stacionárny. Ako dekoráciu pre takú zvláštnu polovičnú priečku môžete použiť drevo obkladané umelým kameňom. Druh falošnej steny nemusí niesť funkčné zaťaženie a vykonávať iba dekoratívnu a územnú úlohu.

Dvojúrovňová podlaha

Ďalšou nemenej populárnou myšlienkou spojenia kuchyne a obývačky je inštalácia dvojúrovňovej podlahy, ktorá vám umožní správne zonovať kombinovanú miestnosť. V prípade, že výška stropov ponechá priestor pre kreativitu, podlahu v kuchyni je možné zdvihnúť alebo naopak prehĺbiť o 10-15 cm. Malé mierne zvýšené pódium kvalitatívne skryje všetku kuchynskú komunikáciu.

Kombinácia rôznych typov podlahových krytín

Populárna metóda zónovania, ktorá zahŕňa použitie a najúspešnejšiu kombináciu rôznych podlahových krytín. V tomto prípade sa ako podlaha v kuchyni používajú dlaždice, zatiaľ čo v obývacej izbe je laminát alebo koberec..

Kuchynský ostrov

Jedna z najoptimálnejších možností na kombináciu kuchyne a obývačky iba vtedy, ak ide o zónovanie priestrannej miestnosti. Ostrovná kuchyňa, inštalovaná na hranici dvoch zón, plní nielen funkciu zónovania, ale tiež výrazne zvyšuje funkčnosť miestnosti. Vymedzujúci ostrov môže predstavovať barový pult uzavretý v kruhu, predĺžený štandardný barový pult alebo priamo jedálenský stôl. V tomto prípade môže byť tvar dosky vyrobený na objednávku v súlade s hotovými šablónami, čo umožní naj harmonickejšiu kombináciu dvoch miestností..

Tvarované otvory a fragmenty stien

Spojením kuchyne a obývačky nie je potrebné úplne zbúrať celú stenu medzi nimi. Ak opustíte časť ohraničujúcej steny, stanete sa majiteľom obývačky s kuchyňou zónového tvaru so širokým otvorom, ktorý môže mať najbizarnejší tvar. Výsledkom je spoločný priestor, ktorý je zároveň jemne ohraničený kučeravým otvorom. Otvor môžete ozdobiť zakriveným oblúkom a zdôrazniť miesto prechodu z jednej miestnosti do druhej elegantnými bodovými svetlami.

Elegantné mobilné priečky a regály

Budú najlepšou voľbou pre tých, ktorí niekedy chcú stále skryť kuchyňu pred očami mnohých nezvaných hostí. Umožnia vám ľahko zmeniť rozloženie obývačky v kuchyni, potom zónu a potom znova skombinovať.

Významnou výhodou takýchto priečok bude ich priehľadnosť a beztiažnosť, ako aj prítomnosť kolies, ktoré vám umožnia ľahko zmeniť ich umiestnenie.

Pohovka

Bude to ideálny kus nábytku, ktorý efektívne zónuje miestnosť. Stojí uprostred zjednoteného priestoru a vyzýva ho, aby si naň sadol, ocitol sa v obývačke a po obídení – v kuchyni. V tomto prípade je lepšie uprednostniť objemné pohovky s vysokým operadlom a ak zo strany kuchyne zadná časť pohovky nevyzerá dostatočne úctyhodne, môžete ju zakryť stojanom.

Jedálenský stôl

Umožní vám efektívne rozdeliť a zorganizovať voľný priestor obývačky v kuchyni, ako aj urobiť kuchyňu obývačky celkom útulnou a domácky pohostinnou. Odborníci radia umiestniť nad stôl nízke závesné žiarovky, ktoré tiež dodajú miestnosti punc útulnosti a pohodlia..

Akvária a živé rastliny

Milovníci voľne žijúcich živočíchov môžu zónovať priestor mohutnými živými rastlinami, ako aj predĺženými akváriami. Záclony a farebné zásteny v naturalistickom štýle dodajú miestnosti požadovaný prvok, ako prvok bezprostrednej blízkosti voľne žijúcich živočíchov.

Vyváženie svetla: ako vytvoriť plynulé prechody bez narušenia zónovania miestnosti?

Keď sme sa rozhodli v prospech jednej alebo druhej metódy zónovania, je dôležité venovať maximálnu pozornosť osvetleniu, pretože svetlo zohráva zásadnú úlohu v procese správneho zónovania miestnosti. V tomto ohľade je dôležité dbať na plynulý prechod a optimálnu rovnováhu svetla medzi najjemnejšími a najjasnejšími prechodmi. V kuchynskej oblasti je preto lepšie umiestniť jasný masívny luster, ktorý sa stane zdrojom jasného žiarenia, a lokálne v oblastiach barového pultu, pracovnej plochy, nad umývadlo a stôl umiestnite bodové svetlá vyžarujúce mäkké prechod a príjemné, nesmerové osvetlenie.

Obzvlášť dôležité v procese zónovania miestnosti bolo použitie LED pásu, ktorý sa účinne vyrovná s zónovaním obývačky v kuchyni.

Farebná schéma obývačky v kuchyni

Pri výbere farebnej schémy obývačky v kuchyni je dôležité vziať do úvahy účel každej funkčnej oblasti. Je tiež dôležité venovať pozornosť množstvu prirodzeného svetla a nábytku, ktorý by mal byť v miestnosti umiestnený. V každom prípade je však dôležité, aby farebná schéma každej jednotlivej funkčnej zóny nebola v kontraste so susednou, ale iba prispievala k ich harmonickému zjednoteniu. V tomto ohľade sú veľké povrchy, ako sú závesy, steny a obrusy, navrhnuté najlepšie pomocou pastelových odtieňov a menšie detaily by mali byť ozdobené kontrastmi, vďaka ktorým bude dizajn kuchyne jasný a originálny. Odborníci okrem toho odporúčajú používať v oblasti prípravy jedál studené a neutrálne odtiene a vyzdobiť priestor obývačky v teplých farbách..

Vetranie a moderné domáce spotrebiče: luxus alebo životná potreba?

Dispozícia, ktorá znamená kombináciu kuchyne a obývačky, predpokladá prítomnosť spoľahlivého vetracieho systému, aby sa znížili nevýhody kuchynskej obývačky, ktoré už boli spomenuté..

Pri výbere odsávača pár je lepšie uprednostniť modely so štandardným ventilačným systémom, zatiaľ čo modely so systémom recirkulácie vzduchu pomôžu presunúť pachy do kombinovanej miestnosti. Nemenej dôležitým bodom v usporiadaní obývačky v kuchyni je výber domácich spotrebičov, ktoré by v tomto prípade mali byť prakticky tiché, vďaka čomu bude pobyt v miestnosti čo najpohodlnejší..

About the author