Krb z dreva: návod na výrobu

Drevený krb je skvelou ozdobou každého interiéru. Jeho kúpa si však vyžaduje veľa peňazí, a tak je jednoduchšie si krb vyrobiť doma. Ďalej budeme zvažovať vlastnosti výroby dreveného krbu vlastnými rukami..

Obsah:

Funkčné vlastnosti krbu na drevo

Pred výberom stromu, ako hlavného materiálu, z ktorého bude krb a jeho portálová časť vyrobená, by ste sa mali zoznámiť s charakteristikami týchto krbov:

1. Hlavná funkcia krbu je dekoratívna, napriek svojim funkčným vlastnostiam pri vykurovaní krb v prvom rade plní funkciu estetickej výzdoby miestnosti. Krbu v miestnosti je preto dané centrálne miesto a je viditeľný zo všetkých strán. Rámovanie dreva by malo byť atraktívne a vysoko kvalitné na doplnenie a ozdobenie krbu.

2. Existuje niekoľko možností na výrobu dreveného krbu: nástenný, vstavaný na podlahu. Prvá možnosť je relevantná pre veľké alebo stredne veľké priestory. Vstavané krby sú vhodné do malej miestnosti, pretože môžu ušetriť miesto..

3. Veľkosť krbu by mala byť úmerná veľkosti samotnej miestnosti, pretože príliš veľká konštrukcia v malej miestnosti bude vyzerať smiešne. Príliš malý krb v priestrannej obývačke sa stratí.

4. Predtým, ako budete pokračovať v konštrukcii portálovej štruktúry, mali by ste sa vopred obávať prítomnosti krbu. Pretože v procese vykonávania práce je potrebné presne vypočítať veľkosť krbu.

5. Pri nákupe ohniska by ste mali vziať do úvahy aj celkovú hmotnosť konštrukcie, pretože ak je výrobok objemný, musí byť pod ním vybudované miesto vo forme platformy..

Krby z dreva – fotografie, výhody a nevýhody

Pred stavbou krbu z dreva by ste si mali najskôr preštudovať jeho pozitívne a negatívne stránky. Budeme o nich hovoriť ďalej:

 • drevo je všestranný materiál, ktorý sa harmonicky hodí do akéhokoľvek typu interiéru a dobre sa k nemu hodí;
 • potreba neustálej údržby krbu je jednou z jeho nevýhod, pretože povrch by mal byť pred použitím riadne ošetrený špeciálnymi zlúčeninami;

 • výstavba dreveného krbu nevyžaduje od jeho výkonného umelca veľké finančné a časové investície, stačí kúpiť materiál a postupovať podľa schémy, podľa ktorej bude krb vyrobený;
 • pri výbere lacných drevín budete môcť veľa ušetriť;
 • nevýhodou dreveného portálu pre krb je, že prakticky netoleruje dlhotrvajúcu vysokú vlhkosť, pod jeho vplyvom sa deformuje a zrúti;
 • pri správnom spracovaní dreva a dodržiavaní všetkých pravidiel jeho prevádzky bude krb dlho slúžiť svojim majiteľom;
 • kvôli nízkej hmotnosti stromu je najčastejšie potrebné nainštalovať krb pod betón, na ktorom je nainštalované ohnisko;
 • Na výrobu dreveného portálu budete potrebovať minimálnu sadu nástrojov a zručností na prácu s nimi, za pomerne malé množstvo peňazí budete môcť získať vynikajúcu výzdobu interiéru.

Vo vzťahu k vyššie uvedeným výhodám a nevýhodám drevených krbov by ste sa mali rozhodnúť, či stojí za to urobiť tento prvok pre vašu jednotlivú izbu. Ak si kúpite drevený portál v obchode, jeho cena bude rádovo vyššia, ako keby ste si ho vyrobili sami. Okrem toho celkové náklady na výrobok priamo závisia od druhu dreva použitého na jeho výrobu..

Pred začatím práce by ste mali urobiť projekt krbu z dreva, podľa ktorého sa vypočítajú a kúpia potrebné materiály.

Pravidlá pre inštaláciu portálu pre krb z dreva

Aby drevený portál pre krb slúžil svojim majiteľom dlho, mala by byť prísne dodržaná technológia jeho inštalácie. Skladá sa z nasledovného:

1. Najprv sa projekt dreveného portálu prenesie na papier. Je vhodnejšie ho preniesť bez zmeny rozmerov, to znamená vytvoriť kartónové rozloženie štruktúry. Bude teda možné určiť množstvo materiálu potrebného na prácu. Okrem toho vezmite do úvahy skutočnosť, že konštrukcia musí mať tuhosť a požiarnu bezpečnosť..

2. Tiež by ste mali venovať pozornosť materiálom použitým pri práci. Na výrobu portálu je možné použiť nielen drevo, ale aj jeho kombináciu so sklom, kovom, kameňom, dlaždicami atď..

3. Aby sa zabránilo zničeniu dreveného povrchu, je potrebné zakúpiť prostriedky, ktoré zaistia jeho ochranu pred vlhkosťou, teplom a inými vplyvmi. Aplikácia týchto látok sa vykonáva pred začiatkom práce, takže strom bude zo všetkých strán pokrytý impregnáciami..

4. Zamerajte sa na dizajn, existuje veľké množstvo štýlových riešení, v ktorých je možné vyrobiť krb. Pre konzervatívne osobnosti je lepšie zdržiavať sa v klasickej verzii portálu, pre minimalistov – absencia zbytočných podrobností a pre milovníkov baroka – dodatočne ozdobiť krb rezbami.

Tip: Pred začatím práce sú všetky drevené časti krbového portálu ošetrené antiseptickými roztokmi, takže bude možné predĺžiť dobu ich prevádzky..

Možná aplikácia na výrobu krbov z dreva, nie z prírodných drevín, ale z náhrad, ako je MDF. Tento materiál sa vyznačuje vyššou odolnosťou proti vlhkosti a dobrými technickými vlastnosťami. Použitie formaldehydového šrotu na výrobu týchto dosiek však povedie k tomu, že sa počas zahrievania uvoľnia do miestnosti..

Ak plánujete vyrobiť drevený portál z prírodného dreva, odporúčame vám na to použiť masívne drevo. Krbový portál musí byť starostlivo chránený pred účinkami vysokej teploty, pretože pod jeho vplyvom hrozí riziko požiaru.

Pri výbere dreva na výrobu krbového portálu by mali byť uprednostnené listnaté a ovocné druhy. Použitie ihličnatého dreva je neprijateľné, pretože pod vplyvom vysokej teploty začne portál emitovať živicu, ktorá poškodí vzhľad štruktúry. Drevo musí byť navyše charakterizované maximálnou žiaruvzdornosťou..

Špeciálne časti obrazovky vo forme tepelných reflektorov chránia drevo pred účinkami tepla. Upozorňujeme, že na individuálnom základe by ste mali určiť počet a usporiadanie upevňovacích prvkov, ktoré sú nainštalované vo vnútri portálu.

Pred inštaláciou portálu je tiež ošetrený špeciálnym riešením, ktoré zlepšuje jeho technické vlastnosti. Táto kompozícia môže zmeniť štruktúru stromu, a tak sa stáva termofilnejšou a odolnejšou voči vysokým teplotám. Ak bude drevený povrch potiahnutý lakom alebo farbou, rozhodnite sa pre tepelne odolné možnosti.

Vyrobte si svojpomocnú technológiu dreveného krbu

Po výbere požadovaného modelu portálu z dreva a vypracovaní jeho výkresu nasleduje postup stavby krbu. Pokyny na výrobu vlastného krbu sú uvedené nižšie:

1. Preneste rozmery portálu na povrch steny, na ktorú bude inštalovaný. Upozorňujeme, že interval medzi krbom a ohniskom je najmenej päť centimetrov..

2. Upevnenie komína drevené portály sa vykonávajú pomocou drevených lamiel, z ktorých je vytvorený rám celej konštrukcie. Pred inštaláciou koľajníc je možné ich ošetriť antiseptickými prípravkami..

3. Lamely sú rezané skladačkou podľa požadovaných rozmerov a pripevnené k stene. Ak je stena vyrobená z dreva, stačí ich upevniť pomocou štandardných samorezných skrutiek. V procese upevnenia lamiel na betónovú základňu budete potrebovať perforátor a upevňovacie prvky vo forme hmoždiniek.

Konštrukcia musí mať zvýšenú tuhosť. Alternatívou k drevenému rámu bude konštrukcia vyrobená z oceľových profilov. Drevené budú teda pripevnené k oceľovému rámu. Jeho konštrukcia sa vyznačuje vyššou ľahkosťou ako inštalácia regálovej konštrukcie..

Rám musí mať správnu konfiguráciu, pretože vzhľad krbu bude priamo závisieť od kvality jeho implementácie. Na meranie rovinnosti rámovej konštrukcie použite štvorec a úroveň budovy.

Tip: Ak má portál kučeravý alebo konvexný tvar, na konštrukciu latovania by sa mal použiť oceľový profil, pretože pomocou koľajníc nie je možné vytvoriť polkruhové profily.

Ďalšou fázou výroby dekoratívneho krbu z dreva je jeho dokončenie. Hovorme ďalej o funkciách jeho implementácie..

Ako ozdobiť krb drevom

Po konštrukcii rámu a kontrole jeho rovnomernosti nasleduje postup pri obložení krbu drevom. Existujú dve možnosti jeho implementácie:

 • použitie lepidla;
 • použitie samorezných skrutiek.

Každá z vyššie uvedených možností má určité výhody aj nevýhody. Použitie lepidla umožňuje dosiahnuť estetickejší povrch. V procese používania samorezných skrutiek je však upevnenie spoľahlivejšie. Voľba tejto alebo tej možnosti priamo závisí od individuálnych preferencií majiteľov krbu.

Upozorňujeme, že v procese vykonávania týchto prác sa všetky spojenia kontrolujú pomocou úrovne alebo štvorca. Po dokončení rámu s drevom sú na ňom upevnené ozdobné prvky. Na ich opravu budete tiež potrebovať prítomnosť koľajníc, ktoré sú rezané vo vzťahu k dĺžke týchto prvkov..

Ak sú v štruktúre stĺpce, musia byť kvalitatívne dokončené; Na tieto účely sa používa roztok tepelne odolnej povahy. Štruktúra je nainštalovaná až po úplnom vyschnutí kompozície.

Upozorňujeme, že rám by mal byť vybratý z portálu, ale nemal by byť v ňom skrytý. Po upevnení všetkých konštrukčných prvkov z dreva je nainštalovaný samotný krb a jeho ochranná clona. Do drevených konštrukcií portálov sa odporúča inštalovať elektrické krbové vložky, v tomto prípade je potrebné dbať na dodávku elektriny na portál..

Vlastnosti dizajnu krbov s drevom

Na vykonanie práce na výrobe dreveného krbu budete potrebovať:

 • ručná elektrická rezačka;
 • skrutkovač;
 • elektrická alebo ručná skladačka;
 • brúska;
 • svorky;
 • všetky druhy stolárskych nástrojov.

Navyše, keď začínate vyrábať krb sami, mali by ste mať značné skúsenosti s tesárskym náradím. Ak sa práca vykonáva prvýkrát, je lepšie zvoliť na školenie lacné odrody dreva, medzi nimi borovica alebo breza.

Aby ste postavili rám pre krb, potrebujete dosku, jej hrúbka by mala byť asi 6 cm, Po príprave a brúsení všetkých prvkov sú zlepené. Upozorňujeme, že lepenie na prednú stranu konštrukcie je neprijateľné, pretože počas lakovania povrch získa inú farbu alebo vyzerá neatraktívne. Na vytvrdnutie lepidla by ste mali počkať asi tri hodiny.

Ďalšia etapa zahŕňa stavbu vlysu – priečnej dosky, ktorá je položená na portálovú časť. Potom by sa pre vlys mali urobiť prekrytia. Potom, čo sú všetky diely vyrobené, sú namontované na povrch steny a namaľované. Na úpravu vzhľadu krbu použite úroveň a oko. To znamená, že určte umiestnenie všetkých prvkov podľa toho, ako navzájom vyzerajú..

Po vzájomnom prepojení všetkých dielov ich odporúčame natrieť. Predtým sú diely brúsené brúsnym papierom. Ďalej sa spracovávajú pomocou terpentínu alebo rozpúšťadla, potom by mali byť drevené povrchy pokryté malým povrchom a až potom namaľované alebo lakované. Takéto spracovanie pomôže chrániť krb pred škodlivými účinkami vysokých teplôt na neho..

Drevený krb odporúčame inštalovať na betónový alebo iný povrch, ktorý je odolný voči teplu..

About the author