Kresby pre vitráže: technika a metódy prenosu

Farebné sklo je spôsob, ako ozdobiť sklo a zrkadlá. Použitie vitráží v interiéri sa opäť stáva obľúbenou a žiadanou technikou dizajnu. Významnou výhodou technológie je schopnosť nezávisle vytvoriť umelecké majstrovské dielo, ktoré ukazuje vašu kreativitu a šetrí peniaze na práci profesionálnych remeselníkov. Hlavnou vecou je vybrať správnu kresbu, techniku ​​vitráže a nebojte sa fantazírovať.

Vitráže v interiéri

Mnoho druhov umenia, ktoré používajú dizajnéri na dekoráciu interiéru, má starovekú históriu. Okná z farebného skla zaujímajú medzi nimi osobitné miesto. Verí sa, že táto technika vznikla hneď, ako sa remeselníci naučili vyrábať sklo – v ére starých kráľovstiev. V stredoveku „maľba“ na vitráže dosiahla svoj vrchol popularity a používala sa ako nenahraditeľný atribút cirkevnej architektúry.

Plátna z farebného skla vytvorené špecialistami zahŕňajú použitie špeciálnych komplexných rámov vyrobených z kovových prírezov. Amatérski remeselníci a tí, ktorí sa ešte len začínajú učiť základy vitráže, používajú zjednodušené techniky na vytváranie „sklenených“ obrazov..

Dnes je móda pre vitráže späť a žiarivé sklenené vložky nájdete v reštauráciách, kluboch, kinách, nákupných centrách a obytných priestoroch. Výrobky z farebného skla sa môžu stať vrcholom alebo ústredným prízvukom interiéru bytu..

Hlavné miesta použitia vitráží v interiéri:

Použitie vitráží v interiéri dodáva domu jedinečný, rafinovaný a elegantný vzhľad. Tento typ dekoru nenecháva nikoho ľahostajným..

Technológia vitráží

Pri plánovaní vyzdobenia miestnosti sklenenými maľbami musíte pochopiť vlastnosti rôznych techník vitráží.

Sadzba (klasická) vitráže je najstaršou metódou, ktorá sa dnes používa pri navrhovaní európskych katedrál, chrámov a priestorov na rôzne účely. V našej dobe sa stará technológia prakticky nezmenila, ale bola doplnená o nové materiály a nástroje. Táto metóda je optimálna pre veľké vitráže..

Hlavné etapy vytvárania klasického vitráže:

Technika Tiffany vám umožňuje vytvárať vitráže s vysokými estetickými a umeleckými kvalitami. Používa sa opálové sklo, ktoré má mimoriadne vnútorné svetlo a bohatú škálu odtieňov. Maľované vitráže Tiffany sú neobvykle realistické a malebné – tieto efekty sa dosahujú tým, že sa používajú okuliare rôznych veľkostí a textúr.

Technológia Tiffany je založená na ručnom spôsobe montáže a je autorským dielom, ktoré je ťažké zopakovať aj pre skúsených remeselníkov..

Postup vytvárania vitráží Tiffany:

Fusing je spôsob prenosu obrázkov na sklenené povrchy. Technologický postup spočíva v spekaní sklenených častí vo fixačnej peci. Jedná sa o jednu z najťažších foriem vitráží, ktorú nemožno vykonávať doma..

Detaily vitráže je možné vrstviť na seba, vytvárať hladké, textúrované obrysy alebo mať jasne definované hranice. Závisí to od predstavy pána a ohrevu pece..

Farebné úlomky skla sú rozložené na pevné sklo. Hotová tkanina sa vloží do rúry a niekoľko hodín sa prepichne. Aby sklenené časti pevne držali a kresba nestratila jasnosť, použite špeciálne tepelne odolné lepidlo.

Pieskovanie začalo v 19. storočí. Pomocou abrazíva sa z povrchu skla odstráni horná vrstva. Použitie šablón vám umožní získať komplexné obrázky. Spracovanie skla je možné vykonávať zo zadnej alebo prednej strany, byť obojstranné, zapustené alebo povrchové.

Technika nalievania – imitácia techniky Tiffany (zjednodušená verzia). Niektorí ľudia si túto technológiu mýlia s maľovaním na sklo. „Zaplavené“ vitráže však majú reliéfny obrys, ktorý imituje kovový potah. Použitie technológie poskytuje veľký výber vzorov a vzorov. Na prácu sa používajú farby z farebného skla, ktoré sú odolné voči UV žiareniu, šetrné k životnému prostrediu a bezpečné.

Maľované vitráže sú najobľúbenejším a najľahším spôsobom prenosu dizajnu na sklo. Konečný výsledok pripomína umeleckú maľbu na sklo. Vlastnosti techniky: expresivita obrazu a originalita kresby. Takúto prácu môžu zvládnuť aj začiatočníci umenia „vitráže“ a deti..

Technológia filmových vitráží je modernou možnosťou vytvárania pseudonákladných okien. Na základe tónovania skla špeciálnymi filmami, po ktorom nasleduje fixácia oloveným okrajom. Medzi výhody metódy patrí:

  • možnosť použitia tabuľového skla;
  • hotové vitráže majú menšiu hmotnosť a plochý povrch;
  • pevnosť – použitie masívneho skla vám umožňuje vytvárať veľké vitráže.

Okrem uvedených metód majstri vytvárajú kombinované, fazetované a 3D vitráže. V poslednej dobe sa na usporiadanie zábavných centier stále viac používa tlač fotografií na sklo.

Kresby pre vitráže: tipy na výber obrázku

Pri výbere kresby vitráže by ste mali vziať do úvahy niektoré nuansy a rady odborníkov:

Náčrtky kresieb vitráží. DIY tvorba

Začíname s vitrážovým oknom – vypracovanie náčrtu. Okná z farebného skla, siluety, kresby, schémy a podrobné odporúčania nájdete na internete.

Schematické kresby v štýle vitráží sú podobné sfarbeniu detí, na samostatné fragmenty sú nakreslené čísla, šípky a symboly, ktoré zjednodušujú prácu pri „zostavovaní“ obrazu. Aby ste ušetrili čas na vývoj šablóny, stačí stiahnuť a vytlačiť hotový náčrt. Prenos obrazu na sklo sa vykonáva špeciálnym miznúcim fixom.

Kreatívnejším procesom je vytváranie krásnych vzorov vitráží, ktoré si urobíte sami. Uvažujme o niekoľkých technológiách.

Prenos obrázku z pohľadnice alebo kresby

Na zväčšenie obrázku na požadovanú veľkosť vitráže by ste mali použiť jednoduchý spôsob prekladu obrázkov do buniek. Pracovný postup:

Ak sa pomer budúceho vitráže a strán obrázku nezhoduje, môžete na štvorce namiesto štvorcov nakresliť obdĺžniky. V tomto prípade sa šablóna ukáže byť širšia alebo naopak podlhovastá..

Použitie aplikácií na vytvorenie náčrtu

Táto metóda sa používa tam, kde sú veľké obrázky plagátov, výstrižky z časopisov atď. Za týmto účelom položte starú tapetu na rovný povrch (stôl), položte na ňu sklo a načrtnite obrysy budúceho vitráže. Nakreslite pozadie do vnútra obrysu, kde budú umiestnené odrezané časti..

Napríklad náčrt vitráže, kresba „kvety“ pozostáva z vetvy s ružami. Je potrebné schematicky nakresliť čiaru vetvy, nakresliť čiary pozadia, napodobňujúce kúsky skla tradičného vitráže. Označte červenými kruhmi miesto, kde sa pretínajú vetvy a čiary pozadia. V budúcnosti je vhodné pokryť tieto prvky podrobnosťami náčrtu..

Na konci vytvárania šablóny z farebného skla položte sklo na náčrt a nakreslite obrys. Po zaschnutí obrysu je potrebné odstrániť aplikačný náčrt a vitráže natrieť farbami..

Obnovenie kresby z pamäte

V tomto prípade budete potrebovať kresliace schopnosti. Je vhodné načrtnúť na veľký list papiera (tapetu) v nasledujúcom poradí:

Na hotový náčrt položte sklo a obrysovou farbou nakreslite predbežný obraz vitráže.

Obrysové kresby pre vitráže: požiadavky na kreativitu detí

Pre deti by mali byť zvolené jednoduchšie kresby, aby dieťa zvládlo prácu samo. Osobitná pozornosť sa venuje spracovaniu okrajov skla – musia byť dobre brúsené. Okno z farebného skla je potrebné vykonať na odolnom skle, bez triesok a prasklín.

Pre najmenších výtvarníkov je vhodná sada vitráží, ktorá obsahuje:

  • farby na farebné sklo;
  • čierna farba na obrys;
  • obrázky detí na výber;
  • šablóny kresieb, filmov, štetcov a podrobné pokyny.

Dôležité! Vášeň dieťaťa pre umenie z farebného skla rozvíja vytrvalosť, tvorivosť, rozvíja oko a predstavivosť.

Domáce farby z farebného skla sú vhodné pre kreativitu detí, ktoré sa veľmi ľahko pripravujú doma. Stačí si vziať tubu lepidla PVA, pár vreciek potravinárskeho farbiva alebo kvašovú farbu. Farby miešajte s lepidlom, kým nezískate jednotnú konzistenciu a farba sa nespustí do požadovaného odtieňa.

Technológia krok za krokom na vytvorenie lakovaného vitráže

Je lepšie pokryť hotový výrobok akrylovým lakom alebo ho upiecť v rúre. To zvýši pevnostné charakteristiky povlaku a dodatočne ochráni farbu pred vyblednutím..

Vitráže s farbami: kresba na sklo vlastnými rukami

About the author