Kuchynské stoly vyrábame vlastnými rukami

Výroba kuchynského stola vlastnými rukami je nielen skvelým spôsobom, ako ušetriť peniaze, ale aj príležitosťou uviesť do života najoriginálnejšie nápady. V tomto prípade je možné získať výrobok, ktorý vyhovuje individuálnym vlastnostiam miestnosti, v ktorej bude inštalovaný. Ako vyrobiť kuchynský stôl vlastnými rukami z dreva, zvážime ďalej.

Obsah:

Kuchynský stôl pre domácich majstrov: technológia výroby

Pred začatím práce na kuchynskom stole by ste mali najskôr vypočítať jeho veľkosť a rozhodnúť sa o tvare. Pri vykonávaní tohto procesu je potrebné vziať do úvahy konštantný počet ľudí, ktorí budú sedieť pri stole, ako aj veľkosť miestnosti, v ktorej bude inštalovaný. V prípade, že sa v dome objavia hostia, odporúčame k konštantnému počtu osôb pridať niekoľko voľných miest.

Ak počet ľudí sediacich pri stole nie je väčší ako desať, môžete sa obmedziť na obyčajný štandardný stôl, okrúhly alebo obdĺžnikový. Ak potrebujete väčší stôl, odporúčame ostať pri jeho hojdacej verzii..

Pri výpočte veľkostí tabuliek postupujte podľa týchto pokynov:

 • optimálna pracovná plocha, zaisťujúca pohodlie sedenia pri stole pre jednu osobu, je šesťdesiat centimetrov;
 • vezmite do úvahy miesto, kde je stôl nainštalovaný, či už jeho časť bude susediť so stenou;
 • rozhodnúť o prítomnosti alebo neprítomnosti zásuviek a dodatočného príslušenstva v tabuľke.

Po určení veľkosti a umiestnenia stola venujte pozornosť aj jeho dizajnu. Optimálna hodnota pre šírku stola je od osemdesiat do sto centimetrov. Pri výrobe stolu, ktorý je menší na šírku, bude ťažké ho nastaviť. Upozorňujeme, že oválny alebo okrúhly stôl je ťažšie vyrobiť ako obdĺžnikový. Na určenie jeho dĺžky sa polomer tabuľky vynásobí pí.

Ak má stôl okrúhly alebo oválny tvar, jeho inštalácia v blízkosti steny bude nemožná, musí byť v strede miestnosti. Ak nainštalujete dlhú stranu stola vedľa steny, jeho kapacita sa stratí takmer na polovicu. Inštalácia stola vedľa sporáka je nemožná, pretože sa rýchlo znečistí. Neodporúča sa ani inštalovať stôl v blízkosti klimatizácie..

Veľmi obľúbené sú oválne stoly, ktoré sa líšia v nasledujúcich výhodách:

 • takýto stôl má atraktívny vzhľad;
 • nemá žiadne rohy, aby si ublížil.

Takýto stôl je však nevhodný pre veľký počet ľudí, pretože je menej priestranný ako obdĺžnikový. Aby ste navzájom spojili praktickosť a pohodlie, odporúčame vám zostať na obdĺžnikovom stole s mierne zaoblenými rohmi.

Nasleduje proces prípravy výkresov a nástrojov na prácu. Výkres ukazuje rozmery každej z častí tabuľky. Mali by ste sa tiež rozhodnúť o spôsobe spojenia častí dohromady. Medzi hlavné prvky tabuľky uvádzame:

 • kryt;
 • nohy;
 • lamely, pomocou ktorých je kryt upevnený;
 • držiaky;
 • rohové svorky;
 • pozdĺžne pásy.

Na zostavenie štandardného obdĺžnikového stolu budete potrebovať:

 • dosky;
 • prepojky prierezu;
 • pozdĺžne prepojky;
 • nohy, na ktorých spočíva stôl.

Na výrobu dosiek budete potrebovať drevené dosky. Predtým by ste mali zvoliť spôsob upevnenia stolovej dosky na nohách. V procese práce budete potrebovať aj určitý tesársky nástroj, ako je píla na kov, skladačka, pravítko a zvinovací meter, pilníky, brúska, brúsny papier, elektrická vŕtačka atď..

Po príprave všetkých nástrojov a materiálov postupujte podľa nižšie uvedených pokynov na výrobu kuchynského stolu pre domácich majstrov:

1. Začíname s výrobou stolovej dosky, mali by ste sa rozhodnúť pre jej možnosť – stacionárnu alebo posuvnú. V prvom prípade bude jednoduchšie postaviť stôl..

2. Upozorňujeme, že doska musí byť praktická, musí byť odolná voči mastnote, škvrnám, absorpcii vlhkosti a zápachu. Doska stola by mala byť tiež hladká..

3. Na výrobu dosiek sa najčastejšie používa drevo, aj keď je možné ho kombinovať so sklom, prírodným kameňom, keramikou. Kuchynský stôl urobený vlastnými rukami z drevotriesky je ďalšou rozpočtovou a skôr praktickou možnosťou. Na dokončenie drevotriesky sa používa laminovaný povlak alebo plast. Tento materiál je ľahko spracovateľný a lacný. Správne spracovaná doska z drevotriesky bude svojim majiteľom slúžiť viac ako tucet rokov..

4. Na výrobu kvalitnej pracovnej dosky z drevotriesky použite nasledujúce odporúčania:

 • laminovaný film alebo plastový povlak by mal byť zaoblený na koncoch dosky stola;
 • na spracovanie každého konca použite silikónový tmel;
 • je lepšie zaobliť konce na sto osemdesiat stupňov.

Vnikanie vlhkosti na takú dosku však vedie k napučaniu materiálu a jeho zhoršeniu. Dobre hotová drevotriesková pracovná doska je odolná voči agresívnym chemikáliám a mechanickému namáhaniu.

5. Najideálnejšou možnosťou výroby dosiek je prírodné drevo. Takáto stolová doska však nie je odolná voči vlhkosti, špine a poškriabaniu. Na ochranu dreva pred týmito vplyvmi je materiál pokrytý lakom, farbou alebo voskom.

Kuchynský stôl DIY:

Vo vzťahu k veľkosti kuchynského stola je určený počet nôh, ktoré ho budú držať. Na stôl strednej veľkosti budete najčastejšie potrebovať štyri nohy. Na výrobu nôh sa najčastejšie používa drevo, ktoré je vysoko odolné voči mechanickému poškodeniu a zaťaženiu od stolovej dosky.

Zložitosť práce na nohách stola je určená ich tvarom. Je možné kúpiť hotové drevené alebo oceľové nohy. Niektoré malé stoly majú jednu nohu, ktorá ich drží vzpriamene. Počet nôh priamo určuje hmotnosť konštrukcie a tvar stola.

Ak chcete nainštalovať jednu nohu na stôl, budete ju musieť vybaviť krížovým páskom. Dve nohy na stole by mali byť po stranách. Tvar takejto tabuľky je najčastejšie oválny alebo obdĺžnikový. Táto tabuľka má však určité výhody. V prvom rade je to fakt, že nohy nikomu z ľudí sediacich pri stole neprekážajú. Tieto nohy majú spodné predĺženie na zlepšenie stopy. Na pripojenie nôh sa používa špeciálny prepojovací mostík..

Celkom jednoduchý dizajn a ľahko vyrobiteľný stôl so štyrmi nohami. Medzi výhody takejto tabuľky patrí jej pevnosť a mechanická stabilita. V procese navrhovania takejto tabuľky by sa však mala venovať náležitá pozornosť miestu inštalácie nôh a ich prierezu..

Tiež by ste sa mali starať o estetickú príťažlivosť nôh, ktorá by mala byť v dobrom súlade s doskou stola..

Vlastnosti výroby posuvného kuchynského stola vlastnými rukami

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s možnosťou výroby skladacieho kuchynského stola vlastnými rukami. Táto verzia stola bude mať tvar obdĺžnika. Hlavnými súčasťami tejto tabuľky sú štyri nohy a šesť častí krabice.

Na stavbu bokov a dosiek sa používa drevo alebo drevotrieska a na nohy – tyč. Spočiatku sa vyrábajú barové cáry, na ktoré budú pripevnené nohy. Fixácia odnímateľnej časti dosky stola sa vykoná pomocou dvoch pásikov. Na to, aby ste si mohli postaviť stôl sami, budete potrebovať:

 • samorezné skrutky do dreva;
 • rohy nábytku;
 • laminovaná fólia alebo plast na konečnú úpravu drevotrieskových dosiek;
 • drevené hmoždinky.

Na predĺženie stola sa odporúča použiť štandardné vodidlá. S ich pomocou sa doska stola bude hladko pohybovať po rovine. Na zostavenie stola budete potrebovať diely vo forme:

 • nohy;
 • dve odnímateľné časti;
 • štyri bočné časti;
 • dve bočné a koncové zásuvky;
 • dva prúžky držiace dosku stola.

Upozorňujeme, že na rezanie dreva na diely sa odporúča používať špecializované zariadenia. Bude teda možné dosiahnuť požadovanú presnosť rozmerov. Každý obrobok musí byť dobre vyčistený a ošetrený špeciálnymi zmesami a lakom..

Ak chcete vyrobiť kuchynský stôl vlastnými rukami, postupujte takto:

1. Spočiatku sú bočné a pozdĺžne zásuvky upevnené na vonkajšej strane stola. Ďalej pomocou samorezných skrutiek sú rohy namontované na vonkajšej a vnútornej strane. Fixácia rohov na povrchu pozdĺžnych bočných tyčí sa vykonáva pomocou vodorovnej tyče.

2. Na vnútornej strane strany zásuvky sú nainštalované vodiace lišty. Ďalej sú nainštalované hmoždinky, pomocou ktorých sa vykonáva zostavené a demontovateľné spojenie častí. Upozorňujeme, že vzdialenosť medzi doskou stolu a hmoždinkou nie je väčšia ako desať centimetrov. Iba v tomto prípade bude možné získať vysokokvalitnú a odolnú konštrukciu..

3. Ďalej je inštalácia dvoch hmoždiniek umiestnených na odnímateľnej časti stola.

4. Potom sa zmontujú diely v tvare písmena U. Na ich výrobu sa používa laminovaný drevotrieskový materiál..

5. Postarajte sa o upevnenie úzkych vodítok, ktoré vám umožňujú presunúť škatuľu cez klieštinu z preglejky.

6. Pomocou samorezných skrutiek a rohov spojte všetky časti neodnímateľnej dosky stola. Každá časť musí byť zhodná, aby sa dokonale zhodovala. Odnímateľná stolová časť je nainštalovaná vo vnútornej časti stola.

Ako si vyrobiť skladací stôl sami

Ak máte kompaktnú kuchyňu alebo jedáleň, najlepším riešením by bolo vyrobiť skladací stôl. Skladaný stôl bude akýmsi ozdobným rámom a rozložený stôl bude slúžiť ako miesto na jedenie alebo varenie..

V procese práce budete potrebovať:

 • MDF dosky s optimálnou hrúbkou;
 • stolársky zverák a lepidlo;
 • elektrická vŕtačka a skrutkovač;
 • farby a laky, ktoré pokryjú hotový výrobok;
 • skrutkovače;
 • kovania.

Ak chcete vytvoriť tabuľku, postupujte takto:

1. Spočiatku pripravte výkresy tabuľky, v ktorej budú konkrétne uvedené rozmery všetkých častí.

2. Navrhnite rám, urobte v ňom otvory na upevnenie ďalších prvkov stola.

3. Rám pripevnite k pracovnej doske lepidlom a samoreznými skrutkami. Na zamaskovanie uzáverov samorezných skrutiek použite špeciálny tmel na akrylovej báze.

4. Potom, čo tmel zaschne, obrúste stôl brúsnym papierom.

5. Pomocou lepiacej pásky nalepte koncové oblasti. A na natretie povrchu by ste mali použiť farbu na akrylovej báze..

6. Nasleduje proces zaskrutkovania slučiek, pričom od okraja sa musí ustúpiť najmenej 15 cm.

7. Na uchytenie stolu v zostavenej forme sa použijú západky, ktoré musia byť upevnené tak, aby nenarušovali vzhľad konštrukcie..

DIY oprava kuchynského stola

Aby ste ušetrili peniaze na nákup nového stola do kuchyne, stačí jednoducho obnoviť starý. Na začiatku by ste mali venovať pozornosť príprave výrobku, ktorý musí byť zbavený nečistôt, prachu a mastnoty..

Na čistenie nábytku môžete použiť špeciálne abrazívne chemikálie, ktoré z drevených výrobkov odstránia plesne a plesne. Ak sú na povrchu stola praskliny alebo deformácie, použije sa na ich spracovanie brúsny papier. Ak je na stole leštiaca vrstva, je potrebné ju odstrániť. Na tento účel sa používa špeciálne leštiace riešenie..

Existuje niekoľko spôsobov, ktorými môžete vykonať obnovu dosky:

 • inštalácia keramických dlaždíc;
 • potiahnutie pracovnej dosky roztokmi farieb a lakov;
 • vykonávanie decoupage;
 • použitie samolepiacej fólie;
 • tapeta.

Ktorý z vyššie uvedených spôsobov obnovy stola si vybrať, závisí od individuálnych charakteristík miestnosti a materiálnych možností obnovy. Najjednoduchšie a najľahšie vykonateľné je vymaľovanie stola. Na tento účel môžete použiť špeciálne šablóny a farby rôznych farieb, ktoré pomôžu urobiť stôl originálnym a jedinečným..

Video z kuchynského stola pre domácich majstrov:

About the author