Lampa do spálne: fotografia, výber, inštalácia

Kompetentný výber žiarovky do spálne môže byť diktovaný osobnými preferenciami, štýlom alebo celkovým dizajnom osvetlenia bytu. Špecifikom osvetlenia rekreačnej oblasti je však maximálny komfort pre oči a vedomie relaxujúce pred spaním. Úspešné možnosti osvetlenia spálne nielenže kombinujú rôzne typy žiaroviek, ale tiež stelesňujú neštandardné projekty do reality. S pomocou svetla dodáte interiéru istú mystickú atmosféru, nostalgické poznámky alebo ultramoderný šik..

Obsah:

Vlastnosti osvetlenia spálne

Svetelný dizajn je kombináciou fyzikálnych zákonov šírenia svetla a úspešného dizajnu založeného na moderných technológiách a zariadení. Jedná sa o samostatnú oblasť, kde pracujú odborníci, ktorí sú oboznámení s najnovším technickým vývojom, ale remeselníci už využili veľa trikov na používanie osvetlenia spální..

Premyslený svetelný dizajn spálne vám umožní vytvoriť atmosféru, zonovať priestor v rekreačnej oblasti alebo zdôrazniť štýl interiéru. Nezabudnite však na pohodlie – nie je nič lepšie ako schopnosť uhasiť luster v spálni diaľkovým ovládačom priamo v posteli alebo vypnúť svietnik na dĺžku paže. V noci prebúdzajúci nikto rád spí v tme a hľadá stojacu lampu, bije na cestách alebo hľadá vypínač pozdĺž steny. To sa musí robiť dosť často pre ľudí s chorobami vnútorných orgánov alebo pre starostlivosť o dieťa a starých rodičov. Pohodlie by preto malo prevládať nad dizajnom..

Svetelné vlastnosti

Svetlo ako fyzikálna veličina má svoje vlastné charakteristiky – jas, intenzitu, silu a odtieň spektra. Môže byť „teplý“, „studený“, farebný, jasný, matný. Dnes na to slúžia farebné filtre, reflektory, LED diódy a žiarovky rôznych typov inštalované v osvetľovacom zariadení. Lúč v dôsledku textúrovanej dekorácie steny môže byť absorbovaný alebo odrážaný; svetlo môže byť rozptýlené alebo difúzne.

Každá lampa do spálne predpokladá jeden alebo iný typ žiarovky – svetlú alebo matnú, diódovú, blikajúcu alebo farebnú. Bežné žiarovky sú teplé žltkasté svetlo, neónové žiarovky sú studené modrofialové. V interiéri spálne sa často kombinujú rôzne druhy žiaroviek a spôsobov osvetlenia, aby sa znížila alebo zvýšila intenzita svetla. Halogény, LED diódy, neóny a žiarovky – všetky možnosti sú pri správnom návrhu osvetlenia dobré.

Halogény a neónové žiarovky sú veľmi ekonomické, ale sú drahšie a pri dlhodobom používaní unavujú oči kvôli skrytému blikaniu. V ideálnom prípade by ich chladné spektrum malo byť kombinované so žiarovkami, ktoré sú bližšie k slnečnému žiareniu. Táto kombinácia sa úspešne používa na pestovanie izbových rastlín a osvetlenie akvária, ktoré sa berie do úvahy aj na osvetlenie spálne..

V moderných interiéroch sa používajú 2 druhy osvetlenia:

 • miestne (stojacie lampy, stolové žiarovky, nástenné svietniky),
 • predné (lustre, veľké závesné žiarovky).

Lustre s reostatom majú niekoľko režimov, vďaka prepínaniu pomocou diaľkového ovládača sú možné možnosti farieb, postupne slabnúce svetlo a ďalšie efekty. Nemenej veľkolepé sú zavesené systémy alebo napínané stropy s efektom nočnej oblohy, ktorá je pre spálňu veľmi dôležitá. Dobré príklady – žiarovky na fotografii v spálni.

Pri návrhu relaxačného priestoru alebo spálne môžete použiť rôzne svetelné prúdy:

 • bodové svetlo,
 • rovno rozhádzané,
 • odrazené svetlo (najpriaznivejšie pre videnie).

Do spálne sa odporúča vyberať žiarovky so systémom reflektorov, ktoré vrhajú lúč svetla, ktoré môžu mať efekt vzorovaného vzoru na stenu, alebo sa dajú jednoducho rozhádzať po strope alebo v priestore. Niektoré podlahové žiarovky do spálne majú sofistikované svietidlá rozptyľujúce svetlo..

Druhy osvetlenia v interiéri spálne

V interiérovom dizajne môže byť svetlo použité nielen na zamýšľaný účel, ale aj samostatne vyzdvihnúť určité dekoračné položky. Môžete napríklad zvýrazniť akvárium alebo tropickú rastlinu, sochu alebo obraz, zaujímavú inštaláciu alebo umelecké dielo, poschodový strop alebo vitráže, starožitnosti vo výklenku alebo vázu na konzole bez použitia akéhokoľvek iného typu osvetlenia. . S premysleným osvetlením sa jednotlivé objekty vrátane rotujúcich stávajú jedinečným dizajnovým riešením v dizajne spálne..

Na osvetlenie sa používajú špeciálne zariadenia:

 • zapustené dolné svetlá,
 • bodové body pre smerové svetlo,
 • akcentové svetlá.

Najlepšou možnosťou pre modernú spálňu by bol kombinovaný typ osvetlenia, ktoré je možné zapnúť jeden po druhom. Je však lepšie kombinovať 2-3 (alebo viac) typov podsvietenia. Napríklad:

 • celkové svetlo (lustrový reostat s diaľkovým ovládaním),
 • nočná lampa;
 • osvetlenie akvária,
 • farebné LED osvetlenie stropu po obvode,
 • osvetlenie toaletného stolíka originálnou podlahovou lampou,
 • bodové diódové osvetlenie pódia pri posteli a pod..

Je dobré, ak spálňa poskytuje miesto na čítanie alebo prezeranie pošty na prenosnom počítači, toaletnom stolíku alebo toaletnom stolíku. Malo by existovať vlastné lokálne osvetlenie, napríklad vo forme stolovej lampy. Stojacia lampa s poličkou alebo konzolou na prenosný počítač a telefón túto úlohu dobre zvládne. Je lepšie ich umiestniť pod svietniky v blízkosti postele, ktoré sa najľahšie uhasia natiahnutím ruky..

LED diódy v interiéri spálne môžu tiež nájsť hodnotné využitie, ale všetko závisí od štýlu dizajnu. Najzaujímavejší je návrh špecializovanej spoločnosti zaoberajúcej sa svetelným dizajnom, kde sa berú do úvahy všetky priania zákazníkov. Majú všetko vybavenie a zdroje na dosiahnutie maximálneho účinku, ale môžete sa obmedziť na inštaláciu žiaroviek vlastnými rukami..

LED diódy sa dodávajú vo všetkých farbách dúhy a sú iba biele, ale ich hlavnou výhodou je rovnomerné osvetlenie, pretože nepoškodzujú zrak (najlepšie do spálne). Pripomínajú neónové svetlá, dokonca sa im hovorí aj „flexibilné neóny“, ak prichádzajú v rolkách. Je to tenká stuha, ktorú je možné nastrihať tak, aby sa zmestila po obvode stropu alebo na iný účel. Žiarivú diódovú pásku je možné ľahko opraviť sami, ale bude potrebné jednoduché dodatočné vybavenie – bude ponúkané v obchode so stavebnými materiálmi spolu s kotúčom pásky.

Typy stropného osvetlenia v interiéri spálne

V malej spálni je nežiaduce používať ťažké viacúrovňové štruktúry, viacvrstvové strečové alebo klenuté stropy, klenuté oblúky a ďalšie komplexné možnosti s komplexným osvetlením. Vizuálne zmenšujú malú miestnosť, ale tieto techniky je možné úspešne použiť na zónovanie veľkých miestností v spálni. Dobre vyzerá napríklad stupňovité pódium pre posteľ a viacúrovňový strop s vytesaným osvetlením v rovnakom štýle, oddelený závojovým závesom na stropnej rímse..

Pomocou špeciálnych techník môžete pomocou osvetlenia vizuálne vytvoriť o niečo väčší objem miestnosti, ako v skutočnosti, ako keby ste zdvihli strop. Môžete napríklad vytvoriť efekt otvoreného stropu v ráme, kde je „viditeľná“ hviezdna obloha, a na steny môžete zavesiť rovnaké svietniky s rozptýleným svetlom v odraze zrkadiel. Alebo je štruktúrny prvok časti stropu osvetlený tak, aby zvnútra osvetlil iba stropné rímsy, potom svetlo bude prúdiť nadol spolu s tylovými závesmi – ohromujúci efekt pre riešenie spálne!

Akákoľvek možnosť osvetlenia stropov v spálni by mala byť odôvodnená nejakým nápadom na vytvorenie nejakého špeciálneho efektu. Jedným z najpôsobivejších trikov zostáva efekt hviezdnej oblohy, ktorý sa robí mnohými spôsobmi. Najjednoduchší je zo špeciálneho projektora, ale je to skôr detská verzia a najpôsobivejší efekt je možné dosiahnuť na strečovom strope s dlátovými diódami LED. Pomocou pôvodného osvetlenia a neobvyklých viacvrstvových štruktúr môžete pridať hru svetla a tieňov, dodať interiéru dynamiku a vytvoriť ilúziu pohybu. Napríklad, keď striedavo jedna vrstva stropu postupne zhasne a druhá sa zapne a zdá sa, že zakrivené čiary tečú.

Farebné osvetlenie môže oživiť aj bledú, farebne pestrú spálňu. Napríklad vo dne je to obyčajná spálňa v sivých a bielych tónoch a večer a v noci – hra farebných svetiel a kombinácia rôznych typov osvetlenia vytvorí ohromujúci efekt. Má zmysel, keď nikto nie je v dome cez deň, ale večer, keď prídete do bytu, sa každý chce ponoriť do relaxačnej mystickej atmosféry. Podsvietenie môže tiež zmeniť celkovú paletu spálne – olivové alebo nazelenalé farby doslova „ožijú“ so žltkastým alebo oranžovým podsvietením LED.

Aký typ žiarovky si vybrať do interiéru?

Pred niekoľkými storočiami ľudstvo používalo primitívne žiarovky, fakle a sviečky a dnes sme sa stali „pánom svietidiel“, ktorí vypínajú nočné žiarovky do spálne a používajú už známu elektrinu. Predtým o tom snívali dokonca aj cári, ale dnes si chudobná populácia väčšiny civilizovaných krajín nevie predstaviť život bez umelého osvetlenia. Teraz kombinujeme všeobecné a lokálne svetlo, jasné a matné, zaostrené a rozptýlené..

Z množstva žiaroviek, ktoré sú ponúkané v maloobchode a na špecializovaných stránkach, je ťažké vybrať si najlepšiu možnosť. Bez porozumenia si môžete kúpiť niečo veľmi drahé a potom to doplniť niečím iným. A lacné a originálne osvetlenie môžete vybaviť inštaláciou žiaroviek vlastnými rukami, ktoré potešia mnoho rokov. Svietidlá sú vyberané jednotlivo pre svoj interiér, aj keď existujú neutrálne možnosti, ale nemajú veľký záujem. Okrem vzhľadu žiaroviek sa musíte zamerať aj na hlavné parametre osvetľovacích zariadení.

Svetelný výkon, ktorý v akejkoľvek miestnosti celkovo pozostáva z parametrov každej jednotlivej žiarovky. Nezabudnite, že 1 meter štvorcový podlahy (stropu) na štandardnú štvorcovú spálňu vyžaduje asi 15 W, na úzku – o niečo viac, najmä na severnej strane domu.

Na bežnú mestskú spálňu stačia 2-3 žiarovky 75-150 W alebo 3-5 na veľkú.

Podanie farieb je určené parametrami studenej alebo teplej časti spektra. Na rôzne účely, vo dne alebo v noci, je lepšie použiť rôzne druhy osvetlenia a skombinovať ich. Pomocou univerzálnych neónových žiaroviek LBU osvetlia tmavú stenu spálne, ak je tam šijací stroj alebo akvárium. Žltkasté teplé svetlo žiaroviek poskytuje pohodlie, ale v spálni je lepšie použiť odrazené svetlo, aby neoslňovalo oči. Chladný sortiment LED diód relaxuje a upokojuje.

Hlavné typy žiaroviek do spálne:

 • posteľ,
 • stena,
 • poschodie,
 • stolová doska,
 • strop.

1. Všeobecné osvetlenie je zabezpečené stropnými lustrami alebo inými závesnými svetlami. Ich veľkosť by mala priamo závisieť od výšky stropov a veľkosti miestnosti – luster by nemal zaberať hlavný priestor v miestnosti ani visieť priamo nad posteľou. Existujú stropné žiarovky do spálne rôznych typov a štýlov a musíte sa zamerať na všeobecné konštrukčné úlohy..

Stropné lustre neklesajú, ale sú pripevnené blízko stropu, majú rôzne tvary – tablet, kocku, pologuľu atď. Niekedy sú vybavené zrkadlovou odrazovou doskou a majú niekoľko ramien, ako závesný luster. Ideálne pre malú spálňu.

Závesné lustre zaberajú určitý priestor a sú výškovo nastaviteľné pomocou flexibilnej nohy, predlžovacej trubice alebo reťaze, kde je položený kábel. Keď sú v miestnosti spustené špeciálne dizajnérske lustre, je žiaduce, aby existovali matné žiarovky, ktoré poskytujú rozptýlené svetlo – to je pre spálňu veľmi dôležité. Závesné lustre môžu byť krištáľové, sférické, s odtieňmi vo forme kvetov alebo iných ozdobných tvarov..

2. Stojacie a iné stojacie lampy v spálni vynikajúco fungujú s miestnym osvetlením. Môžu mať tradičný alebo fantazijný tvar, napríklad vo forme vázy s kvetmi alebo starého svietnika so sviečkami, pretože práve tie predchádzali stojacej lampe. V originálnych stojanových lampách prevláda krása a forma nad funkčnosťou, takže tento druh svetla nemusí stačiť. Niektoré typy stojacích žiaroviek však dokonale nahrádzajú všeobecné osvetlenie spální, najmä v kombinácii s „hviezdnou oblohou“, bodovým zónovaním alebo dvoma nočnými svietnikmi.

3. Stolná lampa je jednou z miestnych možností osvetlenia a fungovať bude aj mnoho stolových žiaroviek do spálne. Sú umiestnené na toaletnom stolíku, toaletnom stolíku alebo konzole. V rekreačnej oblasti stačí žiarovka od 40 do 75 W so všeobecným svetlom pri stole alebo jasnejšia žiarovka pre jedno osvetlenie v pracovnej oblasti – až 100 W.

4. Tradične najviac preferovaným typom žiaroviek do spálne je nočný stolík. Sú pohodlné a praktické, najčastejšie sú vybavené matným sklom pre rozptýlené svetlo. V závislosti od tvaru plafondu a typu svietidla usmerňujú svetlo nahor alebo nadol, menej často rozptyľujú lúče svetla do strán vo forme vzoru ako projektor. Akékoľvek nástenné svietidlá do spálne vyzerajú krásne, ale je lepšie – 2 rovnaké svietniky na oboch stranách postele, zrkadla alebo klavíra. Existujú jednoramenné a dvojramenné svietniky, sú možné aj ďalšie možnosti dizajnu. Bočné osvetlenie s 2 bodmi je vhodné na čítanie, kozmetické ošetrenia, laptop alebo ručné práce v noci.

Niekedy sú žiarovky do spálne vyrobené nie tak pre osvetlenie, ako pre originálne riešenie dizajnu – žiariace vesmírne telá s krátermi, kvetináče so žiariacou trávou, ktorá sa pohybuje pri najmenších vibráciách vo vzduchu. Niektoré svietidlá majú pohyblivé časti, napríklad vyhrievaný vosk, ktoré pri farebných svetlách migrujú hore a dole. Panely so vzduchovými bublinami s podsvietením sa dajú úspešne použiť aj na výzdobu spální. Na tenkej nohe sú aj svetelné farebné gule, ktoré sa pohybujú v prievane – očarujúci pohľad!

About the author