Montáž drezu vlastnoručne

Inštalácia umývadla v kúpeľni je konečnou fázou rekonštrukcie. Inštalácia samotného umývadla a pripojenie vodovodného systému a kanalizačného sifónu k nemu sa vykonáva po dokončení dokončovacích prác, preto je potrebná presnosť. Montáž komponentov, inštalácia a súvisiace príslušenstvo nie je nič zložité, ale je dôležité dodržať poradie všetkých fáz procesu..

Obsah:

Čo je dôležité vziať do úvahy pri inštalácii drezu sami?

Kúpeľňa a kombinované WC sú vo väčšine mestských bytov príliš malé. A do stiesnenej miestnosti, takmer od konca do konca, musíte umiestniť:

 • nádrž na vodné procedúry (jacuzzi, vaňa, sprchová vanička);
 • umývadlo (umývadlo, sanita);
 • pre kúpeľňu – toaleta;
 • príležitostne – bidet.

Každý predmet osobnej hygieny má svoj vlastný spôsob inštalácie, ale inštalácia umývadla do kúpeľne je najľahším príkladom..

Stavebný trh ponúka veľký výber umývadiel rôznych prevedení, pri kúpe je však dôležité zvážiť:

 • pomer rozmerov všetkých existujúcich a nainštalovaných nádrží;
 • umývadlo a všetko príslušenstvo musí zodpovedať schéme zapojenia potrubí a kanalizácie;
 • flexibilná hadica a sifón musia byť dostatočne dlhé, aby odtekali do kanalizačného potrubia.

Drezy sa dodávajú z rôznych materiálov:

 • keramika;
 • porcelán;
 • fajansa;
 • mramor (iný ozdobný kameň);
 • falošný diamant;
 • namáhané sklo;
 • kov (vhodnejší do kuchyne ako drez).

V prvej fáze je dôležité porozumieť typu upevnenia sanitárnej keramiky. Mixér je namontovaný na umývadle cez špeciálny vstup, keď je prívod vody dodávaný cez samotný kontajner. Keď je mixér nainštalovaný nad umývadlom zo steny, potom nemá zmysel kupovať výrobok s otvorom v strede (na boku), ktorý bude musieť byť niečím zakrytý.

Všetka sanitárna keramika sa líši v spôsobe inštalácie:

 • závesné drezy – namontované na stenu;
 • umývadlo vstavaný typ, súčasť skrinky alebo skrinky;
 • umývadlo tulipánu (na vysokom úzkom stojane, za ktorým je skrytá odtoková hadica a vstup do kanalizácie);
 • umývadlo na podstavci (na stojane, ktorý skrýva rúry;
 • umývadlo s polopodstavcom (rovnaký stojan, ale pripevnený k stene, ľubovoľne zvolený podľa výšky);
 • horný drez;
 • umývadlo s doskou;
 • kombinované umývadlo so špeciálnym dizajnom, ktoré kombinuje vlastnosti niekoľkých typov.

Namontujte si drez sami alebo sa obráťte na odborníka?

Každý typ predpokladá svoj vlastný typ inštalácie, ktorý je uvedený v pokynoch k nádrži. Inštalácia umývadla s podstavcom sa samozrejme líši od konvenčného závesného umývadla. A ak tento alebo ten typ vyvoláva pochybnosti, či je možné ho nainštalovať nezávisle, potom je lepšie vybrať si produkt s jednoduchou schémou inštalácie.

Mali by ste si nainštalovať sanitárny drez sami alebo ho zveriť odborníkom? Ak už máte skúsenosti s takýmto podnikaním, potom nemá zmysel preplatiť tých, ktorí sa ho rozhodli ovládať o niečo skôr. A ceny za jednoduché služby sú zjavne predražené, aby boli ziskové. Ak sa pozriete na vyhľadávacie dopyty vo vašom regióne, koľko stojí inštalácia umývadla v kúpeľni, s prihliadnutím na domáce návštevy sa ukazuje ako drahé. Niekedy sú náklady na inštaláciu jednoduchého umývadla drahšie ako jeho cena..

Ak je to žiaduce, každý nezávislý muž (alebo ekonomická žena) sa s takouto prácou vyrovná bez zapojenia špecialistov. Je potrebné mať:

 • základné znalosti o prepojení vodných komunikácií;
 • montážne a inštalačné nástroje;
 • podrobné pokyny na inštaláciu vybraného typu umývadla;
 • tipy odborníkov z článku.

Pozor: K umývadlu je vhodné zakúpiť si mixér zodpovedajúci jeho typu! Pri kúpe batérie a umývadla neváhajte zistiť všetky podrobnosti o montáži a zrevidovať súčiastky, ak to máte v úmysle urobiť sami.

Užitočné rady:

1. Vstavaný drez sa najľahšie inštaluje, ak jeho rozmery úplne zodpovedajú skrini, na ktorej má byť výrobok umiestnený. Zostáva zozbierať sifón a pripojiť sa k kanalizácii.

2. Na inštaláciu umývadla na stenu alebo na stenu sú potrebné spoľahlivé konzoly alebo iné príslušenstvo, ktoré sa k nemu často dodáva..

3. Inštalácia podomietkového umývadla sa vykonáva na dosku alebo na iný povrch a je podobná inštalácii vstavaného umývadla na skrinku. Iba nádrž je upevnená na vrchu dosky v zodpovedajúcom otvore. Niekedy je potrebné tento rez opraviť kontaktovaním stolárskej dielne..

4. Existujú aj polozabudované drezy, ktoré vyžadujú inštaláciu drezu s umývadlovou jednotkou, ale čiastočne vyčnievajú za okraje podpery.

5. Je veľmi výhodné nainštalovať škrupinu tulipánu. Tu je zadný povrch pripevnený konzolami k stene alebo inému zvislému povrchu a čiastočne stojí na podpernej nohe. U niektorých modelov tulipánov však hmotnosť spočíva výlučne na nohe a dodatočná fixácia je vykonaná vďaka mixéru vychádzajúcemu zospodu a pripevnenému k skrytému prívodu vody..

Na zjednodušenie upevnenia a porozumenia postačuje jednoduchá technológia na inštaláciu sanitárneho umývadla akéhokoľvek druhu.

Stojí za to rozdeliť sa na hlavné etapy:

 • zostava mixéra;
 • inštalácia na umývadlo;
 • výstup sifónu do kanalizácie;
 • vodovodná prípojka.

Prvý krok: montáž drezu alebo umývadla

V zásade montáž umývadla s podstavcom alebo podstavcom

zahŕňa upevnenie mixéra a jeho vybratie z otvoru odtokového sifónu, čo niektorým začiatočníkom spôsobuje veľké problémy. Mixéry sú však namontované 2 spôsobmi:

 • horizontálne (nad umývadlom);
 • vertikálne (z otvoru umývadla).

Tip: Starostlivo si preštudujte návod na montáž a pripojenie zakúpeného drezu a mixéra. Miešačka musí mať tesnenia, koncové armatúry na pripojenie k prívodu vody, flexibilné a tuhé potrubia. Ide o gumové alebo flexibilné hadice s kovovým opletením, vlnitým rukávom alebo špeciálnymi adaptérmi. Pružnú gumovú hadicu je najlepšie nahradiť špirálovým kovovým opletením, ktoré zvýši životnosť spojenia.

Typ pripevnenia je pre každý model umývadla odlišný, ale čím menej dielov, tým lepšie. A fixácia jednou veľkou podložkou alebo maticou je lepšia ako ostatné štandardy, pretože sa počas používania neklesá ani nedeformuje. Vzhľadom na nerovnováhu upevnenia je vertikálny mixér často „uvoľnený“.

Mixér pripájame počas inštalácie drezu striktne podľa pokynov dodaných výrobcom. Obvykle ho musíte zaskrutkovať do základne a zaistiť čapmi. Je dôležité vložiť tesnenie do otvoru tak, aby voda nepresakovala ani nepretekala potrubím alebo skrinkou. Potom sa na vnútornú stranu nádrže naskrutkuje podložka a tesnenie, aby sa mixér konečne upevnil..

Druhý krok: pripojenie a montáž odtokového sifónu

Pri montáži odtokového sifónu nie je nič zložité, ak máte na rukách:

 • všetko vybavenie;
 • podrobné pokyny;
 • inštalačný diagram na obrázkoch v balení.

Pri inštalácii umývadla je však dôležité vziať do úvahy niektoré nuansy. Napríklad, ak ide o poloschodovú inštaláciu drezu, potom je vstup do odtoku spravidla na strane steny, nie na podlahe. Všetky časti komunikácie musia byť skryté.

Sifón po inštalácii nefunguje vždy bezchybne. A aby sa s tým po inštalácii pri pátraní po príčine úniku nezaoberali, odborníci kontrolujú všetky oblasti, kde sa nachádzajú gumové tesnenia. Všetky nerovnosti a otrepy, ktoré narúšajú tesnosť tesnenia, sa vyčistia. Rovnako všetky otrepy dobre fungujú na tesneniach..

Pri bližšom skúmaní gumových podložiek je zrejmé, že nie sú na oboch stranách rovnaké. Je dôležité ich správne nasadiť – kužeľom v opačnom smere ako matica..

Tip: Ak sú tesnenia staré (vysušené, nepružné), nemali by ste byť príliš leniví a kúpiť si rovnaké, lepšie, inak nebudú plniť svoju hlavnú funkciu – zaisťovať tesnosť. Niekedy je možné problém malého úniku opraviť tmelom alebo silikónom, ale ide o dočasné opatrenia..

Po inštalácii sifónu a mixéra je inštalácia základne alebo samotného umývadla dokončená. Na podstavci, ak sa rozmery umývadla zhodujú s konfiguráciou otvoru alebo hornej horizontály, potom sa nevykonávajú žiadne strihy ani úpravy. Hlavnou podmienkou je súlad s horizontálnou a silnou fixáciou. Skrinka má spravidla nastaviteľné skrutkové nožičky. Niekedy je potrebné dodatočné nastavenie výšky upevnenia drezu.

Ak je umývadlo pripevnené k stene, a nie k skrini, potom je potrebné upevniť konzoly alebo kotviace skrutky a označiť vodorovnú čiaru pozdĺž univerzálnej úrovne budovy. Ak je to tulipánový drez, stojaci na nohe, za ktorou je skrytý sifón, potom sa nádrž so zmiešavačom jednoducho prilepí na stenu (dlaždicu) silikónom. Bude to dostatočne silné a spoľahlivé, ak samotný drez stojí na podpore, a nie na hmotnosti.

Tip: Je lepšie skontrolovať činnosť sifónu ešte pred pripojením prívodu vody a naliať čistú vodu v malých častiach. Ak je všetko suché, vylejte ďalšie vedro vody – na kontrolnú kontrolu.

Posledná fáza: pripojenie vodovodu

Správne nainštalovaný mixér nie je náročný, ale je dôležité nezamieňať si, kde je studená voda a kde je horúca, ak má byť. Mixér je spravidla pripojený priamo k vodovodnému potrubiu – pripojením flexibilnej hadice.

Najpohodlnejším adaptérom je vlnitý rukáv upevnený prevlečnou maticou s gumovými tesneniami. Je dôležité, aby ste matice príliš neutiahli, aby ste nepoškodili tesnenia..

Inštalácia kuchynského drezu so skrinkou (drez)

Kuchynský drez na skrini je inštalovaný rovnakým spôsobom. Obvykle však nehovoríme o hlinených alebo kachľových nádobách, ale o kovovom dreze. Jeho rozmery sú vo väčšine prípadov rovnaké ako skrinka. Niekedy je však namontovaný na vrch – ako horné umývadlo, to znamená na spoločnú dosku pre celú pracovnú rovinu. V prípade potreby sa obrátia na špecialistov, ktorí pomocou obrábacieho stroja alebo špeciálneho nástroja vyrežú otvor požadovanej konfigurácie..

Hlavnou podmienkou je tesnenie, pretože voda a prebytočná vlhkosť sú v kuchyni všade. Tesnenie spojov a tesnení je dôležité vykonávať čo najšetrnejšie. A čím širšia je doska alebo drez, tým menej vody na ňu strieka..

Podrobné pokyny na výmenu starého drezu:

 • vypnite prívod vody;
 • odpojte starú nádobu od sifónu a mixéra a vyberte ju zo skrinky;
 • vyskúšajte nový kontajner na dosku alebo skriňu a urobte potrebné vybavenie;
 • nainštalujte mixér podľa pokynov;
 • pripojte sifón a skontrolujte tesnenie;
 • otvorte zablokovaný prívod vody a zapnite vodu – najskôr v malom potoku.

Tip: Pri inštalácii podstavca zarovnajte horizontálu. Ešte raz sa uistite, že je všetko zapečatené a nevyteká voda..

Zložité typy škrupín môžu byť náročné, a potom by ste sa mali obrátiť na služby špecialistov. Ak je doska z kameňa alebo iného tvrdého materiálu, na získanie určitej veľkosti a konfigurácie otvoru je potrebné abrazívne rezanie. Nie je vyrobený v stolárskej dielni, ale v dielni na rezanie porcelánovej kameniny, dlaždíc a kameňa..

About the author