Obkladové krby s mramorom

Mramorový krb je možno snom viacerých majiteľov vidieckych domov. Mramorové portály pre krby dnes nie sú verejnosťou žiadané menej ako satelitné taniere alebo klimatizácie. Konštrukcia takejto štruktúry sa však neobmedzuje iba na jej výpočet. Správne zvolený obkladový materiál zohráva dôležitú úlohu. Zvlášť dôležité pri práci s prírodnými kameňmi je správne položenie všetkých prvkov. Hovorme dnes o tom, ako sa stretávajú mramorové krby.

Obsah:

Inštalácia mramorového portálu

Ak ste si kúpili hotový mramorový portál, bude pre vás užitočné vedieť, ako ho správne nainštalovať. Na túto prácu budete potrebovať nasledujúce nástroje a materiály: bielu cementovú zmes, úroveň budovy, elektrickú vŕtačku, zúbkovanú stavebnú stierku, dokončovaciu stierku, skrutky, špeciálny žiaruvzdorný cement a vŕtačku-skrutkovač.

Prípravné práce

Mramorový portál je možné nainštalovať s rôznymi ohniskami, ktoré zodpovedajú veľkosti. V závislosti od veľkosti dverí a hĺbky inštalácie ohniska sú medzery medzi dverami a krbovým portálom uzavreté pomocou mramorových dosiek, ktoré sa nazývajú doplnky. Ak je mramorový portál vyrobený pre konkrétny model ohniska, potom sú tieto dosky už zahrnuté v súprave, čo uľahčuje a urýchľuje proces montáže krbu.

Pre každé ohnisko je potrebný výklenok a najjednoduchšou metódou je vytvorenie konvekčného boxu zo sadrokartónu s izoláciou, ktorý prenáša teplo do miestnosti z ohniska a plní funkciu jeho chladenia. Tepelná izolácia zabráni tomu, aby sa vonkajší povrch mramorového rohového krbu veľmi zahrial, takže škatuľu je možné omietnuť a natrieť tak, aby zodpovedala farbe stien..

Vždy je zvykom inštalovať mramorové krby na čistú podlahu, preto je potrebné pred prácou položiť krytinu. Ak je podlahovou krytinou porcelánová kamenina, keramická dlažba alebo mramor, potom musí byť portál inštalovaný bez ďalších opatrení týkajúcich sa ochrany podlahy..

V prípade inštalácie mramorového krbu v miestnosti s drevenou podlahou sa odporúča chrániť ho pred ohniskom alebo v priestoroch krbu urobiť podlahu nehorľavou, pretože počas procesu vykurovania môžu uhlie vypadnúť. ohniska, čo je nebezpečné. Podľa protipožiarnych predpisov by pred krbom malo byť umiestnených 50 centimetrov podlahy z nehorľavého materiálu.

Portálová montáž

Pracovný postup vyzerá takto:

Krbový obklad z mramoru

Inštalácia krbu v dome je už dlho považovaná za zdrvujúcu úlohu. Inštalácia môže mať v malom dome určité obmedzenia. A s plnohodnotnými prímestskými budovami sú veci oveľa jednoduchšie. Dnes budeme zvažovať metódu obloženia krbov s mramorom vlastnými rukami. Je to časovo veľmi náročný proces, ktorý si vyžaduje obrovskú koncentráciu, osobitnú pozornosť a sústredenie. Nezabudnite tiež, že na prácu s mramorom je potrebné slušné množstvo peňazí..

Príprava na prácu

Tvárou v tvár krbu s mramorom začína výberom farby materiálu, to znamená kameňa, ktorý bude v súlade so štylistickou orientáciou celej miestnosti. Na druhej strane je možnosť prijateľná aj vtedy, keď krb nie je kombinovaný so žiadnym prvkom a považuje sa za „zvýraznenie“ miestnosti. Veľa bude závisieť od úrovne zručností majstra, ktorý sa tejto práce ujme..

Príprava na postup obkladu mramorového krbu začína úpravou a rezaním surovín. Proces kladenia mramorových kúskov je podobný ako pri rozložení mozaiky. Pretože kusy majú zvyčajne nerovnomernú geometriu, každý z nich musí určiť svoje „miesto“ na základe farby a tvaru. Všetky prvky mramorového krbu budú mať striktne rozmery vopred určené majstrom na základe konštrukčných vlastností samotného krbu. Je zvykom pripraviť všetky detaily v špeciálnych mramorových dielňach podľa výkresov návrhu..

Príprava povrchu na obklad krbu s mramorom je nasledovná. Najprv je potrebné dôkladne vyčistiť rovinu muriva od rôznych inklúzií a prachu a potom prehĺbiť švy muriva približne do hĺbky jedného centimetra. A nie menej. Potom pokryte povrch ohniska výstužnou sieťovinou, ktorá má bunky s rozmermi 5 x 5 centimetrov. Potom pokračujte s montážou obkladového materiálu..

Nakreslite kriedou na podlahu tvar, ktorý presne zodpovedá jednej zvislej stene krbu (veľkosť a tvar musia byť úplne identické). Potom začnite vykladať všetky detaily obkladu a navzájom ich upravujte podľa hrúbky a farby. Ak sú rozdiely v hrúbke rezaných dlaždíc významné a samotné majú nerovnomernú štruktúru, potom sa nemusíte snažiť zaistiť, aby mramorové prvky do seba dokonale zapadali – ich povrch je stále zakrivený a krb v celkovej hmotnosti bude vyzerať harmonicky.

Ak je povrch prvkov z mramoru hladký, mali by ste zlikvidovať dlaždice, ktoré sa líšia hrúbkou od ostatných, pretože v opačnom prípade budete musieť zmeniť hrúbku naneseného lepidla v tých oblastiach, kde bude položená takáto doska. Ak má mramor, ktorý používate na obklad, nepravidelný tvar, mal by byť pred položením označený. A vo všeobecnosti je po úprave všetkých podrobností navzájom lepšie napísať jeho číslo do stredu každej dlaždice a podpísať čísla susedných dlaždíc pozdĺž jej okrajov, aby nedošlo k zámene, kde a ktorá dlaždica by mala byť umiestnená.

Upevňovacie prvky

Existuje niekoľko obkladových techník, ktoré sa od seba mierne líšia, ako na fotografii mramorových krbov. Prvá technológia je založená na lepení dosiek priamo na murivo krbu. Druhá metóda je založená na použití špeciálneho kamenného lepidla a postupe vzájomného upevnenia obkladových prvkov, pričom sa vylučujú priame kontakty s krbom.

Ak vykonávate obklad podľa druhého spôsobu, potom nemôžete brať do úvahy zmeny teploty objemu muriva ohniska, ale táto metóda má tiež jednu zjavnú nevýhodu – demontáž konštrukcie krbu portál je možný len s použitím kladiva alebo kladiva. A aby sa získali čo najkvalitnejšie výsledky a vizuálne efekty, je lepšie použiť prvú a druhú metódu v kombinácii, to znamená pokryť spodnú časť podľa prvej metódy a hornú podľa druhej metódy..

Pamätajte si, že malé kúsky, ktoré zostanú po rezaní mramoru, sú zvyčajne umiestnené na nenápadných miestach, napríklad na samom dne ohniska alebo v blízkosti vnútorných rohov krbu. Odporúča sa najskôr opraviť najhrubšie dlaždice s použitím minima lepidla. Postup pokládky mramorových dlaždíc by sa mal začať od spodných rohov a mal by sa vykonávať zdola nahor. Potom musíte rozložiť horný vodorovný rad a potom vybaviť všetky ostatné riadky zhora nadol, zľava doprava.

Ak je povrch vášho mramorového krbu vysoký viac ako 50 centimetrov a prvky, ktoré ste si vybrali ako obklad, sú dostatočne hrubé (až 10 milimetrov), odporúča sa použiť drôtené upevňovacie prvky S, ktoré môžu celá konštrukcia dodatočnú pevnosť a spoľahlivosť. Podobný háčik je pripevnený k výstužnej sieti a na jeho spodné okraje sú nainštalované dlaždice. Takéto spojovacie prvky by sa mali používať približne každých pol metra. A vo všeobecnosti platí, že čím hrubšia je obkladová dlaždica, tým častejšie musíte upevniť háčiky..

Injektáž je možné vykonať najskôr 2 dni po dokončení dokončovacích prác. Predbežne sa odporúča skontrolovať na kúsku kachlí alebo na nenápadnom mieste, či taká zálievka zanecháva stopy, aby sa vzhľad mramorového krbu nezhoršoval. Ak sa vám postup pri obložení krbu zdal dosť komplikovaný, vo svojom dome môžete vždy nainštalovať krb z umelého mramoru..

Starostlivosť o mramorový portál

Mramor, ako každý iný materiál, vyžaduje starostlivú starostlivosť a správnu údržbu. Aby váš portál vyzeral vždy atraktívne a sviežo, musíte ho utrieť mäkkou handričkou. Utierku namočte do teplej vody alebo špeciálneho čistiaceho prostriedku na mramor. Nezabudnite, že na čistenie povrchu mramoru nemôžete používať látky, ktoré obsahujú kyseliny, pretože mramor je silne vystavený agresívnemu prostrediu.

Tiež veľa čistiacich prostriedkov zanecháva na mramore stopy, ktorých je veľmi ťažké sa zbaviť. Ak je mramorový portál silne kontaminovaný, musíte to urobiť niekoľkokrát, povrch medzi prístupmi dôkladne utrieť a vysušiť. Na dosiahnutie dobrého výsledku však nemôžete robiť iba čistenie..

Vystavenie sadziam, prachu a iným škodlivým látkam môže pokaziť vzhľad mramorového povrchu. Aby sa tomu zabránilo, povrch by mal byť chránený. Nestačí jednoducho vybaviť nehorľavú podlahu. Na mramorový povrch je lepšie naniesť špeciálny povlak na báze vosku, rovnomerne ho rozotrieť po celom povrchu a dôkladne vyleštiť jemnou handričkou.

Vosk a čistiace prostriedky časom vytvoria na mramorovom portáli tenký film, ktorý vytvorí matný vzhľad. Bude možné sa ho zbaviť pomocou terpentínu. Za týmto účelom naneste trochu terpentínu na mäkkú handričku a utrite mramorový povrch. Potom naneste špeciálny lesk, ktorý mu dodá lesk. Na to je vhodný aj lesk na nábytok. Na svetlý mramor sa odporúča použiť iba ľahký lesk. Ale ak je pre vás takáto starostlivosť náročná, mali by ste premýšľať nad mramorovým krbom z umelého kameňa..

Ak je mramorový portál silne kontaminovaný a všetky vyššie uvedené prostriedky nepomohli, mali by ste použiť špeciálny prášok, ktorý je určený na silne kontaminovaný mramor. Je obvyklé riediť prášok vodou, kým sa nedosiahne konzistencia cesta, a vyčistiť ním mramorový povrch. Potom je potrebné mramorový povrch umyť a vysušiť a naniesť naň ochranný náter. Všetky informácie o použití jednotlivých produktov sú uvedené v pokynoch..

Mramor je náchylný na teplo a teplotné zmeny v priebehu času môžu narušiť štruktúru kameňa a v dôsledku toho sa mramor stáva zraniteľným voči rôznym kontaminantom. Preto sa odporúča starať sa o tepelnú izoláciu, aby plameňové jazyky nevybuchli z otvoreného ohniska a „nelízali“ povrch mramorového krbu. Ak je ohnisko vybavené uzavretým ohniskom, nezabudnite, že jeho dvierka musia byť hermeticky zatvorené..

Na konci tiež vezmite do úvahy, že cena mramorových krbov nie je úplne demokratická, respektíve nie je demokratická vôbec! Okrem toho sa krbové rošty a kliešte dostávajú do kontaktu s mramorovým obkladom krbu a v dôsledku dlhotrvajúcej neviditeľnej korózie môžu na krbe zostať škvrny od hrdze. Aby sa zabránilo vzniku hrdze na povrchu krbu, odporúča sa ošetriť všetky kovové časti antikoróznou zmesou..

About the author