Obývacia izba v hnedých tónoch: možnosti fotografií, praktické odporúčania

Obývacia izba v hnedých tónoch je klasikou, ktorá vyhovuje väčšine štýlov interiéru. Dopyt po takom dizajne je spôsobený jeho zdržanlivou ušľachtilosťou a harmóniou prírodného dreva so všetkými odtieňmi hnedej a béžovej. Hnedá však má jednu významnú nevýhodu – môže situáciu sťažiť nevyváženým pomerom tmavohnedej. Na druhej strane, mier a pokoj, ktoré prírodná terakota dáva, nemôže poskytnúť žiadna iná farba..

Obsah:

Vlastnosti vnímania hnedej v interiéri

Hnedá má mnoho odtieňov – od hnedastej béžovej po tmavú čokoládu, ale väčšina z nich je vnímaná veľmi pozitívne. Psychológovia ju charakterizujú ako jednu z najpozitívnejšie vnímaných farieb. Možno je to kvôli skutočnosti, že táto neutrálna farba je spektrálne generovaná fúziou oranžovej a zelenej. Tieto farby zostávajú jednými z jeho najlepších spoločníkov. Dizajn obývačky v hnedých tónoch vzbudzuje dôveru a zdravý rozum, najmä s mliečnym bielym pozadím a béžovými doplnkami.

Táto farba je spojená nielen so zemitými tónmi, ale aj s príjemnými pochúťkami:

 • čaj;
 • káva;
 • čokoláda;
 • karamel.

Z tohto dôvodu návrhári odporúčajú hnedé odtiene pre obývaciu izbu v kombinácii s jedálňou, napríklad:

Rada psychológa: Mužom sa táto farba v interiéri často páči, obzvlášť pokojné tlmené odtiene hnedej. Preto keď manželský pár nemôže nájsť kompromisnú možnosť pri výbere farby interiéru obývačky, podľahnite a ponúknite neutrálnu hnedú farbu pre oboch v kombinácii s béžovou. A vo svojom osobnom priestore môžete dať svojim prianiam voľnú ruku. To môže minimalizovať rodinné konflikty a priniesť stabilitu a pohodlie. Skvelým príkladom pokojnej atmosféry v miestnosti je hnedá obývačka..

Odborníci charakterizujú hnedú farbu ako veľkú vitalitu, ktorá stratila svoj aktívny princíp. Je to cítiť v drevitých odtieňoch, pretože nie nadarmo sa v mestskom prostredí mnohí pokúšajú obklopiť predmetmi z prírodného dreva. V interiéri obývačky je hnedé drevo veľmi vznešene vnímané vo forme:

 • parkety alebo laminát;
 • dvere a soklové lišty;
 • dokončovacie panely atď..

Tí, ktorí si vyberú dizajn obývačky v hnedých odtieňoch s povrchovou úpravou z prírodného dreva, sa podvedome usilujú o pohodlný relax a emocionálny pokoj. Hnedú farbu v obývačke si navyše vyberajú jednotlivci konzervatívneho myslenia, rozumní a rozumní, ktorí si vážia finančnú stabilitu v živote. Táto farba v budúcnosti zmierňuje pocity úzkosti a neistoty, a preto v čase krízy interiéroví dizajnéri dostávajú viac objednávok na tvorbu vývoja v tejto farbe..

Kávové a čokoládovo hnedé odtiene upokojujú a pôsobia ako antidepresíva, udržujú myseľ v prevádzkyschopnom stave počas chronického stresu a nervového vyčerpania. To pravdepodobne vysvetľuje podvedomý výber hnedých kožených sedacích súprav v klasickom interiérovom dizajne..

Obývacia izba v hnedých tónoch je výberom vyvážených ľudí, ktorí majú tendenciu robiť zdravé pragmatické rozhodnutia a objektívne hodnotiť pozície konfliktných strán. Títo ľudia sú však trochu uzavretí, vyhýbajte sa komunikácii s ľuďmi, ktorí si kladú tému rozhovoru. Od sily – v logike a dôsledných akciách k zamýšľanému cieľu. Nadmerná rovnováha a inteligencia týchto osobností často odmietajú eklekticizmus a asymetriu v obývacej izbe..

Jedinci, ktorí si vyberú hnedý interiér, zvyčajne kladú na prvé miesto rodinné hodnoty a prosperitu. Hnedá podlaha v obývačke je podvedomou voľbou stability a podpory odvekých tradícií. Voľba svetlých odtieňov hnedých alebo drevených panelov hovorí o fyzickom a emocionálnom vyčerpaní, únave zo života. Je potrebné poznamenať, že interiér obývačky v hnedých tónoch si vyberajú ľudia, ktorí sa nestarajú o svoje zdravie a uprednostňujú samotu, ako všeliek na stres a choroby.

Základné odtiene hnedej používané v interiéroch

Farba je dôležitou súčasťou nášho života a ľudia majú tendenciu odmietať jeden odtieň a uprednostňovať iné. Je to čiastočne vizuálna, čiastočne podvedomá voľba, pretože atmosféra v dome a sebauvedomenie závisia od sýtosti farby a jej proporcionálneho pomeru vo všeobecnom spektre. Emocionálne pozadie do značnej miery závisí od šikovnej kombinácie:

 • jasné a pokojné odtiene;
 • výber hlavného pozadia a doplnkov;
 • kombinácia jasných prvkov a spoločnej palety;
 • praktická aplikácia farebných vlastností na rozšírenie alebo zúženie priestoru.

Napríklad niektoré vyblednuté studené farby vizuálne rozširujú priestor – modrasté alebo svetlo zelené. A teplé a bohaté odtiene vizuálne približujú steny a strop.

Odporúčaná paleta v interiéri rôznych miestností:

1. Na chodbe susediacej s obývacou izbou sú vhodné béžové a hnedé tóny v harmónii s drevitými odtieňmi. Zrkadlá, zakrivené žiarovky a niekoľko jasných akcentov vytvárajú pocit útulnosti od prvých krokov.

2. V obývačke, ktorá kombinuje funkcie pracovne, sú veľmi vhodné typické anglické klasiky interiérov, kde preferujú šikovnú kombináciu zelenej a hnedej, najmä ak ide o kožený čalúnený nábytok. Vyzerá to veľmi ušľachtilé a rovnaký rozsah sa odporúča aj v biliardovej miestnosti..

3. Ak obývacia izba kombinuje funkcie jedálne, potom karamelovo-čokoládová paleta tu vyzerá veľmi výhodne. Ako doplnky a nábytok uprednostňujú čalúnený nábytok krémovej farby a výrobky z prírodného dreva. Vynikajúcim doplnkom budú jasné veselé akcenty – oranžová, žltá, citrónová.

4. Klasická obývačka bude vyzerať veľmi elegantne, ak sa tu spoja 3 farby – biela, béžová a hnedá. Pekným doplnkom bude čalúnený nábytok s elegantným čalúnením s tlačeným vzorom v broskyňových alebo marhuľových odtieňoch. Z tmavších farieb je lepšie vybrať čerešňovú alebo smaragdovú farbu čalúneného nábytku..

5. Pri zónovaní priestranných bytov v meta, ktoré slúži ako spálňa, sú vhodné pokojné červené alebo tyrkysové akcenty, ktoré v kombinácii s hnedou dodajú eleganciu.

6. V kuchynskej časti stojí za to pridať niekoľko „lahodných“ žltých a čokoládových akcentov, ako aj krásne maľované misky a veľkolepé žiarovky, ktoré znateľne zušľachtia túto časť obytného priestoru v hnedom interiéri..

Pri zariaďovaní obývačky v hnedých odtieňoch nezabúdajte, že táto farba nahrádza aj čiernu, kde sa kladie dôraz na kontrast. Napríklad namiesto čiernobielych grafických ozdôb vyzerajú oveľa lepšie čokoládové a krémové farby..

Hra s hnedými odtieňmi v obývačke je široké pole pôsobnosti pre tých, ktorí majú dobrý vkus a intuitívny vkus vo farebných kombináciách. V obývacej izbe sa najčastejšie používa nasledujúca paleta:

 • béžová;
 • krém;
 • pšenica;
 • zlato-hnedá;
 • svetlo hnedá;
 • žltohnedá;
 • sivohnedá;
 • ružovo hnedá;
 • červenohnedá (terakota);
 • koňak;
 • gaštan;
 • karamel;
 • káva s mliekom;
 • odtiene svetlého dreva;
 • odtiene tmavého dreva;
 • farba dreva wenge;
 • farba mliečnej čokolády;
 • farba tmavej čokolády;
 • čierno-hnedá.

Niektoré odtiene hnedej nie sú vždy vhodné do obývačky, napríklad farba hrdze. Musí byť šikovne kombinovaný s inými sprievodnými farbami. Ale čalúnený nábytok s velúrovým čalúnením “hrdzavej” farby vyzerá dobre na svetlom pozadí stien..

Jedinečnosť hnedej je aj v tom, že svetlohnedý sliz tmavohnedý, ale nie žiarivo hnedý ani bledohnedý. Ten istý odtieň však môže mať rôznu sýtosť, to znamená hustý alebo rozmazaný karamel.

Pozor: Každý z uvedených odtieňov hnedej má svojich vlastných spoločníkov, s ktorými bude miestnosť vyzerať najzaujímavejšie. Preto nie je možné dať jednoznačnú odpoveď – čo je kombinované s čím. Je však dôležité nepreťažovať atmosféru touto farbou a pozorovať rozumnú rovnováhu. Najlepšie je spoliehať sa nielen na svoju intuíciu, ale aj na hotové príklady dizajnu obývačky v hnedých tónoch..

Zvláštne tajomstvá dizajnérov

Dobre zvolené odtiene hnedej a ich rovnováha v obývačke vytvárajú zvláštnu auru – zdá sa, že atmosféru dotvára aróma kávy so smotanou, čokoládami a žemľami s vanilkou a škoricou.

Tip: Pre príchod hostí zrekonštruovanej obývačky si môžete vybrať špeciálnu vôňu alebo osviežovač s vôňou pečiva. A čerstvo uvarená káva doplní neopísateľný pocit z vášho interiéru.

V každom interiéri nie je samotná farba, ktorá určuje celkovú náladu, ale kombinácia odtieňov, ich proporcionality a rozumnej rovnováhy. Biela má 2 hlavné odtiene:

 • mliečny (žltkastý) a môže mať rôznu saturáciu, to znamená, že smotana a varené mlieko sú jeho deriváty, ktoré sa hodia k hnedej;
 • snehobiela (modrastá), studená kryštalická a nemá určitý stupeň belosti, je táto farba menej vhodná ako spoločník k hnedým odtieňom.

To neplatí pre tieň stropu, tu sa môžete líšiť. Ale ak je v interiéri veľa hnedej, potom by ste nemali robiť lesklé napínané stropy. Tmavá hmota sa v nich bude odrážať takmer ako v zrkadle, a tým bude obývačka vizuálne ťažšia. Je lepšie vytvoriť matný biely povrch. Odborníci tiež neodporúčajú vyrábať zrkadlové stropy v hnedej obývacej izbe, a to z rovnakého dôvodu.

Neodporúča sa používať vitráže, ktoré odoberajú časť svetla. A je lepšie nahradiť biele plastové okná laminovanými hnedými rámami a obzvlášť krásne to vyzerá v duete s dverami rovnakej farby..

Mimochodom, červeno-hnedé a šedo-hnedé farby sa hodia k akejkoľvek verzii bielej. Ideálnym duom krištáľovo bielej farby môže byť iba ušľachtilý ružovo-hnedý odtieň. Obvykle sa dáva prednosť v interiéroch rekreačnej oblasti alebo spálne. V hnedej obývačke táto farba tiež vyzerá úžasne, najmä vo forme čalúnenia čalúneného nábytku alebo vo viacvrstvových závesoch..

Hnedá farba akoby približovala predmety a jednotlivé roviny, preto by ste ju nemali používať na stenách malej alebo úzkej obývačky.

Ideálna voľba je hnedá v obývacej izbe na podlahy, najmä ak ide o krásne mozaikové parkety, kde sa výhodne kombinujú rôzne odtiene dreva. Ak urobíte svetlé steny – béžové, krémové, broskyňové alebo marhuľové, potom ostatné interiérové ​​položky môžu duplikovať odtiene usporiadania parkiet. Ak chcete vytvoriť elitný interiér obývačky v hnedých tónoch, potom je lepšie dať prednosť zrkadlovej podlahe, zamatovému čalúnenému nábytku a saténovým zlatým závesom.

Je lepšie zvoliť zlaté žiarovky ako chrómové. Ale osvetľovacie zariadenia v starožitnom bronzovom alebo medenom odtieni budú v takejto obývačke vyzerať veľmi elegantne..

Pokiaľ ide o živé doplnky v hnedom interiéri, všetky živé rastliny a akvária budú v takejto obývačke vyzerať veľmi organicky..

Klasická hnedá výzdoba obývačky je svetlé pozadie, béžová, krémová, broskyňová alebo biela. Podlaha – drahé parkety alebo imitácia prírodného dreva. Čalúnený nábytok – obyčajný alebo viacfarebný, ale bez pestrofarebnosti. Môžete si napríklad vybrať ušľachtilé čalúnenie:

 • gobelín;
 • žakár;
 • velúry;
 • ženilka a ďalšie.

Moderný dekor hnedej obývačky je originálnym výberom farieb, možno aj hnedých odtieňov. Na tomto pozadí bude svetlý monochromatický čalúnený nábytok vyzerať skvele, napríklad v mliečnej alebo svetlo béžovej koži..

About the author