Obývacia izba v škandinávskom štýle: nápady na fotografie, odporúčania

Škandinávsky štýl dekorácie je stále obľúbenejší, najmä v procese zdobenia obývacích izieb. Je to predovšetkým kvôli ekologickej šetrnosti materiálov použitých pri práci v priestoroch vyrobených v tomto štýle. Škandinávsky štýl navyše implikuje lásku k minimalistickým trendom a úžitkovému umeniu. Ďalej zvážime, ako všetky tieto veci harmonicky skombinovať a vyzdobiť obývaciu izbu v škandinávskom štýle..

Obsah:

Škandinávsky štýl v interiéri: pôvod a všeobecné vlastnosti

Vznik škandinávskeho štýlu je spojený s obyvateľmi takých severných krajín, ako sú Nórsko, Fínsko a Švédsko. Je to kvôli dlhým zimám, ktoré sa rozhodli zlepšiť svoje domovy a naplniť ich komfortom, teplom a svetlom. Preto je práve biela hlavnou farbou pri zariaďovaní interiéru v škandinávskom štýle..

Tento štýl sa vyznačuje príťažlivosťou pre svetlo, teplo, pohodlie a každodenným poriadkom. Na dekoráciu interiéru sa biela používa na zväčšenie priestoru. Aby prúdy čerstvého vzduchu a svetla mohli voľne vstúpiť do domu, bolo do miestnosti nainštalované minimálne množstvo nábytku..

Moderná verzia škandinávskeho štýlu zahŕňa kombináciu funkčného minimalizmu s etnickými charakteristikami Škandinávie. Na doplnenie severného dizajnu nemusíte vyvíjať žiadne zvláštne úsilie, jeho funkciou je všestrannosť a jednoduchosť.

Ak je obývacia izba vyrobená v škandinávskom štýle, potom je v lete príjemné byť v nej kvôli sviežosti a chladu a v zime kvôli teplu a pohodliu. Medzi hlavné charakteristické vlastnosti škandinávskeho interiéru patria:

 • prítomnosť svetlých, takmer bielych farieb;

 • nedostatok neporiadku vo vesmíre;
 • používanie výlučne prírodných materiálov;
 • obrovské množstvo osvetľovacích zariadení;
 • prítomnosť ľahkých a vzdušných textílií;
 • prítomnosť malého krbu;
 • stručnosť podrobností;
 • jednoduchosť dekorácie.

Všetky tieto prvky vám umožňujú vytvoriť presne škandinávsky štýl. S pomocou ich kompetentného spojenia sa ukazuje, že vybaví miestnosť akejkoľvek veľkosti a tvaru minimálnym množstvom peňažných aj dočasných finančných prostriedkov.

Vlastnosti použitia škandinávskeho štýlu v obývacej izbe

Obývacia izba je nielen miestom stretávania hostí, ale aj miestom, kde sa stretávajú všetci členovia rodiny, a preto by sa k jej dizajnu malo pristupovať s dvojitou zodpovednosťou. Dizajn tejto miestnosti v škandinávskom štýle zahŕňa kombináciu originality, pohodlia a funkčnosti..

Napriek tomu, že používanie škandinávskeho štýlu nemá dlhú históriu, stále si získava veľkú popularitu. Interiérový dizajn jasne ukazuje tendenciu k chladnému európskemu podnebiu. Prítomnosť teplých farieb, veľa svetla – to sú hlavné črty škandinávskeho štýlu. Presne to teplo, ktoré na ulici tak chýba, je kompenzované v interiéri..

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili so základnými princípmi interiérového dizajnu v škandinávskom štýle:

1. Farebné roztoky.

Ako hlavnú farbu sa odporúča použiť biele alebo podobné odtiene. Vďaka tomu sa miestnosť mnohonásobne zvyšuje, čím je možné dosiahnuť maximálny priestor a efekt sofistikovanosti. Na dekoráciu stien a stropov sú vhodné farby vo forme:

 • bledo modrá;
 • béžová;
 • káva;
 • svetlo zelená.

Pre nábytok a čalúnenie je tiež lepšie zvoliť svetlé farby. Dekoratívne prvky by mali obsahovať jasné a slnečné riešenia vo forme: oranžovej, červenej, jasne zelenej alebo tmavo modrej. Práve vďaka nim je možné nudnú nemocničnú atmosféru trochu zriediť..

Táto farebná schéma je ideálna pre malé obývačky. Aby ste sa vyhli chybám a preťaženiu interiéru, je lepšie zamerať sa na dve základné farby, napríklad krémovú a červenú, bielu a modrú..

2. Dekorácia priestorov a materiály použité v procese práce.

Pri zdobení obývačky sa používa obrovské množstvo materiálov. Hlavnou požiadavkou pre nich je ich environmentálna bezpečnosť. Na dekoráciu podlahy je lepšie zvoliť prírodné drevo vo svetlých farbách. Je možné použiť laminát pod stromom.

Okrem toho nebude nadbytočné používať materiály vo forme ľanu, kožušiny, kože, bavlny atď. Neodporúča sa používať syntetiku vo forme napínaných stropov, plastových panelov. Je možné nainštalovať matný strečový strop, ktorý bude napodobňovať vápno.

3. Interiérová výzdoba s dekoratívnymi prvkami.

Je prísne zakázané zaplniť interiér. Mal by byť malý dekor. Základnými požiadavkami na všetko príslušenstvo sú jednoduchosť a jas. V kvetináčoch je dovolené používať farebné vankúše vyrobené z prírodných materiálov, rôznych kobercov, viničových košov, sklenených váz, keramiky a kvetov..

Rámy visiace na stenách sú povinným prvkom obývačky. Použitie zrkadiel dodá priestor a svetlo.

4. Možnosti osvetlenia.

V tomto štýle dizajnu by malo byť prítomné obrovské množstvo svetla. To sa dosahuje použitím svetlých farieb, zrkadiel a správneho osvetlenia. Použitie zamatových závesov vážiacich priestor nie je prípustné. Je lepšie ich nahradiť rímskymi alebo ľahkými látkovými závesmi ľanového, chintzového alebo textilného pôvodu.

5. Kovanie.

Ako nábytok je lepšie uprednostniť ľahké a jednoduché prvky. Všetky povrchy musia byť vyrobené zo skla alebo dreva. V obývačke musí byť svetlá sedačka, ktorá ju naplní pohodlím. Povinným atribútom je používanie krbu. Umožňuje vám naplniť atmosféru pohodlím, svetlom, bezpečím a teplom, ktoré sú pri živote v drsnom podnebí Škandinávie nevyhnutné..

Obývacia izba v škandinávskom štýle – dizajnové prvky

Okrem jednoduchosti a stručnosti sa škandinávsky štýl odlišuje používaním predmetov z osemnásteho storočia, napríklad nábytku, ktorý stojí na zakrivených nohách. Ukazuje sa teda, že je dosiahnuté jednoduchosti a účinnosti..

Hlavnými prvkami štýlu sú biela farba stien, svetlé tóny čalúnenia nábytku, bledá podlaha a vyplnenie miestnosti príslušenstvom v súlade s individuálnymi preferenciami majiteľov..

V miestnosti, ktorej okná smerujú na sever, je škandinávsky štýl v dokonalej harmónii. Použitie tohto štýlu naplní miestnosť svetlom. Navyše, dizajn obývačky v škandinávskom štýle je vhodný pre milovníkov ekológie, krásy, moderny a pohodlia..

Zjednodušená paleta farieb pomáha vytvárať škandinávsky štýl dizajnu. Hlavná farba je najčastejšie biela. Ako ďalšie akcenty je dovolené použiť sivé, strieborné, modré, kobaltové, červené farby.

Moderný škandinávsky štýl sa vyznačuje použitím bielych stien, výrazných doplnkov a teplého dreva. Drevené okná, dvere a ďalšie predmety sú natreté svetlými farbami a zámerne tmavými tónmi.

Najjednoduchšou možnosťou dizajnu pre obývaciu izbu v škandinávskom štýle je použiť základné modré a biele farby. Pritom sa pomocou textilných prvkov zavádzajú jasné akcenty..

Obývacia izba v škandinávskom štýle:

Keď začnete zdobiť steny, mali by ste jasne definovať, aký štýl musíte znova vytvoriť. Ak sa uprednostňuje tradičný škandinávsky štýl, steny by mali mať vzor alebo určitú textúru, ktorá je pre tieto krajiny typická. Pri výbere modernejších smerov stačí steny vyzdobiť svetlou, nenáročnou monochromatickou farbou..

Maľovanie stien bielou emulziou je univerzálnym riešením. Je možné pridať malé množstvo farbiaceho pigmentu, čo vytvorí vynikajúce riešenie pozadia pre inštaláciu neobvyklého nábytku a príslušenstva.

Moderný prístup sa zameriava na použitie snehobielych stien a rovnakej farby okien a dverí. Ukazuje sa teda, že vytvára skvelú atmosféru pre inštaláciu ďalších položiek..

Tradičnému prístupu dominujú jemné tóny v podobe béžovej. Navyše nebude zbytočné zdobiť steny drevenými panelmi. Práve táto možnosť priblíži škandinávsky štýl ku klasike. Ak sledujete folklórny škandinávsky dekor, musíte na to použiť tapetu so vzorom.

Na dokončenie podlahy je vhodná iba jedna možnosť – prírodné drevo, pretože v škandinávskych krajinách je veľké množstvo lesov. Je lepšie zamerať sa na jemné tóny, ktoré pomôžu pri odrážaní svetla. Podlaha, rovnako ako steny, je časť pozadia miestnosti, do ktorej sa neskôr nainštaluje príslušenstvo a nábytok..

Hlavným problémom dekorácie interiéru v škandinávskom štýle je výber povlaku, ktorý sa môže zlúčiť so zvyškom interiérových detailov..

Na výmenu svetlého dreva je dokonalá podlaha s vopred natretou bielou doskou. Na zjemnenie jeho tvrdosti je perfektný biely a mäkký koberec..

Dizajn obývačky v škandinávskom štýle zahŕňa vytvorenie jemnej atmosféry. Hlavným tajomstvom je vytvárať farebné akcenty s textíliami. Práve tieto prvky prinášajú malú farbu do ostrého bieleho škandinávskeho štýlu..

V tejto záležitosti opäť existujú dve variácie škandinávskeho štýlu: tradičný a moderný.

Prvá možnosť zahŕňa použitie dvojfarebnej klietky v textilných prvkoch, zatiaľ čo v druhej verzii je tiež klietka, iba je malá a takmer neviditeľná.

Na navrhovanie retro interiérov je vhodné použitie kvetinových motívov alebo potlač chintz. Na vytvorenie textúry je vynikajúca tkanina vo forme bavlny, ľanu, saténu a damašku..

Aby závesy prepúšťali maximálne množstvo tepla a svetla, odporúča sa na ich šitie použiť látky vo forme mušelínu a mušelínu. Tkaniny, ktoré majú lesk alebo sú vybavené zamatom, nie sú v škandinávskych interiéroch prijateľné.

Na dokončenie záclonových tyčí, na ktorých visia závesy a žiarovky na osvetlenie, je lepšie zostať na striebornej farbe. Pretože je to taký povrch, ktorý je náchylný na odrazy farieb.

V škandinávskych domoch sa používa veľké množstvo svietidiel, vrátane žiaroviek. V blízkosti pohoviek je nainštalovaná malá stolová lampa a v rohoch stojacie lampy.

Na zabezpečenie hlavného osvetlenia by ste mali uprednostniť trojramenný alebo päťramenný luster, ktorý má tvar pekných žiaroviek alebo iba žiaroviek inštalovaných v tienidle. Nezabudnite si kúpiť nástenné svietniky. V obývacej izbe budú navyše vhodné sviečky na konzole, žiarovky na stole, žiarovky na parapete..

Škandinávsky štýl v interiéri obývačky zahŕňa použitie bielej alebo béžovej pohovky s otvorenými drevenými nohami. Vynikajúcim riešením by bola inštalácia kachlí na drevo. Okrem toho nebude nadbytočné inštalovať konferenčný stolík, rovnakej farby ako pohovka, knižnica, príborník, komoda, servírovací stôl, veľké zrkadlo s krásnym strieborným rámom..

Vynikajúcim riešením pre obývaciu izbu by bolo použitie textúrovaných tkanín vo forme velúru alebo sametu na čalúnenie, kožušinovú deku alebo deku na kreslo..

Na ozdobu okien sa používajú rímske rolety, klasické záclony alebo japonské zásteny. Odporúča sa otvárať okná zo záclon alebo žalúzií, aby interiér získal dodatočnú ľahkosť a svetlo..

Pri výbere dekorácií do obývačky v škandinávskom štýle sa odporúča použiť detaily, ktoré sú jednoduché a svetlé. Aj keď by ich nemalo byť veľa, práve príslušenstvo je hlavným zameraním miestnosti. Odporúča sa používať viacfarebné vankúše, drevené a porcelánové figúrky s etnickým smerom. Prijateľným riešením by bola inštalácia kovaného príslušenstva. Dekoračné kvety zasadené do vázy sú vhodné na ozdobenie konferenčného stolíka a na steny je možné zavesiť čiernobiele rodinné fotografie..

About the author