Provence v interiéri spálne

Jasné slnko, ľahký vzduch, vôňa mora a hôr, ktoré je možné vidieť, vytvárajú jedinečnú auru provinčného Francúzska. V krajine vysokých borovíc, mohutných dubov, polí vresu a slnečnice vládne aróma jemného syra, olivového oleja a medu. Atmosféru južnej provincie môžete obnoviť doma tak, že si spálňu vyzdobíte v štýle Provence. Konštrukcia takejto miestnosti poskytne pocit úplného pohodlia a pokoja..

Provence – vidiecky štýl s francúzskym prízvukom

Štýl Provence vznikol v Európe v polovici devätnásteho storočia a obľuba tohto trendu neutícha ani dnes, napriek módnym trendom a vzniku nových trendov. Korene štýlu siahajú do stredovekého vidieka na juhu Francúzska, preto je charakterizovaný ako druh vidieckeho štýlu.

Provence má svoju špeciálnu estetiku – farby, akoby spálené pod horiacim slnkom, veľa sušených a živých kompozícií rastlín, nekomplikované línie, jednoduchosť na križovatke s luxusom. Typické znaky Provence: archaický, odmeraný a uponáhľaný, kombinácia rustikálnych motívov s francúzskou eleganciou.

Počnúc zdobením spálne v štýle Provence, musíte premýšľať o každom prvku interiéru, od dokončenia stropu, stien, podlahy a končiac dekoratívnymi doplnkami..

Paleta spální v štýle Provence

Farebná výplň spálne je veľmi jemná, prevládajú jemné odtiene a pastelové tóny, nedochádza k ostrým farebným zmenám a kontrastom. Celá atmosféra miestnosti by mala byť ľahká a spojená so svetlo zelenými lúkami, jasnou oblohou, azúrovým pobrežím a slnečnou náladou južného Francúzska..

Dizajn spálne Provence je teda založený na nasledujúcich odtieňoch:

  • biela, krémová, béžová, slonovinová, mliečna;
  • jemne modrá, tyrkysová, aqua;
  • olivový, svetlo smaragdový, jemne zelený;
  • žltá, okrová, svetlo hnedá, terakota;
  • levanduľa, svetlo orgován, pastelové odtiene ružovej.

V miestnosti by sa malo vyhnúť jasným odtieňom, mal by sa vytvoriť dojem, že všetky povrchy sa zdajú byť spálené pod slnečnými lúčmi. Je dovolené používať nechytateľné škvrny a malé kvetinové ozdoby

Aby ste do interiéru vniesli živosť a zároveň zachovali vyváženie farieb, môžete kombinovať niekoľko farieb (nie viac ako troch), ktoré vydržia v jednom tóne. Krásne bude vyzerať kombinácia ružovej a modrej, ako prechod slúži biela alebo jemne béžová.

Vlastnosti dizajnu stien, podláh a stropov

Klasická verzia dekorácie stien v štýle Provence je hrubá omietka alebo maľba. Miestami môžu byť viditeľné drevené trámy alebo murivo.

Široká škála tapiet vám umožňuje vybrať požadovanú textúru a farbu, ktorá dopĺňa daný smer v interiéri. Môžu to byť tapety napodobňujúce omietku, murivo alebo s kvetinovými vzormi..

Alternatívne môžu byť steny ozdobené umeleckou maľbou s použitím pastelových farieb..

Pri dokončovaní podlahy je lepšie uprednostniť prírodné drevo a v spálni položiť parkety z bieleného dreva. Dizajnéri úspešne používajú moderné materiály a drevo nahrádzajú laminátom alebo dreveným kompozitom vo svetlých odtieňoch.

Strop je vždy biely alebo mliečny, dokončovacím materiálom je sadra alebo drevo. Vedúcu dekoratívnu úlohu často zohrávajú dekoratívne trámy namaľované v rovnakej farbe so stropom alebo o niekoľko odtieňov tmavšie. Strop môže byť pokrytý drevenými doskami.

Rustikálne okná a dvere

Interiér v spálni v štýle Provence zahŕňa inštaláciu francúzskych veľkých okien z podlahy, takzvaných okenných dverí. Táto možnosť je možná v súkromných domoch a pre byt si môžete kúpiť okná pre niekoľko sekcií..

Rám je zvyčajne natretý bielou farbou alebo ladí s ozdobnými trámami na strope a stenách. Okno je možné doplniť drevenými okenicami, ktoré dodajú interiéru farbu a ochránia pred slnečnými lúčmi v horúcom dni.

Dvere do miestnosti by mali byť masívne, ťažké, starožitné. Farby dverí by mali zodpovedať všeobecnej palete spálne. Jednoduchosť a eleganciu štýlu doplnia vyrezávané dvere.

Zariadenie spálne

Počet kusov nábytku závisí od veľkosti miestnosti. Pri výbere postele, šatníka, komody je lepšie vyhnúť sa kontrastným odtieňom, všetok nábytok by mal byť pokračovaním situácie a dopĺňať atmosféru provinčného domu pri mori.

Dôležité! Lakované povrchy nie sú súčasťou štýlu Provence. Nábytok by mal byť mierne opotrebovaný, matný, starožitný alebo umelo starnutý

Usporiadanie nábytku v interiéri spálne Provence: fotografia

Najbežnejšími prvkami nábytku v spálni Provence sú komody, šatníky a knižnice, toaletné stolíky, skrinky so zásuvkami, stoličky, lavice, kompaktné pohovky.

Posteľ by mala byť masívna, a ak to veľkosť spálne umožňuje, veľká. Výrobný materiál – drevo, farba postele – svetlo hnedá, biela alebo krémová.

Noha a čelo postele môžu byť kované. Je dobré, ak sa podobné kované vzory opakujú v ráme stoličiek, stolov, podstavcov a závesných políc. Kresba ornamentu by mala pripomínať obrysy rastlín (kvety, listy, púčiky, popínavé vinice).

Kompletný umelecký vzhľad spálne s francúzskym prízvukom dodá baldachýn.

Ak je posteľ dosť objemným prvkom, zvyšok nábytku by mal byť čo najpresnejší a najelegantnejší. Prítomnosť starých dekoratívnych monogramov a efektných kudrliniek, ktoré vytvárajú špeciálny dizajn a prinášajú do miestnosti vintage poznámky, je vítaná.

Charakteristickou črtou skriniek je ich nízka výška. Predná časť nábytku môže byť ozdobená kvetinovým obrazom alebo prešitá látkou.

Ak nemôžete získať starožitné šatníky a komody, môžete nábytok „starnúť“ technikou „decoupage“. Práca nie je náročná, ale bude od interpreta vyžadovať trochu voľného času a predstavivosti. Vzory decoupage sú vyrezané z látky alebo tapety a prilepené k nábytku. Po úplnom zaschnutí materiálov je potrebné povrch natrieť lakom..

Komoda do spálne Provence: foto

Nábytok, obnovený vlastnými rukami, sa stane vrcholom dizajnu spálne a zdôrazní individualitu jeho majiteľa

Zvláštna pozornosť si zaslúži usporiadanie dámskeho kútika. Môže to byť štýlový toaletný stolík alebo stôl s vyrezávanými nohami v spoločnosti s originálnym pufom alebo vynikajúcim kreslom. Zrkadlo na toaletnom stolíku musí byť v drevenom ráme s rezbami alebo rámované kovovým kovaním.

Nočné stolíky sú zaoblené, nízkej výšky, s konvexnými nohami. Police – ľahké, bez tiaže, s plynulými líniami.

Úloha textilu v interiérovom dizajne

Textil bude hrať dôležitú úlohu pri vytváraní pohodlnej a útulnej výplne. To platí najmä pre akýkoľvek rustikálny štýl, vrátane Provence. Pri návrhu miestnosti sa používajú hlavne prírodné tkaniny: ľan, bavlna, chintz. Najpopulárnejším vzorom na tkaninách je kvetinová potlač; pruhy a šeky sú o niečo menej bežné..

V provensálskych interiéroch budú textílie vhodné takmer v akejkoľvek časti miestnosti. Toto a veľa mäkkých vankúšov na posteli a stoličkách, útulný prehoz na posteľ, závesy, baldachýn, ozdoba postele, nábytok a steny.

Záclony a závesy. Vo vidieckom dome, ak majú okná spálne výhľad na záhradu, môžete okno vyzdobiť priehľadným závesom – to je pre Provence najtypickejšie. Okno by nemalo byť „preťažené“, miestnosť by mala byť naplnená slnečným žiarením – je dôležité zachovať atmosféru teplého juhu Francúzska.

Zásady dekorácie okien:

· Maximálna transparentnosť a otvorenosť;

Maximálny prístup svetla a vzduchu.

V podmienkach mestských bytov je možné pridať závesy. Je vhodné zvoliť obyčajné textílie alebo so vzorom, ktorý sa opakuje v iných prvkoch spálne..

Záclony môžu byť doplnené volánmi a stuhami, ale je dôležité, aby ste to nepreháňali. Pompéznosť a okázalosť nie sú charakteristické pre rustikálny štýl, hlavným krédom Provence je jednoduchosť a ladnosť

Obliečky. Posteľ je prikrytá prešívaným prehozom s výšivkou, čipkou alebo patchworkom ušitým zo záplat. Textil je čo najjednoduchší, pre spálňu v béžových tónoch môžete okrem ľanu, chintzu použiť aj pytlovinu.

Vankúše. Obliečky na vankúše by nemali byť plné jasných vzorov a stáť v kontraste k textilnému prevedeniu postele. Krásne budú vyzerať puzdrá s volánikmi a čipkou.

Osvetlenie spálne v štýle Provence

Osvetlenie hrá dôležitú úlohu pri vytváraní provinčnej atmosféry. Klasickou verziou sú kované lustre, ktoré dodávajú dizajnu nádych staroveku..

Alternatívne môžete vyrobiť jednoduchší luster s prelamovaným textilným tienidlom. Stolové lampy, svietniky alebo stojanové svietidlo by mali byť v súlade s dominantným svetelným prvkom – lustrom.

Provence je odhalená v detailoch

Provence v interiéri spálne sa číta v rôznych drobnostiach a dekoratívnych doplnkoch. Tu môžete nechať voľný priestor fantázii. Prvky dekorácie dodávajú miestnosti osobitosť, robia spálňu teplejšou, zdôrazňujú myšlienku prenosu rodinných hodnôt a relikvií z generácie na generáciu.

Izbu je možné naplniť starožitnými škatuľami, maľovanými vázami a kvetináčmi, porcelánovými figúrkami, fotografiami a obrázkami v nádherných rámoch..

Provence je úplne nezlučiteľná s modernými predstavami o minimalistickom výzdobe stien, kde je na pozadí púštneho priestoru vítaný jeden jasný prízvuk. Voľné steny v spálni Provence by mali byť naplnené svetlými policami s príslušenstvom, fotografiami, ozdobnými doskami, vyšívanými obrázkami, zrkadlami v prelamovaných rámoch. Nástenné dekorácie by sa mali rýmovať s inými prvkami interiéru – lampami, vázami, figúrkami.

Dizajnéri odporúčajú umiestniť do spálne figúrku kohúta – symbol Francúzska

Pri usporiadaní veľkej spálne je možné voľný priestor využiť pre všetky druhy rastlín – čerstvo narezané kytice, čerstvé kvety vo vaničkách alebo sušené kompozície voňavých byliniek.

Tipy na zdobenie malej spálne

Štýl Provence sa ľahšie implementuje v priestrannej, dobre osvetlenej miestnosti. Avšak aj v malej spálni môžete použiť štýlové techniky a pomocou charakteristických prvkov vytvoriť jedinečnú atmosféru južného Provensálska..

Štýl Provence kombinuje starovek rodiny, francúzsku sofistikovanosť a rustikálnu jednoduchosť. Blízkosť Stredozemného mora, hôr a slnka je zdôraznená použitím prírodných tkanín a prírodných materiálov. Interiér spálne Provence sa radikálne líši od trendov moderného dizajnu a je stále obľúbený medzi romantikmi a fanúšikmi Francúzska..

About the author